Criza locuintelor a traversat oceanul

Tsunami-ul imobiliar loveste si Marea Britanie

de Carla Antonescu     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2008, 11:02 Economie | Finanţe & Bănci

Peste un milion de familii din Anglia sunt in pericol sa isi piarda locuintele in urmatoarele 18 luni, avertizeaza Financial Service Authority (FSA), autoritatea care supravegheaza bancile din Marea Britanie, scriu pe prima pagina majoritatea ziarelor britanice de miercuri.

Situatia a aparut in urma crizei de piata creditelor imobiliare americane, iar majoritatea celor aflati in dificultate s-au imprumutat de la banci in perioada aprilie 2005- septembrie 2007. Ei risca sa li se scoata in vanzare locuintele pentru ca nu mai pot sa faca fata ratelor care au crescut.

Potrivit FSA, sunt expusi riscului cei care s-au imprumutat pe mai mult de 25 de ani, cei care si-au ipotecat locuinta la mai mult de 90% din valoarea ei si cei al caror credit este de 3,5 ori mai mare decat venitul anual. Ingrijorarile FSA se bazeaza pe climatul economic actual dupa ce in ultimii doi ani tot mai multi britanici au avut acces la credite usor de luat.

In Statele Unite, intregi cartiere sunt practic devastate dupa ce locuitorii si-au parasit casele pe care nu le-au mai putut achita la banci. Strazi goale, pubele si gratare rasturnate in mijlocul gradinilor care au devenit terenuri virane. Pe majoritatea caselor, ale caror ferestre si usi sunt batute in cuie, se poate vedea anuntul "De vanzare". Aceasta este imaginea unui cartier din zona Cleveland, scrie AFP.











8492 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    sansa (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 11:19)

    john [anonim]

    in tot raul este si un bine ... nu-i doresc nimanui sa-si piarda casa dar asta ar fi singura sansa pentru multi ca si mine sa-si cumpere o casa.
    chiar daca am salar mult peste media nationala cu metoda clasica de calcul de 3,5 ori salarul anual acum nu-mi permit aproape nimic in aceasta tara (cel putin in zona in care sunt si nu ii londra).
    preturile sunt prea exagerate acum, si asta din cauza ca s-au dat acele credite asa de usor (asta pe langa ca nu s-a construit destul). o prabusire a pietei imobiliare similara cu cea de acum 10-15 ani ar fi singura sansa pentru multi ...
    • +1 (1 vot)    
      La fel şi în .ro (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 11:57)

      aqualung [anonim] i-a raspuns lui john

      Şi în România lucrurile arată cam la fel. Presimt că şi aici va apărea fenomenul.
      • 0 (0 voturi)    
        si eu sper dar... (Joi, 31 ianuarie 2008, 12:07)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui aqualung

        In primul rand la noi jmecheriile (imobiliarele, internet borad-band, ORICE PRACTIC) apar cu 2-3 ani mai tarziu ca in Vest si se termina la fel.
        Daca nu era criza financiara probabil preturile ar fi scazut si la noi in 2-3 ani.
        Daca o sa fie o incetinire a economiei, temeri ale bancilor (sper sa intervina si BNR-ul sa creasca dobanda) probabil o sa se intample mai devreme.
        Oricum, in SUA unii analisti urla de cel putin 2-3 ani despre spargerea bulei imobiliare si abia acum s-a intamplat.
        Pe masura ce lumea se trezeste tot mai multi vor mai astepta nitel inainte sa cumpere; chiriile sunt convins ca au ajuns la o valoare maxima (oricum nu am bani acum sa cumpar o casa deci imi permit sa mai astept sa vad ce se intampla) pentru ca exista OFERTE foarte multe si fara o crestere dramatica a salariilor nu vad cum ar mai putea creste chiriile.
        Si asa cum spune cineva mai jos (in engleza) randamentul de a face un credit si apoi sa inchiriezi e unul foarte mic, solutia => multi speculanti vor vinde, preturile o sa scada si mai mult.
        La noi e doar o chestiune de TIMP pana sa scada preturile la apartamente.
    • +1 (1 vot)    
      pai tocmai din cauza asta!!! :) (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 11:59)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui john

