Isarescu, despre cresterea Robor: Trezorierii bancilor sperau in septembrie ca vine o banca al carei nume incepe cu R. si care avea permanent surplus de lichiditate si care trosc!, lasa in piata surplusul. Dar R. n-a mai venit...

de DP     HotNews.ro
Joi, 9 noiembrie 2017, 17:38 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
"Ar trebui sa se inteleaga mai bine faptul ca in momentul in care contul general al Trezoreriei Statului este la Banca Nationala, banii care ajung in acel cont sunt retragere de masa monetara. Distrugere temporara, ca sa spunem asa- de o saptamana sau doua- de masa monetara. Cu alte cuvinte, daca ei au retras in perioade de varf, atunci cand se platesc impozitele, MFP ajunge sa aiba in cont si 20 de miliarde de lei. Noi le-am dat 9 miliarde si am compensat practic extragerea de masa monetara. De regula, banii sunt atrasi de MFP exact in perioada cand bancile isi formeaza rezervele minime obligatorii- in jurul datei de 24 ale lunii. Si atunci orice banca, orice trezorieri- si ganditi-va ca sunt 40 de banci deci 40 de trezorieri care se uita ca la cartoful fierbinte la cati bani au in cont", a explicat joi Guvernatorul BNR Mugur Isarescu.

O banca normala are cateva sute de incasari si de plati pe zi, a mai spus joi Isarescu. "In plus, el trebuie sa tina in rezerva minima obigatorie un minim de lichiditate. E ca la baia de ulei de la motoruul masinii", explica numarul 1 din BNR. Trebuie sa ai acolo niste ulei, ca altfel iti  distrugi motorul." Daca ei nu tin suma necesara, vine BNR si ii aplica o dobanda penalizatoare. Le-am dat flexibilitatea sa nu tina in fiecare zi, ca e foarte greu sa tina acolo o suma minima - sa faca o medie pentru 30 de zile . Dar la inceputul perioadei de rezerva minima obligatorie, cei 40 sunt prudenti", precizeaza Isarescu.

Acestea sunt doua lucruri care s-au intamplat in septembrie, pentru prima oara dupa foarte multi ani. La inceputul perioadei de rezerva minima obigatorie a venit si o colectare mai buna a Trezoreriei. "De regula ramaneau in piata 2-3 miliarde de lei. Fiecare trezorier stia ca o sa apara un deficit la mine in cont. Dar merg in piata si vine R. O banca care incepe cu R si care avea permanent surplus de lichiditate permanent. Si trosc!, ii lasa in piata. Si eu ii dau lui mai mult decat daca i-ar lasa in piata si i-ar lua BNR la facilitatea de depozit. Ii dau cu 0.3-0.4 dobanda mai mare. Si trece o zi, trec doua,  si nu mai apare R! Ca Finantele au colectat mai bine si i-au luat lui R lichiditatea. Si R n-a mai pus bani in piata. Asa sunt bancherii, sunt speriosi!",  a mai adaugat Guvernatorul.

El a mai explicat faptul ca o lichiditate scazuta in piata ajuta cursului leului. "Duce dobanzile in sus si nu depreciaza cursul, ci impotriva, scade cursul. O lichiditate scazuta inseamna ca fiecare cauta bani si daca nu gasesc, incep sa vanda valuta. Iar daca-i strangi prea tare cu lichiditatea, cursul nu creste ci scade. Dar dobanzile n-o sa mai vina unde-au fost pentru ca limita de jos deja e 0.75, conditiile de piata sunt mult mai stricte si noi am declarat ca vom gestiona ferm lichiditatea. Nu se impaca flexibilitate mai mare cu lichiditate mai laxa. Nu mai merge! Flexibilitate mai mare a cursului cu gestiune laxa sau adecvata a lichiditatii nu se imppaca; iti dai cu stangul in dreptul! Cred ca a inteles si Raiffesen...", a conchis Isarescu, zambind.

Reamintim ca indicele Robor la 3 luni, in functie de care sunt calculate dobanzile la creditele in lei ancorate la dobanda variabila, a crescut pana la nivelul de 1,87%, Indicatorul a crescut accelerat din data de 18 septembrie, cand a atins nivelul de 1%.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

10448 vizualizari

  • 0 (18 voturi)    
    Cam relaxat (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:02)

    vlad.pe [utilizator]

    Isarescu este suspect de relaxat, noi, românii de rând, care plătim taxe si impozite trebuie sa plătim rate mai mari, prețul benzinei a crescut ... o adevarata revolutie.

