Mugur Isarescu: BNR opteaza pentru inasprirea politicii monetare si nu pentru revizuirea tintei de inflatie in 2008 de 3,8%

de Diana Zaharia     HotNews.ro
Joi, 7 februarie 2008, 14:45 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernatorul BNR
Foto: Rompres
Banca Nationala a Romaniei a revizuit previziunea privind nivelul inflatiei in 2008, de la 4,3%, estimat anterior, la 5,9%, dar a decis sa mentina tinta pe care si-a propus-o pentru acest an, de 3,8%. Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a declarat joi ca BNR opteaza pentru pastrarea tintei de inflatie si pentru inasprirea politicii monetare. Isarescu a anuntat ca BNR vrea sa descurajeze viteza actuala de crestere a creditului atat prin inasprirea conditiilor de creditare, cat si printr-o scumpirea a creditului in valuta acordat persoanelor cu venituri in lei.

Prognoza BNR pentru rata inflatiei a fost revizuita in crestere, conform raportului trimestrial prezentat joi, de la 4,3% la 5,9%. "Vom depasi spre sfarsitul acestui trimestru o rata de 8%, care se va plafona in al doilea trimestru, ca in partea a doua a anului sa intre pe un trend descendent", a afirmat guvernatorul bancii centrale.

Isarescu a explicat ca revizuirea a fost determinata de productia agricola slaba a anului trecut, care ar putea influenta si anul agricol in curs, de modificarea preturilor la energie, de pretul titeiului la nivel international, cursul de schimb, precum si de excesul de cerere. Totodata, acesta a enumerat o serie de riscuri care ar putea afecta inflatia in 2008: majorarea salariilor peste rata productivitatii, o executie bugetara laxa intr-un an electoral, majorarea pretului petrolului si deficitul extern al Romaniei.

Politica fiscala poate contribui la procesul de dezinflatie, iar guvernatorul BNR a afirmat ca este mai optimist in aceasta privinta dupa discutia care a avut loc in aceasta saptamana la Palatul Victoria privind reducerea cheltuielilor bugetare. "Consider ca s-a facut un pas inainte, dar de la angajament, astept livrarea acestuia. Sunt mai optimist, dar ca orice bancher central raman prudent", a punctat Isarescu.

Inflamarea inflatiei este temporara, potrivit estimarilor BNR. "Aceasta cocoasa - inrautatirea inflatiei din vara- are, in opinia noastra, un caracter temporar, dar exista riscuri sa se transforme intr-o spirala", a subliniat guvernatorul, aratand ca banca centrala mizeaza pe un mix de politici monetare si fiscale care sa combata inflatia pe parcursul lui 2008. "O inflatie scazuta este mai buna si Romania nu este in pericol de recesiune economica. Batalia pentru a tine inflatia sub control este esential pentru durabilitatea cresterii economice", a mai declarat Isarescu.

Pentru a-si atinge scopul, BNR opteaza pentru inasprirea conditiilor de creditare, o provizionarea suplimentara a bancilor pentru creditele in valuta acordate persoanelor fizice cu venituri in lei si pentru descurajarea vitezei de crestere a creditului.

Aprecierea leului, din ultima perioada, este considerata de catre guvernatorul bancii centrale o evolutie spre normalitate, dar care este perceputa mult prea emotional. "Excesiva mi s-a parut miscarea din lunile de vara si noi regretam ca prin masurile de tintire a cursului de schimb nu am reusit sa evitam aceasta apreciere nesustenabila", a aratat Isarescu.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2191 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    o alta persoana la finante (Joi, 7 februarie 2008, 15:36)

    cristian [anonim]

    Este indoielnic ca guvernul isi va respecta angajamentele. Goana dupa voturi ii face pe toti sa supraliciteze. Cine poata sa-l creada pe Vosganian ca va cheltuii banii cu chibzuinta? De altfel, faptul ca leul a inceput iarasi sa se devalorizeze este un semnal ca nimeni nu pune prea mare pret pe promisiunile guvernului. Daca Tariceanu ar intentiona cu adevarat sa faca ceea ce spune atunci ar incepe cu numirea unui ministru cu scaun la cap la finante.
  • 0 (0 voturi)    
    Interese obscure? (Joi, 7 februarie 2008, 19:51)

