Votati cum vreti sa arate noua moneda de 2 euro

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2008, 16:29 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda de 2 euro
Foto: Hotnews
Euro implineste 10 ani in 1 ianuarie 2009, iar pentru a celebra aceast moment va fi emisa o noua moneda. Este insa pentru prima data cand "infatisarea" acesteia va fi decisa exclusiv de cetatenii europeni. Puteti vota cum vreti sa arate noua moneda pana in data de 22 februarie, via internet.

Noua moneda de 2 euro va fi emisa la inceputul anului 2009 de catre toate statele din zona euro, iar votarea are loc pe un site dedicat special.

Votul a inceput joi, 31 ianuarie, si se va inchide in 22 februarie 2008.

Imaginea castigatoare va fi anuntata in 25 februarie, iar cei care voteaza vor participa la o tragere la sorti pentru a castiga un set de monede de colectie de mare valoare.











6354 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Pe muchie (Joi, 31 ianuarie 2008, 17:27)

    Cristian [anonim]

    Vreau sa poarte imaginea mea, si cu o ramura de maslin in la tampla
    • +1 (1 vot)    
      Glume (Joi, 31 ianuarie 2008, 17:44)

      dff [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Mai bine sa fie cu imaginea ta, da, si cu o bata de maslin 'la' tampla.
  • 0 (0 voturi)    
    iarasi ne consultam? (Joi, 31 ianuarie 2008, 18:45)

    Cami B [anonim]

    mdea.....io zic sa iba un maidanez pe ea. Ca sa mearga cu logo-ul Capitalei
  • +1 (1 vot)    
    O moaca (Joi, 31 ianuarie 2008, 19:49)

    Liviu [anonim]

    zambareata. Il vreau pe Tov. Ion Iliescu doua mandate si jumate, sa apara zambind cu gura pana la urechi. Si sa aiba pe cap o casca de miner.
    Este cea mai reprezentativa imagine a tarii in ultimi douazeci de ani.
    Dixit.
    • 0 (0 voturi)    
      tare (Joi, 31 ianuarie 2008, 21:39)

      constantinul [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      pe bune daca nu asta e imaginea cea mai reprezentativa a mizeriei ultimilor 20 de ani... tare de tot... adevar grait-ai.
      • 0 (0 voturi)    
        Stiu eu ! Stiu eu ! (Joi, 31 ianuarie 2008, 21:58)

        bebe [anonim] i-a raspuns lui constantinul

        Vreau sa nu mai fie cap si pajura.
        Sa fie pe o fatza Base si pe cealalta Tari.
        Oricum ei nu pot fi nicidata de aceeasi parte !
        • 0 (0 voturi)    
          he he (Vineri, 1 februarie 2008, 10:44)

          Siegchen [anonim] i-a raspuns lui bebe

          e buna asta cu base si cu tari....
          :) :) :) :)
  • 0 (0 voturi)    
    schimbare radicala (Joi, 31 ianuarie 2008, 23:48)

    desteptu [anonim]

    Vreau ca moneda de doi euro sa arate ca aia de un euro
  • 0 (0 voturi)    
    moneda de doo parale (Vineri, 1 februarie 2008, 2:13)

    the [anonim]

    pe o parte cu capul lui Motzoc
    pe alta cu al lui dan voiculescu
    decupate pe contur cu grija
  • 0 (0 voturi)    
    Ha! (Vineri, 1 februarie 2008, 6:05)

    Anghel [anonim]

    Europenii vor vota moneda gare ii va subjuga pe toti. Imi place cum Autoritatea se joaca cu sclavii sai. Votati voi infatisarea monedei, a acelei monede pe care noi o sa o sugem prin dobinzi de la voi.

    Este o modalitate perfida de a implica poporul in actiunile Autoritatii fara insa ca poporul sa simta beneficiile financiare ale unei asemenea actiuni, asa cum simte Autoritatea... Bleah!

