Pierderi de inca 2,05 miliarde euro din cauza crizei de pe piata americana

UPDATE: Societe Generale a descoperit o frauda de 4,9 miliarde euro. Agentiile de rating reactioneaza negativ

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 24 ianuarie 2008, 10:38 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(24 Ian 2008) DOC, 46KB
Societe Generale, banca mama a BRD Groupe Societe Generale din Romania, a descoperit o frauda de 4,9 miliarde euro (7,16 miliarde dolari) cauzata de un trader al institutiei, a anuntat joi banca, scrie Wall Street Journal.

In plus, institutia financiara a mai anuntat pierderi de inca 2,05 miliarde euro ca urmare a crizei creditelor de pe piata americana. A doua mare banca din Franta ca valoare de piata dupa BNP Paribas a anuntat ca, in pofida pierderilor, grupul va inregistra profit net cuprins intre 600-800 milioane euro pentru intreg anul 2007.

Societe Generale a respins joi cererea de demisie inaintata de presedintele executiv al institutiei Daniel Bouton. Banca intentioneaza sa faca o majorare de capital de 5,5 miliarde euro, in urmatoarele saptamani, pentru a compensa aceste pierderi.

Credit Agricole, una dintre bancile concurente cu SocGen, a anuntat, in luna august a anului trecut, un incident similar, care a cauzat institutiei financiare o reducere cu 230 milioane euro a profitului net aferent trimestrului trei din 2007.

Reuters anunta ca traderul implicat in frauda va fi concediat, iar managerii acestuia vor parasi compania. Un comunicat de presa postat joi pe site-ul bancii franceze informeaza ca frauda a fost descoperita inca din 19-20 ianuarie 2008. Conform informatiilor bancii citate de NewsIn, un angajat, care isi desfasura activitatea intr-una dintre diviziile bancii specializata pe operaţiuni pe piata, a profitat de "cunostintele sale aprofundate legate de procedurile de control" pentru "a-si acoperi pozitiile printr-un montaj elaborat de tranzactii fictive". Banca a lichidat intre timp aceste pozitii, dar impactul nu a putut fi evitat.

BRD Group Societe Generale: banca nu este afectata de aceasta situatie


Un comunicat de presa transmis joi de BRD spune ca institutia din Romania nu este afectata de acest incident.

"Soliditatea financiara a Grupului SG nu este deci in niciun caz afectata, iar indicatorii vor ramane la nivelele prevazute de standardele internationale. Calitatea performantelor sale ii va permite sa acopere fara dificultati efectele negative ale acestui eveniment. BRD nu este afectata in niciun fel de aceasta situatie, care nu pune in cauza nici rentabilitatea sa, nici continuarea strategiei sale de dezvoltare pe piata romaneasca" se mentioneaza in comunicatul bancii din Romania.

Actiunile Societe Generale au fost suspendate de la tranzactionare, anuntul venind cu putin timp inainte de deschiderea bursei din Paris, a declarat operatorul bursier Euronext, citat de NewsIn. Titlurile SocGen au inchis sedinta de tranzactionare de miercuri in scădere cu 4,12%, la 79,08 euro. Actiunile bancii au pierdut deja 20% din valoare de la inceputul anului, si 40% in ultimele sase luni.

Cotatia actiunilor BRD SocGen - afectata doar in deschiderea sedintei la BVB

In Romania, actiunile BRD Groupe Societe Generale au fost suspendate de la tranzactionare, in deschiderea sedintei de joi, la Bursa de Valori Bucuresti. Dupa ce BRD a precizat ca incidentul cu care se confrunta Societe Generale nu ii afecteaza rezultatele financiare, Bursa de Valori Bucuresti a anuntat ca titlurile BRD vor fi reluate la tranzactionare, joi la 12:35.

Potrivit NewsIn, actiunile BRD SocGen au deschis tranzactionarea la pretul de 19,50 lei, in scadere cu 1% fata de ieri, insa si-au revenit repede, depasind chiar, cu 1,02%, pretul de ieri, pana la 19,90 lei, la doar o ora de la reluarea tranzactionarii.