      Pai meshtere, tocmai din cauza ca acolo s-a putut lua credit si cu 90% din salariu a aparut situatia aia ... Si asta ii face foarte sensibili la orice variatie de curs valutar - cum creste un pic rata din cauza ca EURO a `urcat`, si tu iei salaru' in ROZ, imediat ajungi sa te sui pe pereti!
      • 0 (0 voturi)    
        suntem de acord cu cauza (Joi, 31 ianuarie 2008, 13:07)

        john [anonim] i-a raspuns lui mitica

        dar ca sa clarific ceva: in anglia nu s-au luat credite cu 90% din salariu, s-au luat credite pentru 90% din valoarea casei care este complet altceva.

        multi au luat din pacate de 5-6 ori mai mult decat salarul lor anual brut (asa se calculeaza aici ce iti permiti, cam x3.5 ii ceva acceptabil) care la costul vietii de aici este foarte mult, deoarece la dobanzile de acuma (7-8%) rata vine mai bine de jumatate din salar ceea ce ii foarte mult pentru majoritatea.
    • 0 (0 voturi)    
      pret casa (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 12:12)

      tt [anonim] i-a raspuns lui john

      Pai si la voi acolo in Timisoara tot asha scumpe sunt casele?
    • 0 (0 voturi)    
      De acord cu JONH (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 13:22)

      Capsunar Worker Skill [anonim] i-a raspuns lui john

      Ai dreptate. Si eu mizez pe scenariul tau de achizitionare a unui imobil. Cei de aici chiar daca au veniturile mai mici au avut acces facil la sursele de creditare.

      Ce bine ar fi daca politica bancara a creditelor imobiliare s-ar propaga pe piata imibiliara din RO. Ar revigora acest sector si l-ar actualiza plus ca ar dovedi tuturor ca un imobil de peste E100K nu se adreseaza clasei medii romanesti. 95% dintre romani sunt in clasa medie dar nu poate achizitiona cu un salariu de 11,2K rol/luna (conform http://www.insse.ro/cms/rw/pages/castiguri91-2007.ro.do;jsessionid=0a02458c30d5a408a7300a9e49ee891dbce6f0cfb825.e38QbxeSahyTbi0MaNv0.).
      un "cocotier" in zona Pipera-Buc.

      Sa nu se mai imbete guvernul RO cu puterea mare de cumparare a supusilor sai , in timp ce raporteaza o putere de cumparare echivalenta Congo pentru achizitionarea unui bananier cu vedere spre sud,spre savana.
    • 0 (0 voturi)    
      IMOBILIARELE SE VOR PRABUSI SI IN ROMANIA (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 16:34)

      lk [anonim] i-a raspuns lui john

      Preturile apartamentelor se vor prabusi si in Bucuresti. E aberant sa dai 100k euro pe un apartament comunist. Dar nu imediat, vor mai creste cateva luni, poate 1-2 ani pana nu se vor mai gasi noi fraieri sa investeasca in Caritasul imobiliar. Iar cand se vor prabusi se va prabusi rau si leul si economia in general.
  • 0 (0 voturi)    
    imobiliarele.... (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 11:39)

    cucu [anonim]

    Ce faza fratzioare!Iti dai seama sa ajunga si la noi asta?Iese razboi civil sa moara ma-sa!
  • +1 (1 vot)    
    asteptam si la noi (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 12:17)

    sold hunter [anonim]

    Slava Domnului! Astept aceasta criza si in Romania. Totzi cretinii si-au luat casa si dau 75% din venituri rata la banca. Daca am un venit decent de 1000 EUR (impreuna cu sotzia), pot spune peste media pe tzara, nu pot achizitiona un apartament varza in Bucuresti (sau Ploiesti). Prosti nu au fost cei care au cerut pretzuri mari ci aia care au platit. Daca un apartament cu 2 cam in Crangasi e 130000 EUR si se considera ieftin ....
    Uite mostra de anunt http://www.anuntul.ro/anunt/CRANGASI_decomandat_3/4_gresief__termopan_mobilat_2_balcoane_57_metri_patrati_n_381188
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 13:09)

    Ady [anonim]

    Asteptam cu interes sa ajunga acest tsunami si in Romania :)
  • +1 (1 vot)    
    Vina este in primul rand a BNR... (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 13:31)

    vali [anonim]

