Corespondenta din Bruxelles

Laszlo Kovacs, comisarul european pentru fiscalitate: Le-am spus autoritatilor romane ca banii de pe taxa auto incasati trebuie returnati

de Anne Marie Blajan     HotNews.ro
Joi, 21 februarie 2008, 17:02 Economie | Finanţe & Bănci

Laszlo Kovacs
Foto: Rompres
Autoritatile romane au primit mesajul clar de la comisarul european pentru fiscalitate, Laszlo Kovacs, ca banii incasati pe taxa auto trebuie returnati cetatenilor. Daca nu se va gasi o solutie, aceasta va veni din partea Curtii Europene de Justitie, a declarat Kovacs pentru HotNews.ro, si va consta tot in returnarea banilor.

Comisarul european a declarat joi ca Bruxelles-ul a fost in negocieri constante pe taxa auto cu autoritatile de la Bucuresti, el insusi vorbind la telefon cu premierul Calin Popescu-Tariceanu si avand intalniri cu ministrii Mediului si Economiei.

"Problema taxei de prima inmatriculare din Romania a fost ca era discriminatorie. Apoi am fost aproape de o solutie, dar autoritatile romane s-au razgandit si au hotarat sa faca intreaga taxare pe noi baze, si anume pe emisiile de CO2", a rezumat Kovacs dialogul din ultimele saptamani.

Intarzierea autoritatilor de la Bucuresti si razgandirea lor in ultimul moment, desi trecuse data limita prevazuta pentru trecerea la urmatoarea faza a procedurii de infringement, nu a parut sa deranjeze Bruxelles-ul, instiintat de premierul roman asupra intentiilor autoritatilor de la Bucuresti.

"I-am spus primului ministru ca Bruxelles-ul este deschis pentru orice solutie care nu este discriminatorie si ajuta la protejarea mediului", a declarat comisarul european. "Este o intarziere, dar considerand ca este o chestiune dificila, i-am spus guvernului roman sa se grabeasca. Cand am vorbit cu el, primul ministru mi-a spus ca va dura cateva saptamani, deci asteptam. Nu este o problema sa asteptam o saptamana sau doua, dar speram ca se va gasi curand o solutie", a spus Laszlo Kovacs.

Prezent la dezbaterile European Business Forum de la Bruxelles, care are drept tema schimbarile climatice si energia, Laszlo Kovacs a subliniat ca modalitate de lupta impotriva schimbarilor climatice din punct de vedere a fiscalitatii si taxa de prima inmatriculare. "Ea exista in majoritatea tarilor europene. Comisia crede ca poluatorul trebuie sa plateasca si de aceea cea mai buna formula este calculul ei pe baza emisiilor de CO2, pentru descurajarea consumatorilor de a-si cumpara masini care au emisii mari de CO2", a explicat el in timpul dezbaterilor.

Comisarul Kovacs a spus ca in acest moment noua formula trimisa de Bucuresti "este in mainile expertilor" si ca, probabil, in cateva zile o va primi si el si isi va formula o opinie. "Suntem foarte interesati sa ajutam Romania sa rezolve aceasta problema, pentru ca ii intelegem dificultatile, dar este responsabilitatea Romaniei sa gaseasca o solutie care sa fie in conformitate cu reglementarile UE", a spus oficialul european.

O solutie trebuie sa gaseasca Romania si in a returna banii celor care au platit pana acum taxa. Dand exemplul Ungariei, care a avut aceeasi problema si unde guvernul a returnat platitorilor banii pe taxa, Kovacs a spus ca le-a transmis autoritatilor de la Bucuresti mesajul clar ca banii trebuie dati inapoi.

"De fiecare data cand am vorbit cu oficialii romani, le-a spus ca daca sunt incasate taxe nejustificat, ele trebuie platite inapoi. Si daca nu este gasita o solutie, atunci Curtea Europeana de Justitie va trebuie sa ia o decizie. Si va decide returnarea banilor de catre guvernul Romaniei", este pozitia fara echivoc a comisarului european.

