Indicele ROBOR la 3 luni a urcat marti la 1.80%, maximul ultimilor trei ani

de DP     HotNews.ro
Marţi, 3 octombrie 2017, 11:19 Economie | Finanţe & Bănci

Indicele ROBOR la 3 luni, utilizat in cazul creditelor in lei cu dobanda variabila, a continuat si marti sa urce, atingand pragul de 1.8% (cel mai mare nivel din noiembrie 2014, potrivit News.ro), in vreme ce ROBOR la 6 luni a urcat la 1,89%, potrivit informatiilor publicate marti de BNR. Reamintim ca marti, Consiliul de Administratie al BNR discuta in cadrul sedintei de politica monetara, piata asteptandu-se la o posibila reducere a coridorului format de facilitatea de credit si de depozit, nefiind exclusa si o reducere a ratei rezervelor minime obligatorii. La ora 15, Guvernatorul va sustine un briefing de presa.

Indicele ROBOR este esential pentru calcularea dobanzilor la creditele in lei cu dobanda variabila. Cu cat valoarea ROBOR e mai mare, cu atat creste dobanda si, in consecinta, ratele platite de persoanele fizice si firmele care au contractat credite in lei.

In ultimele saptamani, cresterea dobanzilor si evolutia leului a atras si atentia autoritatilor politice, care au avut iesiri publice impotriva conducatorilor politicii monetare.


Bancile includ cresterea ROBOR in calculul trimestrial al ratelor la creditele acordate populatiei si firmelor. O crestere de, sa spunem, 10% intr-o zi, nu se va regasi in totalitate in plata ratelor, bancile calculand o medie trimestriala a evolutiei ROBOR.

ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) este rata medie a dobanzii pentru creditele in lei acordate pe piata interbancara, iar cresterea acestui indicator va duce la un avans al ratelor in cazul creditelor in lei.

Evolutia dobanzilor pe piata monetara este de obicei corelata cu evolutia randamentelor la titlurile de stat. Dobanzile interbancare au scazut puternic anul trecut, iar Robor la 3 luni a inregistrat in septembrie si in octombrie 2016 un nivel minim istoric de 0,68% pe an, scrie News.ro.

Dobanzile au reintrat pe o traiectorie ascendenta de la fnalul lunii octombrie 2016, chiar daca s-au oprit, o lunga perioada, intre 0,8% si 0,9%, pentru Robor la 3 luni.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5011 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    Tradare! (Marţi, 3 octombrie 2017, 11:35)

    denvarel [utilizator]

    Bancile in frunte cu BNR, tradeaza maretul program de guvernare PSD: Sa se dea la toata lumea.

    Ori avem o problema cu bancile: sunt niste tradatoare de tara si neam ori avem o problema cu programul care este o prostie nesustenabila si incepe sa crape pe ici pe colo prin toate insailarile.

    Daca atotputernicul parlament din Romania spune ca maine acceleratia gravitationala este 7.2 ziua si 10.3 noaptea inseamna ca e vina planetei ca nu va functiona? Sau ca parlamentarii sunt niste idioti care cred ca orice le trece lor prin cap este realizabil? Ca sunt ei idioti n-ar fi o problema majora daca lumea i-ar vedea ce sunt de fapt. Dar cati romani stiu cat este acceleratia gravitationala si de ce ea exista?
    • -2 (6 voturi)    
      E impartita vina (Marţi, 3 octombrie 2017, 14:49)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      De ce s-au prohibit atunci de catre BNR creditele imobiliare in moneda straina? Cu ce ma incalzeste pe mine posesor de credit ca nu am risc de schimb valutar insa am expunere majora pe ROBOR, care se dubleaza in 2 saptamani? Nici francul elvetian nu s-a dublat in 2 saptamani.
      La o adica BNR apara activ cursul la EURO. Si atunci de ce s-a eliminat prima casa in EURO? Practic e acelasi rahat iar BNR trebuia sa fie impartiala.
      • +1 (5 voturi)    
        N-ai inteles nimic. Stai jos! (Marţi, 3 octombrie 2017, 15:49)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        Politica economica GLOBALA a guvernului Dragnea X este de a da banii tuturor la schimb cu inchisul ochilor la chestia aia care-l doare tare de tot: Justitia.
        Partea proasta este ca nu poate da bani la infinit iar sistemul economic e ca elasticul: Daca-l intinzi prea mult se rupe si te plesneste peste mana. Unde te plesneste prima oara, ca e mana stanga sau dreapta, este nesemnificativ.
        Ori dai in dobanda la leu si ramane euro stabil, ori creste euro si ramane dobanda la leu jos... esti pueril. Oricare dintre ele e doar prima plesneala. A doua va veni imediat si ea...
        Si nu, nu din cauza BNR. Din cauza ca s-a rupt elasticul...
        • 0 (2 voturi)    
          Ba eu inteleg (Marţi, 3 octombrie 2017, 19:33)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          Romania e tara bananiera condusa de corupti. Stiu si sunt de acord.

