Un credit mai avantajos din strainatate, doar un vis frumos

de Carla Antonescu     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2008, 10:25 Economie | Finanţe & Bănci

Romanii care spera ca vor putea lua repede credite de consum de la banci din tarile membre ale Uniunii Europene mai au de asteptat.  Acest lucru va fi posibil abia din 2010, desi Parlamentul European a adoptat o directiva care sa armonizeze regulile de acordare a creditelor de consum in tarile UE.

Presedintele Asociatiei Romane a Bancilor (ARB), Radu Gratian Ghetea, a declarat intr-un interviu pentru Radio Romania ca,  la noi, norma va fi implementata incepand cu 2010 si ca pana atunci "se vor intampla foarte multe in sistemul bancar romanesc, inclusiv datorita competitiei, bancile vor incerca sa prezinte clientilor produse si servicii la costuri cat mai reduse", scrie Rador.


Posibilitatea ca un roman sa ia un credit din strainatate ramane mica, iar procedura foarte complicata, potrivit presedintelui ARB. El a exemplificat ca, daca un roman ar vrea sa ia un credit din Finlanda, ar trebui ca institutiile din Finlanda "sa recunoasca in totalitate documentele emise in Romania, ar trebui ca institutiile bancare din Finlanda sa fie interesate sa vina la Bucuresti sau la Vintu de Sus sau la Vintu de Jos sau la Cuca Macaii sa faca o evaluare a unui teren, a unei cladiri, ceea ce facem noi, bancile comerciale in prezent".

"Ma indoiesc ca intr-o perioada imediat urmatoare acest lucru se va petrece", a adaugat Ghetea.

El a explicat ca rambursarea anticipata a creditului trebuie sa fie penalizata, dar nu mai mult de nivelul unei rate lunare, in cazul in care aceasta rambursare anticipata are loc inainte de scurgerea a 14 zile de la data acordarii creditului.














Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2700 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    credite din strainatate pentru muritorii de rand (Vineri, 18 ianuarie 2008, 12:06)

    sarac dar cinstit [anonim]

    Dupa cum se stie, cele mai mari venituri sunt in sistemul bancar; de aceea nu ma mira reticenta de care da dovada tovarul Ghetea; nu vor sa scape din mana o sursa sigura de estorcare a populatiei
  • 0 (0 voturi)    
    Credit (Vineri, 18 ianuarie 2008, 12:09)

    koko [anonim]

    Eu stiu pe cineva care a luat credit de la banca din SUA pt achizitie apart in Buc, fara evaluare si fara documente originale. Pur si simplu au avut nevoie de traducere autorizata dupa contractul de vanzare-cumparare de la notariat, trimisa pe fax.
    Suma : 60.000 usd perioada de 10 ani, fara ipoteca.
    • 0 (0 voturi)    
      vreau credit in strainatate (Marţi, 29 ianuarie 2008, 14:27)

      romeo [anonim] i-a raspuns lui koko

      stimate domn sunt si eu interesat de un credit in SUA sau in alta tara din europa si prin umare va rog daca sunteti ambil sa-mi da-ti si niste detalii la ce banca a facut prietenul dvs creditul si cam ce conditii.Multumesc anticipat
    • 0 (0 voturi)    
      Credit (Vineri, 8 mai 2009, 9:38)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui koko

      Daca este asa de usor sa obtii credit in strainatate poate ne spuneti cum...
  • 0 (0 voturi)    
    depozite (Vineri, 18 ianuarie 2008, 12:12)

    cora [anonim]

    Poate ca este dificil sa iei un credit din strainatate , dar eu am incercat sa fac un depozit in strainatate si a fost foarte usor.
    Nu a trebuit sa ma deplasez, am facut totul pe internet -iar documentele le-am trimis prin posta.
    Nu am crezut ca este atit de simplu..
    Cind am vorbit cu banca respectiva la telefon mi-a spus ca fiind cetatean al UE totul este posibil acum, asa ca poate la fel poti sa iei si un credit

    De ce am facut acest lucru- fiindca mi-a oferit o dobinda mult mai mare decit filiala lor din Bucuresti - si mi-a deschis un cont de economii la care nici la ei si nici la noi nu se percepe impozit pe dobinda.

    Daca vreau sa desfiintez contul - o pot face cu un simplu click pe internet.

    Asa ca eu cred ca si creditele se pot face in curind la fel -probabil for cere prin posta documente autentificate si traduse la notariat, iar restul va fi via internet.

    .
  • 0 (0 voturi)    
    Tovarase Ghetea! (Vineri, 18 ianuarie 2008, 12:26)

    Sam [anonim]

    Ar trebui sa ai putintica rusinica...iti amintesti in fata cui ai facut afirmatia la betie "bai, io am ajuns presedinte de banca fara sa fi facut la viata mea o singura operatiune bancara!!!!" ????
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni (Vineri, 18 ianuarie 2008, 14:59)

    blaga marius [anonim]

    minciuni.bancile de dincolo dau bani usor.si nu fac diferentieri.(am vazut la barclays)si seriozitatea e mai mare .din ambele parti.asa dle ghetea sa ne ziceti si noua muritorilor de rand de intelegerea care exista intre cateva dintre banci(gen celei din ind ciment)...poate asa intelegem si noi ce e cu asa dobanzi....