Mihai Tudose: Medicii de familie s-au transformat mai mult in contabili. De luni incercam impreuna cu Ministerul Finantelor sa reglam niste lucruri

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 15 noiembrie 2017, 14:56 Economie | Finanţe & Bănci

Mihai Tudose
Foto: Agerpres
Premierul Mihai Tudose sustine ca le da dreptate medicilor de familie care au protestat miercuri in fata Guvernului. "Chiar au dreptate si, din pacate, chiar au foarte multa dreptate. Spun din pacate fiindca sistemul este in continuare foarte greoi, foarte birocratizat si medicii de familie s-au transformat sau au fost nevoiti sa se transforme mai mult in contabili decat sa isi faca meseria", a spus Tudose dupa o discutie cu reprezentantii medicilor de familie.

Premierul sustine ca vor fi cautate solutii, impreuna cu Ministerul Finantelor. "Incercam sa gasim solutii. Prima etapa este vineri, intr-o consultare pe draft, si de luni sa incercam, impreuna cu Ministerul de Finante, sa reglam niste lucruri", a spus Tudose.

Cateva sute de medici de familie, dar si pacienti au protestat miercuri in Piata Victoriei, fata de subfinantarea asistentei medicale primare si fata de "imposibilitatea de practica optima a medicinii de familie", avertizand ca "sistemul va intra in colaps si va lasa milioane de pacienti fara ingrijirea medicala la care au dreptul in calitate de platitori de taxe si impozite". Premierul Mihai Tudose a discutat la Palatul Victoria cu o delegatie a medicilor de familie care protesteaza in Piata Victoriei.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3827 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    sa reglam niste lucruri (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 15:12)

    flippy [utilizator]

    Dle Tudose, asta cu "sa reglam niste lucruri" aduce a "reglare de conturi"..
  • +8 (8 voturi)    
    Am mai spus-o si cu alta ocazie (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 15:22)

    BokassaOficial [utilizator]

    Ia uite inca un politruc care descopera (uimit, precum pisica rahatul ingropat al altor pisici) excrementele lasate in urma de niste politruci la fel de imbecili. Credeti sa se va schimba ceva acum? Nici vorba, peste 2-3 ani, un alt politrucsva descoperi, tinandu-se de nas, duhoarea rahatului lasat in urma de Tudose.
  • +3 (13 voturi)    
    Medicii de familie (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 15:27)

    Piggystablemaster [utilizator]

    Sunt contabili de cand au fost obisnuiti cu spaga de la producatorii de medicamente. In nici o alta tara din Europa nu cred ca mai exista atati reprezentati de vanzari ca in Romania ( tinerei cu masini de firma carand sacose cu spaga / excursii / masini cadou ) .
    • 0 (8 voturi)    
      esti naiv (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:39)

      sobolanulmik [utilizator] i-a raspuns lui Piggystablemaster

      stii tu sigur ? ar trebui sa renunti sa te mai uiti la a3.
      • 0 (2 voturi)    
        Ataci guvernarea PSD? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 17:36)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui sobolanulmik

        Nu conteaza ca esti medic de familie, sindicalist, politician de opozitie, neurochirurg nemultumit de Firea, ziarist, ONG sau ce mai vrei tu.

        Se va gasi repede o linie de atac impotriva ta.

        Daca esti chiar bun, primesti ca bonus si o emisiune speciala de "infierare a dusmanului" la Antena 3.
      • 0 (2 voturi)    
        Foarte sigur (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 18:10)

        Piggystablemaster [utilizator] i-a raspuns lui sobolanulmik

        Cunosc domeniul foarte bine din pacate pentru tine .
  • +8 (8 voturi)    
    atentie mare! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 15:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    cand spune terente ca " rezolva " ceva s-ar putea sa nu iasa prea bine pentru cel " rezolvat"!
  • +8 (8 voturi)    
    "Niste", "incercam"... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:05)

    calin__ [utilizator]

    Intr-un mediu profesionist privat, cand folosesti termeni "poate","niste","vom face"... tradezi lipsa de cunostinte, superficialitate si lipsa de maturitate profesionala. Sau in limbaj popular, "esti dus cu zaharelu'" sau "luat de prost".
  • +6 (6 voturi)    
    Da, ma, Tudose, voi ii intelegeti pe toti (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:20)

    mr_mojo [utilizator]

    Doar ca va doare in cot de ei.
    Cred ca in cel mai bun caz veti fi clasificati ca incompetenti, desi eu cred ca sunteti si rau intentionati si mafioti.
  • +2 (2 voturi)    
    stie cineva vreun lucru bine facut de PSD? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 17:51)

    ty [utilizator]

    evifent nu pentru elite
  • +2 (2 voturi)    
    As vrea sa "rezolve"si aceea ca medicul de familie (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 20:31)

    deval [utilizator]

    sa functioneze ca in vest :24/24 si cu mers acasa pentru batrani !! Nu cu program de parlamentari ca de aia nu au timp ! Apoi , ar avea mai mult timp pentru pacienti daca ar angaja niste copii sa se ocupe de partea tehnica, de hartogarie ...Nu stiu ce fel de medici au altii dar eu am o ambuscata careia ii spun eu ce sa scrie, adica unde sa-mi dea o trimitere....care nu-mi foloseste la nimic caci tot la cu plata ajung !!! Nu mai spun ca lpentru mama care are 80 ani
    1 nici nu se pune problema sa vina -are teren doar vinerea din cand in gand ....
    2 nici nu ar avea rost sa insist ca e ....bata !!