Totusi, comisarul nu a explicat clar daca asta inseamna ca va continua procedura de infringement, daca retunarea banilor nu este prevazuta, astfel incat cazul sa ajunga la Curtea Europeana de Justitie, care sa oblige statul roman sa returneze banii.

Pana la adoptarea noii formule a taxei de prima inmatriculare, "trebuie aplicate vechile reguli". "Dar asta va creste suma din taxa colectata nejustificat si pe care trebuie guvernul sa o dea inapoi", a remarcat oficialul european.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2534 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    romania cu R (Joi, 21 februarie 2008, 17:16)

    ps [anonim]

    Anne Marie Blajan, asa cum ati scris UE, CE J, Bucuresti, etc, la fel de bine ati fi putut scrie si Romania, tot cu majuscula.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 21 februarie 2008, 18:22)

    suca [anonim]

    Romanasii nostri sunt inventivi dle Kovacs!
    De curand, autoritatile romane arunca praf in ochi, cum ca autovehiculele vor fi taxate conform emisiilor de CO2, insa (ATENTIE!) doar cele care au inscrise in cartea tehnica valorile de emisie CO2.
    Celelalte autovehicule vor fi taxate chiar mai mult, decat pana acum, domnule.

    Este ca si cum autovehiculele care polueaza sunt doar acelea care au inscrise in cartea tehnica valorile de emisie CO2.

    Va dati seama ca este vorba de discriminare si acum???
    Principiul "poluatorul plateste" este simplu, domnilor: Poluezi = platesti cat poluezi

    Nu conteaza varsta masinii, nici capacitatea cilindrica; conteaza cate noxe emite masina taxata!!!
    Si ca aceasta taxa sa nu fie discriminatorie, trebuie aplicata TUTUROR surselor mobile de poluare!!!
    Toate masinile si motocicletele din tara asta trebuie sa plateasca pentru cat polueaza.

    Se aude dle tariceanu? Si motocicletele trebuie sa plateasca; motoarele de motociclete nu functioneaza cu zoaie politica...
  • 0 (0 voturi)    
    Asta ... (Joi, 21 februarie 2008, 18:44)

    op [anonim]

    Asta era cel mai important.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu ma mir.... (Joi, 21 februarie 2008, 19:15)

    Je [anonim]

    Inca o dovada ca interesele romanilor exista doar pe agenda politicienilor straini. Cei de la Bucuresti se lupta cu toata forta sa le anihileze... pe ele, drepturile...
    • 0 (0 voturi)    
      cei de la Bucuresti? (Joi, 21 februarie 2008, 19:54)

      Nicolaie [anonim] i-a raspuns lui Je

      Pai sunt si la Bucurersti politicieni? Da-mi si mie un nume te rog frumos!
  • 0 (0 voturi)    
    DAR E DISCRIMINATORIE IN PRINCIPIU!! (Joi, 21 februarie 2008, 20:16)

    Mihai C [anonim]

    … o taxa de PRIMA INMATRICULARE IN ROMANIA!!
    Ma mir ca ma aflu in pozitia de a fi mai catolic decat UE! Dar numai daca ar fi o taxa de prima inmatriculare in UE (chit ca ar fi platita numai in Romania) ar fi in concordanta cu principiul liberei circulatii a marfurilor.
    Pt. a fi mai usor de inteles, sa zicem ca avem 2 automobile iesite pe portile unei uzine in aceeasi zi, cu 15 de ani in urma: una dintre ele e inmatriculata la momentul respectiv in Germania, cealalta e importata si inmatriculata in Romania. In 2008 un roman cumpara cele 2 masini, le reinmatriculeaza in Romania si, ce sa vezi?! Pt. cea din Germania plateste taxa de prima inmatriculare, pt. cealalta nu! Nu are nici o relevanta cuantumul sau modul de calcul al acestei taxe, din moment ce ea face din principiu deosebirea intre o masina care a fost inmatriculata in Romania si una care a fost inmatriculata intr-o alta tara membra a UE.
    In plus, protectia mediului nu e nicicum servita de o asemenea taxa, altele trebuie sa fie masurile, fie ele si sub forma de taxe.
  • 0 (0 voturi)    
    ma intreb si eu (Joi, 21 februarie 2008, 20:32)

    Mumulea [utilizator]

    dintr-un litru de benzina ars, obtii invariabil aceeasi cantitate de dioxid de carbon indiferent daca l-ai ars in ceaun sau in conserva.