Fitch a scazut ratingul Societe Generale, in urma anuntului fraudei

Agentia de evaluare financiara Fitch a anuntat joi ca a redus la "AA-" ratingul acordat datoriilor pe termen lung ale bancii Societe Generale, de la "AA", scazand si ratingul individual de la "A/B" la "B", relateaza NewsIn.

Agentia de rating considera ca frauda descoperita de Societe Generale este substantiala, aparand chiar in divizia de brokeraj a bancii, ce constituie una dintre bazele financiare ale SocGen.

"Chiar daca Fitch intelege ca banca a fost victima unei fraude comise de un sigur trader, in circumstante foarte specifice, faptul ca pozitiile bancii au fost ascunse pentru o perioada destul de lunga ridica intrebari legate de eficienta sistemelor de procesare ale bancii, dand nastere unor riscuri legate de reputatia SocGen" se spune in comunicatul Fitch, citat de NewsIn.

Fitch mai estimeaza ca acest an va fi unul foarte dificil pentru SocGen. De asemenea, agentia de evaluare financiara spune ca nu poate estima modul in care reputatia slabita a bancii va afecta revenirea SocGen. Newsin mai informeaza ca Banca Centrala a Frantei a anuntat joi ca va declansa o ancheta privind frauda descoperita de Societe Generale.

Monitorizare negativa de la S&P pentru grupul Societe Generale si principalele sale subsidiare

O alta agentie de rating, Standard & Poor's a plasat joi grupul Societe Generale si principalele subsidiare ale acestuia sub monitorizare negativa, mentinand calificativul "AA" al companiei, pentru datoriile pe termen lung.

"Masura vine in urma anuntului facut de banca in dimineata zilei de miercuri, ca a înregistrat pierderi de 4,9 miliarde euro, din cauza fraudarii de catre un trader si pagube de doua miliarde euro din expunerea la imprumuturile ipotecare cu grad ridicat de risc, ceea ce a atras o scadere cu peste 80% a profitului net pe 2007", a anuntat agentia de rating, citata de NewsIn.

Analistii S&P au mai precizat ca in afara pierderilor anuntate, profitabilitatea bancii pe 2007 ramane solida, sustinuta de evolutia buna a mai multor segmente si estimeaza o revenire pentru profitul de baza din 2008. Pentru a rezolva plasarea sub monitorizare cu implicatii negative, analistii S&P spun ca se vor intalni in perioada urmatoare cu reprezentantii bancii, pentru a se informa in legatura cu masurile de administrare a riscurilor luate de grup si in legatura cu masurile luate pentru rezolvarea situatiei. Acestia vor mai evolua si impactul pe care pierderile il au asupra francizei bancii si asupra reputatiei SocGen.

Moody's a scazut ratingul puterii financiare a Societe Generale

Tot joi, agentia de evaluare financiara Moody's a scazut ratingul puterii financiare a bancii franceze de la la 'B' la 'B-', ca urmare atat a pierderilor financiare generate de frauda dar si de cele legate de criza creditelor. Potrivit NewsIn, Moody's estimeaza ca Societe Generale va raporta pierderi trimestriale nete semnificative in al patrulea trimestru din 2007, dar subliniaza si faptul ca SocGen a anuntat ca ramane profitabila pe intreg anul 2007.











10436 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Read this (Joi, 24 ianuarie 2008, 11:33)

    Daniel Bouton [anonim]

    https://www.offre2.societegenerale.fr/liv/EIF/fichier/00014092.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    stati linistiti (Joi, 24 ianuarie 2008, 12:04)

    anonymus [anonim]

    stati linistiti ca banii vor fi recuperati din romania... de la romanii care platesc credite de cateva ori mai scumpe decat in franta sau elvetia..
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:08)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui anonymus

      Noroc cu noi, altfel era vai si-amar de lumea asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Cui le platesc? (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui anonymus

      Crezi tu ca le platesc in Franta? Nici gand, tot la romani le platesc, asa ca nu recupereaza francezii.De ce aveti toti ideea ca tarile dezvoltate sunt dezvoltate pt ca fura ceva de la aia nedezvoltati?
  • 0 (0 voturi)    
    BRD e in colaps (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:02)

    gigi [anonim]

