Isarescu: Adoptarea monedei euro este o tinta strategica pentru Romania. Dar pentru a adera, avem nevoie de o economie sanatoasa

de DP     HotNews.ro
Marţi, 17 octombrie 2017, 14:11 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Hotnews
"Adoptarea monedei euro este o tinta strategica pentru Romania. Dar avem nevoie de o economie sanatoasa pentru ca aderarea sa se faca intr-un mod cat mai avantajos. Europa insasi se confrunta in prezent cu cateva provocari si trebuie sa acceptam ca zona euro este o tinta care evolueaza in timp. Aceasta aderare nu e o tinta fixa, ci una in permanenta transformare, iar tarile care inca nu au adoptat moneda euro se intreaba si ele cum va evolua in viitor aceasta zona", a declarat marti guvernatorul BNR Mugur Isarescu, la o dezbatere organizata la sediul Bancii Centrale.

Dezbaterea de marti l-a avut ca invitat central pe profesorul Andre Sapir, senior fellow Bruegel, student al lui Bela Balassa, cel care a descoperit efectul Balassa-Samuelson.

In discursul sau, Sapir a abordat fazele prin care a trecut Uniunea Monetara (UEM) pana in prezent, sugerand Romaniei sa astepta ana cand va fi complet pregatita pentru a adera la Euroland.
"Acum suntem in faza UEM 2.0, dupa ce am trecut prin faza UEM 1.0, in care supravegherea bancara a fost nu intrutotul adecvata, in care s-a pus accent pe deficite, nu pe sustenabilitate, lucruri care acum se ajusteaza. Urmeaza faza UEM 3.0, in care Statele ar urma sa reduca dependenta bancilor de expunerile guvernamentale, sa-si imbunatateasca regulile fiscale astfel incat gradul de indatorare al natiunilor europene sa se reduca, iar rolul Mecanismului European de Stabilitate sa fie luat de un alt organism care sa includa si un Mecanismde Reducere a Datoriilor (Sovereign Debt Restructuring Mechanism- SDRM)", a spus marti, Sapir.

O economie care trece nepregatita la zona euro are de infruntat riscuri, a mai avertizat profesorul belgian. El a mai sugerat marti ca Romania sa adere mai intai la Uniunea Bancara, urmand ca dupa aceea, atunci cand criteriile vor fi indeplinite, sa abordeze si adoptarea euro.

Reamintim ca in Romania, au fost avansate 3 date-tinta privind trecerea la euro, fara sa existe un proiect asumat in acest sens la nivelul intregii societati (clasa politica si societate civila). Datele asumate anterior- anul 2012, apoi 2019 si mai nou 2022 (avansata de Melescanu) s-au dovedit a fi nerealiste, economia noastra necesitand inca reforme adanci pentru a face fata cu succes adoptarii monedei europene.

Guvernatorul BNR a atras atentia asupra faptului ca o zona cu o moneda unica nu este un loc pentru economii cu probleme de competitivitate si ca este nevoie de reforme structurale finalizate pentru a avea succes. Consensul politic este esential pentru trecerea la euro, care nu trebuie sa fie doar o "ambitie", iar indeplinirea criteriilor de convergenta este o conditie necesara dar nu suficienta, a aratat joi, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu

Reamintim ca Romania -daca va opta pentru trecerea la euro- trebuie sa participe la mecanismul cursului de schimb (ERM II) timp de cel putin 2 ani fara devieri semnificative de la cursul central ERM II si fara o devalorizare a cursului central bilateral al propriei monede in raport cu euro in aceeasi perioada.

Romania indeplineste, e drept, criteriile nominale. Dar asta nu e in sine un argument. Datorie mica avem (raportata la PIB), deficit bugetar bun avem, inflatie ok avem, curs relativ stabil avem, dar vorba lui Tanase: "Pen`ce?". Si bunicul din satul maramuresean in care am crescut avea suficienti bani ca sa isi cumpere Mercedes, dar nu si-a luat. Ce sa faca cu Mertzanul pe drumurile prefuite, de tara? Asa si Romania: si-a facut piscina, si-a cumparat costum performant de inot, a  montat deasupra pscinei o trambulina ultimul racnet, dar nu si-a pus intrebarea: stie sa innoate?