    In cazul masinilor, daca apar diferente, care masina polueaza mai grav cu noxe otravitoare certe si identificabile, nu cumva cea care emana mai putin dioxid de carbon ?

    Pana sa murim de incalzire globala, crapam otraviti de plumb, monoxid de carbon, si alte hidrocarburi ciudate obtinute in urma combustiei incomplete.
  • 0 (0 voturi)    
    Vrem banii inapoi! (Joi, 21 februarie 2008, 21:41)

    G [anonim]

    Mesajul meu: Dati-ne banii inapoi,hotilor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa pe varza (Vineri, 22 februarie 2008, 1:14)

    sadwank [anonim]

    Au facut-o varza taxa asta! Ca e de prima inmatriculare, ca masinile vechi platesc mai mult, apoi mai putin, apoi ca e vorba de CO2 si tot asa, niste hoti timpiti si tupeisti.
    Puneti, ma, taxa de poluare in asa fel incit sa depinda direct proportional de: poluarea efectiva a masinii (nu ce zice producatorul, ca degeaba zice ca masina emite X grame de CO2 cind eu merg pe gaz sau pe ulei de bucatarie) si de kilometri parcursi.
  • 0 (0 voturi)    
    Slabiciunea CE (Vineri, 22 februarie 2008, 11:09)

    zvezda [anonim]

    Comisia Europeana da dovada de slabiciune cand permite depasiri ale unor termene acordate Romaniei pentru rezolvarea problemei taxei. Nu asa se trateaza cu guvernul de la Bucuresti. Pungasii astia nu stiu de vorba buna. Trebuie loviti fara ezitare cu un proces, altfel vor taragana lucrurile la nesfarsit. Daca CE vrea sa-si pastreze credibilitatea ar face bine sa-si respecte promisiunile fata de cetatenii europeni care si-au pus ultimele sperante in aceasta organizatie.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce taxa la consumator? (Vineri, 22 februarie 2008, 12:24)

      rimo [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      daca chiar sunt interesati de mediu, ar trebui facut ceva cu fabricile care produc masini cu emisii mari de co2, sa se reflecte in pret, ca omul sa se orienteze singur catre masini mai putin poluante
  • 0 (0 voturi)    
    abureala... (Vineri, 22 februarie 2008, 12:22)

    luci [anonim]

    ce nu inteleg eu, este de ce trebuie sa mai platim o taxa.... vad ca din ce in ce mai mult se discuta asupra modului de calcul, pe ce criterii, etc., dar sunt mai putine vocile care sa spuna clar ca este un bir in plus, indiferent de scop...
    apropo, taxa de drum era la inceput in benzina, pe urma au aparut tichetele, s-a ieftinit benzina?...
    la cat incaseaza statul din vanzarea benzinei, poate aloca si pentru mediu ceva, daca chiar este interesat de el...
    daca chiar este necesara, sa se includa in pretul benzinei, nu? cine are bani de un 4 x4, are bani si sa plateasca mai mult decat mine cu 3-4 euro taxa... dar intrebarea se pune cat merge el cu masina si cat merg eu? la teava de esapament se masoara cantitatea de noxe, dar conteaza si cat de mult merge motorul, nu?
    unul poate sa faca intr-un an km cati face altul in zece... chiar si la masini asemanatoare, care polueaza mai mult?
    raman la parerea ca este un bir in plus.
    • 0 (0 voturi)    
      asa e luci! (Vineri, 22 februarie 2008, 12:42)

