Statul a cheltuit in primele 8 luni mai mult cu 6.5 miliarde de lei fata de cat a incasat

de DP     HotNews.ro
Marţi, 26 septembrie 2017, 6:31 Economie | Finanţe & Bănci

Executia bugetului general consolidat pe primele opt luni din 2017 s-a incheiat cu un deficit de 6,5 miliarde lei (0,78% din PIB), fata de un deficit de 3,1 miliarde lei (0,41% din PIB) consemnat in perioada similara din 2016, a anuntat luni seara Ministerul Finantelor.  Potrivit reprezentantilor institutiei,  cresteri s-au inregistrat la incasarile din contributiile sociale (+16,6%), la impozitul pe salarii si venit (+10,4%), dar si din venituri nefiscale (dividendele  luate de la firmele de stat: +14,0%) si din venituri din capital (+13,4%). Scaderi au fost in cazul veniturilor din impozite si taxe pe proprietate (cu 6,4% fata de perioada similara din 2016) si in ceea ce priveste veniturile din TVA (scadere de 1,7%), in ciuda cresterilor inregistrate de consumul populatiei.

Cheltuielile de personal au urcat cu 21,4% fata de perioada similara a anului trecut, fiind determinate de majorarile salariale.
  • Trei vulnerabilitati structurale majore ale bugetului public
Sunt cel putin 3 asemenea vulnerabilitati. Prima vulnerabilitate ar fi aceea ca avem o crestere ampla a cheltuielilor cu salariile din sectorul public si a celor cu asistenta sociala (pensii).
Al doilea pericol ar fi cel legat de faptul ca asistam la o scadere a veniturilor publice, ca pondere in PIB, datorita multiplelor reduceri de taxe (si in special a cotei de TVA)
Iar cea de-a treia vulnerabilitate e legata de faptul ca in ultimii ani, cresterea deficitului public a fost limitata de reducerea investiilor insa aceasta strategie nu poate fi folosita in mod perpetuu.

"Incadrarea în plafonul de deficit de 3% din PIB este posibilă doar în contextul unei revizuiri descendente masive a cheltuielilor de investiții (-10,6 miliarde lei, în principal pe seama reducerii cheltuielilor aferente proiectelor de investiții cu finanțare europeană nerambursabilă), și a solicitării în mod discreționar a unei distribuții extraordinare de dividende adresate companiilor de stat (care explică în mare măsură majorarea cu 3,3 miliarde lei a veniturilor nefiscale)", arata Consiliul Fiscal, in Opinia transmisa cu ocazia recentei rectificari bugetare.

  • Cum a fost de fapt cu rectificarea?
Reamintim ca Guvernul a efectuat recent o rectificare bugetara pe care s-a straduit s-o "vanda" publicului ca fiind pozitiva, desi era negativa. Cand tu "corectezi" bugetul adaugand 5 miliarde de lei doar la salarii, e clar ca ceva probleme ai. Dar sa ne uitam putin la cifrele pe care s-a bazat rectificarea.





Pe partea de taxe, la impozitul pe profit, bugetul fusese construit pe o crestere de 7.7% (an la an), dar dupa 7 luni am avut de fapt o scadere de  -4.4%. Bunul simt iti arata ca s-ar putea ca acolo sa ai o problema. De ce nu cresc aceste incasari? Daca urmariti presa, o sa aveti impresia ca bancile sunt cele care nu-si achita darile catre stat, mutandu-si operatiunile in paradisuri fiscale. Daca va uitati insa strict pe cifre, o sa vedeti ca de fapt bancile au platit cu peste 200% fata de cat s-a bugetat. Problema e prin urmare din sectorul nebancar.

Si aici pot aparea mai multe explicatii: una poate fi aceea ca trecerea /schimbarea regimului microintreprinderlor sa fi fost subestimata. Nu a fost doar asta, dar a contat si acest aspect. Mai poate fi si influenta economiei informale sau cea legata de costurile salariale (multe companii s-ar putea sa nu o duca foarte grozav intrucat, daca esti antreprenor, o crestere a salariilor cu peste 10% nu e ceva care sa te bucure).

La impozitul pe venit a fost doar aparent o supra-performanta. Pentru ca salariile au crescut cu peste 15% si creste si numarul de salariati.

La TVA , de la +4.8, ai scadere de 4.6. Povestea ca a scazut TVA nu mai tine, mai ales pentru ca reducerea a fost de un punct procentual, aplicat la doar jumatate din cosul de consum.  Si cum incearca guvernantii sa o rezolve? Fac split de TVA! De fapt, e un "artificiu" fiscal, contestata de intreg mediul de afaceri. Splitul de TVA nu rezolva sub nicio forma situatia celor care nu declara nimic (vezi complexul Europa s.a.)