    ...care a ridicat aproape orice restrictie bancilor private in a acorda credite. Acum bancile accepta rate de 70% din venitul cumulat sot-sotie chiar si pe 40 ani, ceea ce inseamna ca poti sa obti usor sume aberant de mari indatorandute pe veci, adica adio viata. Firmele imobiliare stiu ca omul se poate indatora enorm la banci si tocmai de aceea sunt tinute in cer preturile la imobiliare inclusiv la insalubrele apartamente ceausiste. Pur si simplu BNR-ul a lasat cetatenii sa cada victime bancilor, credeti ca degeaba Isarescu este tinut de 18 ani in functie si este si membru in Clubul de la Roma? Creditele aberante sunt de asemenea principala cauza de nu ne mai inmultim si nici un politician nu recunoaste lucrul acesta. Pai cum sa mai faci copii daca 70% din venituri le dai la banci pana la pensie? Sper ca a observat cineva ca decraratia lui Nastase ca "suntem sclavii bancilor" de saptamana trecuta nu a avut ecouri, de ce? pentru ca se vrea sa traim in fum fara sa constientizam adevarata problema, indatorarea criminala a romanilor. Putem sa avem crestere economica oricat, sistemul de credite fara limita nu lasa oamenii sa se bucure de surplusul din buzunar, daca romanul are mai multi bani se indatoreaza mai mult dand mai mult pentru aceasi mizerie de apartament. Pentru cunoscatori asta inseamna pe scurt ca "Sarpele isi inghite coada".
    • 0 (0 voturi)    
      piata imobilira (Joi, 31 ianuarie 2008, 11:45)

      marius [anonim] i-a raspuns lui vali

      oameni buni eu stiu ca in Bucuresti piata e in scadere pentruca acolo se construiesc blocuri si case noi dar in restul tarii preturile tot cresc.Asa ca daca aveti vreo 2 case peste ceva timp daca le vindeti aveti mari sanse sa cumparati ceva la Londra si sa traiti acolo pana la adanci batraneti. numai bine
  • 0 (0 voturi)    
    tot speculantii vor avea de castigat! (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 13:34)

    dawg [anonim]

    Tot doar cei care dispun de sume mari de bani vor putea achizitiona un imobil.
    Degeaba scade pretu daca dobanzile la credite vor fii astronomice.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnilor (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 13:42)

    Cornel [anonim]

    Deci vedeti cum vine...o sa ajunga si la noi, o sa vedeti ce o sa fie cu saracii oameni care isi dau acum tot salariul ptr un ap de 2 cam amarat in titan, off Doamne ce or sa faca oamenii astia? Or sa faca greva? Unde? In fata bancii? In fata parlamentului? Imi zicea tata: "ba baiatule, la banca te duci in ultima instanta, cand nu mai ai ce sa faci, cand esti cu cutitul la gat, cat timp ai ce manca si nu te ploua stai cumintel in banca ta" si fiind decis sa il ascult nu mi-am luat creditul de care aveam nevoie anul trecut sa imi iau o garsoniera prin vitan care costa in jur de 55 de mii, am zis NU. Ganditi-va ca oamenii aia (din anglia) care acum au pe locuintele lor semnul "de vanzare" au salarii si au putut sa-si ia un credit ptr o locuinta, noi ce salarii avem? OARE CE VA SCRIE PE USA UNUI AMARAT CARE SI-A LUAT CREDIT PTR CASA SI L-A DAT BANCA AFARA?
  • +1 (1 vot)    
    vai de noi! (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 13:53)

    pesimistu' [anonim]

    daaa...o sa scada romanul pretul apartamentului lui dat de comunisti de la 150 mii la 140 sau 145 mii euro si sa vezi atunci ce "bataie" o sa fie pe ele! eu nu cred ca se va intampla chiar asa de curand...romania e o tara atipica in care 99% din popor are telefon mobil si unde cele mai tari masini din lume sunt la tot pasul...vai de noi!
  • 0 (2 voturi)    
    Preturi (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 14:05)

    Bogdan [anonim]

    Preturile sunt mult mai mici decat par. In timp. Pentru cei care se plang ca nu se pot apropia de nici un apartament din Romania le recomand sa iasa din starea de inertie impusa de comunism si sa inceapa sa gandeasca.

    Logica e simpla. Se foloseste tactica din aproape in aproape. La inceput, acum cativa ani nuai un teren cu 5000 de Euro. In doi-trei ani se inzecea valoarea si luai cu jumatate de bani o garsoniera iar cu cealalta jumatate mai cautai alt teren, de data asta extravilan.

    Asa rezolvai temporar si situatia locativa si cea investitionala. Apoi in 2007 vindeai terenul, care intre timp trecea automat in intravilan si foloseai banii pentru a lua un apartament pentru a rezolva definitiv situatia locativa. Iar garsoniera o inchiriai pentru a achita o parte din rata la banca.

