Zamfir, PNL: Solicitam premierului Tudose sa denunte Protocol ul dintre BNR si Guvern/BNR a actional ilegal  timp de 27 de ani

de DP     HotNews.ro
Luni, 18 decembrie 2017, 11:23 Economie | Finanţe & Bănci


Imagine de la conferinta de presa de luni de la Senat
Foto: Hotnews
"BNR, in deplina cunostinta de cauza si cu complicitatea unor institutii, a actional ilegal  timp de 27 de ani. Ilegalitatile au inceput din 1991, cand s-a incheiat un protocol neacoperit de lege. Am aici documentele care evidentiaza acest lucru. Asta probeaza reaua credinta a celor de la BNR. Un control facut de Finante confirma ca acel Protocol a fost ilegal. el mai grav lucru este ca premierul Tudose stie si il aproba pe Isarescu. In trecut, atat premierului Ponta cat si lui Ciolos, Isarescu le solicitase 35 de milioane de euro si invoca BNR un raport de evaluare pe care nu l-am vazut niciodata. Solicitam premierului Tudose sa denunte acest Protocol care este in primul rand ilegal iar in al doilea rand BNR nu si-a respectat obligatiile asumate", a spus luni liberalul Daniel Zamfir, la o conferinta de presa. La conferinta participa , pe langa senatorul Daniel Zamfir, Ion Tiriac, Ilie Nastase, Simona Halep, Camelia Potec, George Cosac, Florin Segarceanu si Cosmin Fodor.

Declaratiile senatorului Zamfir:
  • BNR incearca demersuri de intrare in posesia terenurilor. Primaria respinge cererea iar in 2014, ICCJ definitiv si irevocabil, patrimoniul detinut de BNR inainte de 1948 nu mai apartine Bancii, iar Banca nu mai poate invoca acte de dinaintea anului 1948. Intr-un mod foarte suspect, Oficiul de Cadastru intabuleaza 9.7 hectare fara ca BNR sa probeze continuitatea proprietatii. Cel mai grav lucru este ca premierul Tudose stie si il aproba pe Isarescu. In trecut, atat premierului Ponta cat si lui Ciolos, Isarescu le solicitase 35 de milioane de euro si invoca BNR un raport de evaluare pe care nu l-am vazut niciodata
  • Solicitam premierului Tudose sa denunte acest Protocol care este in primul rand ilegal iar in al doilea rand BNR nu si-a respectat obligatiile asumate de acel protocol.
  • Acum doua luni am demerat un demers pentru a reda Clubul sportiv Progresul activitatilro de performanta. Am descoperit insa lucruri de o
  • BNR, in deplina cunostinta de cauza si cu complicitatea unor institutii, a actional ilegal  timp de 27 de ani.




  • Si mai stie dl Tudose ca BNR a mai solicitat si doua cladiri. BNR incearca acum sa promoveze un proiect de lege care ar promova o frauda, intrucat BNR nu a avut niciodata drept de proprietate.

Ion Tiriac:

  • Ii multumesc d-lui Zamfir ca s-a autosesizat. Si ma intreb cum dumnezeu alte institutii ale statului nu se auto-sesizeaza?
  • Aveti la aceasta masa atat pe numarul 1 in lume la baieti cat si numarul 1 la fete.  Timp de 27 de ani am avut turneu de tenis. Veneau televiziuni din zeci de tari sa filmeze
  • Noi cerem ca imediat sa se reintoarca acest club la Stat. Eu platesc pe o gradina de 9000 de metri patrati, o chirie de 30.000 de euro pe luna.
  • Sa plateasca si BNR chirie, asa cum platesc si eu ca persoana fizica. Ca toti avem si drepturi si obligatii
  • Sportul a ajuns la o,ooo si ceva din PIB la buget.
  • Noi nu venim cu scenarii, ci cu fapte
  • La BNR sunt oameni destepti, dar ei sunt acolo ca sa se ocupe de banci si de moneda nationala. Chiar si Banca Europeana a spus: "terminati cu businessul!"




Daniel Zamfir:

  • BNR a intabulat intr-un mod foarte suspect doar 9.7 hectare din cele 17 hectare cat are intregul complex. Cu diferenta dintre cele 9.7 hectare si cele 17, avem o problema. Nu exista niciun act care sa probeze ca e proprietatea BNR!