La accize, stam la fel. La CAS, suntem cu ceva mai bine decat asteptarile. Veniturile nefiscale au crescut mult peste asteptari.

Pe partea de cheltuieli
sunt sub asteptari mai ales pe partea de cheltuieli de capital.La bunuri si servicii au taiat in carne vie. Atentie, mare parte din aceste cheltuieli sunt cele din sanatate si spitale! Iar acolo nu mai e loc detaieri.

La bunuri si servicii a fost o scadere de 1,5 miliarde de lei. Nu mai ai de unde opera taieri. De unde sa mai tai? Oricum, acolo problema e structurala. La asistenta sociala- 3 miliarde si ceva. La rectificare, ce am facut? Ia bani de la investitii pe partea de cheltuieli si ii pune la cheltuielile sociale.

Cheltuielile din investitii
nu au cum sa se faca intrucat pe partea de fonduri europene nu se vor realiza decat intr-o foarte mica proportie.
  • Vom reusi sa ne incadram in tinta de 3% in acest an?

Anul acesta probabil ca ne vom incadra in deficitul de 3% (cu mari eforturi si mici cosmetizari). Dar ce ne vom face la anul? Deocamdata, estimarile economistilor arata un nivel de 3% pentru acest an si 3.4% la anul (estimarea BCR)

In scenariul macroeconomic central al Bancii Transilvania, va continua tendinta de majorare a ponderii deficitului de cont curent in PIB in trimestrele urmatoare, spre niveluri de 3.4% in 2017 (maximul din 2012), 3.6% in 2018, respectiv 4% in 2019. "Subliniem faptul ca aceasta tendinta va continua pana la cresterea mai pronuntata a costurilor de finantare in economie", arata economistii bancii transilvane.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2763 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    sint extrem de curios (Marţi, 26 septembrie 2017, 7:02)

    MoemBius [utilizator]

    daca vom afla vreodata cat anume a furat ....statu asta in ultimii 27-28 de ani

    super curios
    trai .......pe vatrai
    avem bani ....n-avem bani ...platesc fraierii
    mai mult cu 6.500.000.000 de lei decat a incasat
    asta impartit la 22.000.000 .....presupunand ca mai sintem atitia vine cam 300 de lei de caciula
    CE FACE STATU ASTA DE BANII ASTIAAAAAAA
    macar de astia
    ca eu nu vad nimic exact
    macar daca s-ar vedea ceva
    • +13 (13 voturi)    
      DACA Comisiile BUget Finante din Shparlament (Marţi, 26 septembrie 2017, 10:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      NU au tinut in control executia BVC al Romaniei de 27 de ani..poti specula ca paguba reala depasete zecidemiliardedeeuro !
      • -2 (2 voturi)    
        deficit 0,78% pe primele 8 luni e rau? :)) (Marţi, 26 septembrie 2017, 14:05)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        si asta dupa ce s-au marit salarii si pensii?
    • +2 (2 voturi)    
      Sincer mie nu-mi pasa! (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:07)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Mie imi pasa ca macar in 2017 sa nu mai fure, dar dupa cum vad in scandalul cu CNAS si cu balta lui Dragnea se fura in draci si acum.
  • 0 (14 voturi)    
    E de urmarit autorul - il arde greu grija bancilor (Marţi, 26 septembrie 2017, 8:21)

    Fides [utilizator]

    Tabloul macroeconomic arata bine - zicea mai ieri Ionut Dumitru -el lider de Consiliu FIscal.
    Nu am văzut niciodată, în 27 de ani, o situaţie macroeconomică mai bună - declara prin mai - Isarescu - imortal la BNR.
    Acum ca vorbim de riscuri - acestea vor fi intotdeauna.
    Surprinde placut faptul ca DP nu mai are mana buna:
    1. Euro nu trece de 4,6 - desi e ”de rau” ca nu e asa daca ne luam dupa DP
    2.. avem crestere economica - o nenorocire pusa la cale de astia ce ne guverneaza si lista poate continua...
    DP- o intrebare - avem 20 de banci care nu-si platesc impozitul pe profit de 5 ani - reprezinta ele o vulnerabiliate pentru deponenti si stat?
    • +11 (11 voturi)    
      asta ai priceput tu? (Marţi, 26 septembrie 2017, 10:31)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Deficitul bugetar dupa 8 luni e cu 0.4% mai mare ca anul trecut cind am incheiat cu 3% deficit, sau pe intelesul tau, am cheltuit cu 10% mai mult decit am adunat la buget. Si asta taind investitiile spre zero, devalizind la propriu conturile companiilor de stat, aminind la greu platile spre companiile private (arieratele au explodat), in contrapartida cu marit pensiile si salariile.