          Dar stiind ca mai devreme sau mai tarziu PSD tot va ajunge la guvernare de ce BNR a prohibit creditarea in EUR (decizie pe termen lung). De ce nu mai exista Prima Casa in EUR? De ce toate bancile dau credite preponderent in RON?
        • 0 (2 voturi)    
          Hai sa nu ne facem ca nu pricepem (Marţi, 3 octombrie 2017, 19:39)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          Si eu sunt impotriva PSD.

          Insa adevarul e ca BNR a cheltuit 1.63 miliarde euro intr-o luna din rezerva de stat sa tina leul stabil. Acolo nu e politica de piata libera ca la ROBOR?

          http://adevarul.ro/economie/bani/bnr-cheltuit-163-miliarde-euro-rezerve-pentrua-proteja-leul-1_59d245075ab6550cb8bdd60b/index.html

          Hai sictir.
          • 0 (0 voturi)    
            Azi pentru postacii bancilor, (Miercuri, 4 octombrie 2017, 10:52)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

            daca arunci vina pe banci, BNR sau Manole pentru cresterea ROBOR, automat esti etichetat PSD-ist.

            Prin 2010 erai considerat lacom si prost pentru ca ai accesat credite in valuta in perioada 2005-2008, azi PSD-ist mai prost si mai lacom decat in 2010.

            D-le asa s-a nimerit, in 2008 au crescut valutele, azi creste ROBORUL, noi bancile suntem doar la locul potrivit in momentul potrivit, nu stim nimic, Manole ne mai arunca cate un procent ici si colo.

            Prea multa ata alba pe cusatura.
  • +25 (25 voturi)    
    Inapoi in lumea a treia! (Marţi, 3 octombrie 2017, 11:37)

    dexpropriat [utilizator]

    Totul ca sa scape de justitie cateva scursuri ale societatii care s-au catarat in fruntea statului cu ajutorul securitatii comuniste!!!
  • +3 (17 voturi)    
    Vrem in comunism sau in capitalism? (Marţi, 3 octombrie 2017, 12:14)

    Miky60 [utilizator]

    Sunt anti-psd ciuma rosie care fura noaptea ca hotii si ziua ca mafiotii.
    Nu inteleg discutia asta continua privind crestearea pretului benzinei si ROBOR-ul. Oameni buni care nu va uitati la Latrina 3, deci mai ganditi, preturile, ROBOR-ul sunt economic realated, deci trebuie lasate libere. Nu mai suntem in comunism (si speram sa nu ne intoarcem) deci nu toti trebuie sa fie egali, unii sunt mai bogati si isi permit sa mearga cu masina, altii sa ia autobuzul. In comunism nimeni nu avea voie sa se imbogateasca, toti trebuiau sa fie saraci. Acum fiecare dupa cum a invatat si a resuit sa ia un job mai bun, suntem in capitalism, suntem de dreapta, nu de stanga!
    Cei care se plang de scumpiri sunt cei obisnuiti cu comunismul, cand statul ii ajuta la orice, le dadea bani, ii scutea de taxe, impozite. Acum fiecare trebuie sa lupte pt el
    • +7 (9 voturi)    
      realitatea doare (Marţi, 3 octombrie 2017, 12:43)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Oricat ar incerca PSD sa isi impuna ideile, nu poti obliga o intreprindere privata, in cazul de fata o banca, sa imprumute bani la dobanzi fixate de stat. Ori risca totul si nationalizeaza bancile, cu efecte devastatoare pentru economie, ori accepta realitatea si isi continua cu mesajele imbecile, cu dedicatie pentru electoratul lor fidel. Sa nu uitam ca singurul scop este sa ramana la ciolan suficient timp incat sa-si umfle conturile si sa se acopere legal. Marea majoritate s-ar multumi cu varianta nastase & voiculescu - doi ani dupa gratii in conditii de lux (nu l-a vazut nimeni pe nastase in inchisoare.. fenechiu nici macar nu era dupa gratii cand a fost eliberat.. ) si ramai cu milioanele.
    • +4 (8 voturi)    
      ciuma rosie (Marţi, 3 octombrie 2017, 12:48)

      pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      nu are nici o logica ce zici, deci daca se scumpesc toate alea si creste ROBOR din cauza politicilor statului, e ok, sa stam sa inghitim, sa facem economii mai multe, sa mergem cu autobuzul...dar daca nu mai imi platesc eu taxele ce parere ai? ca din banii aia sa acopar inflatia si benzina si robor...si altii ca mine milioane de oameni...sa vdm atunci de unde mai fura ciuma rosie...stai linistita ca nu mai e mult, si o sa fie stersi de pe fata pamantului hotii astia...toata populatie e afectata de cresterile astea, nu numai cei care nu au votat psd...Forza DNA, pe ei!
      • 0 (6 voturi)    
        Zici "ciuma rosie" dar ai gandire de comunist (Marţi, 3 octombrie 2017, 13:18)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui pepper89

        Mai puiule de comunist platit in ruble de Firea si Dragnea sa faci propaganda comunista pentru psd-ciuma rosie, tu vrei ca statul sa intervina la firme private si banci private si sa le forteze sa scada pretul? Asa se intampla in comunist, acum suntem de dreapta, in capitalism, trebuie sa te lupti pentru salariu, pentru bani ca sa iti permiti ce vrei. Nu ai bani pentru benzina? Du-te si munceste, cauta un job mai bun, mai bine platit, nu sta cu mana intinsa la stat ca in comunism sa iti dea statul totul!
        • +3 (5 voturi)    
          manipulare (Marţi, 3 octombrie 2017, 15:43)

          pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          nu stau cu nici o mana intinsa, stai linistita, eu lucrez la privat si sunt platit pe productivitate si competente.... se vede din postarile tale, incerci sa fii ironic, dar de fapt esti pe statul de plata al rosiilor, e usor sa dai din gura asa cu bani primiti de la stat pe rol de postac si manipulator...nu e vorba de nici o interventie la firme private, ce au facut cei care te platesc in acest an se numeste inconstienta, imprumuturi cu nemiluita, cerut dividende de la companiile de stat, si mariri de salarii la bugetari fara numar, scoate taxa pe poluare, baga taxa de poluare, scoate acciza, baga iar acciza, scoate plafon la indemnizatii, baga plafon iar la loc, nu mai avem predictibilitate, nimic....toate masurile astea au dus la inflatie, si la ROBOR mare, nu pacalesti pe nimeni aici cu comunismu tau....sa nu mai vorbim de furturile lor din bani publici, ca de la UE e mai greu, de aia nici nu mai avem investitii in tara..eu zic sa lasi manipularile pt cei mai slabi de inger...si mai vorbim cand om ajunge ca Grecia din cauza la sefii tai
          • -1 (3 voturi)    
            Ba tu esti postac psdist comunist (Marţi, 3 octombrie 2017, 18:29)

            Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui pepper89

            nu mai incerca sa te scuzi, prin toata gandirea ta esti un comunist de 2 lei si 35 de bani, deci e clar ca esti platit in ruble sa faci propaganda psd!
  • -6 (16 voturi)    
    filosofia lui Mugurel a fost expusa sintetic... (Marţi, 3 octombrie 2017, 12:39)

    demaGOGU [utilizator]

    ...de impricinat prin sintagma - citat aproximativ - "ban la ban si paduche la paduche trage".