Ion Tiriac: Dar acea intabulare nu e legala! Si asta in opinia unor experti in lege! Documentele o sa le dam presei, dar vrem baza inapoi!

Ilie Nastase:

  • Pntru mine, clubul acesta a fost viata mea.  M-am nascut acolo, am inceput sa joc tenis acolo, Tin minte ca aveam 3 ani si mergeam dezbracat acolo, ca nu aveam nici chiloti nici altceva nimic.
  • Daca clubul acela dispare, si vad ca dispare urat, e ca si cum mi-ar taia cineva piciorul stang!
  • Ministrul de Interne al Romaniei nu a putut intra acolo, va rog sa ma credeti!
  • Sa ne dea baza inapoi!

George Cosac:

  • Nu mai avem unde juca. Este extrem de important ca baza sa revina sportului. La Primarie sau la Ministerul Sporturilor, cineva trebuie sa preia aceasta baza.

Camelia Potec:

  • Azi noapte m-am intors de la Europene, unde Romania a avut 3 sportivi. Asta ne da sansa sa putem visa mai departe. Din cei 3 sportovi, doi se pregatesc in strainatate. Si e trist acest lucru. Trebuie sa le oferim sportivilor nostri conditii aici, in tara. Si copiilor nostri, sansa de a face miscare aici. E trist ca azi se vorbeste aici despre o baza sportiva care nu poate fi folosita!

Bogdan Stelea:

  • Stiu Parcul cu Platani din copilarie. Treceam pe langa acest parc si ma intrebam de ce nu se mai intampla nimic acolo. Sa avem o asemenea baza in mijlocul Bucurestului si sa nu o putem folosi. Eu m-am format ca jucator pe terenurile de acolo. Azi am aflat mai in amanunt anumite lucruri si sunt consternat ca s-a ajuns intr-o asemenea situatie.
  • BNR ar fi trebuit sa aiba responsabilitatea si sa stie ca de un asemenea spatiu trebuia sa fie al copiilor care sa ajunga sportivi de performanta si sa aduca titluri Romaniei






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5315 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    beh (Luni, 18 decembrie 2017, 11:28)

    Stapanu [utilizator]

    unde apare IT tre' sa-ti pazesti buzunarele, e 1 postulat; in alta ordine de idei, ra*atul asta de zanfir mai e in pnl?!!
    • +3 (5 voturi)    
      Tiriac vrea sa puna mana pe niste terenuri (Luni, 18 decembrie 2017, 12:40)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Stapanu

      e pacat ca Halep se lasa atrasa in aceste dispute politice
  • +13 (19 voturi)    
    Tipic comunist. (Luni, 18 decembrie 2017, 11:37)

    bogdan1477 [utilizator]

    Sa intelegem ca daca la masa erau si Ion Tiriac, Ilie Nastase, Simona Halep, Camelia Potec, George Cosac, Florin Segarceanu si Cosmin Fodor, documentul ala invocat de zamfir e si mai real. Nu stiu cine are dreptate, nu ma intereaza subiectul, dar stilul asta de a valida acte prin prezenta unor personalitati sportive e o metoda pur bolsevica de a incerca sa convingi prostimea ca ai dreptate. Si bineineles, actul e acolo in servieta, nefacut public, ca doar prostimea nu tre sa-l citeasca, ci doar sa-l creada pe Zamfir si pe Tiriac.

    PNL, daca vrea sa-si cistige cit de cit credibilitatea, ar trebui sa se descotoroseasca de cozi de topor precum zamfir.
    • +4 (6 voturi)    
      Tiriac e sluga PSD (Luni, 18 decembrie 2017, 12:44)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Tiriac: "Ii multumesc d-lui Zamfir ca s-a autosesizat. Si ma intreb cum dumnezeu alte institutii ale statului nu se auto-sesizeaza?"


      adica se refera la DNA, deci un atact PSD-ist direct la Kovesi
    • -2 (2 voturi)    
      Daca erai echilibrat (Luni, 18 decembrie 2017, 19:37)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      vedeai si informatorul comunist din varful BNR.

      Mai bine sa umble cainii vagabonzi decat sa fie spatiu de recreere.

      Poate juridic BNR are partial dreptate, dar sa lasi totul in paragina numai ca vor sa joace comunistii tenis este imoral si ilegal.
      • +1 (1 vot)    
        habar n-am care e situatia juridica (Marţi, 19 decembrie 2017, 9:57)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

        Si nici cine are dreptate.

