Olguta Vasilescu: Contributiile la pilonul II de pensii NU se reduc. Anul acesta sunt 7 miliarde, anul viitor vor fi tot 7 miliarde deci nu este niciun fel de problema!

de DP     HotNews.ro
Vineri, 27 octombrie 2017, 10:55 Economie | Finanţe & Bănci

Imagine de la conferinta de vineri
Foto: Hotnews
"Contributiile la pilonul II de pensii nu se reduc. Anul acesta sunt 7 miliarde care se livreaza catre Pilonul II, anul viitor vor fi tot 7 miliarde deci nu este niciun fel de problema. Avand in calcul ca va creste baza de impozitare si ca salariul brut creste cu 20%, e normal ca acest procent sa scada. Dar in valoare nominala e aceeasi suma. Iar temerile ca am proceda ca Ungaria, care a renuntat la Pilonul II sunt nejustificate!", a spus vineri ministrul Muncii, Olguta Vasilescu, la o conferinta organizata la sediul Reprezentantei Comisiei Europene.

 "Programul de guvernare se va duce până la capăt. Eu nu am citit Raportul Comisiei Europene. Pot să vă spun că pe ministerul meu am stat de vorbă cu doamna comisar Marianne Thyssen (comisar pentru Ocuparea forței de muncă, afaceri sociale, competențe și mobilitatea forței de muncă n.r.) care este comisar pe probleme de muncă. Domnia sa ne-a felicitat pentru măsurile pe care le-am luat în acest an, în special pentru faptul că am depășit ținta de ocupare stabilită pentru România pentru anul 2020. Am ajuns deja la 70,5% ocupare a populației active și noi aveam prevăzut să atingem o țintă de 70% în 2020. De asemenea, ne-a felicitat pentru măsurile pe care le-am luat pentru reducerea sărăciei și chiar s-au înțeles foarte bine și acele treceri de contribuții de la angajator la angajat. Din punctul de vedere al Ministerului Muncii nu sunt niciun fel de probleme cu Comisia Europeană, ba dimpotrivă, aș putea spune, am fost felicitați", a spus, potrivit Agerpres,  Lia Olguța Vasilescu, înainte de a intra la conferința.

Cu privire la salariul minim, ministrul Muncii a spus că în Programul de guvernare era prevăzut ca, în acest an, salariul minim să crească de la 1.200 de lei, cât era la începutul anului, la 1.450 de lei, iar anul viitor urma să ajungă la 1.550 de lei.

"Dacă veți calcula cu ceea ce înseamnă întoarcerea sarcinii fiscale de la angajator la angajat veți vedea că este exact suma de 1.900 de lei pe brut pe care noi am anunțat-o ieri în ședința de Guvern", a afirmat Lia Olguța Vasilescu.

"Pensiile vor crește din luna iulie a anului viitor. Mai precis punctul de pensie va crește la 1.100 de lei. Așa cum anul acesta a crescut la 1.000 de lei tot în luna iulie și de asemenea, pensia minim garantată crește tot din iulie la 640 de lei așa cum anul acesta a crescut la 520 de lei, de la 400 de lei, cât era înainte să venim noi la guvernare", a spus Lia Olguța Vasilescu.

Aceasta a mai declarat că există bani pentru toate măsurile, iar peste o săptămână, când va fi finalizat proiectul de buget, se va vedea că sumele se regăsesc în execuția bugetară pe anul viitor.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2964 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Matematica PSD (Vineri, 27 octombrie 2017, 10:59)

    vladR [utilizator]

    Scade procentul, dar nu se reduc. :))
    • +14 (14 voturi)    
      ce sa mai spui (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:07)

      ValentinV [utilizator] i-a raspuns lui vladR

      Clar logica PSD. Mi se pare normal daca imi creste salariul sa imi creasca si suma pusa deoparte pentru pensie dar ce s-a gandit PSD, hai sa ingropam incet incet pilonul II ca oamenii sa zica .. tot mai bine sa dam banii pe grija statului.
    • +18 (18 voturi)    
      hehehe (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:08)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui vladR

      e ca in bancul cu tariceanu: daca luna asta am pus benzina de 50 de lei si luna viitoare pun benzina tot de 50 de lei unde este cresterea de pret la benzina?!.....
      • +7 (7 voturi)    
        sau unde mai pune faptul ca (Vineri, 27 octombrie 2017, 12:39)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