  • Daianu, BNR: Daca economia romaneasca ar creste in acelasi ritm ca pana acum am putea adera la euro in 13 ani
Daca economia romaneasca ar creste in acelasi ritm ca pana acum am putea adera la euro in 13 ani. Daca am avea o crestere de 5% am avea nevoie de noua ani, a afirmat recent Daniel Daianu, membru al Consiliului de Administratie al BNR. Acesta a spus ca avem cele mai scazute venituri fiscale din UE.

"Este inca calea lunga pana la convergenta structurala, care sa indreptateasca dorinta noastra de aderare la euro, astfel incat acest pas sa poate fi facut. Noi propunem un minim de convergenta de 75% din media UE. Adevarata miza este in ce conditii si cum vom fac aderarea. Criza a redus rata de crestere potentiala a economiei romanesti. Exista indicatori de competitivitate care arata ca suntem la urma. Am incercat sa estimam perioada de timp pentru converventa reala. Exista un timp de parcurgere al convergentei reale. Daca am avea o crestere cu acelasi ritm ca pana acum am ajunge la 75% in 13 ani. Daca am avea o crestere de 5% am avea nevoie de noua ani pentru aderare", a declarat, Daniel Daianu, membru al Consiliului de Administratie al Bancii Nationale a Romaniei, la sesiunea stiintifica "Romania in Uniunea Europeana" organizata de Academia Romana.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2458 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Adoptare euro = scumpiri 100% (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:16)

    CICEROnescu [utilizator]

    A se vedea Grecia, Italia, Spania, Belgia.
    • +1 (5 voturi)    
      Mai mult (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:23)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Si furturi 200% de catre mafia PSD+ALDE
  • +9 (9 voturi)    
    Avem nevoie de o economie sanatoasa! (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:25)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    De vreo 2000 de ani!
    Sa inteleg ca nu mai aderam la Euro...
    • +1 (1 vot)    
      depinde (Marţi, 17 octombrie 2017, 18:16)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Poate D-l Isarescu poate avea o presimtire rea sau una buna..cu aurul a fost rea cat despre euro pare sa fie tot rea
  • +6 (6 voturi)    
    Moneda Euro este pt. noi precum autostazile... (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:25)

    Amad [utilizator]

    ... o Fata Morgana.
    Prin fata toata lume si le doreste, pe la spate toata lumea face ce stie mai bine.
    • +4 (4 voturi)    
      ai priceput (Marţi, 17 octombrie 2017, 17:17)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      este o tzinta in miscare. :-)
      cu cat te apropii mai mult, cu atat ma departe ea este !
      dar, si can' om pune noi mana pe ea ! :-)
  • +5 (5 voturi)    
    euro (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:37)

    codrean [utilizator]

    Sapir asta e-a fixat un termen : La Sfantu-Asteapta !
    Aparent politicos si binevoitor, pe fond impotriva aderarii de noi state la "zona euro". Si impotriva aderarii noastre, desigur. O tendinta ce vine de la o Europa restransa la doar cateva state "tari"?
    Pe de alta parte, in felul in care e condusa economia Romaniei ...
  • -2 (4 voturi)    
    ASA ESTE (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:39)

    jidanul [utilizator]

    Pentru trecerea la euro este absoluta nevoie de o economie sanatoasa dar, ca sa ai o economie sanatoasa ai nevoie de un sistem al institutilor de creditare depozitare (banci, car-uri si ifn-uri) sanatos, iar in Romania acest sistem al institutilor de creditare depozitare este bolnav de lacomie paranoida. Cu DAE enorme, cu clauze absurde si abuzive si cu politicile bancare din trecut si pana in prezent, care au distrus sanatatea si viata a peste 10% din populatia Romaniei, este clar ca sistemul institutilor de creditare depozitare (banci, car-uri si ifn-uri) trebuie reformat si transformat intr-unul sanatos, deoarece in prezent este grav bolnav. Si BNR-ul trebuie sa fie prima institutie a Statului Roman care sa faca acest lucru. Asteptam fapte ca vorbele, minciunile si bla-bla-urile celor de la BNR ne-au provocat destula sila si scarba.
    • +4 (4 voturi)    
      pana nu este schimbat isarescu... (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:22)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      BNR nu este o institutie a statului roman. BNR are grija ca bancile sa faca ce vor ele.