    Asa ai ramas insa cu Loganul pe care te-ai aruncat sa-l cumperi cu banii jos si pe care ai dat cei 5000 de Euro care ti-au mai ramas de la nunta.
    • +2 (2 voturi)    
      preturi? (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 14:28)

      prodan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      bai bogdane, din cauza celor care gandesc ca tine au crescut preturile in halul asta. ca au cumparat terenuri si au asteptat sa le creasca pretul, fara sa dea niciun fel de valoare adaugata investitiei, si au si blocat terenul pana li s-a dat cat au cerut.
      afara cu speculatorii si cu parvenitii!
    • 0 (2 voturi)    
      preturi (ptr bogdan) (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 15:30)

      cin'te vede [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      esti bun! da' lasa-te! scenariu de bancher sau parvenit, tot una e. acelasi scenariu li s-a servit si americanilor. tot de catre d'astia ca tine. autorizati cica! nu zic ca nu tzine, sceanariul e bun pana la un punct. la ala de fierbere. apoi da in foc (te trimit tot la americani si, mai nou si la britanici). nu intelegi ca cresterea preturilor nesustinuta de cresterea economica (ci doar de aza-zisul joc cerere-oferta, dar asta speculativa) doar "inflameaza" economia. o umfla ca pe un balon. si orice balon umflat are o ultima soarta. ce ai demonstrat tu cu super-revolutionara-imbatabila ta logica: ai speculat slabiciuni economice, conjuncturi propice, proasta educatie economica (servita de altii - tot ca tine - sau doar dobandita prin ignoranta) si lacomia unui popor ce NU A AVUT si le vrea pe toate imediat. arata-i unui fomist un jambon otravit si asteapta-te sa nu-l inhate! hai, pa si spor la afaceri!
      • 0 (2 voturi)    
        Ce aveti? (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 16:57)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui cin'te vede

        Nimic.
        Bogdan a dat un exemplu. Exemplul este viabil. Voi il acuzati ca a stiut ce sa faca cu bani? Sunteti cam comunisti, va citez: "lacomia unui popor ce NU A AVUT si le vrea ", sau "ca au cumparat terenuri si au asteptat sa le creasca pretul, fara sa dea niciun fel de valoare adaugata investitiei".
        Banuiesc ca traiti din salariu si comentati de la servici pe blog-uri, va exprimati pe la colturi cat de nasol este salariu, si aveti tot felul de fantezii....

        Cititi, informati-va , lasati-o mai moale "barfele politice si economice" si incercati sa faceti bani.

        Intradevar, acest lucru presupune si ceva inteligenta.
        • 0 (0 voturi)    
          Inteligenta (Joi, 31 ianuarie 2008, 9:07)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui Adi

          E adevarat ca necesita inteligenta ... dar dupa cum ai zis doar ceva . Din punct de vedere matematic e vorba de adunari, scaderi, inmultiri si impartiri . Unde este oare valoarea reala in toate tranzactiile astea ? Si cum ai putea sa o determini ?
          Ca de morala prezenta in speculatiile financiare ce sa mai vorbim ...
    • 0 (2 voturi)    
      Istetule (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 17:01)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Bravo mah Bogdane,
      uite eu am 10k de Euro, da-mi si mie un teren pe care peste 2-3 sa iau 100k. Dupa aia imi iau cu 50k (probabil cf3 )garsoniera si pe alti 50k alt teren.
    • 0 (0 voturi)    
      bati campii (Joi, 31 ianuarie 2008, 10:53)

      anca [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      la inceput luai un teren cu 5000 euro? de unde scoteai 5000 euro? tu crezi ca omul de rand face 5000 de euro la nunta?
  • 0 (2 voturi)    
    Dar bancile cum au gandit? (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 14:22)

    anonim [anonim]

    Daca dau un credit ipotecar la un apartament evaluat la 100k euro si pretul lui va scadea, cum isi vor recupera banii in cazul in care clientul nu-si mai poate plati ratele?
    • +2 (2 voturi)    
      CRAHHHHHHHHHH (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 17:46)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Pai aici este buba, si marele rahat in care poate sa intre o banca.....
      Imagineaza-ti: platesti o rata la un credit de 100k pentru o casa de 130k iar pretul casei scade la 70k.