        7 mld. din 2018 <> 7 mld. din 2019

        pe noi nu ne prostesc, dar pe electoratul lor... e suficient sa le arunce niste paine si niste circ. Numerele oricum le intra pe o ureche si le iese pe alta. Astia n-au educatie.
    • +13 (13 voturi)    
      e o crestere (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:11)

      FA [utilizator] i-a raspuns lui vladR

      E o crestere negativa, la fel ca si economia "cea mai puternica din UE"
    • +9 (9 voturi)    
      Pff... (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:17)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui vladR

      Noaptea mintii...
    • +3 (3 voturi)    
      Minciuni peste minciuni de la PSD (Vineri, 27 octombrie 2017, 13:15)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui vladR

      Ce sa crezi? Nu e nimic de crezut, pana in 2018 se mai rasucesc de 20 de ori.
  • +14 (14 voturi)    
    Program zilnic: (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:02)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Contributiile la pilonul II de pensii nu se reduc azi.
    Se reduc maine.



    (*acest program este o problema de comunicare)
  • +13 (13 voturi)    
    asta dupa logica PSD (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:05)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu scad in cifre absolute poate, dupa niste estimari de incasari facute cit sa se potriveasca cifrele.
    Dupa calcule matematice, de ex aici:
    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-22077691-inseamna-modificarea-cotei-contributie-catre-pilonul.htm

    Ca sa fie aceeasi suma virata la pilonul 2 cu toata tsopaiala voastra fiscala, contributia ar trebui sa fie 4.2535%. Orice e sub cifra asta ereducere. 3.75 inseamna scadere cu 12%

    Acu, ca voi estimati ca o sa creasca masa salariala cu 12% si suma finala ar iesi la fel, asta e doar vrajeala de 2 bani pentru poporul PSD.
  • +12 (12 voturi)    
    Ca bancul cu Tariceanu (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:15)

    unfruct [utilizator]

    Exact ca bancul cu Tariceanu: daca luna trecuta ai pus benzina de 50 de lei si luna asta tot de 50 de lei, unde e cresterea pretului?
    • +4 (4 voturi)    
      Raspuns (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui unfruct

      In buzunarele umgalte ale mafiei PSD+ALDE (UDMR inclus)
  • -1 (9 voturi)    
    Si daca in suma absoluta ar fi (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:23)

    xrogo [utilizator]

    ceiasi suma totusi pentru a pastra puterea de cumparare ar trebui sa se tina seama de indicele de inflatie!
    • +5 (7 voturi)    
      Mai bine taceai (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Contributia la pilonul 2 are legatura cu cuantumul total al contributiei angajatului la pensie (in functie de care se calculeaza punctul de pensie) si nu cu puterea de cumparare.
      • -3 (5 voturi)    
        Mai bine taceai tu, daca contributia (Vineri, 27 octombrie 2017, 12:12)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        se mentine la aceiasi valoare nominala in fiecare an, adica mai pe intelesul tau se varsa aceiasi suma anual ghici cine o sa aiba pensie mica la pensionare, adica o sa aiba putere de cumparare mica!
        Despre ce vorbesti tu, adica despre legatura dintre salar si contributie, ai avea dreptate daca nu s-ar modifica procentul, eu am intervenit chiar pentru ca se modifica procentul!
        • +1 (3 voturi)    
          Esti bun de ministru PSD (Vineri, 27 octombrie 2017, 13:17)

          OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Vorbesti mult si fara rost.
        • 0 (0 voturi)    
          salar:))) (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 10:18)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Se numeste salariu. Pesedistii nu prea dau pe la scoala.
  • +6 (6 voturi)    
    Nuu, nu se reduce (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:38)

    VioP [utilizator]

    Olguta draga, pentru votantii PSD

    Nu se reduce nimic, chiar cresc toate...

    Madame Olguta, rade lumea !!
    • +5 (5 voturi)    
      Râsu-plânsu (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:58)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui VioP

      De o așa creatura, mai curând e de plâns. Olteancă nesimțită și șmecheră, complice la jaful PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    Vai de ea (Vineri, 27 octombrie 2017, 11:49)

    MinDepous [utilizator]

    "Pot să vă spun că pe ministerul meu am stat de vorbă cu doamna comisar Marianne Thyssen"

    Doamne Thyseen,

    Ne cerem sincer scuze.