    RON [anonim]

    Ce interese obscure are oare Mugurel? In luna Ianuarie cind leul o loase serios la vale, BNReii se laudau ca fac tot ce pot pentru a sustine moneda nationala dar de fapt ei au cumparat euroi in draci marind rezerva valutara a BNR punind umarul din plin la deprecierea RON versus EURO! Iar noi suntem luati de fraieri.. si chiar suntem ca acceptam toate astea cu seninatate!!!

    Vine azi BNRul sef la teveu si ne povesteste cum ca nu are nici o vina, inflatia vine de la straini, de la nenorocitii de salariati care au cerut salarii mai mari etc.. vede vina peste tot numai in a sa ograda ba!!!! Eu am o alta parare!!! Inflatia este cauzata in proportie de 99% de BNR!!!! Cine oare controleaza masa monetara? BNR!!!! De ce prin masurile luate BNR permite marirea masei monetare? Daca masa monetara ar fi fixa infatia ar fi ZERO!!!!! Fara bani tipariti fara acoperire nu ar fi nici cerere fara acoperire in productie... deci nu am avea nici colosala problema a deficitului import export si de aici nici fluctuatii aberante a monedei nationale in raport cu Euro.
    • 0 (0 voturi)    
      crearea banilor (Joi, 7 februarie 2008, 21:25)

      undefined [anonim] i-a raspuns lui RON

      de credite ai auzit?
      • 0 (0 voturi)    
        Am auzit... (Joi, 7 februarie 2008, 22:29)

        RON [anonim] i-a raspuns lui undefined

        Dar cine controleaza creditele..? cine dicteaza rezervele si implicit multiplicatorul bancar? Da, cind tiparesti fara acoperire... 100 RON.. si ii treci prin multiplicatorul bancar te poti trezi usor cu 1000 RON sau mai mult.. pe M2... cerere fara acoperire in productie care se echilibreaza prin inflatie , deficit import export sau o combinatie de amndoua...
        Anul trecut cind lumea se imprumuta in stinga si in drepta cine a relaxat creditarea..? Mos Martin..? NU!!! Acelasi BNReu care acuma vezi doamne ii pasa .. si incerca sa mareasca rezervele obligatorii si dobinda!!!
        • 0 (0 voturi)    
          B-S (Vineri, 8 februarie 2008, 10:30)

          Isti [anonim] i-a raspuns lui RON

          da de efectul Balassa-Samuelson ai auzit? de pass-through al preturilor de import in inflatie ai auzit?
          • 0 (0 voturi)    
            Istului (Vineri, 8 februarie 2008, 11:51)

            RON [anonim] i-a raspuns lui Isti

            Dar de competitive devaluation ai auzit?? Pun pariu ca esti unul.. din multi.."aia"... care crede ca un ron stabil versus Euro sau USD insemna inflatie zero!!!!!!!! HA HA HA!!! Pai.. mister.. atit in Europa cit si in america M3ul.. se invirte la nord de 13-15%.. in state inflatia adevarata e probabil pe la 8-10%.. in Europa e probabil in jur de 6 sau mai mult.. daca masa monetara RON ar fi stabila sau fixa.. in mod normal RONUL s-ar aprecia deoare ce in timp ar exista din ce in ce mai multi EURO sau DOLARI la fierace RON... iar daca mincarea si energia ar creste in pret in Eur si Dolar asta nu s-ar transmite si la ron.. la RON aceste preturi ar ramne mai mult sau mai putin fixe... eu vorbesc acum de medii.. in general exista o continua ajustare a valorii unui produs sau serviciu visavis altele.. asa ca... mai lasama cu efectele SF a la Balassa.. nu mai cauta scuze BNRilor... ca nu le vei gasi! Sau.. HMM... nu cumva ai IP de BNR-el..??? :-)
      • 0 (0 voturi)    
        Are dreptate (Joi, 7 februarie 2008, 23:53)