      Rata ta este de 600 EUR. Mai iti vine/ sau mai poti sa platesti rata pentru un credit mult mai mare decat valoare reala a casei. NU.
      Atunci ce faci..intri in incapacitate de plata (poate chiar asta urmaresti). Dupa un an dupa ce se incheie litigiul merita sa-ti "rascumperi" casa cu un pret real de 80 k RATA ta va fi in jur de 300 EUR....Daca tragi linie castigi....
      Banca ...pierde....

      Este un fenomen...care este speculat de unii cu o rezerva de capital si fara mari obligatii "sociale"... Nu va ganditi la BAZE DE DATE sau altceva ca nu tine in conditiile aceste.

      Intradevar, 80% din cazuri intra in incapacitate de plata pe fondul unei recesiuni economice(inflatie, diminuari ale profiturilor marilor companii care conduc la concedieri, etc.)

      Bancile pierd. Apar falimentele bancare din lipsa de lichiditatilor, diminuarea activelor si pierderilor prost prognozate. Stiti ce inseamna asta (vezi BANKCOOP, ALBINA, RELIGIILOR, TURCO-ROMANO, etc.)

      Per total 80% din populatie va avea de suferit iar restul vor profita de conjuctura.

      Cei care abia asteapta valul sa se gandeasca ca vor face parte din cei 80%, probabil vor fi someri. Cum isi vor cumpara in cazul asta o casa la pretul asteptat de ei?
  • 0 (0 voturi)    
    exagerati... (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 14:45)

    VAV [anonim]

    Ca de obicei, articolul asta este o traducere aberant de exagerata a mai-stiu-eu-carui ziar de scandal, probabil The Sun sau agitatorul laburist (the observer)... Ce se aude aici la radio este departe rau de izul alarmist al doamnei Carla Antonescu, semnatara articolului... Foarte neprofesional.
  • -1 (1 vot)    
    adevarul (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 14:48)

    marco [anonim]

    casele in romania nu se vor ieftini....problema nu este pretul lor ci salariile voastre mici...in viitor cine are bani are proprietate cine nu are sta cu chirie...niciodata n-o sa mai vedeti un apartament sub 100000e in bucuresti...o casa proprietate in orice capitala a europei este un lux...cine si-o permite bine cine nu sta cu chirie sau face imprumut la banca...nu mai va faceti iluzii...
  • -1 (1 vot)    
    Sperati degeaba (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 14:57)

    DDG [anonim]

    Nu va mai imbatati cu apa rece ! In RO preturile locuintelor cresc (si vor creste) datorita numarului insuficient de spatii locative = cca. 1.000.000 la nivel national. Situatie care nu exista in USA sau UK. E o situatie complet diferita la noi fara de tarile respective, d.p.d.v. imobiliar.
    • -1 (1 vot)    
      Solutia (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 16:21)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui DDG

      Ce e surplus aici, sa se mute in SUA sau UK si sa cumpere acolo...
    • +2 (2 voturi)    
      degeaba traiesti.. daca nu gandesti.. (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 16:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui DDG

      in ro populatia SCADE.. spatiul locativ CRESTE.. oricat de putin ar creste el..

      in plus minti cu nerusinare sau habar n-ai despre ce vorbesti. sunt peste 8 milioane de locuinte in Romania, din care mai mult de jumatate in orase. In total au peste 20mil camere.. ca sa vezi.. daca scoti toti capsunarii plecati noi nu suntem nici macar 20 de milioane..

      ce ar trebui sa iasa de aici? ca multi care au furat spala banutzii in constructii si achizitii imobiliare.. atat!!! cine e fraier si le face jocul.. si-o merita.
  • 0 (0 voturi)    
    cititi (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 15:03)

    adi [anonim]

    blogul lui Manole.. agentul imobilar

    http://balonul-imobiliar.blogspot.com/

    ce inseamna sa fii un pic informat..
  • +1 (1 vot)    
    case noi - case vechi (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 16:53)

    samsar??? [anonim]

