Vosganian despre motiunea PD-L pe taxa auto: "Arta razgandirii nu este arta guvernarii"

de Diana Zaharia     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2008, 17:06 Economie | Finanţe & Bănci

Ordonanta de urgenta pentru modificarea taxei auto va fi aprobata in scurt timp, intrucat discutiile cu partidele pe aceasta tema au fost incheiate, a declarat joi ministrul economiei si finantelor, Varujan Vosganian, dupa ce, la sfarsitul lui ianuarie, ministrul anunta ca termenul limita pentru aprobare este de doua saptamani.

Vosganian a sustinut joi, in cadrul unei conferinte de presa, un discurs in favoarea taxei auto, invocand nevoia de a proteja atat mediul, cat si productia autohtona de automobile. "Ford a anuntat raspicat ca nu vor mai veni in Romania daca se pune problema asa" (de a elimina taxa n.r.), a afirmat ministrul. "Romania poate deveni o piata second-hand, asa cum doresc unii, dar nu cu mine ministru", a mai avertizat acesta si, in sprijinul afirmatiilor, a dat ca exemple pietele din Bulgaria si Polonia, care dupa aderarea la UE, au fost invadate de automobile la mana a doua.

"Noi nu am intrat in UE ca sa aducem masini vechi in tara", a sustinut oficialul din Finante, dupa ce a tinut sa aduca aminte publicului ca, inainte de ianuarie 2007, pentru autoturismele din import se plateau taxe vamale si accize, iar pentru cele mai vechi de opt ani exista interdictie de inmatriculare.

Totodata, ministrul s-a aratat foarte nemultumit de pozitiile publice ale unor politicieni care contesta taxa, dar si a presei care face campanii cu acest scop. "Pe cei de acum, care combat aceasta taxa, nu i-am auzit inainte de 2007 sa fie nemultumiti ca nu pot fi aduse masini mai vechi de opt ani....Rolul presei cred ca este de informare, si nu campanii publice", a punctat Vosganian.

In concluzie, acesta si-a exprimat speranta ca argumentele sale vor prima in dezbaterea din Parlament pe marginea motiunii simple pe taxa auto, care va avea loc luni, acuzandu-i pe initiatori de duplicitate. "Arta razgandirii nu este arta guvernarii", a spus Vosganian cu referire la democrat-liberalii care au sustinut taxa atat timp cat au fost la guvernare, iar acum cer eliminarea ei. In ianuarie 2007, cand taxa a intrat in vigoare, minsitrul mediului era Sulfina Barbu, membru PD.

Proiectul de ordonanta de urgenta privind taxa auto era programat spre aprobare pentru sedinta de Guvern din 30 ianuarie. Ulterior, ministrul finantelor si economiei, Varujan Vosganian, a anuntat ca discutarea actului normativ a fost amanata pentru o saptamana sau doua, perioada in care vor avea loc consultari cu partidele parlamentare pentru a se ajunge la un acord pe text. Declaratiile ministrului au venit la o zi dupa anuntul liderului UDMR, Marko Bela, potrivit caruia formatiunea sa politica vrea sa discute cu Guvernul pe marginea actului normativ.

Taxa de inmatriculare a fost introdusa in legislatia romaneasca la 1 ianuarie 2007. La sfarsitul lunii martie 2007, Comisia Europeana a declansat impotriva Romaniei procedura de incalcare a tratatului din cauza taxei auto, pe motiv ca nu respecta articolul 90 al tratatului care stipuleaza libera circulatie a marfurilor in spatiul comunitar. In noiembrie, Comisia a decis sa inanteze procedura in a adoua faza, cea premergatoare actionarii la Curtea Europeana de Justitie. Romania avea oficial un termen de raspuns favorabil de cel mult doua luni.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

782 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    mai mult bun simt ! (Joi, 14 februarie 2008, 17:22)

    roman [anonim]

    Poate sa existe o taxa de inmatriculare dar valorile ei trebuie sa se situeze in limita bunului simt. Romanii au o zecime din veniturile celor din vest, deci taxele trebuie sa fie tot o zecime din ce e in vest sau macar egale cu ce e acolo...nu mai mari ca acolo. O masina normala de 1.6l n-ar trebui sa aiba taxa mai mult de cateva sute de lei.
  • +2 (4 voturi)    
    Facem Pariu ca Taxa Pica? (Joi, 14 februarie 2008, 17:28)

    uluit [utilizator]

    Pot sa spun in mod sigur acum ca, pana la vara aceasta Taxa (bir) va fi anulata, iar banii care au fost colectati pana acum, vor fi returnati!