        Big Boss [anonim] i-a raspuns lui undefined

        Desi cresterea cererii reprezinta o posibila cauza, inflatia ramane, in esenta, un fenomen monetar cauzat de excesul de oferta de bani. Propunerea BNR decorelare a salariilor cu productivitatea ridica semne de intrebare cand ne gandim cum se calculeaza, de fapt, productivitatea muncii in cazul in care principalul factor de productie e informatia (sau, altfel spus, tehnologia) in contextul noii economii.
        • 0 (0 voturi)    
          Salarii (Vineri, 8 februarie 2008, 12:17)

          RON [anonim] i-a raspuns lui Big Boss

          Chestia cu salariile e un alt lucru care ma enerveaza! Cum poate cineva sa spuna economiei private ca platesc salariatilor prea multi bani! Asta e o aberatie si o absurditate! Toate companiile private merg pe profit, altfel nu ar exista. In medie nici un angajat nu e platit mai mult de cit produce! Deci unde e problema domnilor BNRei? Cresterea salariilor e binevenita! Romania oricum era codasa tarilor europene in materie de raport al salariilor nete la productia totala (PIB).. acum ca lumea pleca pe capete peste granita patronii nu mai au incotro si trebuie sa mareasca salariile pentru a continua sa faca profit! Ce e rau in asta?
          • 0 (0 voturi)    
            e vorba de salariile bugetarilor (Vineri, 8 februarie 2008, 18:29)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui RON

            e vorba de salariile bugetarilor, a celor care nu produc mai mult decat au produs pe salariul vechi. Pentru acestia din punctul de vedere in discutie e normal ca in situatii de criza cresterea sa fie numai in masura inflatiei (ca masura de protectie sociala) .
            E exclus ca firmelor particulare sa li se impuna limitarea cresterilor salariale, pentru acestea trebuie adoptate masuri prin care sa se limiteze/micsoreze cat sug de la stat prin diverse metode(cele care sug) si sa se stimuleze cresterea productiei/profitului
          • 0 (0 voturi)    
            pentru RON (Luni, 11 februarie 2008, 6:11)

            cristian [anonim] i-a raspuns lui RON

            Nu s-a pus problema salariilor din sectorul privat. Oricum si aici e un schepsis. Exiata o multime de firme private fac un contract cu statul pentru a presta o anumita activitate. Valoarea reala a lucrarii este sa zicem 1 milion RON. Contractul prevede 5 milioane (caz fericit - in realitate e mai mult). Diferenta revine "initiatilor" desigur nu sub forma de salariu oficial dar normal ca o vom regasi in inflatie.
  • 0 (0 voturi)    
    un film interesant despre istoria crearii banilor (Vineri, 8 februarie 2008, 9:30)

    condorul [anonim]

    Money as debt, film de 47 minute, merita vazut:
    http://video.google.com/videoplay?docid=-9050474362583451279&hl=en
  • 0 (0 voturi)    
    BNR trage la strung? (Vineri, 8 februarie 2008, 12:25)

    Dedalus [anonim]

    Oricat de buna sau de proasta ar fi politica BNR, nu BNR face dezvoltarea economica, ci politicile economice ale guvernului.

    I sa-mi zica si mie cineva, in ce consta politica economica a Guvernului?
  • 0 (0 voturi)    
    MINCUNA-"Imprumuta-te in moneda pe care o castigi" (Vineri, 8 februarie 2008, 13:20)

    GoGU [anonim]

    O mare minciuna : "Imprumuta-te in moneda pe care o castigi" . Am luat un credit de la Volksbank in lei . Anul trecut in februarie dobanda re referinta era de 8,75% . Pana in vara a scazut la la 6,1% dar Volksbank nu a micsorat dobanda . Acum ca a crescut la 9% , adica aproape cat era acum un an au marit dobanda la credite 1,5% . La fel ca toti comerciantii , cand scad cheltuielile din diferite motive ( scade euro , benzina , TVA ... ) se fac ca ploua , cand cresc imediat maresc preturile .
    RUSINE !!!