Actualizat acum

​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

de     HotNews.ro
Joi, 16 noiembrie 2017, 14:23 Economie | Finanţe & Bănci

Andrei Radulescu, Florian Libocor, Horia Braun
Foto: Colaj / Foto: Agerpres, BRD
Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anunta ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari au raspuns Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.



Teme propuse de discutie:

1. Cum evolueaza investitiile statului si companiilor in economie? Exista bani in economie? Ce finanteaza bancile acum?

2. Care sunt sectoarele care performeaza cel mai bine si care vor fi evolutiile in viitorul imediat apropiat?

3. Vremurile bune nu pot dura la infinit, iar crizele vin periodic. Cand s-ar putea produce urmatoarea si cum am putea fi afectati? Din ce zona va veni aceasta criza?

4. De circa doua luni, dobanda ROBOR (media dobanzii la care bancile se imprumuta intre ele si care e utilizata ca ancora la calculul oricarui credit in lei cu dobanda variabila, a cunoscut o crestere consistenta.  Cum explicate aceasta crestere si care sunt estimarile Dvs pentru sfarsitul anului 2017 si respective vara lui 2018?

5. Recent, Guvernatorul Bancii Centrale  a recomandat bancherilor sa iasa si sa explice public mai des importanta sistemului bancar, iar normele interne ale bancilor sa tina cont si de perceptia clientilor. Deci, domnilor, spuneti-ne, care este rolul sectorului bancar?

6. Care sunt principalele vulnerabilitati ale companiilor din Romania? Dar ale economiei, in structura ei? Pot bancile ajuta?

7. Romania se imputineaza din cauza migratiei externe si a sporului natural negativ. Cum considerate ca va afecta acest lucru economia? In ce orizont de timp?

Moderator: Dan Popa
  • Puneti intrebari folosind formularul de comentarii de la finalul articolului.
  • Nota redactiei: Pentru coerenta si relevanta discutiei, nu vom aproba comentariile care nu contin intrebari, sau care nu se refera la temele anuntate
  • Formularul de intrebari va fi inchis cu 24 de ore inainte de desfasurarea intalnirii.

Un eveniment marca HotNew.ro si StartupCafe.ro



Citeste mai multe despre   



2759 vizualizari

  • Banca Consultant NU doar Creditor/Finantator (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:29)

    un domn [utilizator]

    buna ziua
    in Strategia 2018 (sau pe termen mai lung) se va prevedea ca Functionarul Bancar sa fie si consultant ?In present Functionarul Bancar catalogheaza Clientul STRICT pe Indicatori Contabili, NU pe indicatori de afacere + potential. Romania este o piata NEexplorata a IMM urilor, abunda spoturile TV cu mesaje ale Bancilor pentru spijinul IMM, insa la Ghiseul Bancar, Realitatea este alta, asteptarea IMM urilor (asta dupa comprimarea agentiilor si sucursalelor bancare, ca numar ma refer) sa primeasca de la Ofiterul Bancar si Implicare
  • intrebare (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:01)

    Ioana Vadan [anonim]

    Care este nivelul de curs pentru euro pe care il estimati pentru finalul acestui an? La ce ne-am putea astepta, mai ales dupa avertismentele date de dl. Isarescu? Va multumesc.
  • pentru cei 3 invitati (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:04)

    Marcel Asiminei [anonim]

    In ultima perioada asistam la doua tipuri de iesiri publice total diferite: una, de natura guvernamentala, care ne asigura ca suntem tigri economici de talie mondiala, iar cealalta de natura preventiva, in asteptarea urmatoarei recesiuni. De care parte a acestor tipuri de discursuri va situati?
  • va mai creste ROBOR? (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:06)

    Val B. [anonim]

    Poate ne explicati cum se formeaza celebrul Robor si care ar putea fi evolutia lui viitoare. ...
  • Roluri (Joi, 16 noiembrie 2017, 23:16)

    motanul_gri [utilizator]

    Toate crizele din ultimii 30 de ani au avut la origine expansiunea necontrolata a creditului acordat catre acele domenii sau ramuri economice fara potential de crestere real, fara valoare intrinseca.
    Excesul de lichiditate care a baltit pe piata a umflat treptat bulele speculative, iar spargerile bruste ale acestora au fost mereu evenimentele care au declansat episoadele de recesiune majora.

    Stim cat de important este sistemul bancar pentru economie, stim si ca bancherii NU sunt capitalistii verosi care sug sangele natiei, asa cum au interes sa ii prezinte unii.