      Daca tie ti se pare normal ca atunci cind ai crestere economica de 5% sa stopezi orice investitie ca sa cresti cu 20% salariile si pensiile, si asta pe datorie, inseamna ca n-ai priceput nimic din perioada 2007-2012. Probabil esti dintre cei care a inteles doar ca Tariceanu a fost bun ca a marit salariile si boc a fost rau ca le-a taiat.

      Iar cind democratia are ca votanti personaje ca tine care nu vad dincolo de ziua de azi si de efectul ei asupra burtii, votantul are ce merita.
      • -6 (8 voturi)    
        Usor cu pianu sau cu oamenii burtosi (Marţi, 26 septembrie 2017, 10:57)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Votant-vot-ales= democratie - asa minimal: si cel slab si cel burtos voteaza - desigur nu pe Facebook.
        Din moment ce ai identificat veriga slaba in economie - adica votantii- zi-mi si mie de ce 20 de banci nu au platit impozit pe profit in ultimii 5 ani? Cand noi - atat slabi cat si burtosi - am facut asta...
        • +4 (4 voturi)    
          pocaieste-te, sambatarule (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:42)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Poate pentru ca nu au avut profit? Ca nu toate bancile au profit.

          Poate-mi spui si mie de 400.000 din cele 700 de mii de firme din Romania nu au platit impozit pe profit anul trecut?
          • +1 (1 vot)    
            alea-s firme patrioate (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:58)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            Alea 400.000 de firme sunt romanesti, deci e OK sa nu aiba profit. In schimb alea care reprezinta imperialismul putred al burghezo-mosieriei decadente (sau invers, nu mai tin exact minte), vampiri sorosisti care sug singele poporului, aia tre sa aiba musai profit.
    • +6 (6 voturi)    
      hei, elefantule bulgaresc (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:17)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      N-ar fi mai bine sa-ti platesti ratele si abia apoi sa comentezi? Btw, cat mai e CHF?

      Sunteti de toata jena, SPECULANTILOR!
      • -4 (4 voturi)    
        Sambatar? Elefant? (Marţi, 26 septembrie 2017, 15:06)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Profitul este impozitat in Romania. Asa spune legea. De ce nu au platit mai multe firme? De ce nu intrebi ANAF-ul? Iar vizavi de CHF- vezi ca afiseaza cursul si BNR.
        Realitatea care doar este ca exista 20 de banci care de 5 ani nu platesc impozit pe profit. Aici se lasa cu urmarire in penal pt. ce au facut.
  • +12 (12 voturi)    
    Traducere (Marţi, 26 septembrie 2017, 8:56)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Iar cea de-a treia vulnerabilitate e legata de faptul ca in ultimii ani, cresterea deficitului public a fost limitata de reducerea investiilor insa aceasta strategie nu poate fi folosita in mod perpetuu."

    Cum adica "ultimii ani?" Hai sa vedem de la 1 august incoace:

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-21993257-rectificarea-bugetara-taie-bani-investitii-ministerul-dezvoltarii-ministerul-transporturilor-pierd-cei-mai-multi-bani.htm

    http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-22019659-rectificare-bugetara-primaria-capitalei-vrea-taie-masiv-marile-proiecte-investitii-pentru-aloca-circa-400-milioane-lei-catre-firmele-proaspat-infiintate-municipalitate.htm

    Iar aici, coruptie si birocratie:
    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-22003617-dumitru.htm

    http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-21938860-guvernul-aprobat-master-planul-investitiilor-turism-ministerul-finanta-proiecte-turism-functie-importanta-lor.htm

    http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-21949325-situatie-incredibila-transgaz-intr-jumatate-realizat-doar-3-din-programul-investitii.htm

    ... si lista continua.

    Oare cum ar fi daca m-as uita in ultimii 30 de ani?! (daca am avea un repository cu stiri vechi, desigur).

