Eurostat: Bulgaria si Romania sunt cele mai sarace state ale Uniunii Europene

de C.G.     HotNews.ro
Marţi, 24 iunie 2008, 8:55 Economie | Finanţe & Bănci

Bulgaria si Romania care au aderat la Uniunea Europeana anul trecut sunt cele mai sarace state ale UE, arata un clasament al Biroului european pentru Statistica citat de Reuters.

Bulgaria are cea mai redusa cota a Produsului Intern Brut pe cap de locuitor, 38 de unitati, si este urmata de Romania cu 41 de unitati. Pe locul al treilea in randul statelor sarace este Turcia (42 de unitati) care spera sa adere la UE. 

Luxemburg este, de departe, cel mai bogat stat al Uniunii Europene, urmat de Irlanda, care nu reuseste sa obtina decat jumatate din PIB-ul pe cap de locuitor al Luxemburgului, scrie sursa citata.  

Potrivit statisticii Eurostat, anul trecut, PIB-ul pe cap de locuitor al Luxemburgului a fost de trei ori mai mare decat media din UE, 276 de unitati.  

Rezultatele Luxemburgului sunt amplificate de numarul mare de muncitori transfrontalieri, care lucreaza in acest stat si contribuie la creşterea PIB-ului dar nu locuiesc acolo, reducand astfel numarul  persoanlor la care se imparte PIB-ul. 

Irlanda, unul dintre marii beneficiari ai fondurilor Uniunii Europene, a obtinut 146 de unitati din PIB pe cap de locuitor, fiind a doua tara bogata a UE.  

Pe locul al treilea se afla Olanda cu 131 de unitati urmata de Austria, cu 128.  A treia mare economie din zona euro, Italia, este aproape de media europeana cu 101 unitati, cu doua mai putin fata de 2006. Spania, a patra economie a Uniunii, care a ajuns la 107 unitati din PIB pe cap de locuitor in 2007, cu doua unitati mai mult fata de anul 2006.          

Franta s-a mentinut la 111 unitati, iar Germania a scazut la 113 unitati, un punct mai putin fata de 2006.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1655 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    care-i media (Marţi, 24 iunie 2008, 9:30)

    oldman [anonim]

    de sus pana jos se face referire la media din UE. am citit de trei ori textul, poate-mi zice si mie cineva care-i valoarea medie?
    • 0 (2 voturi)    
      Calcule (Marţi, 24 iunie 2008, 9:49)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui oldman

      "Potrivit statisticii Eurostat, anul trecut, PIB-ul pe cap de locuitor al Luxemburgului a fost de trei ori mai mare decat media din UE, 276 de unitati. "

      276/3=92
    • 0 (2 voturi)    
      Media UE (Marţi, 24 iunie 2008, 10:03)

      Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui oldman

      276 : 3 = 92. Cel mai probabil intre 95 si 100. :)
  • -2 (4 voturi)    
    media? (Marţi, 24 iunie 2008, 9:46)

    korn [anonim]

    media este 100%

    daahh!
  • -3 (3 voturi)    
    NU! (Marţi, 24 iunie 2008, 10:09)

    d [anonim]

    Nu pot sa cred!!! Incredibil, senzational. Nu cred ca nimeni s-ar fi asteptat.
  • -2 (4 voturi)    
    Tari sarace? (Marţi, 24 iunie 2008, 10:12)

    Sarantoc [anonim]

    Romania nu este nici pe departe cea mai saraca tara din UE, e plina de resurse. Cate tari din UE au petrol si gaze, de exemplu (sau aur)? Problema este ca in Romania se fura prea mult si se fac concesii prea mari pentru altii, tari precum Austria de exemplu. Cand dati cifre de PIB pentru Austria, trebuie sa luati in calcul acolo si petrolul romanesc, si concesiile bancare. Salutare.
  • 0 (2 voturi)    
    scrie cat e de 3 ori media (Marţi, 24 iunie 2008, 10:14)

    ed [anonim]

    luxemburg = 3 x media = 276
    media = 92

    q.e.d.
  • -2 (2 voturi)    
    asta da stire bomba (Marţi, 24 iunie 2008, 10:22)

    mike [anonim]

