Interviu HotNews.ro-BBC

Valentin Lazea, economistul-sef al Bancii Nationale: Probabil ca BNR va creste dobanda de referinta

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2008, 13:38 Economie | Finanţe & Bănci

Valentin Lazea, economistul-sef al Bancii Nationale, a declarat intr-un interviu BBC - HotNews.ro ca "este probabil ca BNR sa creasca dobanda de referinta in urmatoarea sedinta". Lazea a mai spus ca actuala crestere economica nu este sustenabila, fiind "tinuta numai de consum".

"Romanii consuma mai mult decat produc, adica s-au intins mai mult decat le e plapuma", a declarat Valentin Lazea.

Emisiunea poate fi ascultata duminica 27 ianuarie la ora 14.30 pe frecventele BBC, iar la ora 18 in intreaga tara la posturile de radio partenere, iar interviul va putea fi citit pe HotNews.ro duminica, de la ora 14.30.











2593 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Lipsa de respect?! (Vineri, 25 ianuarie 2008, 14:59)

    me ron [anonim]

    Dobanda practicate de bancile romanesti la depozite este extrem de mica, pe cand cea de la credite este foarte mare si pe langa asta si variabila.
    Domnilor de la banca nationala: Va aduceti aminte ca atunci cand leul se apreciaze foarte mult sustineati sus si tare ca populatia sa aiba incredree in RON si nu in EURO? Cand domnul Isarescu a indemnat ca economiile sa fie pastrate in lei si nu in valuta? Acum a observat toata lumea "efectul" acestei declaratii false.Ce declaratie este aceasta "Probabil ca BNR va creste dobanda de referinta"- PROBABIL. Eu spun ca dvs., cu SIGURANTA, si nu PROBABIL, faceti jocurile intr-un mod foarte murdar si inselator, profitand de lipsa de "educatie" financiara a societ. romanesti. O alta intrebare este cum de-a lungul atator ani avem acelasi guvernator la Banca Nationala?! Oricine ar iesi in presa ca reprez. al Bancii nationala in fata mea nu va avea nici o valoare. Pacat, sunteti foarte sireti.
    • 0 (0 voturi)    
      Eronata gandire! (Vineri, 25 ianuarie 2008, 18:51)

      ctin [anonim] i-a raspuns lui me ron

      Draga Ron te informez ca BNR-ul nu se poate baga prea mult in politica unei banci comerciale. Ele isi fixeaza singure dobanda la depozite cat si la credite in functie de anumiti parametri.
      2. Uiti ceva foarte important, nu numai tu si cei care comenteaza frecvent: Banca prin definitie nu este un ONG care face anumite acte caritabile ci banca este ca orice societate comerciala sau orice vrei tu aducatoare si producatoare de profit.
      Tu daca te imprumuti de la mama, tatal tau si nu-ti cer dobanda e altceva decat o banca -societate comerciala care are tot interesul de a face profit.
      3. Banca nu te imprumuta din burta ei ci din depozitele pe care le fac ceilalti depunatori etc
      4. Referitor la ce afirmi despre dl. guvernator esti prost si prosti daca ganditi asa, Guvernatorul o spune asta cu un scop; tu trebuie sa stii sa decriptezi ce vrea sa zica in anumite declaratii.
      5. Nimeni nu iti da un sfat cumpara sau vinde fara sa platesti in prealabil. Daca vrei asa ceva de asta sau inventat consultantii financiari ca tu si ceilalti sa-i angajati ca sa va de-a sfaturi, povete.
      In concluzie nici chiar cel mai bun prieten nu te poate imprumuta fara vreun beneficiu.
  • 0 (0 voturi)    
    cretin!!! (Vineri, 25 ianuarie 2008, 15:15)

    alex [anonim]

    cum poti sa spui "probabil vom creste dobanda de referinta"???? si cu elementul surpriza cum ramane????
    se spune: "ramanem vigilenti si nu ne vom feri de a lua orice decizie credem ca va ajuta la controlarea inflatiei...."
  • 0 (0 voturi)    
    ce sa zic...iar populatia (Vineri, 25 ianuarie 2008, 17:41)

    cetatean [anonim]

    Sa faca un raport asupra componentelor importului si sa ne arate si noua care sunt cheltuieli ale populatiei, care sunt guvernamentale si administrative...ca au stat numai prin delegatii prin Hawai. Pentru fiecare grup de produse din cele importate sa ne arate ce a facut guvernul ca sa reduca deficitul....probabil o sa fie pe linie ca n-au facut NIMIC. Asa usor dau vina pe altii, dar de ce nu recunosc odata ca sunt incompetenti si sa-si dea demisia odata guvern si bnr...toti.
    • 0 (0 voturi)    
      raport despre structura importurilor (Sâmbătă, 26 ianuarie 2008, 10:33)

      Matei [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      Mi se pare o idee foarte buna intocmirea si publicarea unui raport despre structura importurilor si discutarea cauzelor ptr care se importa. De aici ar trebui inceput.
      • 0 (0 voturi)    
        trebuie sa mai vina si cineva cu solutii (Sâmbătă, 26 ianuarie 2008, 14:11)

        X [anonim] i-a raspuns lui Matei

        Probabil ca exista deja rapoarte de genul asta pe la guvern...dar probabil ca s-a pus praful pe ele. Cine sa le citeasca cand toti se ocupa de injuratul taberei adverse. Macar sa angajeze oameni destepti, sau sa dea problemele la firme de consultanta sa vina cu solutii, daca ei nu sunt in stare. Bulgarii cand au vazut ca nu pot au angajat straini...macar ei incearca...nu ca handicapatii nostri.
  • 0 (0 voturi)    
    domnu isarescu a avut dreptate. pana acum (Vineri, 25 ianuarie 2008, 18:13)

    gigi [anonim]

    am un credit imobiliar in lei cu dobanda fixa.
    si platesc aceiasi suma timp de 20 de ani.
    rata e la fel, nu s-a modificat. salariul da. :)
  • 0 (0 voturi)    
    puneti mana pe o carte de economie (Vineri, 25 ianuarie 2008, 18:38)

    alin [anonim]

    .. si inchideti televizorul...
    trebuia sa ghiceasca isarescu criza subprime si faptul ca psd+pnl au sarit mult prea sus cu cheltuielile bugetare? suntem in kk de mult pentru ca suntem o economie de consum.. ipocriti care o cauta pe elodia cu petul de bere la 2l intr-o mana si telecomanda in alta. evident ca majoritatea care citesc acest comentariu nu se regasesc complet in descriere, dar tot degeaba.. restul 'e prosti, da multi..'
  • 0 (0 voturi)