    Declinul bancilor in Romania a inceput cu BRD. Probabil ca azi o actiune BRD ar fi fost 15 lei :))))
    • 0 (0 voturi)    
      ei uite ca te-ai inselat! (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:34)

      Mihai Vlad [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ceea ce spui tu nu prea se vede pe bursa....
      • 0 (0 voturi)    
        e linistea dinainte furtunii (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:23)

        dealer [anonim] i-a raspuns lui Mihai Vlad

        Volumele tranzactionate sunt mici si pot fi manipulate lejer... Cand Daniel Bouton isi anunta demisia, e anormal ca actiunile BRD sa creasca. In sfarsit, nimic anormal nu ma mai mira in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      BRD E IN COLAPS (Vineri, 25 ianuarie 2008, 20:37)

      BUBURUX [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Asta inseamna ca te-ai ars. Faceai o afacere daca ai fi cumparat actiuni BRD la 15 lei. Daca mai auzi de un astfel de pret pe bursa, te rog anunta-ma.,....Si daca tot ai veleitati de medium, care banca preconizezi ca va pica dupa BRD? Ca vad ca asa percepi tu, ca va pica BRD in conditiile in care frauda a fost la banca mama si BRD nu are absolut nicio legatura cu ce se intampla acolo. Insa crezi probabil, ca multi altii care si-au postat parerile, ca vine fuguta cineva, va scoate banii din conturi si fuge cu ei in Franta. Si va achita si creditele si toate obligatiile pe care le aveti fata de BRD ca sa stati linistiti.....
      • 0 (0 voturi)    
        referitor mesaj (Sâmbătă, 26 ianuarie 2008, 21:23)

        cris [anonim] i-a raspuns lui BUBURUX

        te-au platit aia de ka BRD ca sa le susti cauza pierduta
  • 0 (0 voturi)    
    majorare capital ?? (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:15)

    florin [anonim]

    Nu inteleg nimic din anuntul oficial: cand ai pierderi imense (de 7 mld) si castig practic 0 (0.5 mld) ... cum poti anunta o majorare de capital GARANTATA de o sindicalizare bancara?
    Cine va fi prostul care va investi in actiuni fara valoare?
    Ce este o sindicalizare bancara?
    thanks!
    • 0 (0 voturi)    
      pt Florin (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:51)

      banker [anonim] i-a raspuns lui florin

      Florine, esti un mare prost!
  • 0 (0 voturi)    
    majorare de capital (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:37)

    Vlad Mihai [anonim]

    Societe Generale a anuntat majorare de capital. Ar trebui sa ne asteptam la acelasi lucru si la BRD-ul listat la BVB?
    • 0 (0 voturi)    
      majorare capital (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:49)

      andy [anonim] i-a raspuns lui Vlad Mihai

      In mod cert se va lansa o majorare de capital agresiva la BRD: orice sursa de bani este binevenita. Probabil ca vor incerca sa faca iarasi o super splitare/agregare din care nimeni nu va intelege nimic doar ca ei sa castige cat mai multi bani.

      PS.Unde v-ati facut pensia privata obligatorie ?
      • 0 (0 voturi)    
        Parca mai conteaza.... (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:32)

        Stoewer [anonim] i-a raspuns lui andy

        Parca mai conteaza unde o faci. Speranta de viata redusa din Romania, corelata cu majorarea varstei de pensionare rezolva de la sine problema.

        Tot la mila statului ajungi....(sau a propriilor copii)
  • 0 (0 voturi)    
    Poate cade BRD (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:40)

    Daniel [anonim]

    Daca dau astia faliment, ce se intampla cu creditele oamenilor? Dispar si ele ? Sau le preia un peste mai mare care va inghiti BRD?