    Cat despre Splt TVA sunt suficiente articole care arata ce idee stupida este. Iar cu pomenile... acolo nu am cuvinte. Da, este bine ca au crescut, dar nu asa se face. Se cresc gradual dupa o analiza a impactului pe buget nu pe genunchi in 2 luni.
    • +7 (7 voturi)    
      e foarte simplu (Marţi, 26 septembrie 2017, 10:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      http://www.mfinante.gov.ro/execbug.html?pagina=buletin

      Uita-te la "Cheltuieli de capital" pe primele 8 luni.
      2007 2.5% PIB
      2011 1.8% PIB
      2014 1.1% PIB
      2016 1% PIB
      2017 0.8% PIB

      Cu alte cuvinte, in 2011, cu scadere economica, am avut cheltuieli de investitii cu 1% PIB mai mari decit in 2017, an cu crestere de 5-6%.
      • 0 (0 voturi)    
        Boc (Miercuri, 27 septembrie 2017, 13:36)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Diferenta este ca Boc a fost un premier patriot si cinstit.
  • +10 (10 voturi)    
    Deficitul (Marţi, 26 septembrie 2017, 9:22)

    Appollodor [utilizator]

    Nu constituie o teribila problema in mod intrinsec - el poate reprezenta chiar un semn buna, in masura in care este datorat unor mari investitii in infrastructura, educatie, poate chiar domeniul militar, etc.
    Nefericita este situatia noastra, unde a fost creat un deficit printr-o crestere artificiala a salariilor bugetarilor, fara sa se petreaca prea mult timp comtempland consecintele acesteia.
    Desigur, nu spun ca salariile din Romania trebuie sa ramana pe ultimele locuri de pe continent pentru totdeauna, insa ele trebuie sa creasca proportional cu veniturile companiilor, atat de stat cat si private(altfel ajungem sa ne imprumutam la FMI ca sa le putem plati) - poate cresterea acestor venituri ar trebui sa fie tinta principala a guvernului, iar apoi aceea de a marii salarii..
    • -7 (11 voturi)    
      si totusi (Marţi, 26 septembrie 2017, 10:21)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

      vorbim de un deficit de 0.78 in 8 luni, adica aproximativ 1.17 la un an. probabil ca nu va ramane asa in ultimele 4 luni si vom avea in jur de 3.
      oricum mult sub anuntata nenorocire privind deficitul.
      asa ca aia care prognozau cu surle si trambite nenorocirea in privinta deficitului ar putea sa taca si sa o ...
    • +11 (11 voturi)    
      de acord (Marţi, 26 septembrie 2017, 10:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

      Exac cum si ca familie, e OK sa faci un imprumut sa-ti iei o casa sau o masina, dar e riscant sa faci credit sa mergi in concediu.

      Una e sa faci datorii ca sa investesti, alta e sa te indatorezi ca sa petreci. Am ajuns in 10 ani de la datorie de 10%PIB la 40% PIB fara sa investim in nimic. Ne-am marit datoria publica cu 30% din PIB, adica fix cit adunam la buget intr-un an, si toti banii i-am baut. Iar nota de plata reprezinta dobanzi anuale de 1.3% din PIB, adica 2.2 mld eur platit anual ca dobanzi.
  • +3 (3 voturi)    
    Abureli PSD.... (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:02)

    taro [utilizator]

    de unde au venit cresterile la incasari pt contributii sociale si impozit pe salarii?

    Au crescut cheltuielile(salarii) la bugetari cu 21,4%!

    Finante stil PSD: Maresti cheltuielile cu 20% ca sa creasca incasarile din impozite cu 10% si te lauzi ca au crescu incasarile din impozit.
  • +2 (2 voturi)    
    motivul existentei unui stat (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:54)

    Razvan_M [utilizator]

    Investitiile. In momentul in care investitiile sunt zero, inseamna ca statul este o povara pentru cetateni si trebuie o reorganizare masiva.
  • +3 (3 voturi)    
    Matematica P$D (Marţi, 26 septembrie 2017, 15:09)

    Ardelean76 [utilizator]

    Deci daca au putut inseamna dupa mintea lor ca sunt pe ++++.
  • +1 (1 vot)    
    nimic nou sub soare (Marţi, 26 septembrie 2017, 23:51)

    outofthebox [utilizator]

    “Bugetul trebuie echilibrat,
    Tezaurul trebuie reaprovizionat,
    Datoria publica trebuie micsorata,
    Aroganta functionarilor publici trebuie moderata si controlata,
    Ajutorul dat altor tari trebuie eliminat pentru ca Roma sa nu dea faliment.
    Oamenii trebuie sa invete din nou sa munceasca in loc sa traiasca pe spinarea statului.”

    [ Cicero, anul 55 inainte de Hristos !!!… ]

    In concluzie… ce s-a modificat timp de 2069 de ani ?
    NIMIC !!!!