INS: Crestere economica de 8,2% in trimestrul I din 2008 fata de trimestrul I din 2007

de G. Florea     HotNews.ro
Luni, 2 iunie 2008, 10:11 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
Produsul intern brut (PIB) a fost de 86,745 miliarde lei (23,5 miliarde euro) in primul trimestru al acestui an, in crestere cu 8,2% fata de cel din primul trimestru din 2007, potrivit estimarilor publicate, luni, de Institutul National de Statistica (INS).

In 2007, produsul intern brut a fost de 404,7 miliarde lei (121,27 miliarde euro) in crestere cu 6% fata de cel din 2006.

INS a anuntat ca detalii privind evolutia PIB-ului pe principalele elemente componente vor fi facute publice pe 5 iunie.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1150 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    PIB (Luni, 2 iunie 2008, 10:34)

    longo [anonim]

    ia refaceti un pic socotelile, nu prea iese cum ziceti.
    • 0 (0 voturi)    
      PIB corect in lei (Luni, 2 iunie 2008, 14:02)

      bongo [anonim] i-a raspuns lui longo

      E corect daca il calculezi in lei, in euro nu prea are sens deocamdata, sunt fluctuatii si abia la sf. lui 2008, in functie de cursul la acel moment vom putea evalua si in euro cresterea economica (mai mica sau mai mare decat aceea in lei, in functie de cum se va comporta leul).
  • -1 (3 voturi)    
    PIB facut din Pix (Luni, 2 iunie 2008, 10:40)

    florin [anonim]

    Ciudat cum in apropierea alegerilor cresterea economica depaseste orice asteptari, cu mult. Daca ne uiatm si pe piata valutara se pare ca aceasta crestere miraculoasa era stiuta de cateva zile. In ultimele zile leul s-a intarit fata de Euro cu aproape 2% iar dupa aflarea vestii nu s-au mai vazut miscari notabile ca si cum principalii jucatori stiau deja si nu a mai fost nici un soc. As risca sa zic ca am asistat la inca un PIB facut din pix, ca in vremurile bune. Domnii de la Institutul National de Statistica ar trebui sa se gandeasca deja la o crestere de 10% in preajma alegerilor. Spor la treaba!!!
    • +1 (3 voturi)    
      PIB facut din munca (Luni, 2 iunie 2008, 12:24)

      bovin [anonim] i-a raspuns lui florin

      Doar simplistii ca tine pot crede ca datele astea sunt facute altfel decat din calcularea cresterii reale, dupa date venite de la sectoarele de activitate. Poate nu stii, insa e util sa afli ca statistica nationala nu mai e de capul ei, e monitorizata de Bruxelles, de Banca Mondiala si de BCE; pt. ca sunteme membri UE si intram automat in Eurostat, pt. ca financiarii internationali nu ne dau bani decat dupa ce zice BM si pt. ca avem de respectat criterii pt. aderarea la euro, in 5-6 ani!
      Nu lasa orbirea urii politice sa te duca la afirmatii denigratoare si prostesti despre reusitele propriei tale tari.
      Romania creste puternic, pt. ca pe langa lepre, curve, politicieni mediocri, corupti, exista milioane de romani cinstiti si muncitori care-si fac treaba si chiar foarte bine.
      Si imagineaza putin daca am fi mai bine dirijati, daca gestiunea publica si privata ar fi mai buna, la ce ritm "chinezesc" am ajunge.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 2 iunie 2008, 15:20)

        Claudiu Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui bovin

        Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahaha !!!!!!
        "pe langa lepre, curve, politicieni mediocri, corupti, exista milioane de romani cinstiti si muncitori care-si fac treaba si chiar foarte bine"
        Corect !!! Numai ca astia contribuie la PIB-ul Spaniei si Italiei, omule...:D:D ;)) =)))
        Adevarul e ca....unde s-a mai auzit sa...minti poporul cu statistica ??!
        • 0 (0 voturi)    
          ,,,,,,,,, (Luni, 2 iunie 2008, 16:04)

          bovin [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Vasilescu

          Spania a intrat in recesiune (mai ales sectorul constructiilor unde lucreaza majoritar romanii) din luna martie, sute de mii de romani se vor intoarce pt. ca unii nu au drept la somaj, iar pt. altii salariul platit in Bucuresti in constructii (600€/luna) va fi mai mare decat un ajutor de somaj spaniol.
          Italia are crestere de doar 0,8% la PIB si se pregateste sa cotonageasca romani pe toate caile legale sau nu, si de acolo se vor intoarce sute de mii de romani. Tiganii vor ramane, furatul n-are legatura cu cresterea PIB:))
          • 0 (0 voturi)    
            Ceea ce nu inseamna (Luni, 2 iunie 2008, 16:32)

            Claudiu Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui bovin

            ..ca nu am avut dreptate. Adica romanii muncitori de care zici tu is pe alte meleaguri (cei mai multi dintre ei).
            In ceea ce priveste fenomenul de......reflux al fortei de munca inapoi in matca...Ma cam indoiesc ca avea amploarea de care zici...Eu cred ca or sa fie pana in....15 % cei care or sa se intoarca. Odata ce te-ai obisnuit cu civilizatia...e cam greu sa traiesti in jungla; chiar in conditiile unui....himeric trai mai bun datorita conditiilor economice "duduitoare".......
            Nu stiu cat e ajutorul de somaj spaniol, salariul in constructii in Bucuresti probabil ca e cat zici, dar...preturile....? Cum e cu preturile....? Nu cumva is mai mari la toate produsele de baza aci, in Romanica ? Cu siguranta....
    • 0 (0 voturi)    
      din pix esti tu... (Luni, 2 iunie 2008, 13:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui florin

      Probabil ca daca agricultura va da rezultatele pe care le spera Guvernul, cresterea in trimestrul 2 va fi chiar mai mare... adica aproape de 10%. Asta ar trebui sa fie un motiv de mare bucurie, nu de comentarii de genul asta. Ii tot dai cu metodele comuniste ale statisticilor "din pix" dar de fapt tu gandesti mai comunist decat lumea care isi vede de munca si duce tara asta inainte...
      • -1 (1 vot)    
        Tiiii (Luni, 2 iunie 2008, 15:37)

        Claudiu Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui alex

        O, Doamne.....Mai sunteti multi ??? Baaaaaaaaaa fratilor !!!! Saracul Mircea Badea, cata dreptate are...Cu TOT ce zice....
        Voi nu ati priceput inca......?? Nu are NICIO importanta ce crestere o sa fie...DACA o sa fie....Oricum nu e meritul scursorilor care ne conduc, faptul ca a plouat primavara asta...Oricum orice crestere de PIB o sa se vada in Dorobanti si Primaverii si pe soselele - pe viitor la fel de mizere - ale rahatului de Bucuresti !!!!!!!!!!
        Crezi ca o sa ajunge cumva Rahova si Ferentari pe lista celor mai dorite cartiere din Europa ??! Crezi ca o sa scada preturile la alimente, pentru simplul fapt ca...."a fost recolta mare" ?!?
        Bai fratilor...Mi-e teama ca pe voi nu o sa va trezeasca niciodata nimic la realitate...Dar pentru voi e mai bine asa....asta e clar...