    De ce Isarescu nu zice nimic de actualul guvern, de ce nu ia poziție referitor la noua bâlbâiala fiscala ? De ce in discursul lui nu auzim de PSD, dragnea, Guvern, Olguta ?
    • +8 (12 voturi)    
      raspuns scurt am vrut - a iesit cam lung... (Joi, 9 noiembrie 2017, 19:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Pentru ca nu ete treaba BNR-ului.

      Si daca vrea sa tina coada pe sus BNR-ul cu independenta, trebuie sa le respecte si dreptul altora de a juca dupa cum vor muschii lor-

      dar exista raspunderea care ii mananca pe gubernanti dar pana acolo este mama lor: UE, FMI-ul - sa vezi acum circ cu gubernul asta mafiot.

      Vezi matale ca nici bugetul nu este unde ar trebui sa fie si maine, poimaine ajungem in 2018 fara docoment - nici pe vremea lui Tariceanu - sef de gubern - nu am gasit asemenea situatiune...

      Ce poti sa comentezi - decat ca risurile sunt in crestere si ca nu exista predictibilitate in mediul ieconomic si de aceea sunt incertitudini mari la nivel macro...
    • +9 (13 voturi)    
      aiurea (Joi, 9 noiembrie 2017, 19:59)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Dar de ce sa se ia de ei? Cu ce ajuta tiganeala?
      E guvernatorul BNR. Din mesajele trimise e clar ca nu e de acord cu ciumpalacii de la guvernare care habar n-au ce fac, au gasit si ei niste surubele si acuma invart de ele sa vada ce se intampla si se cred meseriasi, dar pozitia lui destul de neutra imi place si o apreciez.
      Ciumpalacii ii dau de lucru, si lui si noua, asta e, am votat niste idioti, idioti avem, dar asta e jobul lui, si-l face, si nu arunca cu noroi, eventual doar subtil sau in privat.:) E muuult peste nivelul clasei politice romane.
    • 0 (4 voturi)    
      dintr-un motiv simplu: (Vineri, 10 noiembrie 2017, 10:15)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      BNR nu are voie sa faca politica si nu face politica. Membrii CA, chiar daca sunt numiti politic sau sprijiniti de partidele politice, in momentul in care ajung acolo isi dau demisia din partid.
      Stiu ca multora le place circul politic, dar BNR nu are voie sa se amestece in asa ceva.
  • -4 (28 voturi)    
    Arongat esti, (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:03)

    __Bogdan_ [utilizator]

    dar numai bancher nu poti fi numit. La analogii de clasa I te pricepi, ia timite-ti tu CV la o banca in UE sa vedem daca te angajeaza vreuna. Apuca-te de tras vinul cat mai ai ce ca eu cred ca e plin butoiul de drojdie.
    • +7 (9 voturi)    
      bre, ia-ti halatu! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 9:14)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui __Bogdan_

      Da CHF--ul, cat e CHF-UL? Dincolo era mai ieftin.
    • +1 (1 vot)    
      Bogdanele... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 10:18)

      Ponta [utilizator] i-a raspuns lui __Bogdan_

      ..lasa tata iarba, treci pe o medicatie serioasa pe care sa o respecti adliteram si pe urma te apuci de scris.
      Ba pardon, mai pune si manutza pe niscai carti si ai sa intrevezi o licarire - bineinteles ca nu imediat ci in timp, timp care depinde de capacitatile tale cognitive si dobandite.
    • +2 (2 voturi)    
      vai de tine.... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 10:25)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui __Bogdan_