    Acum 3 luni am depus 9000 de euro la o filiala recent deschisa. Dupa 2 luni ma duc sa retrag 5000 , si nu aveau decat 2000 de euro in banca :)

    Mi-a mirosit a probleme inca de atunci, noroc ca nu mai am decat 50 de euro la ei.
    • 0 (0 voturi)    
      :-) (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:07)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Probabil ca cei 9000 de euro depusi de tine i-au ajutat sa traiasca acele cateva luni. Ce naiba, mai nene, faptul ca o filiala nu avea decat 2000 de euro in casa inseamna ca banca are probleme? Pai e si normal, daca inaintea ta au mai fost 10 care au scos cate 5000 fara sa anunte in prealabil cu 24 de ore, ca doar n-or sa stea cu miliardul de euro in casa. Eu zic sa lichidezi contul si sa muti dei 50 de euro in Bahamas...
    • 0 (0 voturi)    
      draga daniel (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:06)

      yo [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      daniele scuza-ma dar vb prostii. nici o agentie bancara din tarisoara asta nu-ti va sta cu malaiu pe ghiseu. in primul rand datorita logicii securitatii si in al 2-lea rand fiindca banii care stau si te asteapta pe tine nu doar ca nu produc nimic dar mai si genereaza costuri. faptul ca nu avea brd-u ag nbu stiu care sa-ti elibereze numerar nu inseamna ca nu-i si are sau ca are prob de lichiditate.
      imi cer scuze dar mi s-a parut un comentariu f naiv.

      ps: nu am nici o legatura cu brd sau gsg ;)
    • 0 (0 voturi)    
      BRD (Joi, 24 ianuarie 2008, 21:31)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      sa stii ca problema BRD a fost reprezentata de aia 5000 de Euro ai tai:))))))))))) nu aveau bani pt ca agentiile mai mici nu tin atat in casa, trebuie sa anunti retragerile mai mari.
    • 0 (0 voturi)    
      pt Daniel (Joi, 24 ianuarie 2008, 21:41)

      Adina [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Dane, poate pici tu inaintea BRD-ului!!:)))...pai nu crezi ca e logic sa anunti cu o zi inainte daca doresti sa ridici o suma de 5000 euro de la O AGENTIE BRD MAI MICA?!!! Mergi data viitoare la sucursala si poti sa scoti cati vrei, pe loc! Ce sa-ti urez?! Gandeste inainte sa vb, si ... CAT MAI MULTE RESURSE prin banci sa ai!
    • 0 (0 voturi)    
      pt Daniel (Duminică, 21 septembrie 2008, 11:36)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Fi sigur ca BRD-ul nu sta in 9000 euro...exista un plafon de casa si daca vrei sume mai mari in valuta acestea trebuiesc anuntate inainte cu cel putin o zi bancara!
  • 0 (0 voturi)    
    Precedentul Barings. Atentie maxima! (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:13)

    Nick Leeson [anonim]

    In 1995, the precedent of Barings:

    After 233 years of existence, in February 1995, the British bank Barings went bankrupt. One of its collaborators - Nick Leeson, a broker based in Singapore and old, at the time, 28 years - made it lose 860 million sterling pounds (1.15 billion current euros) while speculating in the markets of Asian derived products.
    Brilliant investor, Mr Leeson had saved 20 million dollars in Barings in 1994 thanks to his activities of trade. Its hierarchy had then left him the free field, without any control.
    After having fled, Mr. Leeson finally was arrested and brought back to Singapore where he was sentenced to six years of prison. As for the shareholders of Barings, they lost everything. The holders of obligations of the bank received 5 cents for 1 dollar face value. The remaining activities of Barings were acquired by ING for 1 pound sterling.
  • 0 (0 voturi)    
    Communique de Presse (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:25)

    SoGen [anonim]

    Communique de Presse
    Le 24 janvier 2008 - Pour diffusion immediate

    http://www.socgen.com/sg/upload/comm24012008/fr/cdp-240108_fr.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    Rogue Trader (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:01)