      Presedintele BNR a strans mai multi ani la conducerea institutiei decat ceausescu la conducerea tarii.

      De ce credeti ca nu indrazneste nimeni sa vorbeasca despre schimbarea lui Isarescu?
  • +2 (6 voturi)    
    Vrajeala asta cu moneda Euro (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:40)

    Gruia.Novac [utilizator]

    E pentru pulimea PSD. Orice om normal la cap stie ca este o utopie in conditiile economice de acum.
    Daca s-ar adopta Euro jumate din tara ar fi in faliment si PSD ar disparea de tot iar votantii lor muritori de foame,
    Inclusiv 80 % din bugetari
    • +3 (3 voturi)    
      ar fi mai practic (Marţi, 17 octombrie 2017, 17:19)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      cu salariile. mai usor de socotit.
  • +6 (6 voturi)    
    societate sanatoasa (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:26)

    nedumeritul [utilizator]

    ca sa ai o economie sanatoasa e nevoie de o societate sanatoasa: parlamentul sa faca legile clare si nerastalmacibile iar institutiile statului sa-si faca treaba conform cu legile fara abuzuri si fara coruptie.
    Eu sunt sigur ca nu mai apuc ziua aceea......
    • +3 (3 voturi)    
      Suntem mai multi (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:49)

      Gruia.Novac [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Din pacate
    • +1 (1 vot)    
      vedeti ca ... (Marţi, 17 octombrie 2017, 17:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      S-a ajuns pana la realizarea transplantul intregului organism pastrand numai capul...

      Asa ca daca aveti putin noroc se gaseste un nou corp pentru inca 100 de ani, sa zic, numai capul sa il pastrati in perfecta stare.

      Ce iti este si cu tehnologiile astea noi - iti dau sperante si atunci cand parea ca nu era nimic nou sub soare!

      Sanatate sa apucati ziua economiei sanatoase cu o societate mai sanatoasa!

      PS cica ce este rau trebuie de mic sa fie starpit!
  • +2 (2 voturi)    
    Continuă, Mugurel de Fluier a pagubă... (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:39)

    Spiky [utilizator]

    ...pentru a adera avem nevoie de o economie sănătoasă, iar pentru o economie sănătoasă avem nevoie de lideri sănătoși la cap - exclus Daia, Dragnea, Tudorel, și cei mulți alții ca el....
  • +6 (6 voturi)    
    cat de sanatoasa a fost economia: (Marţi, 17 octombrie 2017, 17:12)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    Letoniei,Lituaniei si Estoniei bre,Manole bre!?))))
  • +1 (1 vot)    
    ? (Marţi, 17 octombrie 2017, 18:40)

    uzu [utilizator]

    stai ca nu inteleg ? pai nu e ecopnomia romaniei cea mai crescatoare din UE ? nu ne comparam cu nimeni ! locul doi e departe. pai cat de sanatoasa sa si fie ? hai la euro ca suntem gata !
    ca nu cred ca vrea sa spuna ca cresterea noastra este artificiala si deci nesanatoasa ... sau vrea ?
  • +1 (1 vot)    
    direct sau indirect (Marţi, 17 octombrie 2017, 18:51)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    toate utilitatile si facturile sunt in functie de cotatia euro, adica statul are un mod foarte facil prin care buzunareste cetateanul.
  • +1 (1 vot)    
    Isarescu vs Iliescu (Marţi, 17 octombrie 2017, 18:58)

    demaGOCU [utilizator]

    Care moare primul? Domane-ajuta!