    :)) ma amuza astia cu "valoarea adaugata" a investitiei. eu am cumparat acum 3 ani de la un alcoolic un ap. cu 2 camere zona centrala (bloc din 1991) cu 66.000 euro, am scos mizeria si am pus-o in 2 (doua) camioane , am renovat totul ca la carte , inchiriind ulterior pe bani frumosi la straini. nu m-am gandit niciodata sa-l revand acum cu 130.000 euro (sau cat d-zeu o mai fi pretul). nici nu-mi permit sa locuiesc in el pt ca nu-mi permit sa pierd atatia bani - trebuie tinut cont ca nu as pierde banii din chirie ci si utilitatile care le-as suporta tot eu , normal ...
    asa ca vreau sa-i vad pe aia care ma vor face acum samsar de imobile :P
    asa cum vecinii mi-au pupat si maine si picioare cand am cumparat ruina si am scos la lumina apartamentul , multumiti ca a venit unul care plateste la timp si care a mai rezolvat ulterior si problemele partilor comune - iar in prezent au inceput sa ma privesca cu dusmanie ,invidiosi de succesul financiar al casei mele .
    bineinteles ca s-au uitat si scandalurile bahice ale fostului proprietar precum si roiurile de gandaci care decolau imediat cum deschidea tipul respectiv usa sau geamurile ...
  • +1 (1 vot)    
    Preturi (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 17:12)

    Bogdan [anonim]

    Sunt de acord cu voi ca preturile au crescut. Nu am speculat in ideea de profit. Am cautat as-mi cumpar un apartament. Dar am procedat cum am scris mai sus. Nu am avut cum sa-l cumpar de la inceput. Nu ma incadram.

    Dar am discutat pe subiectul asta de m-am plictisit. Cel mai notoriu caz este un amic. Avea prin 2000 10000 Euro... Atunci el spunea ca piata este supraevaluata si a depus banii la banca in asteptarea unui crash imobiliar.

    Auzeam si eu tot felul de informatii despre cat de umflate sunt preturile la noi... Apoi am inceput sa ies prin Europa... Si am constatat ca o garsoniera de 50 de mp in Piata Spaniei din Roma este 1 000 000 Euro. Asa ca mi-am dat seama ca de fapt la noi inca sunt mici preturile. Este adevarat ca pe la 30 km de Roma gasesti o vila mare, spatioasa si cu ceva teren la sub 300 000 Euro. Depinde insa unde vrei sa locuiesti.

    Eu am vrut centru. Insa a trebuit sa suport cativa ani intr-o garsoniera, la un loc cu manelisti, pensionari, zgarciti, bogati, intreprinzatori, afaceristi... Si treceam zilnic in drum spre serviciu prin centru.

    Nu credeam vreodata ca o sa pot sa-mi iau un apartament intr-un bloc cu portar care-ti deschide usa si iti ureaza ziua buna, intr-un bloc unde nu urla manelele, unde nu ti-e frica de cutremur... Dar dupa zece ani de serviciu si cateva "investitii" intermediare acum am reusit sa am ce mi-am dorit.

    Nu m-am bazat niciodata in totalitate pe speculatii imobiliare. Pe langa serviciu mai am si o firma de IT. Dar am plecat de la 0. Puteam in loc de terenul ala sa-mi iau o Dacia Nova, asa cum si-a luat un coleg... colegul era din Bucuresti si statea cu parintii. Nevoia te invata. Peste cateva luni o sa termine de achitat ratele. In schimb el a vazut America, toata Europa, Egiptul si a ajuns si pana in Japonia... Acum asteapta sa moara parintii pentru ca e in pericol sa divorteze de nevasta din cauza spatiului locativ. Eu ma gandesc sa ma insor.
    • 0 (0 voturi)    
      Adi (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 18:01)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Nu trebuie sa le explici in detaliu acestor "birocrati" ceva care face parte din viata reala intrucat nu o cunosc si nu o intzeleg.
      Ei astepta sa le dea cineva ceva, guvernul, presedintele, opozitia, angajatorii....eventual parintii lor, dar sa ofere , nimic. Ei muncesc vezi doamne....draci...daca ii intreb ce au produs intr-un an de zile si ce beneficiu au adus in calitate de angajat, te baga in politica, in viata grea care o au, in nedreptate pe care le-o fac angajatorii (nu spun ca angajatorul este o entitate corecta cu angajatul)in ignorantza unora ca noi parveniti si capitalistii...

