Misa, Finante: Am stabilit debite suplimentare pentru o singura banca in valoare de 650 mil. lei. Acolo este vorba si de o frauda

de DP     HotNews.ro
Vineri, 8 septembrie 2017, 11:25 Economie | Finanţe & Bănci

Ionut Misa
Foto: Agerpres
"Am stabilit debite suplimentare pentru o singura banca in valoare de 650 mil. lei. Acolo este vorba si de o frauda. Avem o plangere penala", a declarat ministrul Finantelor Ionut Misa, intr-un interviu acordat ZF.ro. Misa mai abordat in cadrul discutiei subiectul "split TVA", spunand ca mii de firme vor sa aplice noul sistem de la 1 octombrie 2017, de cand devine optional, fiind atrase de reducerile oferite de Finante de 5% din impozitul pe profit.

Ce mai spune ministrul Finantelor:
  •  Firmele oneste au fost atrase de facilitatea oferită prin care plătesc mai puţin cu 5% impozit pe profit. Această sumă acoperă cu mult cheltuielile necesare pentru mo­dificarea siste­melor informatice“, a spus ministrul finanţelor Ionuţ Mişa, într-un interviu pentru ZF.
  • Măsura TVA defalcat, care presupune vărsarea banilor pe care o firmă îi primeşte drept TVA într-un cont separat de TVA deschis la o bancă din România, va intra în vigoare în mod obligatoriu la 1 ianuarie 2018 şi în mod opţional la 1 octombrie 2017. Firmele care intră opţional primesc deducere de 5% din impozitul pe profit şi alte facilităţi fiscale.
  • Firmele mari, cu plăţile la zi şi care plătesc impozit pe profit, vor fi primele care vor trece la TVA defalcat Miza introducerii TVA defalcat este imposibilitatea ca în viitor firmele în insolvenţă şi în faliment să nu mai ramburseze TVA datorat statului. De la începutul anului până acum, avem TVA de recuperat de la firmele în insolvenţă şi faliment de 8 mld. lei. Doar 3% din companiile în insolvenţă reuşesc să iasă, astfel încât de cele mai multe ori aceştia sunt bani pierduţi
  •  Rectificare bugetară: vom rămîne la deficitul de 2,95% din PIB. Ministerul Transporturilor nu are o execuţie bună la investiţii, o să-i luăm din bani
  •  Situaţia de la Ministerul Apărării: „Ce s-a schimbat este faptul că norma de hrană nu se mai plăteşte în avans”
  •  Execuţia bugetară: „Avem bani. Nici măcar o secundă nu am discutat cu FMI despre vreun împrumut”
  •  Rezerva de la Trezorerie, de 5,7 mld. euro, în scădere faţă de 7 mld. euro la începutul anului

Citeste interviul pe pagina Ziarului Financiar.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

6798 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    ... (Vineri, 8 septembrie 2017, 11:32)

    Sarmis [utilizator]

    Mai Mishulica mai,

    Dupa ce vor spala astia cu ANAF-ul in instanta o sa-ti ia si chilotii...
    Mandrie n-ai avut niciodata asa ca nu exista riscuri aici.

    Cred ca e coada la MF pentru split TVA. E visul oricarui patron sa fie umilit de ANAF si sa ramana fara cash flow.
    • -15 (19 voturi)    
      Cash flow nu se face cu banii altuia (Vineri, 8 septembrie 2017, 12:22)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      Fie ei si ai statului.
      • +15 (21 voturi)    
        cum? (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:04)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        ce incasez eu =TVA= platesc in trei zile INTEGRAL. Ce cumpar eu primesc DUPA CONTROL LA SANGE dupaq trei luni. Cine face cash-flow si pe banii cui? Chiar nu va iese marxismul din cap?
      • +5 (11 voturi)    
        ... (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:06)

        Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Hai sa citim intai prevederile legale inainte de a face pe expertul pe aici.
      • +8 (12 voturi)    
        care mai e rolul statului imi zici si mie? (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:20)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        doamne fereste sa ajute mediul de afaceri. Ca doar statul asta si noi o sa traim doar din ce "produc" bugetarii. Banii statului trebuie bagati repede in panselute.
      • +6 (6 voturi)    
        ha (Vineri, 8 septembrie 2017, 14:35)

        Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        daca nu stii despre ce este vorba, te rog sa te abtii sa comentezi.
      • +1 (1 vot)    
        nu sunt banii altuia (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 13:17)

        tba [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        tu datorezi tva statului pana la termenul scadent.
        daca platesti tva la 3 luni, de ce sa nu pot rula acei bani de cateva ori?
        adica oricum rulandu-i, produci tva suplimentar, profit, deci alti bani pe care sa-i dai statului
    • +5 (13 voturi)    
      Toate bancile (Vineri, 8 septembrie 2017, 12:51)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      sunt infiltrate de rude si neamuri de oameni ai sistemului.Intentia bancilor a fost sa creeze o umbrel[ de protectie si bancile sa isi faca de cap.Acum s-a dat ordin de zi pe unitate sa se valorifice informatiile culese ani de zile.Si au ales o banca ca tap ispasitor ca sa le ameninte pe celelalte.Asa patesc bancile daca angajaza neveste de militieni...
      • -1 (7 voturi)    
        care e banca? (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:07)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        caci in lista lui Misa exista si Romano-Turca si Columna si BancPost care tocmai se vinde de la ciprioti la [careva].
        Iar imbecilitatea ca n-am voie sa vand in pierdere nu rezista in justitie.
      • -1 (7 voturi)    
        si noi trebuie sa te credem?! (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:21)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        In banci sunt rudele si neamurile oamenilor din sistem. Ne-a zis noua Frank777
    • +5 (5 voturi)    
      Hai sa vedem... (Vineri, 8 septembrie 2017, 14:48)

      Io1234 [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      ..."Ministerul Transporturilor nu are o execuţie bună la investiţii, o să-i luăm din bani" - nu Min.Transporturilor n-a avut executie buna ci guvernul vostru handicapat nu i-a lasat sa se foloseasca de banii prevazuti in buget pt infrastructura, tocmai ca sa aveti de unde da pomeniile, pensiile speciale si alte exagerari bugetare facute fara cap si creier, numai sa scapati de Dragnea de dosare.

      Situaţia de la Ministerul Apărării: „Ce s-a schimbat este faptul că norma de hrană nu se mai plăteşte în avans” - pai nu pentru asta a plecat Tutuianu? Nu ati voi spus ca sunt suficienti bani pt toate drepturile salariale? Deci e adevarul e ca nu aveti si o recunosti acuma, la 2 zile de la demisia Min.Ap?
    • 0 (0 voturi)    
      Mii de firme sunt probabil cele care au (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 10:42)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      contracte cu statul. Si care vor fi santajate: nu va inscrieti la split TVA nu mai vedeti un banut de la noi.
  • +9 (11 voturi)    
    Da da da (Vineri, 8 septembrie 2017, 11:52)

    The_Dude [utilizator]

    Mii si mii de companii se inghesuie la ghisee sa depuna declaratia 086, iar putinii angajati ANAF nu mai fac fata. Aaa... sau era invers?!
  • +5 (9 voturi)    
    Raspundere (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:09)

    Anonym [utilizator]

    Cand se va alege praful in urmatoarele luni, oare astia vor face vreo zi de puscarie dupa pentru dezastrul creat si proasta gestionare?

    Pt ca daca nici acum nu se face puscarie, cum nu a facut nici Tariceanu, Vosganian in 2008...atunci parerea mea este ca nu existam ca tara, stam si noi asa pana ne va culege alta tara si ne va exploata/"gestiona"
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 8 septembrie 2017, 14:38)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      nu se va intampla nimic. prostii platesc, desteptii zambesc. nu va fi nimeni tras la raspundere. greseala la ei nu se pedepseste. intr-o firma private zbori daca faci gafe mari. la stat avansezi. inseamna ca iti dai interesul.

      cat despre administrat, ar fi mai bine daca tot suntem neghiobi.
  • +6 (10 voturi)    
    baiatul asta cu mecla de tocilar (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:22)

    Hans Metter [utilizator]

    inainte sa fie ministru a fost la ANAF. Chiciti cu ce se ocupa? fix de banci si IFN-uri era responsabil. Ca sa vezi.
  • +5 (5 voturi)    
    de-aia a plecat fostul ministru al apararii (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:59)

    NotaNumber [utilizator]

    Situaţia de la Ministerul Apărării: „Ce s-a schimbat este faptul că norma de hrană nu se mai plăteşte în avans”

    Dar avem bani, avem bani cacalau.
  • +3 (3 voturi)    
    Hehe (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:28)

    Tze [utilizator]

    Spargatorul asta de seminte, si tot guvernul de altfel au sanse mari sa primeasca premiul nobel pentru Economie. Scazi incasarile, cresti cheltuielile, si ai crestere economica fantastica! KABOOM!

    p.s. fiecare solutie de genul: 'Ministerul Transporturilor nu are o execuţie bună la investiţii, o să-i luăm din bani' e un motiv sa plec intr-o tara mai civilizata unde ce-i drept platesc mai multe taxe (in IT), dar primesc si ceva inapoi.
  • +4 (4 voturi)    
    Ultima oră (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:01)

    Mirobo [utilizator]

    Statul roman are nevoie de bani.Tocmai a convocat AGA la Romgaz sa aprobe distribuirea sumei de 750.000.000 de lei dividende pe 2016 (suplimentar).
    70% participatia statului rezulta 525.000.000 lei brut (sau net ca doar impozitul de 5% tot al statului este).