    Cateva motive pentru D-nul ministru:
    1- Modificarile legii ne arata ca, NU este o taxa de mediu.
    2- Uniunea Europeana o considera o Taxa discriminatorie.
    3- Se vor strange peste 100.000 de semnaturi ale romanilor, pentru a fi anulata.

    As mai continua, dar ii mai las si pe altii. :)
    • +1 (3 voturi)    
      100000 (Joi, 14 februarie 2008, 17:42)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui uluit

      S-au strans deja.Asta-i raspunsul lui Vosganian la evenimentele de astazi.Pe el durea in cot de motiunea PD-L.
      Chestia cu semnaturile este cam serioasa.
      Poti citi la Cotidianul ce traseu va avea aceasta lista cu semnaturi!
  • +1 (3 voturi)    
    Vosganian e chiar bou (Joi, 14 februarie 2008, 17:28)

    daniel [anonim]

    omul asta e chiar tampit rau de tot.
    nu cred ca am mai vazut un om asa de idiot. asta chiar nu-si da seama ca asa cum a schimbat el legea acum e cu curul in sus, adica cu cat e mai noua masina cu atat e mai mare taxa. deci idiotul asta inlesneste aducerea rablelor in romania. sunt fantastici tampitii astia, li se imbarliga limba in gura de boi ce is ca nu mai stiu cu ce argumente sa mai vina. frate, la ford daca nu-i convine sa stea acasa pe curu lor si sa nu mai vina. daca noi atragem investitori doar pentru ca ii scutim de nu stiu ce taxe si le oferim facilitati pe viata atunci halal investitori, mai bine fara ei.
  • 0 (2 voturi)    
    Politicieni mint,dar V.exagereaza cu minciuna (Joi, 14 februarie 2008, 17:37)

    Victor [anonim]

    Cred ca eu sunt batut la cap de nu pot sa inteleg afirmatiile lui Vosganian.
    Ford va fabrica numai ptr.Romania?Ptr.masinile cumparate in Ro.(fie ele noi sau vechi)nu se va plati nicio taxa?Aceste masini au emisii parfumate?
    Dupa cate stim taxele la masinile vechi sunt mai mici decat la cele noi,iar Vosganian spune:
    "Noi nu am intrat in UE ca sa aducem masini vechi in tara".
    Nu pot crede in santajarea facuta de Ford,ca aceasta declaratie nu are nici cap, maini si picioare.
    Vosganian minte in continuu.Are habar de economie,cum am eu habar de bucatarie!
  • +1 (3 voturi)    
    arta!? (Joi, 14 februarie 2008, 17:57)

    Romanu' [anonim]

    arta guvernarii PNL ? BUNA GLUMA !
  • +1 (3 voturi)    
    Taxa (Joi, 14 februarie 2008, 18:07)

    gigel [anonim]

    Daca Vosganian ar fi singurul TAMPIT nu ar fi o problema prea mare. Problema este insa ca este doar un SLUGOI FIDEL al altor nenoociti care se afla acum la conducere si care nu urmaresc decat scopuri personale imediate.
    Stim noi cine sunt aceia iar ei realizeaza ca sfarsitul le este foarte aproape, motiv pentru care doresc prelungirea cat mai mult posibil a aplicarii acestei taxe.
    Sunt niste SARLATANI.
  • -2 (4 voturi)    
    s (Joi, 14 februarie 2008, 18:14)

    s [anonim]

    Doamne fa o minue si arunca liberalismul in umbra istoriei precum pntcdul, hoti prosti si ingamfati.
    • +3 (3 voturi)    
      Te rog nu fi confuz... (Joi, 14 februarie 2008, 18:47)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui s

      Incearca sa faci un exercitiu al mintii mai bun.
      Nu Liberalismul este prost, ci oamenii care-l reprezinta in prezent in PNL. Marea majoritate a lor nu au nici o legatura cu partidul istoric PNL(exclus R. Campeanu). PNTCD-ul a fost compromis tot din interior de catre indivizi care n-au avut nici o legatura cu partidul. As putea spune in mod sigur ca, serviciile secrete si-au facut foarte bine treaba, iar Iliescu & Co au fost cei care au stiut sa speculeze avantajele pozitiei, folosindu-se de toata fosta nomenclatura (fosta administratie, partidul unic - PCR, organele represive ale securitatii, minerii)

      Doctrina Liberala poate fi gasita in acest moment si-n PD-L. Sper din tot sufletul ca macar ei sa nu accepte compromisuri.

