Iata cum arata moneda aniversara de 2 euro

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Marţi, 26 februarie 2008, 12:41 Economie | Finanţe & Bănci

Votul pentru imaginea de pe moneda aniversara de 2 euro s-a incheiat in 22 februarie, iar imaginea aleasa este creatia unui grec, George Stamatopoulos. Desenul a fost ales de 41,48% dintre cei 141.675 de votanti, un numar surprinzator de mic la nivel european, avand in vedere provocarea adresata cetatenilor europeni de a alege designul monedei aniversare. Ea va marca implinirea a 10 ani de la lansarea Uniunii Economice si Monetare.

"Moneda euro constituie ultima etapă a unei lungi istorii a schimburilor comerciale dintre oameni, care a început cu trocul preistoric (evocat de aspectul intenţionat primitiv al desenului) şi s-a încheiat cu Uniunea Economică şi Monetară", a explicat artisul grec ideea desenului.

Moneda aniversara de 2 euro va fi emisa in toate statele membre zonei euro, la inceputul anului 2009.

Votul acestui desen i-a adus, prin tragere la sorti, lui Michal Milewski din Polonia un set de monede euro de mare valoare.  













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2153 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Pentru asta am votat si eu (Marţi, 26 februarie 2008, 14:48)

    em [anonim]

    Pentru asta am votat si eu :) acum 2 luni pe site la EC
    • 0 (0 voturi)    
      moneda (Marţi, 26 februarie 2008, 15:34)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui em

      Si eu la fel. Era cea mai hazlie :-) Dar uite ca nu am castigat premiul
      • 0 (0 voturi)    
        si eu si eu am votat moneda asta (Marţi, 26 februarie 2008, 17:03)

        V [anonim] i-a raspuns lui Paul

        chiar daca nu am castigat macar o sa avem poate cea mai hazlie moneda din lume.. :))
  • 0 (0 voturi)    
    (...) (Marţi, 26 februarie 2008, 16:23)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Parca l-ash fi desenat eu.
    Kitch.
    • 0 (0 voturi)    
      adica KITSCH? (Marţi, 26 februarie 2008, 21:42)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      nu toate cuvintele vin din engleza, 'pretene'.
      mai degraba kitsch as numi folosirea de 'sh' si 'tz' in paralel cu scrierea corecta cu majuscule si punctuatie.
  • 0 (0 voturi)    
    Jean Monnet (Marţi, 26 februarie 2008, 18:17)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Mai bime il deseneau pe Jean Monnet jucandu-se cu putulica in nisip.
  • 0 (0 voturi)    
    Iata cum arata moneda aniversara de 2 euro (Marţi, 26 februarie 2008, 20:11)

    Petrescu, Ion [anonim]

    Autorul desenului monedei este fara inspiratie si departe de subiect precum cei care l-au votat, se preznta un om pe o moneda de doi bani.Poate a intuit ca valoarea a doi euro va fi cit a unui euro.
    • 0 (0 voturi)    
      euro (Marţi, 26 februarie 2008, 21:08)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Petrescu, Ion

      Pentru ca ai zis ca autorul si cei care au votat moneda (vreo 58.721 de oameni printre care ma numar si eu) sunt fara inspiratie ma intreb cum ai fi vrut tu sa arate? Ce ai fi vrut tu sa fie acolo?

      Explicatia imaginii alese este urmatoarea "The euro is the latest step in the long history of trade, from pre-historic barter – evoked by the deliberately primitive design – to economic and monetary union."