Agentia Fitch a incadrat sistemul bancar romanesc in categoria de risc mare

de Diana Zaharia     HotNews.ro
Luni, 7 aprilie 2008, 18:37 Economie | Finanţe & Bănci

Sistemul bancar din Romania a fost incadrat in categoria de risc mare in raportul agentiei de rating Fitch referitor riscurile sistemice care vizeaza sectorul bancar, "Bank Systemic Risc Report". Sistemul bancar romanesc a fost, astfel, retrogradat de la categoria risc moderat la cea de risc mare din cauza cresterii prea rapide a creditarii si volatilitatii mari a cursului de schimb.

"Avansul creditarii in Romania a depasit, de ceva timp, limita de viteza, si retrogradarea in a treia categorie de risc macroprudential (MPI) a fost grabita de aprecierea monedei nationale in prima parte a anului 2007 si, dupa ce aceasta tendinta a fost inversata in a doua jumatate a anului trecut, de accelerarea inflatiei", au aratat analistii Fitch.

Romania a fost inclusa in clasa de risc 3 in functie de indicatorul macroecomic care evalueaza potentialele riscuri sistemice, care pot aparea din trei cauze: cresterea rapida a creditarii bancare, cresterea artificiale a valorii activelor si/sau volatilitatea cursului de schimb. Indicatorul Fitch MPI (MacroPrudential Indicator) evalueaza vulnerabilitatea sistemelor bancare, pe o scala de la "1", pentru un nivel scazut de risc, la "3", pentru un nivel mare de risc.

"Volatilitatea cursului de schimb este un risc pentru stabilitatea economiei si a sistemului financiar din Romania, mai ales avand in vedere ca 55% din imprumuturi sunt in moneda straina", a precizat raportul Fitch.

Totodata, Romania este incadrata in categoria D (slab) din punctul de vedere al stabilitatii sistemului bancar, in conditiile in care indicatorul privind stabilitatea BSI (Bank Systemic Indicator) include cinci categorii, de la A la E. Calificativul D este "tipic pentru tarile emergente cu sisteme bancare relativ mici si nedezvoltate, cu risc mare". Rata de crestere a creditului se stabilizeaza in Romania, mai noteaza acelasi raport.

Raportul Fitch a plasat in aceeasi categorie de risc cu Romania alte trei tari cu economii emergente: Kazahstan, Slovacia si Turcia. "Cresterea reala a creditului la nivel global s-a accelerat pana la nivelul record de 14%in 2007 si a inceput deja sa se diminueze in tarile dezvoltate, urmand sa scada abrupt pana la 9%. Cresterea a ramas in medie de aproximativ 30% in tarile emergente si astfel se explica retrogradarea a patru tari in categoria de risc mare".

"Optimismul excesiv si concurenta acerba dintre banci pentru cota de piata, pe fondul unor dobanzi scazute si al unui curs de schimb fluctuant, pot duce la acordarea unor imprumuturi de calitate slaba cu efecte pe masura penstru sistemul bancar, mai ales in cazul unor socuri negative", se mai spune in acelasi raport.











2665 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    subprime (Luni, 7 aprilie 2008, 22:41)

    Claudiu [anonim]

    In sfarsti, vin si la noi americanii, fie si numai prin faptul ca imprumutam de la ei pecinginea asta economica numita subprime! Asa ca, dragii mei, cumparati terenuri si case de-amproastea in tzara lu peste si mai ales in orasul luminilor (stiti voi care).
    • 0 (0 voturi)    
      Te rog sa nu ne sperii :) (Luni, 7 aprilie 2008, 23:41)

