Cursul leului ramane sub 4.6, dar ROBOR la trei luni urca la 1.46%. Ce inseamna asta?

de DP     HotNews.ro
Joi, 28 septembrie 2017, 13:48 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Hotnews
Leul a fost tranzactionat joi la un curs mediu de 4.599 in fata euro, potrivit datelor afisate de Banca Centrala, desi presiunile in piata s-au inasprit. Este pentru a 24-a zi consecutiv de cand leul sta "amortit" la 4.59 in fata euro, in vreme ce dobanda ROBOR (care reprezinta dobanda la bancile isi plaseaza depozite una, alteia si care e folosita ca ancora la creditele in lei cu dobanzi variabile) la 3 luni a urcat la 1.46% dupa ce, cu doar o zi inainte, fusese de 1.25% iar la inceputul anului, de 0.8%.

Mai jos, aveti evolutia ROBOR in ultimii 10 ani, cu precizarea ca acel "varf" din 2008 corespunde atatcului speculativ pe leu, care urma sa scoata din piata o banca  ajunsa azi jucator de frunte in sistemul bancar romanesc, atac care a fost stopat prin interventia ferma a Bancii Nationale. A fost si o criza de incredere intre banci, dar asta e o alta poveste....




Mai jos aveti evolutia ROBOR la 3 luni  in acest an.



Explicatiile pentru cresterea agresiva a acestui indicator (ROBOR la 3 luni)  pot veni din trei parti:

  • Una ar fi ca acest indicator a stat jos o lunga perioada de timp si cata vreme inflatia incepe sa actioneze, dobanzile din piata monetara era normal sa urce.
  • Alta ar fi ca bancile reactioneaza preventiv la sedinta Consiliului de Administratie al BNR, care va avea loc marti, intuind ca Banca Centrala va reduce ecartul intre ratele de dobanda si dobanda de politica monetara.Asta ar insemna sa majoreze rata de dobanda la depozite. Iar cata vreme inflatia se va duce la limita superioara a intervalului tintit de BNR in trimestrele urmatoare, BNR e tot mai motivata sa intervina si sa majoreze dobanda, lansand un nou ciclu monetar.
  • A treia explicatie poate veni din riscul venit din sfera finantelor publice, unde politicile  confuze sau contradictorii puse pe masa publica (anuntarea unor masuri fiscale si apoi amanarea sau renuntarea la ele) induc prudenta. Bancile isi retrag lichiditatile de pe piata, asteptand sa vada cum va gestiona Statul problema deficitului in 2018. Problema deficitului e tot mai mare si Statul da semnale ca are nevoie de bani. In acest an, finantarea Statului nu pare sa fie o problema, Finantele avand 65 de miliarde de lei in cont, potrivit rapoartele lunare publicate de BNR. Dar trebuie sa tinem cont de faptul ca in 2018 Statul nu va mai putea beneficia de stimulii fiscali anteriori si ca va avea costuri de finantare mai mari
  • Se va simti asta la plata ratelor?
Bancile includ cresterea ROBOR in calculul trimestrial al ratelor la creditele acordate populatiei si firmelor. O crestere de, sa spunem, 10% intr-o zi, nu se va regasi in totalitate in plata ratelor, bancile calculand o medie trimestriala a evolutiei ROBOR.

Monedele Europei emegente s-au intarit fata de euro joi dimineata. Leul, ca de obicei, este cotat aproape de 4.5970/EUR. Segmentul scurt al curbei randamentelor implicite a urcat joi dimineata peste nivelul 1.10% in timp ce segmentul 1M-3M s-a aplatizat in zona 1.40% - 1.50%. Interesant e si faptul ca joi, curba randamentelor titlurilor suverane denominate in lei a continuat sa urce sustinuta de presiunile vanzatorilor.
  • Context international
Presedintele SUA a prezentat miercuri propunea de reforma a sistemului de impozitare pe care o promisese in campanie care este bazata pe numeroase reduceri de taxe. Criticii au atras atentia asupra faptului ca cei mai favorizati par corporatiile si persoanele bogate iar in plus va adanci datoria publica de peste 20 trio dolari. Oricum pana a deveni lege planul va fi dezbatut in Congres unde e de asteptat sa sufere numeroase modificari.

Investitorii asteapta citirea finala a produsului intern brut in 2Q17 si datele saptamanii anterioare privind piata muncii, ambele in SUA.

Euro a recuperat o parte din pierderile inregistrate ieri fata de dolar tranzactionandu-se in momentul redactarii la USD 1.1763/EUR.

Metalele pretioase au redus joi dimineata o parte din pierderile recente.  Aurul s-a indepartat de minimumul ultimei luni atins in cursul diminetii la 1,277.26 dolari pe uncie, argintul s-a mentinut la 16.80 dolari pe uncie, platina a coborat sub 920.00 dolari pe uncie, iar paladiul este mai bine cotat decat platina pentru prima oara din 2001 la 929.95 dolari pe uncie.