        Eu am comentat strict stilul asta comunist de a veni cu 3 vedete, aratind un plic in care ai tu documentele devastatoare, si avind pretentia ca prostimea sa te creada pe cuvint.

        Daca ar fi fost un om serios, Zamfir putea da publicitatii documentul pe care pretinde ca-l are, astfel incit sa vada tot porstul cine are dreptate.
  • +6 (8 voturi)    
    . (Luni, 18 decembrie 2017, 11:51)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Zamfir ”””PNL”””
  • +8 (10 voturi)    
    Shica Orban detronat sau detonat de tov (Luni, 18 decembrie 2017, 11:52)

    un domn [utilizator]

    Zamfir? E fuziunea penele alde pe rol?
  • +10 (12 voturi)    
    Zamfir (Luni, 18 decembrie 2017, 11:54)

    hamurabi [utilizator]

    asta este o pata pe obrazul PNL !
  • +4 (6 voturi)    
    mda, adio Simona (Luni, 18 decembrie 2017, 12:03)

    transpenibilus [utilizator]

    De restul banditilor cardasi cu senatorul USL Zamfurt nu ma mir. Toti sunt niste imbecili.

    Pacat de Halep ca s-a inhaitat cu demagogii, asta i-a pus capac ca imagine. Din partea mea poate sa castige si 100 de GS ca tot o coada de topor a demagogilor va ramane.
  • +4 (6 voturi)    
    foarte ciudat (Luni, 18 decembrie 2017, 12:21)

    fara imunitate [utilizator]

    E ceva ciudat cu acest eveniment. Nu inteleg ce zice Camelia Potec. Romania nu are baze sportive si sportivii se antreneaza in strainatate din cauza BNR-ului?? Nu cumva din cauza clasei politice neocomunista ce ne conduce din 89' ? Cred ca nu e sincera si de aici inteleg ca acest eveniment ascude ceva publicului. Imi pare rau sa o vad pe Halep implicandu-se in ceva ce miroase a necinstit si nesincer.
    • -2 (2 voturi)    
      Clasa comunista conduce si BNR-ul (Luni, 18 decembrie 2017, 19:21)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui fara imunitate

      Acuma sa vedem care comunisti va plac mai mult?
      Gasca lui Zamfir: Tiriac, Nastase, Halep au avut performante la nivel mondial in tenis, Potec la natatie, Stelea in fotbal
      Gasca BNR: ?????????? Performer no.1 informer Manole. Singura performanta a fost scoaterea comisionului RMO din contracte pentru ca il deranja pe el persoana fizica.

      Pe de alta parte sa tipi ca BNR este bun ca-si bate joc de spatiile de recreere esti la fel de jalnic ca si PSD-isti care-l apara pe Dragnea
      • 0 (0 voturi)    
        nici unul (Marţi, 19 decembrie 2017, 10:33)

        fara imunitate [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

        nici altul. Daca vor cu adevarat sa schimbe lucrurile in Romania, Tiriac & comp., astfel incat sa fie conditii si pentru sportivi, sa iasa in strada cu protestatarii in fata guvernului si parlamentului. Asta e solutia corecta si sincera. Altfel, clar sunt interese personale la mijloc, si nu le pasa cu adevarat de sportivii romani.
  • +3 (5 voturi)    
    Nasol e ca toti implicati sunt antipatici (Luni, 18 decembrie 2017, 12:42)

    grauru [utilizator]

    Zamfir, Tiriac, Nastase, Isarescu, Tudose. Pare un scandal intre gasti care nu tin cont de interesul public, ci doar de propriul buzunar.
    • -2 (2 voturi)    
      Ei si Manole nu-ti este antipatic (Luni, 18 decembrie 2017, 19:25)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui grauru

      sau informatorii comunisti sunt albiti de capitalismul pe care il promoveaza acum.

      Te miri ca pleaca lumea din tara, sunteti ipocriti, iesiti in strada si stigati jos comunismul dupa cere il sustineti pe Manole.
  • +7 (9 voturi)    
    Daniel Zamfir e casatorit cu Oana Zamfir (Luni, 18 decembrie 2017, 13:25)

    tarantella [utilizator]

    Fosta Stancu. Da, una de pe la A3. Cu alte cuvinte, Daniel Zamfir e tot atat de liberal pe cat e Andreea Esca angajata lui Voiculescu.