    Nick Leeson [anonim]

    http://www.nickleeson.com/
    Descarcati si vedeti trailer-ul filmului "Rogue Trader" cu falimentul Bancii Barings:
    http://www.nickleeson.com/rogue_trader_movie/trailer/Rogue-Trader_large.wmv
    Enjoy! :)
  • 0 (0 voturi)    
    pt daniel (Joi, 24 ianuarie 2008, 19:03)

    corina [anonim]

    daniele, tu nu ai de unde sa stii daca aveau sau nu, dar regula este ca daca nu te programezi inainte cu o zi, nu poti sa iei mai mult de 2 000. asta nu inseamna ca banca are probleme. si daca tot va mananca banca banii, de ce va mai faceti credite? aveti nevoie de banca si ea are nevoie de voi si de comisioanele de la voi ca sa traiasca.

    fatza de cele 1 000 miliarde de active cat are banca asta, 7 miliare chiar nu conteaza.
    • 0 (0 voturi)    
      corina tu gandesti? (Joi, 24 ianuarie 2008, 22:17)

      SocGen crapa [anonim] i-a raspuns lui corina

      "fatza de cele 1 000 miliarde de active cat are banca asta, 7 miliare chiar nu conteaza."

      Corina, mama, 1000 miliarde de active? se pare ca paguba de ieri inseamna 50% din acitve. Adica banca asta e fucked. Eu am fost pe 24 dimineata si am transferat aproape tot, am mai lasat 300 de roni, care exprima cantitativ sprijinul meu pentru natia franceza.
      Jigodiile nici macar nu au scrisoarea SocGen semnata de director tradusa in limba engleza. Merita sa crape!

      C'est merde!
      • 0 (0 voturi)    
        hm (Vineri, 25 ianuarie 2008, 0:03)

        corina [anonim] i-a raspuns lui SocGen crapa

        pai daca a pierdut 7 miliarde, din o mie, asta la tine inseamna 50% ?:))
    • 0 (0 voturi)    
      pentru corina (Vineri, 25 ianuarie 2008, 6:06)

      fyi [anonim] i-a raspuns lui corina

      Banca are 1000 miliarde in assets si probabil in jur de 970 de miliarde liabilities (adica sunt banii altora) ceea ce inseamna ca shareholder equity e probabil 20-30 de miliarde, asa ca 7 miliarde e o suma enorma si de aceea au nevoie de infuzie de capital.
    • 0 (0 voturi)    
      PENTRU DANIEL (Vineri, 25 ianuarie 2008, 20:44)

      BUBURUX [anonim] i-a raspuns lui corina

      Se vede treaba ca inca nu ai aflat cine este Soc Gen. Uite: Grupul francez Societe Generale este a 4-a cea mai mare banca din Uniunea Europeana, cu active de peste 2 trilioane euro.
      Asa ca nu mai crede tu ca pica maine ca nu pica, stai linistit
  • 0 (0 voturi)    
    Jerome Kerviel n'existe pas (Vineri, 25 ianuarie 2008, 0:04)

    Jerome Kerviel [anonim]

    SocGen arunca vina pe Jerome Kerviel.

    Jerome Kerviel n'existe pas. Cest un mythe. Il vient d'etre invente par la Soge de toute piece pour camoufler allez savoir quoi. Son profile Facebook a ete cree samedi. Faut pas nous prendre pour des pigeons non plus. Faite une recherche sur l'annuaire. Il n'y a pas de Jerome Kerviel dans toute l'ile de France. Avec un pretendu salaire de 100,000 euros, on peut bien se payer le telephone non. Le syndrome Keyser Söze, ça vous dit quelque chose? Je veux pas verser dans la theorie des complots trop facilement, meme de façon cynique et tout, mais la c'est vraiment trop mauvais comme scenario.
  • 0 (0 voturi)    
    SocGen IN GALEATA (Vineri, 25 ianuarie 2008, 0:12)

    Jerome [anonim]