Citeste mai multe despre   











9006 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Mai devreme sau mai tarziu.. (Joi, 28 septembrie 2017, 13:56)

    JestersTear [utilizator]

    ... vor fi usurati la buzunare si cei cu rate in lei (ROBOR 5-6%), si cei cu rate in euro (4,7-4,8RON/EUR).
    Guvernantii seamana vantul iar pe noi ne va plesni furtuna.
    • +19 (21 voturi)    
      ... (Joi, 28 septembrie 2017, 14:07)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      TRAIASCA PSD !!! ne inecam in miere si lapte ... in curand or sa fie primele decese in roMANIA, s-a inecat in lapte si miere, pe strada.... a venit viitura de bunastare de nici nu te asteptai de la Guvernarea PSD... TRAiaSCA PSD !!!
    • +7 (9 voturi)    
      no free lunch... (Joi, 28 septembrie 2017, 14:18)

      ernst [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      ce iei pe mere dai pe pere. daca-ti ajunge. aia cu win-win e din filmul cu marketing etc...
    • +5 (5 voturi)    
      Dar despre 8 miliarde de ce nu vorbeste nimeni? (Joi, 28 septembrie 2017, 15:49)

      Sevraj [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Toti se uita la curs, la cativa banuti la benzina/motorina, dar despre aproape 8 MILIARDE de EURO pierdute numai intr-un an de Romania din TVA de ce nu scrie/nu e ingrijorat nimeni?
      Uite aici comunicat de presa oficial de la Comisia Europeana (sper ca Hotnews sa lase linkul):
      http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-3441_en.htm

      Citat "The largest VAT Gaps were reported in Romania (37.2%), Slovakia (29.4%) and Greece (28.3 %)" Adica Romania pierde 40% din TVA la buget intr-un singur an.
    • +2 (4 voturi)    
      Va fi un adevarat soc pentru cei cu ipotecare (Joi, 28 septembrie 2017, 15:57)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      O dublare a dobanzii (foarte posibila la cei care au marje mici) va arunca in aer valoarea ratei. De exemplu, un credit de 80.000 euro pe 30 ani cu 3% dobanda, in cazul unei cresteri cu 3% a ROBOR, face ca rata sa creasca de la 1500 ron la 2200 ron.
  • -7 (15 voturi)    
    Isarescu (Joi, 28 septembrie 2017, 13:59)

    vlad.pe [utilizator]

    Mi se pare ciudata atitudinea lui Isarescu, poate il strânge cineva cu usa datorita dosarelor securității ?
    • +8 (16 voturi)    
      eeeee (Joi, 28 septembrie 2017, 14:05)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      dar de atitudinea PSD si Guvern nu zici nimic ?
  • +2 (4 voturi)    
    "... la creditele in lei cu dobanzi variabile" (Joi, 28 septembrie 2017, 14:37)

    natbl73 [utilizator]

    Eu am descoperire de card (tot un credit e) cu dobanda= ROBOR+ marja FIXA a bancii. Se cheama deci ca am dobanda VARIABILA?

    Atunci prin 2005-2008, cand aveai primii 2 ani (la ipotecar) dobanda mica si apoi "vom vedea", aia era dobanda ALEATORIE?

    PS: am si ipotecar, cu dobanda FIXA= EURIBOR + marja bancii.. Atunci am intrebat (just for fun) consultantul de credite ce e aia fix/variabil, si mi-a zis clar ca nu ma sfatuieste sa iau "variabila"....prietenii stiu de ce :)
    • -3 (3 voturi)    
      .... (Joi, 28 septembrie 2017, 15:43)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      man esti curajos cu descoperirea de card... e foarte periculoasa.

      mai bine iti faci un card de cumparaturi...
    • +2 (2 voturi)    
      variabila/fixa (Joi, 28 septembrie 2017, 16:50)

      rbm4774 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Credit cu dobanda fixa este cand banca va spune: ai dobanda 5% fix, si nu se modifica indiferent de evolutia pietei. Cand formularea este marja fixa a bancii + EURIBOR/ROBOR/LIBOR etc, atunci aveti dobanda variabila in functie de variatia EURIBOR/ROBOR/LIBOR, la termenele stabilite prin contract.
      Ex: ROBOR 3M + marja bancii 2pp= 1.46+2=3.46
      peste 3 luni presupunem ROBOR 3M=1.7 rezulta dobanda in cazul creditului va fi 1.7+2=3.7.
      Asta inseamna dobanda variabila.
      • +1 (3 voturi)    
        Re: (Joi, 28 septembrie 2017, 20:16)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui rbm4774

        1) cunoasteti, in Ro sau in lume, vreo banca sa incheie un astfel de contract (pe 25 de ani, dobanda=5% indiferent de cataclisme, razboaie, stabilizare monetara)? Eu nu

        2) atata vreme cat mie rata nu mi-o modifica "Banca" la bunul ei plac, ci contextul/ele mondial/e, pentru mine e FIXA. Cu "." (punct) la sfarsit, sub semnatura in contract. (punct)

        ...caci prietenii stiu de ce :)
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Vineri, 29 septembrie 2017, 12:38)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Ai dobanda variabila pentru ca variaza componenta ROBOR. In vremurile de trista amintire varia si marja...dar epoca de camatarie s-a incheiat.