      Nicolaie [anonim] i-a raspuns lui luci

      I-au aburit pe oamenii astia, ei au cazut in capacana si discuta de cuantumul taxei.
      SINGURA VALOARE ACCEPTAVBILA E 0
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire (Vineri, 22 februarie 2008, 12:44)

    calin [anonim]

    Este inca o mare nesimtire pe care o face Tariceanu; nu are nici o logica aceasta taxa in forma trimisa la Bruxelles; decat poate inca o sfidare a bunului simt, care ajung la concluzia ca nu mai exista la unii oameni; daca in Romania ar fi fost dictatura, as fi inteles; dar atata vreme cat e democratie, eu zic ca ar trebui luata attitudine si astfel de aberatii trebuie sa nu mai aiba loc; chiar nu mai au frica de nimic???? nu ma pricep la avocatura, dar ma gandesc asa: din moment ce exista un precedent, o decizie definitiva si irevocabila a unui tribunal din RO intr-o anume speta, ma gandesc ca aceeasi speta, in RO, nu va putea avea un alt verdict?.... sau am ramas acelas naiv optimist?...
  • 0 (0 voturi)    
    JOSTAXA (Vineri, 22 februarie 2008, 15:26)

    tutu [anonim]

    Am doua Peugeot-uri 205, exact la fel. Unul e inmatriculat in Germania, altul in Romania. Cel din Romania are motorul bulit, fumega, dar merge cat de cat. Cel din Germania a trecut TUV-ul (verificarea periodica + gaze) acum 6 luni. Daca vand masina din Ro nu platesc taxe, daca vand masina din Ge unui roman el trebuie sa plateasca 7000 Eur ca s-o inmatriculeze. Asta e DISCRIMINAREA. Atentie masina din Ge am luat-o cu 700 EURO cu 45000 km la bord. Asta deja e HOTIE.
  • 0 (0 voturi)    
    poluare (Vineri, 22 februarie 2008, 16:49)

    dodox [anonim]

    Taxa de poluare e discriminatorie prin simplul fapt ca se plateste doar o singura data la prima imatriculare. Daca vrei o taxare corecata ar trebui sa plateasca toata lumea in functie de cat polueaza in fiecare an(nu numai CO2). Si la calculul acestei taxe trebuie sa intre si numarul de km pe care il face un automobil intr-un an. Pai se compara un automobil de familie care face 10000km pe an cu o masina de firma care face 100000km?Cu alte cuvinte e o mare porcarie taxa asta. Chiar daca nu am platit decat 165 de euro taxa imi vreau banii inapoi!
  • 0 (0 voturi)    
    Ministru de externe comunist (Vineri, 22 februarie 2008, 17:27)

    NICANOR [anonim]

    Ministru de externe comunist comisar european da lectii Romaniei
  • -1 (1 vot)    
    Ooops, periculoasa declaratie (Vineri, 22 februarie 2008, 18:13)

    goe [anonim]

    "Daca nu se va gasi o solutie, aceasta va veni din partea Curtii Europene de Justitie"
    Desi bine intentionat, comisarul face totusi o gafa de proportii: nici comisar european nu poate spune care va fi verdictul Curtii de Justitie pentru simplul motiv ca s-ar amesteca efectiv in treburile altei institutii si ar incalca principiul separarii puterilor.
    Asta ne intoarce cu ani buni in urma pe vremea puterilor centralizate de care cautam cu "ardoare" sa scapam.
  • +1 (1 vot)    
    la problema (Vineri, 22 februarie 2008, 18:42)

    Nicolaie [anonim]

    "Daca nu se va gasi o solutie, aceasta va veni din partea Curtii Europene de Justitie" E perfect spus!
    Nu are omu' de unde sa stie care e solutia, dar daca 2 parti nu se inteleg, justitia va gasi o solutie sa se inteleaga!
    Da' repede sariti cu clanta cand vi se da un ordin! Ma mir ca nu atimai bagat-o pe aia cu "antepronuintatul"!
    Hai sictir gasca de linagai