Cinteză, BNR: Începând de ieri, verificăm băncile dacă au un plan de reacție la coronavirus/ Noi, la Banca Națională avem deja o echipă care analizează ce trebuie făcut

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 26 februarie 2020, 15:26 Economie | Finanţe & Bănci


Nicolae Cinteza, seful Supravegherii din Banca Centrala
Foto: Hotnews
​”Colegii mei au primit ieri o dispoziție să ia la verificat fiecare bancă din punct de vedere al planului de continuitate al afacerilor (care stabilește scenarii de lucru în cazul apariției unor evenimente neprevăzute-n.red) să vedem dacă au trecut acolo riscul apariției unei pandemii. Unele au, iar altele poate că nu s-au gândit suficient de profund la asta. Noi, la Banca Națională am format deja o echipă care analizează ceea ce ar trebui să facem în eventualitatea apariției unor evenimente de genul acesta (coronavirusul-n.red) și în două trei zile vom avea trase concluziile”, a spus miercuri șeful supravegherii din BNR, Nicolae Cinteză la o conferință organizată de revista Piața Financiară.

”Ieri am discutat cu domnul Oprescu (Sergiu, președintele executiv al Asociației Române a Băncilor- n.n.) despre problema coronavirusului, despre aceste planuri de continuitate a afacerilor. Haideți să ne gândim: Ce se întâmplă dacă Doamne ferește se ajunge la o dezvoltare a problemei care să oblige băncile să închidă ghișeele? Se poate ajunge la situația în care se spune că de mâine timp de două săptămâni nu se mai lucrează cu publicul! Și atunci trebuie găsite soluții dacă nu le aveți deja incluse în planul respectiv. Vor exista neplăceri și probabil că în relațiile cu clienții o să aveți probleme pe partea de numerar sau de rambursări la credite”, a explicat șeful Direcției de Supraveghere din BNR.

”Cred că e momentul ca aceste lucruri să fie bine analizate. Am foarte multe cunoștințe în Italia cu care discut de o săptămână încoace iar acolo lucrurile nu merg bine deloc. Mai devreme sau mai târziu probabil că se vor propaga niște viruși și pe aici. Înainte de a veni încoace am văzut la televizor o femeie luată din mall, în capsula aceea izolată. Asemenea lucruri pot crea panică. De fapt, panica asta a și început să se manifeste. Am fost aseară să îmi cumpăr niște prosoape de bucătărie din acela de hârtie. Toate cele 8 case erau ocupate cu câte 8-10 oameni, unii având și câte două coșuri. Noroc că erau și niște case de marcat din acelea la care să îți scanezi singur produsele. Lucrurile încep să o ia razna și trebuie neapărat să vă gândiți la ceea ce deja trebuia să aveți inclus în Business Continuity Plan”, a mai spus miercuri Nicolae Cinteză.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





9689 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    O Corona pt Coronavirus (Miercuri, 26 februarie 2020, 15:43)

    asd555 [utilizator]

    Si in timp ce voi vegheati dupa Coronavirus cu o Corona in mina, spala bancile banii chiar sub nasul vostru pt niste clienti mai babani... tot inainte... hac..
  • 0 (4 voturi)    
    Sa nu va treziti prea tarziu (Miercuri, 26 februarie 2020, 16:07)

    Fides [utilizator]

    Eu zic sa va capsulati preventiv, ca cica virusul nu prea tine cont de ”nobilime”, ba mai mult este aproape imbatabil la varste inaintate (a se citi fara minte). Luptati pe toate fronturile si propagati si pe TV semnalul asta ca vreti sa inchideti din sucursale, sa vedeti atunci navala in banci sa-si retraga oamenii banii. Omoriti complet leul, fir-ar a naibii si aia ce va tin acolo mandat dupa mandat, fosilizatilor BNR.
  • +1 (3 voturi)    
    Pregatiri pentru executari silite (Miercuri, 26 februarie 2020, 16:12)

    D-or [utilizator]

    Nu se asteapta nimeni la nimic bun.
  • 0 (2 voturi)    
    nea nicu cinteza (Miercuri, 26 februarie 2020, 16:58)

    mmmircea [utilizator]

    sa ne traiesti, tu de corona-virus ne feresti. Veghezi, cum ai vegheat in anii 90 peste falimentele dacia felix, bancorex, turco-romana, internationala a religiilor, agricola, albina, era sa zic si fni, dar ala era ifn. Hai sa ne traiesti nea nicule, tu si cu tovarasul manole, intronizati pe viata precum prea-fericitul.
  • 0 (0 voturi)    
    panica (Miercuri, 26 februarie 2020, 17:17)

    TrueBlue [utilizator]

    Eu zic sa se spuna pe toate posturile TV si in toate ziarele si site-urile de stiri sa nu ne panicam si in acelasi timp 8 stiri din zece sa fie despre corona virus si cum mai raceste lumea si face gripa ne-corona fara se se fi vaccinat prea multi desi vaccinuri erau. Mai bine ar face coada la sapun si pasta de dinti. Daca se incalzeste afara scapam si de gripa indiferent de virus.
  • 0 (2 voturi)    
    echipa care analizeaza... (Miercuri, 26 februarie 2020, 17:27)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. deja imi imaginez vreo 4-5 burtosi care joaca solitaire.
  • +1 (1 vot)    
    Inca unul (Miercuri, 26 februarie 2020, 17:52)

    Relaxat [utilizator]

    care vrea panica pentru cine nu intelege despre ce este vorba. Cozi la bancomate ne mai trebuie acum. Asta e prost ?
  • -1 (1 vot)    
    Voi, la Banca Nationala (Miercuri, 26 februarie 2020, 17:53)

    consumator2 [utilizator]

    V-at pregatit sa-l protejati pe Manole? Oricum virusul nu ataca matusalemii,
  • 0 (0 voturi)    
    what? (Miercuri, 26 februarie 2020, 17:58)

    young_e [utilizator]

    WTF!
  • 0 (0 voturi)    
    Acum înțeleg mail-ul de la ING (Miercuri, 26 februarie 2020, 19:35)

    cris22 [utilizator]

    Chiar nu înțelegeam de ce s-a trezit ING sa ii pese de spălarea de bani și a trimis mail pentru toți clienții cu “Nu accepta sa fii caraus de bani!".
    • 0 (0 voturi)    
      Interesant ce spui, poti dezvolta putin? (Miercuri, 26 februarie 2020, 22:42)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui cris22

      Cinteza tocmai a mentionat faptul ca BNR are in vizor 16-17 banci posibile implicate intr-o mega spalare de bani. Deci ING vrea sa para the good boy, de ce ar trage in gol daca nu e parte in ancheta? Cel mai probabil vrea sa paseze vina clientilor. Cat mai tine in brate sucursala asta straina BNR?
      P.S
      ING are un trecut toxic si la noi: Misu Negritoiu a incalcat embargoul cu Iranul cand era boss la ING, iar Citu a dat atacul speculativ asupra leului, tot din sanul bancii. Istoria se repeta.