      Dobanda fixa e constanta, indiferent de evolutia robor/euribor. Insa fixa nu-ti da nimeni pe ipotecar, sau daca iti da, iti face o oferta cat sa refuzi tu.

      Teoretic si ROBOR + marja paote fi fixa daca se scrie in contract faptul ca nu se actualizeaza cu variatia indicelui...dar e o aberatie pentru ca dobanzile fixe nu au legatura cu indicii ROBOR/EURIBOR si in practica, acolo unde e fixa, nu apare mentionat indicele.
  • -6 (8 voturi)    
    apocalipsa (Joi, 28 septembrie 2017, 15:05)

    xanti [utilizator]

    Apocalipsa financiara a fost cand Boc a taiat pensiile.
    Dar sa nu spuneti la nimeni pe hotnews.
    • +1 (3 voturi)    
      te compatimesc (Joi, 28 septembrie 2017, 20:18)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      In momentul in care nu vei mai fi udat la radacina, te vei ofili...what a lost...
  • 0 (4 voturi)    
    Firea si Dragnea ne-au adus aici! (Joi, 28 septembrie 2017, 16:26)

    Miky60 [utilizator]

    Si cu asta am spus totul. Vreau plus-uri!
    • -1 (1 vot)    
      minus (Joi, 28 septembrie 2017, 20:22)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ne tine aici, BNR-ul si Isarescu, cei pe care ai ordin sa ii injuri.

      Nu mai posta fara aprobare prealabila !!! Luna asta ADIO prima !!!
    • +1 (1 vot)    
      Dar cine-s aia?! (Vineri, 29 septembrie 2017, 12:05)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Dracnea si Fierea, Tudose, etc. nu exista de sine statator, ci sunt doar produsul VOTULUI nostru!
      In Decembrie anul trecut, noi, adica majoritatea electoratului, am decis sa alegem incompetenta si hotia, iesirea din NATO si UE si aderarea la Imperiul Raului!
      Dracnea si Fierea nu repreznta cauza, sunt doar MANIFESTARI ale deciziei noastre de a vota partidul lui Ilici ...
  • +4 (4 voturi)    
    inseamna ca (Joi, 28 septembrie 2017, 16:38)

    Adran [utilizator]

    era consumerismului se traduce prin oameni sclavi la banci prin dobanzi variabile. cand lucrurile se duc la vale cine o sa aiba bocancul pe grumaz ? bancherii cu bonusuri de milioane sau poporul indatorat ?
  • +2 (4 voturi)    
    nu iesiti in strada, stati in case (Joi, 28 septembrie 2017, 17:00)

    adi345 [utilizator]

    si strangeti din fund, pana va nenorocesc psd-istii interlopi si curvele lor
  • 0 (2 voturi)    
    Bancile astea, cum reusesc (Vineri, 29 septembrie 2017, 12:31)

    icsulescu99 [utilizator]

    sa pice in picioare tot timpul.
    Oare ce motive vor baga postacii bancilor cand ROBORUL va trece de un pragul peste care debitorul nu-si mai poate permite sa plateasca ratele?
    Vor spune ca oamenii sunt prosti ca s-a supraindatorat sau nu au luat credite in valuta desi aceste motive sunt expirate. Probabil ne asteptam la motive precum ca nu s-au luat credite cu dobanda fixa desi nu exista sau cel mai sigur vor da vina pe politicieni, indiferent de culoarea politica.
    Era de asteptat ca ROBORUL sa creasca, pe de alta parte clientul nu avea alta optiune de credit.
    Daca ROBORUL va exploda(sper sa nu fie cazul) poate se va ajunge la o hotarare a CJUE referitoare la modul in care au explicat bancile fluctuatia ROBORULUI, iar bancile vor trebui sa demonstreze ce simulari si grafice prin care sa-l constientizeze pe client ce se intampla in cazul unui ROBOR de 10%.
    Pentru cine nu stie ROBORUL este banul bancii.

    Dupa aceasta teapa cu ROBORUL, ce inventie vor scoate bancile astea mereu surprinzatoare pentru omenire.

    Pana la urma tot omul este prost, indiferent cu cine voteaza sau ce credit acceseaza.