    J'ai ete trader pendant 10 ans dans plusieurs banques françaises et europeennes, tant sur les derives, futures et actions. Je peux vous garantir que j'aurais pu maintes fois dissimuler des positions, des engagements financiers (qui sont decuples par la structure meme des derives et futures) sans que le controle interne puisse le voir. Cela vient principalement du manque de formation des controleurs internes qui, pour la plupart ne comprennent rien a ces produits. Il n'est pas utile d'avoir fait polytechnique pour le faire. La preuve, la SocGen, berceau des polytechniciens en salle des marches n'a pas su controler cela ! De plus, pour avoir fait subir une perte de 5 Milliards d'EUR lors de son debouclage de titres, dans un contexte difficile, cela veut dire que le trader avait une position (ou exposition) bien plus colossale sur les marches, de l'ordre de 5 ou 10 fois plus !! c'est mathematique !! donc le poids reel sur les marches financiers n'est pas de 5 Milliards d'EUR (montant de la perte) mais plus proche de 20 ou 50 Milliards d'EUR !! Effectivement, la il y a une consequence certaine sur le niveau des cours de bourse. Il ne faut pas perdre de vue aussi qu'en face de cette perte de 5 Milliards d'EUR, d'autres ont gagne cette somme... car quand l'un perd, l'autre gagne; c'est la regle des marches financiers.
    • 0 (0 voturi)    
      pour Jerome (Vineri, 25 ianuarie 2008, 6:01)

      fyi [anonim] i-a raspuns lui Jerome

      Cred ca te inseli. Pentru futures trading leverage-ul e destul de mare, cred ca in jur de 10 sau 20.
  • 0 (0 voturi)    
    criza de la SG (Vineri, 25 ianuarie 2008, 8:53)

    surena [anonim]

    Eu nu cred comunicatul Societe Generale cu frauda,nu cred nici ca pierderile prezentate sunt cele reale si ca capacitatea bancii nu a fost afectata.
    Jerome Kerviel ,traderul,este scos in fata dar nimeni nu spune ca Societe Generale prin politica bancii devenise in ultimii ani cea mai importanta banca de pe piata derivatelor.Sumele aruncate pe aceasta piata depaseau cu mult valoarea activelor bancii.Practic banii luati gratis de la depozitele populatiei,firmelor si fondurilor de pensii la care se adauga banii actionarilor erau multiplicati pe aceste piete,obieiectul principal de activitate sa fie creditarea el a devenit speculatia .Jocul speculativ iti poate aduce profituri imense dar si riscul este imens in conditiile actuale ale pietelor financiare. intors impotriva bancii.Pierderile raportate sunt mult mai mari intrucat Banca nu si-a inchis toate pozitiile pentru simplul motiv ca pietele au cazut.Sunt multi vanzatori si putini cumparatori A veni si a spune ca a fost victima unei fraude este o minciuna.Pentru ca Societe Generale avea si are un bun control al plasamentelor pe care il face pe aceste piete iar Boardul era la curent .Nu exista nicio asemanare cu banca Barings.Societe Generale a fost lacoma si acum sufera de indigestie.
  • 0 (0 voturi)    
    SocGen est foutue! (Vineri, 25 ianuarie 2008, 10:07)

    vidocq [anonim]

    @ Jerome: tu as raison, 100%.
    En France, les finances ont parmi les employes trop d'ingenieurs, les systemes de controle sont tres tres tres faibles. Alors...importez des specialistes roumains ou polonais!
    @tous:
    Din cate cunosc situatia, Franta are o mare problema cu delegarea responsabilitatilor in cadrul unei organizatii financiare, modelele folosite sunt prost gandite, cunoasterea sistemelor informatizate e aproape nula - poti vedea un ingineras IT care le explica 5 ore unor directori de sucursale bancare niste banalitati, cum sa opereze cu un soft, un "logiciel", iar aia se uita ca niste capiati si nu pricep nimic, mais quoi, au subalterni care vor pricepe!
    Francezii nu pot iesi dintr-un soi de blocaj uman in primul rand, cu politicile lor stupide de ierarhizare, selectie si promovare. De-asta apar gauri uriase in sistemul financiar. Asta de la SocGen e doar inceputul!
    Donc, aux armes cytoiens! :))
  • 0 (0 voturi)    
    Nu fiti copii (Vineri, 25 ianuarie 2008, 21:41)

    rgn [anonim]

    Daca Bucurestiul e ras de pe fata pamantului poate sa spuna cineva ca Romania va fi impartita intre bulgari, ucrainieni si unguri??? Va avea capitala la Timisoara, Iasi Cluj sau Brasov si va fi intre primele tari din Europa. Asa ca...