    -
  • -2 (2 voturi)    
    Hmm (Marţi, 24 iunie 2008, 10:22)

    scharke [utilizator]

    Banii negri au intrat in astea 41 de unitati? ;)
  • +3 (5 voturi)    
    Va rog sa rectificati ! (Marţi, 24 iunie 2008, 10:26)

    ROMAN [anonim]

    Stirea difuzata de agentii ca AFP sau Reuters are erori, va dau link-ul direct spre Eurostat, cu statistica la zi a PIB-ului calculat ca putere de cumparare, pe UE27 (media e 100, e punctul de referinta):

    http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page?_pageid=1996,39140985&_dad=portal&_schema=PORTAL&screen=detailref&language=fr&product=STRIND_ECOBAC&root=STRIND_ECOBAC/ecobac/eb011

    Pt. cei care n-au chef sa citeasca in amanunt astfel de tabele, precizez ca Romania are 41,5, Bulgaria 39 iar Turcia are 41,2 (adica in urma Romaniei!).

    E de remarcat ca PIB-ul romanesc a crescut rapid, acum 4 ani indicele fiind de 31 pt. noi si 33 pt. Bulgaria.
    Daca mentinem acest ritm in 3 ani ajungem la nivelul Poloniei 55,4 (e chiar inaintea noastra, pe locul 25) si in 5 ani la nivelul Ungariei 63,5 (e pe locul 22), aceste 2 state avand un ritm al PIB de 2-3 ori mai redus ca cel romanesc!

    De remarcat si faptul ca Portugalia a fost ajunsa si depasita de Slovenia, Cehia, Grecia, Cipru, Malta, iar Spania (101,6) a depasit Italia (98,4) si se compara cu Franta (108,1).
    Tabelul da si comparatii cu alte state, din afara UE.
    Daca USA ar face parte din UE, ar avea 150 si ar fi pe locul 2 dupa Luxemburg, Japonia ar fi la nivel de UK sau Germania, Croatia la nivel de Polonia, etc.
  • +2 (4 voturi)    
    Pacat... (Marţi, 24 iunie 2008, 10:49)

    S [anonim]

    ... ca nu se face un clasament la pretentii. Am fi primii.
  • -1 (3 voturi)    
    media (Marţi, 24 iunie 2008, 10:57)

    media [anonim]

    media ar fi de 92, adica de 3 ori mai mica decat valoarea obtinuta de Luxemburg asa cum se spune in articol
    • 0 (0 voturi)    
      PPP (Marţi, 24 iunie 2008, 16:17)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui media

      Stie cineva daca este considerata media ATLAS sau PPP (comparativ cu puterea de cumparare)?
      Asta ar face o mare deosebire. in statisticile WoldBank, de exemplu, USA e undeva pe locul 9 prin metoda Atlas dar pe locul 2 cand se considera Purchasing Power Parity, fiindca totul este mult mai ieftin in US.
      • 0 (0 voturi)    
        e PPP si e ok (Marţi, 24 iunie 2008, 18:21)

        odranoel [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

        "The Purchasing Power Standard (PPS) is an artificial reference currency unit that eliminates price level differences between countries. Thus one PPS buys the same volume of goods and services in all countries. This unit allows meaningful volume comparisons of economic indicators across countries. Aggregates expressed in PPS are derived by dividing aggregates in current prices and national currency by the respective Purchasing Power Parity (PPP). The level of uncertainty associated with the basic price and national accounts data, and the methods used for compiling PPPs imply that differences between countries that have indexes within a close range should not be over-interpreted." - http://epp.eurostat.ec.europa.eu/pls/portal/docs/PAGE/PGP_PRD_CAT_PREREL/PGE_CAT_PREREL_YEAR_2008/PGE_CAT_PREREL_YEAR_2008_MONTH_06/2-24062008-EN-AP.PDF