    Anghel
    http://anghelgeorgescu.blogspot.com/
  • 0 (0 voturi)    
    paritate (Vineri, 1 februarie 2008, 9:49)

    Unu' [anonim]

    sa arate ca asta de 50 bani si sa ajunga la aceiasi paritate adica 2 euro=50bani
  • 0 (0 voturi)    
    model de top (Vineri, 1 februarie 2008, 10:07)

    CNSAS [anonim]

    Sa aiba fata boului de Voiculescu iar pe spate sa ne arate fundul, asa cum a facut-o cu mizeria de la CNSAS.
  • 0 (0 voturi)    
    O observatie (Vineri, 1 februarie 2008, 11:03)

    Calin [anonim]

    Probabil ca nu stiati, doamna Blajan (asta pentru ca nu-mi permit sa zic " mai Anne-Marie"), dar aici se vorbeste despre o emisiune speciala, comemorativa , a monedei de 2 euro. Asadar, nu-i vorba de "noua moneda de 2 euro", ci despre o moneda de 2 euro care va fi emisa in emisiune limitata, pentru a comemora cei 10 ani de existenta a monedei unice europene. Practica curenta in mai toate statele civilizate. Desi ma repet, incerc sa explic inca si mai clar: moneda de 2 euro nu se schimba, pe linga cea normala se va emite si editia speciala, limitata in timp. Aceasta editie speciala are aceeasi putere, dar mai mult valoare numismatica. In final, ca sa-l citez pe Pastorel Teodoreanu: "Mai puneti , bre, mana si ganditi!"
  • 0 (0 voturi)    
    Fara Republica Moldova ! (Vineri, 1 februarie 2008, 12:58)

    Made in Moldova [anonim]

    Nu suntem parte a UE asa ca pe viitoarele monede nu trebuie inclusa Republica Moldova.
    Multumim.

    We are not part of the EU thus on the future coins, the Republic of Moldova shall not be included.
    Thank you.
  • 0 (0 voturi)    
    moneda (Vineri, 1 februarie 2008, 13:03)

    gabi [anonim]

    pe o parte gigi becali si pe cealalta emblema lu steaua
  • 0 (0 voturi)    
    moneda (Vineri, 1 februarie 2008, 15:01)

    cblt [anonim]

    gigi becali si pe o parte o oaie ar fi mai stralucit
  • 0 (0 voturi)    
    comemorare? (Vineri, 1 februarie 2008, 16:54)

    alex [anonim]

    Le-am trimis si lor un mail, dar vad ca n-au binevoit sa schimbe. Eu stiu ca la sarbatoare se aniverseaza, la mort se comemoreaza.
    Incearca sa ne spuna ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    comemorare vs aniversare (Vineri, 1 februarie 2008, 17:43)

    ramo [anonim]

    interesant e ca daca accesezi link-ul catre site-ul unde se voteaza, titlul care apare este: "Comemorarea a 10 ani de uniune economica si monetara", fapt care m-a facut initial sa cred ca o fi vorba de vreo gluma. Insa am vazut ca in varianta in franceza, de exemplu, se folosea termenul bun, "aniversare".
    Sau poate chiar conteaza regiunea de unde sunt votantii si pentru unii e aniversare, pentru altii comemorare :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce treaba are, momentan poporul roman cu asta? (Vineri, 1 februarie 2008, 18:55)

    ctin [anonim]

    Si care e vrajeala.
    Asta ca sa fiu malitios si un pic infatuat.
    Cine voteaza? Romanul?
    Si ce castiga? Nimic.
    Pai va dau un paragraf 'toate ţările din ZONA EURO".
    Romania este in zona euro? Categoric nu. Pana in 2014 sau gand o da dracu ca asta nu depinde de mine mai e cale lunga.
    Din ZONA EURO fac parte 13 state daca nu ma insel.Si at. pt. ce sa votez eu? Ca nu sunt in zona euro.
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce daca-i euro si nu dolar? eu as pune... (Vineri, 1 februarie 2008, 19:38)

    chiar eu [anonim]

    Steagul SUA pe o parte.
    Pe cealalta parte nimic, ca oricum dupa americani restul lumii nu conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    diferit (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 11:46)

    adriana [anonim]

    eu din cate stiu fiecare tara foloseste propria imagine pentru monede, deci nu vad cum am putea vota o singura imagine.
  • 0 (0 voturi)    
    moneda (Duminică, 3 februarie 2008, 15:00)

    Marius Dancovici [anonim]

    Nimic despre Dumnezeu?
  • 0 (0 voturi)    
    ceva frumos (Luni, 4 februarie 2008, 6:47)

    radon [anonim]

    Pe o parte bustul lui Havier Solana iar pe celalalt bustul lui Romano Prodi,pentru ca au fost cei mai vazuti oameni din ue.Materialul din care ar trebui facut ar trebui sa fie antirugina.