      Citeste 10 min./ saptamana comentariile lor...si-ti spun ca te vei distra de minune.
      • +1 (1 vot)    
        Da, mai bine dam banii la banca (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 23:45)

        Andy [anonim] i-a raspuns lui adi

        Adica tu vrei sa spui ca mai bine muncesti 30 de ani si dai de 3 ori pretul unui apartament la banca, iar in fiecare luna lasi 70% din salariu pentru rata, pentru o locuinta care nu face cat cere proprietarul pe ea?
        In fond ce conteaza ca 30 de ani traiesti ca sa muncesti si ca sa-ti platesti rata la apartament nu?
        Si apoi cum se face ca o locuinta veche de 30 de ani are pretul pe mp de 2000E si una noua are pretul pe mp de 1700E?
        Si cum se explica faptul ca cererea e mare, desi populatia scade?
        Ce fel de economie exista in Romania?de balta?
  • 0 (0 voturi)    
    Why the Romanian property bubble is set to burst? (Joi, 31 ianuarie 2008, 1:11)

    SSA [anonim]

    Currently the demand on the real estate market is significantly higher comparing with the supply, but this demand is not sustained by sustainable purchasing power considering the current average salaries and the perspectives.
    The cost of living will go up, interest rates will go up (already the NBR increased by 0.5% the reference rate and is expected increase it further up to 8.5%; this will be reflected in the interest rates for all the loans and not for RON denominated loans because we know how the bank act in these cases), people will start to spend less for consumption so retail companies will not afford to pay higher salaries, the increase of salaries will determine the companies to move to more cost effective countries (cheaper work force).
    Currently people are very enthusiastic and take loans without a thorough analysis, for example for a loan of EUR 100.000 for 30 years with an effective interest rate of 8% the total interest paid is EUR 164,155.25, so the total amount due is EUR 264.155 (approx EUR 734 per month).
    If you include also the insurance premium for the house and other admin costs, the total costs for the owner will be approx EUR 1.000 per month.
    I do not think that the Romanians are "prepared" to pay this amount monthly.
    To be honest I think that in maximum 2 years we will start to see first evacuations from the mortgaged properties.

    The “bubble” is 75%...so guys be smart when you spend money or lend money ….interest rates are going up and your monthly instalments are already 20% higher in RON comparing with the December 2007…in maximum 3 months the RON/ EUR exchange rate will go above the psychological threshold of ”4” if NBR will decide to let the market and economy to determine the real value of RON.
    If you have old properties/ apartments now is the perfect time to sell...if not in one year you will lose at least 20%.
    • 0 (0 voturi)    
      it is your opinion? (Joi, 31 ianuarie 2008, 1:25)

      adi [anonim] i-a raspuns lui SSA

      or you have cited a source?
      • 0 (0 voturi)    
        Romanian property bubble is set to burst (Joi, 31 ianuarie 2008, 2:09)

        SSA [anonim] i-a raspuns lui adi

        Everywhere in Romania, people tried to assure me that what is now on the real estate market is not a bubble, but sound financial investing based on solid fundamentals. Fundamental analysis, however, indicates that that property in Romania is indeed grossly overvalued. Let me explain…
        What makes a property bubble?
        Property has two fundamental indicators that provide the serious analyst with guideposts: (1) the rent-to-price ratio and (2) the price-to-income ratio.
        The first indicator, rent-to-price, divides annual rent from the property into its purchase price, thus the yield or current return on the investment. A hundred years of US history suggests a normal yield of around 10-12%; property gets cheap when yields approach 15-20%, while yields lower than 6-8% suggest overvaluation and bubble territory. Over the last three-four years, yields in Romania hovered in the 3-4% range, suggesting a strong bubble, with properties overvalued about three-four times the “normal.”
        The second indicator, price-to-income ratio, tells how many years of pretax annual earnings are necessary for a household to purchase a house. The historical rule of thumb is that one and a half annual income indicates undervalued properties, three annual incomes normal valuation, and four annual incomes overvaluation and bubble territory. Currently, this ratio for most regional markets in the economy is around 7-9 (an much worse if we consider the average salary and not the highest salaries), which is once again indicative that property is overvalued roughly three-four times.
        Thus, both indicators confirm that there is a property bubble across the country, although few analysts in Romania would acknowledge the importance of these ratios.
        Interestingly, when many analysts consider the fact that property earns less than a bank deposit, they immediately respond that rising prices more than compensate for the low yield! What goes up must stay up? This is bubble psychology at work.
        • 0 (0 voturi)    
          ok (Joi, 31 ianuarie 2008, 4:01)

          adi [anonim] i-a raspuns lui SSA

          And now we are in a bubble. But what happens when this bubble cannot be sustained?

          Will the prices stay the same for a long period?

          The prices will low down with, let's say, hopefully xx% but this percent is insignificantly lower than latest raises.. And if so, when it happens?