    Respectuos,
    Poporul roman
  • +6 (6 voturi)    
    ce-mi pasa mie de consolidat, proiectii? (Vineri, 27 octombrie 2017, 12:10)

    jorj_bv [utilizator]

    Mie imi pasa ca dispar 0.5% din fondul ala si se duc in pensiile in plata, adica nu mai sunt !!!
  • +5 (5 voturi)    
    minciuna are picioare scurte (Vineri, 27 octombrie 2017, 12:15)

    CVL [utilizator]

    In acest moment nu am incredere in ceea ce intentioneaza sa faca guvernul. Cu parere de rau, dar dl. Tudose e in aceeasi categorie cu ministrii din subordinea lui. Faptul ca merge in continuare pe aceasta linie, sper ca intelege si domnia sa ca nu este cu nimic mai presus decat doamna Vasilescu, si ca incepe sa fie in aceeasi categorie cu domnul Dragnea in ceea ce priveste minciunile. Nu este normal sa ni se arunce praf in ochi. Cat timp pus pe hartie este o evidenta clara: mentinerea salariilor nete implica costuri mai mari pentru angajator, nu inteleg de ce se incapataneaza sa continuie pe aceasta linie. Pot sa ii transmit domnului (domnilor) prim-ministru (primi-ministri) ca generatia mea, care pare de compromis, nu uita: nu am uitat nici cand au fost adusi minerii prima data de dl. Iliescu, nici cum s-a ordonat incendierea la ordinul lui Chitac, nici cum au fost aduse camioanele cu cei care au "devastat" Televiziunea (in contextul in care cele doua camioane au venit din lateral in Pangrati si li s-au permis acelor persoane (tovarasi de nadejde dealtfel) sa intre in TVR (pazita cu arme...) . Nu vom uita nici cele ce se intampla azi si nici faptul ca dl. Tudose joaca fix asa cum ii ordona dl. Dragnea. De vina sunt amandoi. Bazati-va va rog in continuare pe pensionari... Cei de lux nu sunt chiar atat de multi, iar ceilalti discutau ieri in autobuz despre ce "teapa" au luat... Cine stie: dupa facturile din aceasta iarna poate vor iesi de sub influenta voastra.
    Iar doamna Olguta Vasilescu, desi imi vorbiti despre cum nu se diminueaza contributia mea la pilonul de pensie II, mentionez ca m-as simti mai in siguranta, cu toate comisioanele de rigoare, sa stiu ca banii proveniti de la mine sunt bine gestionati si au un randament atat de bun (pe care nu l-as obtine la niciun depozit la nicio banca) si voi putea beneficia eu de ei cand voi iesi la pensie. Si nu ii veti risipi voi aiurea, asa cum faceti de atatia ani incoace.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce tare (Vineri, 27 octombrie 2017, 12:15)

    Encounter [utilizator]

    Salariul crește procentual (pe brut) însă deși pe net rămâne la fel ei anunță că crește. Contribuția la pilonul 2 scade procentual dar rămâne la fel pe net ei anunță că nu scade. Aceeași situație, anunțată în 2 feluri opuse! Cine-i prost, să îi creadă!
  • +8 (8 voturi)    
    5.1 / 3.75 = 1.36, nu 1.2 (Vineri, 27 octombrie 2017, 12:24)

    jorj_bv [utilizator]

    Poti sa imparti pana-n branza ca tot nu iese.

    Incompetenta si logoree.
  • +5 (5 voturi)    
    pai este normal, (Vineri, 27 octombrie 2017, 12:33)

    MG [utilizator]

    daca boii aia din parlament au imunitate la fapte penale, n-are si el dreptul la o vodca mica dimineatza?
  • +7 (7 voturi)    
    xxxxl (Vineri, 27 octombrie 2017, 12:44)

    vorbeste lumea [utilizator]

    atata stie sa mai zica : nu e niciun fel de problema ... vor creste ... deci vor creste, nu vor scadea ... an alocat ... am sabilit ... totul e stabilit ... doamna vietuieste pe alta lume, probabil ...
  • 0 (0 voturi)    
    socoteala olgai (Luni, 30 octombrie 2017, 10:49)

    anion [utilizator]

    Pe principiul acesta ca salariul este mai mare, ar trebui scazute si amenzile in special cele de circulatie.