      dixon [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Si zii si tu "micul paris" sa inteleaga tot boborul ;)
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate... (Luni, 7 aprilie 2008, 23:44)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      din pacate pt. tine si toti oamenii de rand (printre care poate ma numar) capra vecinului nici nu ne ajuta si nici nu ne incurca daca moare. In capitalism nu se va intampla niciodata ca clasa saraca sa ajunga bogata in locul celei bogate, iar cea bogata sa ajunga saraca. O situatie de criza va face omul sarac sa moara de foame, iar cel bogat sa piarda multi bani, dar fara sa isi schimbe regimul alimentar(sau de viata). Comunistii au fost singurii care au facut lucrul asta si rezultatul a fost mai nefericit decat capitalismul. Cine are un teren sau o casa, indiferent cat pierde are mai mult decat unul care nu are nimic. Cine are 10 case ....intelegeti. Intotdeauna vor trai mai bine speculantii permisi de societate, decat noi cei care le facem favoruri prin ignoranta noastra.
      • 0 (0 voturi)    
        Depinde (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:19)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Depinde de datele problemei: daca criza nu va fi foarte grava e posibil sa se limiteze doar la imobiliare.
        Si atunci DA, o sa ma bucur ("Ce bine-mi pare ca ai luat tzeapa!") desi sunt proprietar dar preturile actuale la imobiliare sunt prohibitive pentru dezvoltarea economica (evident, nu si pentru constructori si speculanti) si in ritmul asta nu se mai putea.
  • 0 (0 voturi)    
    economic analysis (Luni, 7 aprilie 2008, 23:44)

    paul samuelson [anonim]

    se-mpute treaba, romanasi. pazea!
  • 0 (0 voturi)    
    efecte? (Marţi, 8 aprilie 2008, 0:34)

    Teodor [anonim]

    Nu face nimeni si o evaluare despre ce inseamna asta? va afecta cursul? va schimba ceva concret aceasta evaluare?
    • 0 (0 voturi)    
      dobanzi f f mici (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:52)

      nae [anonim] i-a raspuns lui Teodor

      Pai da! Dobanzile extrem de mici de la noi din tara, fata de vest, vor duce la prabusirea sistemului!
      Ha ha ha...
    • 0 (0 voturi)    
      rezulta credite mai scumpe (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Teodor

      cred ca principalul efect va fi cresterea riscului de tara in ochii finantatorilor si investitorilor straini, ceea ce va insemna ca, daca accepta sa ne dea banii, ni vor da cu costuri mai mari ... sa te tii distractie.

      Ce mi se pare foarte interesant e ca astia de la Fitch (si altii ca ei gen Standard&Poor's sau Moody's) vad acum riscuri la orice pas ... de unde pana acum toate mizeriile alea impachetate si rasimpachetate de credite pentru americani rupti in cur care n-aveau venit, n-aveau garantii, n-aveau proprietati erau cotate ca fiind AAA (cel mai curat rating cu putinta pentru cine nu stie) ... si-acum consumatorul obisnuit (inclusiv romanul) sufera ca astia au dat-o in paranoia de frica sa nu le ia foc lor sandramaua.

      Stati departe de credite oameni buni ... ca vor fi afurisit de scumpe ... macar o vreme
      • 0 (0 voturi)    
        Corect... (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:24)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

        Motivul e altul: sa ne punem intrebarea, DE CE SE SCUMPESC CREDITELE in SUA daca FED tot scade dobanda de referinta (stiu ca aia nu se refera la ciumpalaci ci la dobanda la care au voie institutiile financiare sa se imprumute de la FED).
        Motivul e simplu: pentru ca au pierderi mari, trebuie sa le recupereze de undeva: deci iau bani mai multi de la prostii care inca mai platesc ca sa acopere garuile facute de jmecherii/nefericitii care nu mai platesc.

        Din acelasi motiv ne-au scazut si noua ratingul: jmecherii din SUA nu mai pot plati, catarii/retarzii din Romania trebuie sa plateasca mai putin.

        In mod normal dobanzile mai mari ne-ar ajuta sa tinem in frau inflatia, dar vom avea o crestere economica mai mica; in plus daca ne gandim ca Guvernul o sa se imprumute ca sa poata mari pensiile costul mai mare tot in capul nostru o sa cada.
  • 0 (0 voturi)    
    who cares... (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:34)

    john deere [anonim]

    well, who cares much anymore about rating agencies running behind news...