          Normally I expect to be at the real value. I think this value should be as much as an average family can pay the mortgage not more than 25-30% of their income. In Bucharest I suppose is a very happy case when an average family earns 12 000 E per year. So, having your three annual incomes normal valuation, this average family affords an usual house of 36 000 E cost.

          But now.... with 36 000 you pay the 2 parking sits and with the change can go with your recently pregnant wife to a nice movie... like "How to run away from Romania!"
          • 0 (0 voturi)    
            Romanian property bubble is set to burst (Joi, 31 ianuarie 2008, 8:17)

            ssa [anonim] i-a raspuns lui adi

            As I said for an normal apartment in Bucharest the price per sqm should be max 600 EUR, so for a two bedrooms apartment you would pay approximately EUR 36.000 (60 sqm).
            On average the price of a two bedrooms apartment should be 4-6 annual salaries for a family.
            Paying 150.000 EUR for an apartment out of which let's say 100.000 are from a mortgage loan means that the total cost for the family is 320.000 EUR (I considered 8% effective interest and 30 years). The average salary in Romania will reach 1.000 in 6-7 years, so with can see how many salaries are need in oder to become the full owner of the house.
  • 0 (0 voturi)    
    Why the Romanian property bubble is set to burst? (Joi, 31 ianuarie 2008, 1:23)

    SSS [anonim]

    Guys when you decide to buy take a look and compare price you pay and the price of the properties in western countries. Check some real estate sites from western countries.
    How can you explain that you can buy with the same money a nice house on Miami Beach, Germany, Spain etc?
    Think that people that earn at least 3-5 times more then you did not afford to pay their installments for the loans similar with the loans you have to take in Romania in order to buy an apartment.
    Why to buy in Bucharest when you can buy with the same money a nice apartment in South of France or Madrid for example?
    If people make rational decisions they will stop buying houses at current prices and to pay for an apartment which cost now 200.000 EUR up to EUR 520.000 in 30 years.
    If people will refuse to buy they will have to sell the houses/ apartments at real price (max EUR 600 sqm).
  • -1 (1 vot)    
    pt sansa (Joi, 31 ianuarie 2008, 10:11)

    ce sansa??? [anonim]

    si cum crezi tu ca poti sa-ti cumperi o casa daca se ajunge in situatia asta??? Va trebui sa treci tu in locul celui care nu-si permite ratele la banca (adica sa-i platesti lui avansul de 20% si sa poti sa duci in spate ratele pe care el n-a putut sa le mai plateasca).

    Gandeste-te si ca numarul celor care nu-si pot lua case acum in Romania e imens - si daca se va intampla ce speri tu, toti se vor napusti sa-si ia case... Deci e riscant sa anticipezi prabusirea preturilor...
    • 0 (0 voturi)    
      Romanian property bubble is set to burst (Joi, 31 ianuarie 2008, 11:08)

      SSA [anonim] i-a raspuns lui ce sansa???

      You can buy only something you can afford and definitely Romanians are not prepared to pay around 1.000 EUR/ month only to have a house. I do not understand why they want to spend all their savings and to work only to earn some money to pay for a house where you stay maximum 5 hours per day if we exclude the 7 hours you sleep. Everywhere in the world young people prefer to enjoy the life and travel around the world and only after they are 30 they start to think to commit for a mortgage loan.
      Here in Romania everyone wants to be the owner of a house. For example if you have 50,000 EUR (the advance for a loan) I think is better to invest those money to start a small business or on stock exchange (if you have some knowledge about the market) and then your will earn from your investment enough to pay a rent and when real estate market will come back to normal you can go for a mortgage that you can afford to pay.

      Even if the market will “crash” won’t be very easy for everyone to take a mortgage loans and buy a house/ apartment because the banks will become more selective and risk premium will go up which will make the loans more expensive.
      Also when the local taxes for properties will go up to be in line with the ones from EU many investors that have more than one property will prefer to sell.
      Also guys think about the new real estate projects which are in progress…if people will start to stay in abeyance the developers will still have to pay to the banks the instalments due for the loans they took in order to finance their projects so they will be under pressure to sell the apartments in order to be able to pay back the loans and avoid the bankruptcy…so the “sale season will come” exactly the same as for clothes :)
  • 0 (0 voturi)    
    iata ce prevesteau altii acum 3 ani! (Joi, 31 ianuarie 2008, 10:40)

    bunny [anonim]

    ar trebui sa ne puna pe ganduri: http://www.moneyweek.com/file/3075/housing-boom.html