    bref, niciun benerist, de la inaltimea celor 'jdemii de euro lunar nu va intelege drama adusa de cresterea ratei lunare la ipotecar cu 100 ron.
    • +7 (7 voturi)    
      bref (Marţi, 3 octombrie 2017, 13:19)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De ce nu puneti voi mana de la mana sa faceti un fel de CAR al electoratului PSD? Va imprumutati cu dobanda zero sau cat vreti voi, platiti anticipat creditele la bancile private si gata.. scapati de grija dobanzilor!
      Sunt sigur ca sinistrul de finante va sustine initiativa si pesedeii din parlament va vor da o lege cu dedicatie ca sa va scuteasca de taxe. Nu mai trebuie decat sa gasiti suficienti fraieri care sa va imprumute banii fara dobanda. O nimica toata cand sunteti atatea milioane de alegatori care inca mai visati la comunism.
    • +4 (4 voturi)    
      demagogu la butoane (Marţi, 3 octombrie 2017, 13:34)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ce simpatic esti tu cum incerci sa arati vina la BNR cand vina apartine magnificei guvernari P$D .
      si cum subliniezi ca la BNR ia lumea salarii mari...poate poate se infierbanta lumea.
      Ei bine nu a tinut minciuna ta ieftina.
      Esti platit oricum presupun deci nu ai de ce sa te superi.
      O curiozitate am. pt jobul tau de postac platit, platesti impozite?
      • +3 (3 voturi)    
        eu cred (Marţi, 3 octombrie 2017, 15:56)

        pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        ca ei sunt pe comision, la numar de postari si de persoane convinse ca e cum zic ei...din partea mea poa sa fie si 2dose si prietenii lui, toti astia care dau vina pe BNR si pe banci,pt porcariile lor, pt ca au aceleasi idei....ce zice 2dose in interviuri, apare repede transcris aici in comentarii din partea anumitor personaje...dar se apropie momentul, nu mai tine mult cu prostirea maselor
  • +2 (2 voturi)    
    BNR (Marţi, 3 octombrie 2017, 13:02)

    wizard_mefisto [utilizator]

    problema o sa fie cand BNR o sa actioneze sa acopere greselile facute de PSD si o sa amane costul acestora pentru urmatori care o sa vina la putere . BNR ar trebui sa fie impartiala si sa lase cererea si oferta libere sa se exprime .
    • +1 (1 vot)    
      n-are cum (Marţi, 3 octombrie 2017, 13:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui wizard_mefisto

      Uite aiuci explicat ce poate face BNR:
      https://www.moise.ro/2017/10/01/terente-robor-ul-si-guvernatorul/

      1. baga bani in piata si produce inflatie si cheama speculatorii
      2. nu mareste dobanda de referinta si duce inflatia la 10%
      3. stimuleaza creditele care deja-s la limita de sus si produce o noua criza a creditelor

      Spre deosebire de programul de guvernare, economia are niste reguli care tin de viata reala. Si spre deosebire de economie in general, piata monetara evolueaza instant la tendinte, nu asteapta prea mult sa vada efectele.
  • -4 (6 voturi)    
    Mugur Isarescu mai exista pe Terra ? (Marţi, 3 octombrie 2017, 13:30)

    Frankie [utilizator]

    Acel dinosaur Mugur Isarescu mai traieste? Chiar nu avem nici in om in tara asta care sa fie in stare sa conduca BNR in afara de acea relicva de Mugur?
    • +1 (3 voturi)    
      om fi avind... (Marţi, 3 octombrie 2017, 13:56)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      da' daca lasam ciuma rosie sa aleaga alt guvernator, in citiva ani rezerva devine 0, inflatia anuala trece de 100% iar cursul de schimb decis la partid. Doar un hots sau un milog la stat pot dori in momentul de fata demisia guvernatorului BNR.
  • +6 (10 voturi)    
    Faceti o investigatie jurnalista completa (Marţi, 3 octombrie 2017, 13:30)

    DanCris [utilizator]

    Nu este momentul sa intram intr-un joc politic din care tot romanul de rand pierde. Bancile profita de degringolanda de la guvernare ca sa isi rotunjeaza profiturile.
    Faceti o investigatie jurnalista legata de ratele de dobanda la care bancile ATRAG bani de la populatie si persoane fizice. O sa aveti socul sa aflati ca ratele acestea au ramas la fel de scazute. Bancile nu au nevoie de lichiditate! Ofera dobanzi derizorii catre sumele atrase , tot jocul de face pe "interbancar" unde muta banii de la una la alta.
    Eu sunt dispus sa depun banii la banca cu 1,8% la 3 luni la orice banca...nicio sansa. Daca va uitati la lista de dobanzi a primelor banci , primesti MAXIM 0,5% !
    • +4 (4 voturi)    
      pai normal ca nu... (Marţi, 3 octombrie 2017, 14:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      cu 1.8% se fac tranzactiile intre banci, unde costurile de administrare sunt 0. Tu cind faci un depozit la banca il faci cind vrei tu, nu cind are banca nevoie, si-l tii cit ai tu chef, nu cit are banca nevoie de banii aia. Si e normal ca depozitul sa fie cu rata dobanda mai mica.

