Guvernul va discuta astazi majorarea salariului minim in 2018

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 29 noiembrie 2017, 9:53 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul va discuta in sedinta de miercuri majorarea salariului minim pe economie valabil din anul 2018. Astfel,  salariului minim brut pe tara creste de la 1450 lei la 1900 de lei, de la 1 ianuarie 2018. Noul salariul minim brut de 1900 de lei va contine si contributiile sociale care in prezent sunt pe partea angajatorului.

In prezent, cu contributiile sociale impartite la angajator si angajat, salariul minim pe economie este de 1.450 de lei brut. Salariul de 1.900 de lei brut din 2018 ar fi echivalenti cu 1.550 de lei brut, daca s-ar pastra actuala configuratie a contributiilor sociale, dupa cum au mai spus guvernantii, anterior.

Astfel, costul salarial pentru angajator va creste de la 1783 de lei, in prezent, la 1900 de lei din 2018.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2201 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    " Extraordinar " pt. bugetofagi ! (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:12)

    Plagarus [utilizator]

    Ingenunchem privatii, traiasca traiul pe vatrai la stat-degeaba.
  • +2 (2 voturi)    
    Cu Persoanele cu handicap si IT-ul (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:41)

    alexpopov [utilizator]

    Cu Persoanele cu handicap si IT-ul cum ramane?
    Au zis ca dau saptamana asta un OUG sa nu le scada nici lor salariile.

    Sau a fost doar o alta minciuna marca PSD?
  • +2 (2 voturi)    
    votantilor (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 12:18)

    moka [utilizator]

    si-au batut joc de voi cu programul de guvernare.
    sa va mai uitati la antene inainte sa votati.

    v-au zis ca cresc salariul minim la 1900 de lei dar nu v-au zis ca 90% din cresterea luoi este data de trecerea contributiilor de colo colo. Practic, in mana, o sa aveti cu 50 de lei in plus sau ceva de genu' sau ce vreti voi
  • +2 (2 voturi)    
    Sincer, imi pare rau pentru copiii lor (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 12:27)

    gogu1234567890 [utilizator]

    .... la un ROBOR de 4 si un euro de 5 nu stiu cat inseamna aceasa suma de 100 de ron la salariu.

    Poate se vor trezi ....

    Pacat de generatia viitoare care trebuie sa traiasca in saracie pentru ca parintii lor au votat sa aiba 100 de ron la salariu, 100 de ron care inseamna 0 dupa cresterea de preturi ...
  • +2 (2 voturi)    
    Gresit! (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 12:27)

    Nicu1990 [utilizator]

    Costul total pentru angajator va creste la 1938 lei. Ai uitat de cei 2% taxa de solidaritate din fondul de salarii.
    Deci Se mareste cheltuiala cu 155 lei pentru fiecare salariu minim.
    • +1 (1 vot)    
      2.25% (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 13:51)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Nicu1990

      zic sa fim exacti daca tot corectam
  • +3 (3 voturi)    
    salariul minim (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 12:33)

    nimrod [utilizator]

    Daca ma gandesc la faptul ca elvetienii nici nu vor sa auda de salariul minim garantat, fiindca s-ar trezi brusc cu un milion de someri platibili din bani publici, incep sa cred si eu ca, de fapt, pesedistii imping, cu salariile astea minime, sectorul privat spre faliment sigur, ca sa ne intoarcem inapoi in comunism, prin votul democratic al noilor asistati. Ce schema sinistra...