    Totusi, parca am vrea sa va auzim spunand ca ati invatat cate ceva din trecut...
  • referitor sustinere mediu antreprenorial de catre (Vineri, 17 noiembrie 2017, 10:09)

    Girjoaba Nicolae [anonim]

    Se tot vorbeste, de foarte multa vreme, in spatiul public de necesitatea sustinerii de catre banci si stat, a afacerilor antreprenoriale, care pot stimula dezvoltarea cu adevarat a mediului economic privat romanesc, in tara noastra.
    Care sunt masurile gandite pentru perioada urmatoare de catre banci, in aceasta directie si cum se va implica statul in garantarea imprumuturilor luate de catre antreprenori, stiute fiind faptul ca la demararea unei afaceri antreprenorul nu are cu ce garanta in fata bancii iar FNGCIMM a acordat in ultimii ani, in proportie de peste 85%, doar garantii pentru creditele contractate prin "Prima Casa"?
  • O comparatie a investiilor statului (Vineri, 17 noiembrie 2017, 12:23)

    Delia [anonim]

    Aveti o comparatie intre nivelul investitiilor publice din Romania vs statele din jur? Procent din PIB pe dexemplu.
    Cred ca ar fi utile comparatii similare si pentru investitiile in sanatate si educatie, respectiv cercetare dezvoltare si inovatie.
  • robor si reforme (Vineri, 17 noiembrie 2017, 13:40)

    federal [utilizator]

    1. de ce creste roborul si este lipsa de lichiditate in piata? care este motivul cresterii si cum se poate ameliora situatia existenta?
    2.ce reforme structurale sau investitii directe sustineti in Romania?

    Multumesc
  • intrebare (Vineri, 17 noiembrie 2017, 13:52)

    alex [anonim]

    Buna ziua,

    Dobanzile la care se imprumuta bancile au ajuns la 2,...%(2.79% azi la overnight), iar dobanzile la conturile curente in lei sunt in continuare la 0-0,5%.

    Cum explicati aceasta anomalie si cat timp va dura pana cand bancile vor creste dobanzile la conturile curente astfel incat sa reflecte dobanzile din piata?

    Multumesc.
  • intrebari invitati banci (Vineri, 17 noiembrie 2017, 21:55)

    liviu florin [anonim]

    De ce in pofida faptului ca exista o directiva a Bancii Central Europene ca decontarile intre banci diferite din tari UE sa se faca in aceeasi zi ea nu se respecta in Romania?Mai precis de ce bani virati din Romania in Germania ajung in aceeasi zi iar banii virati din Germania in Romania ajung in 3 zile?
    De ce exista banci in Romania care refuza sa schimbe la casa bacnote mari in bacnote mai mici?
    De ce in general bancile din Romania tin neaparat sa-si umileasca si sa-si insele clientii?
  • intrebare (Duminică, 19 noiembrie 2017, 11:52)

    puicaiotu421284528240537 [utilizator]

    De ce ERSTE BOND FLEXIBLR RON a scazut cu peste 1.5% in ultima luna ? isi mai revine sa acopere inflatia ?
  • 2 intrebari (Duminică, 19 noiembrie 2017, 12:04)

    zz one [utilizator]

    1.cand credeti ca vom putea indeplini criteriile de convergenta la moneda euro? ce va insemna asta pentru romani?

    2.daca maine s-a implementa obligativitatea declaratiei de venit si cheltuieli pentru fiecare persoana din Romania indiferent de statutul fiscal, social, varsta,etc - ati sustine asa ceva?
    ar usura asa ceva lupta impotriva coruptiei?
  • intrebare (Duminică, 19 noiembrie 2017, 23:46)

    hashdoio [anonim]

    Cat s-a împrumutat statul roman in 2017?
  • cand veti renunta la dobanzile negative la depozit (Luni, 20 noiembrie 2017, 13:41)

    opinius [utilizator]

    care este situatia in alte state?

    Este normal sa ai comision de retragere la euro chiar si la data scadenta? depui 1.000 euro, pleci cu 995 dupa ce banca s-a folosit 0 luna de banii tai? Nu mai bine ii depui in cutia de valori - daca dobanda pare sa fie in acceptiunea banii o taxa de depozitare?

    Cu ani in urma am avut un depozit in US, nu am platiti niciun comision cata vreme am avut o suma minima in cont. E adevarat, nu am primit cine stie ce dobanda, dar banca parea incantata ca are ceva cash de la un deponent.

    Depindeti chiar asa de mult de aceste comisioane care efectiv nu fac altceva decat sa va atraga antipatii?