      Guvernul Tariceanu II nu mai pacaleste prea multi oameni in ziua de azi... sunt alte vremuri tovarasi.
  • 0 (0 voturi)    
    A dracu' productia interna! (Joi, 14 februarie 2008, 19:49)

    sadwank [anonim]

    Varujean Valjean asta iar bate cimpii, ne crede prosti.
    Care productia interna? Din cite stiu eu, in Romania in prezent se produc masini la Dacia, care este a grupului Renault in proportie de 99,5%. grupul Renault e 15% al statului francez, 15% Nissan, 3,5% al angajatilor si 63% al publicului. Si ma indoiesc ca e vorba de publicul roman. Este vorba probabil de protejarea celor 200.000 de oameni care lucreaza in prezent in industria auto, dintre care numai jumatate la Dacia (probabil ceilalti sint vinzatori si lucratori la service-uri).
    In ceea ce priveste mediul, i-as recomanda acestui viitor fost ministru sa incerce sa mearga in urma unui camion, la semafor, sa iasa vara din casa, pe straziile prafuite ale oraselor, sa mearga la munte si sa constate disparitia padurilor si apoi sa ne explice logica prin care aceste lucruri pot fi indreptate impunind aceasta taxa.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de protectie a rablelor (Joi, 14 februarie 2008, 23:46)

    zvezda [anonim]

    Eu nu imi schimb masina pentru ca nu vreau sa platesc nici o taxa. Si daca nu se scoate o sa circul cu rabla mea actuala pana nu mai raman decat volanul si pedalele din ea. Nu ma intereseaza ca scoate fum, nu ma intereseaza nici mediul.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Joi, 14 februarie 2008, 23:53)

    euro v [anonim]

    Pe cei de acum, care combat aceasta taxa, nu i-am auzit inainte de 2007 sa fie nemultumiti ca nu pot fi aduse masini mai vechi de opt ani....Rolul presei cred ca este de informare, si nu campanii publice", a punctat Vosganian.
    1.varujan nu era inainte de 2007 ministru deci isi da cu parerea ca mine sau ca tine.
    2.campaniile publice se fac post informare deci pot fi si din presa sau cu actiunea presei ori campaniile le face doar guvernul cand si cum vrea,scuze varujan ca te-an deranjat
    concluzia e simpla(dupa vorbele lui varujan) ori taxa ori taxa .
  • 0 (0 voturi)    
    TAXA (Vineri, 15 februarie 2008, 3:24)

    CLAUDIU [anonim]

    Mah Bozgorian sa plece renault si sa nu vina ford sa ia Mercedes si Bmw fabricile din Romania. Sa cumparam masini adevarate la acelasi pretz. De ce nu atzi vandut Dacia la firma VW ????? Nu au virat banii in cont ??? De cand va pasa voua daca au bietii roamani unde sa lucreze si aveti pensii de 1 milion de lei si alocatzia la copii de 250 de mii ?? iar altzi romanasi cersesc pe strazi o bucata de paine. Cred ca prin taxa asta pierdetzi voi niste bani venitzi de pomana de la oameni si nu va mai vindetzi voi Citronele. Poi decat sa imi iau un citron din 2008 C3 mai bine imi iau un Mercedes din 2001 C220 ca e mai performant si are mai multe obtziuni si e cam la aceeasi bani numai ca Mercedesu e cu adevarat masina. Romanu in anii trecutzi era preocupat de guvern sa il dea jos acum e preocupat mai mult de Elodia dar sa stitzi k PNL-ul a cam terminat cu alegerile, a fost prea frumos pentru voi. V-a mai alege dracu.