      tu chiar crezi ca functiile de presedinti de banca din Occident se ocupa pe baza de CV? Adica nu a auzit nimeni de tine, dar tu ai un CV beton, il trimiti la o banca, si ei te angajeaza imediat pe functie inalta? Asta merge maximum pana la functia de division chief, apoi intervin alte variabile. Poti sa ai tu cel mai tare CV, daca nu a auzit nimeni de tine, daca nu ai un renume pozitiv in breasla, daca nu esti cunoscut ca un mare profesionist si om corect, nu te pune nimeni presedinte de banca. Actionarii nu isi lasa activul pe mainile necunoscutilor, escrocilor, smecherlor, farsorilor sau incompetentilor.
      Dl guvernator ar putea oricand sa plece pe o functie inalta la BCE, BERD, BEI, FMI sau Banca Mondiala, cu salariu mai mare decat la BNR (cum a facut Cristi Popa, spre exemplu). Si totusi nu o face, uite ca a ales sa ramana in tara, pacat ca trebuie sa suporte criticile celor care nu se pricep decat la criticat
    • -2 (2 voturi)    
      LOLA (Vineri, 10 noiembrie 2017, 10:38)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui __Bogdan_

      Ai dreptate, dar permite-mi sa te contrazic. Normal ca vorbesti numai in analogii de gradinita unui popor care habar nu are cum functioneaza economia si fara pic de educatie fiscala.
  • -12 (18 voturi)    
    Isarescu troll rus ? (Joi, 9 noiembrie 2017, 20:12)

    galeo [utilizator]

    Isarescule, vezi ca pentru cresterea Robor trebuie sa fie de vina PSD si guvernul Tudpose.
    Daca nu dai vina pe PSD vor veni liberopatii sa te traga de urechi si te vor spune ca esti troll rus
  • +1 (3 voturi)    
    hai ca Isarescu a (Vineri, 10 noiembrie 2017, 9:42)

    pepper89 [utilizator]

    zis-o mai bine acum, sa fie clar ce porcarii au facut comunistii penali de la putere...daca unii nu inteleg nici acum, ori sunt asistati social, ori postaci rosii...in rest, cam toata Romania s-a prins de binefacerea guvernelor minus de anul asta.
    Marele program de guvernare, zero barat, ar trebui sa dea cate un exemplar la fiecare roman, in loc de hartie igienica
  • -4 (8 voturi)    
    Om batran si senil (Vineri, 10 noiembrie 2017, 10:11)

    cacatinploaie [utilizator]

    Omul asta e tot mai senil. Pe masura ce trece timpul tot mai incoerent vorbeste, de nu inteleg nimic.
    • +1 (3 voturi)    
      poate din cauza nickname-ului bine ales (Vineri, 10 noiembrie 2017, 12:34)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cacatinploaie

      Nu intelegi nimic.
  • +2 (8 voturi)    
    Domnule Guvernator, (Vineri, 10 noiembrie 2017, 10:14)

    Ponta [utilizator]

    Am ttot respectful pentru dumneavoastra dar totusi nu pot trece cu vederea faptul ca BNR nu a reusit sa transforme Trezoreriile bancilor din centre de bisnitareala monetara in adevarate Centre de Trading. Este aberrant sa acceptam prostitutia profesionala a acestora in numele asa zisului "trading" cand de fapt este o mizerie de camatarie si bisnitareala, trezorerii unde se fac bani cu "inside information" in timp ce clientul pierde ca mutzuflanul deoarece traderul a uitat de principiul deontologiei profesionale.
    Au aparut o sumedenie de Firme de Brokeraj care efectiv tepuiesc investitorii, fara a pati nimic din partea forurilor de supraveghere.
    Face-ti curatenie in Trezoreriile bancilor, supravegheati implementarea politicilor si practicilor care sa conduca la o piata mai transparenta, fara speculatii pe curs din varii motive (emotionale sau nu, politice sau nu) intrucat altfel vom ramane o tara cu banci mediocre dpv al calitatii personalului, cu accente de "dealeri bisnitari " imbracati in stofe Cavendish sau Loro Piana, ceasuri care mai de care dar incapabili sa creeze un system profesionist de trezorerie.
    La noi se practica FX si Titluri. Si mai este ciuguleala pe depozite.
    Cred ca a venit timpul pentru o revolutie serioasa care sa ofere o evolutie sanatoasa a sistemului bancar, un system rezumat la Credit carduri depozite si credite ipotecare sau nu.
  • +1 (3 voturi)    
    pff (Vineri, 10 noiembrie 2017, 10:39)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Isarescule, mi-a crescut rata cu 71 lei, tutzi ceapa mtii.
  • +1 (1 vot)    
    E singurul comentariu (Vineri, 10 noiembrie 2017, 10:43)

    marc.andre [utilizator]