      Cit despre teoria conspiratiei cu bancile imperialiste care isi rotunjesc profiturile prin manipularea pietei, astea-s din teoria conspiratiei. cauzele cresterii temporare a Robor sunt extremde simple si de pamantene. Onor guvernul a tras din conturile companiilor de stat juma' de miliard de lei, lasand piata cu lipsa de lichiditati. As simple as that. Si mugurel nu-si permite sa arunce noi bani pe piata pen'ca peste 2-3 saptamini statul va varsa banii aia inapoi in piata prin plata salariilor si pensiilor. Si daca banii sunt prea multi, apare inflatia.
      • -3 (3 voturi)    
        Pai sa ma repet... (Marţi, 3 octombrie 2017, 14:31)

        DanCris [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Am acum disponibilitatea sa fac un depozit la 3 luni (ca de ROBOR la 3 luni e vorba aici) sub rata la care se imprumuta bancile. Costul pt banca este tot zero intrucat se face un transfer bancar care este platit tot de mine.
        Ce dobanda imi pot oferii in situatia asta "critica" cand cica este lipsa de lichiditate ?
        Cel mai cinstit este ca jurnalistii ca sune la firme mare , care au disponibil , si sa incerce sa afle ce s-a intamplat cu nivelul dobanzilor la sumele atrase de banci de la ele....
        • +1 (1 vot)    
          piata (Marţi, 3 octombrie 2017, 15:58)

          nxc [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

          deschide-ti banca, plateste taxele la sistemele de tranzactionare, convinge celelalte banci sa iti acorde limite de credit (pracitc, incredere) si atunci vei avea acces la conditiile de pe piata interbancara


          la fel, daca vrei orice produs ieftin - deschide-ti supermarket si cumpara de la producator.

          accesul la pietele en-gros presupune efort (si cheltuieli)

          cu alte cuvinte - nimic nu-i gratis
        • 0 (0 voturi)    
          Cerere și ofertă.. (Marţi, 3 octombrie 2017, 23:21)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

          Degeaba ai tu "disponibilitatea" să faci bani stând degeaba dacă alții sunt dispuși să primească o dobândă mai mică.

          Dacă ți se pare că banca e de vină, poți să cumperi de banii tăi direct obligațiuni emise de statul român. Vezi pe site-ul ministerului de finanțe când e următoarea licitație, citește legislația, rezolvă aspectele juridice (cam greu pe persoană fizică) și gata.. te-ai scos cu o dobândă semnificativ mai mare!..
        • 0 (0 voturi)    
          pai incerc sa iti explic (Miercuri, 4 octombrie 2017, 10:08)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

          Bancile intre ele se imprumuta intr-un sistem n-gros. Adica banca x zice ca are nevoie de 50 mil lei pe 3 luni, bancile y si z vin cu o oferta, cea mai buna e acceptata.

          Ca sa ia cele 50 de milioane de lei de la particulari ca tine, banca ar trebui sa creasca brusc rata la depozite, sa-si faca publicitate, si sa spere ca vin suficienti cetateni sa-si depuna economiile. Chestie cae dureaza ceva timp, costa publicitate, are riscul de a atrage prea multi bani, etc. Pe cind pe piata interbancara in 3 minute s-a rezolvat. Fix suma necesara, fix pe perioada necesara.

          E exact diferenta dintre vinzarea en-gros si aia en-detail. Una e sa vinzi pepenii cu tirul, alta e sa-i vinzi cu ridicata.
  • 0 (0 voturi)    
    SUNTETI SIGURI???? (Marţi, 3 octombrie 2017, 17:36)

    theSame [utilizator]

    PE 3 OCT 2014 ROBOR 3M ERA 2,98%; pe 6 oct 20142,94% si abia pe 14 oct 2014 coboara sub 2,9%.....de unde scoateti, baieti, datele???
    • 0 (0 voturi)    
      e noiembrie 2014 (Miercuri, 4 octombrie 2017, 10:20)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui theSame

      Uite aici:
      http://www.finzoom.ro/statistica/indici-de-referinta/robor-3m-3luni/?index=robor3m-RON

      pe 13.11.2014 a fost pentru prima oara 1.8