Piraeus Bank avertizeaza asupra unui atac de tip phishing

de D.Z.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iunie 2008, 10:48 Economie | Finanţe & Bănci

Piraeus Bank Romania anunta intr-un comunicat ca persoane neautorizate au trimis, in numele sau, mesaje electronice care informeaza cetatenii, fie ca sunt sau nu clienti ai bancii, ca figureaza cu restante la creditul ipotecar CASAcum.

Piraeus Bank Romania precizeaza ca nu este implicata in acest proces de e-mailing si le recomanda celor care au primit un asemenea e-mail sa ignore mesajul si sa nu dea curs cererilor care prevad dezvaluirea codului de acces si a PIN-ului pentru accesarea serviciului Piraeus Online Banking sau a oricarui alt cod de acces sau PIN aferente produselor Piraeus Bank Romania.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2646 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:53)

    zuzu [anonim]

    deci chiar azi de dimineata am primit un astfel de e-mail prin care ma informau ca trebuie sa achit linia de credit facuta la Pireus Bank.am ramas putin uimita iar apoi mi-am zis ca au gresit adresa de e-mail pentru ca eu nu lucrez cu aceasta banca iar acum uite ce aflu.:) oare ce o sa le mai dea hotilor prin cap?!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:55)

    Opposite [anonim]

    Si eu am primit un asemenea e-mail dar e destul de dificil sa nu observi un site din Brazilia asa ca am introdus date false si am trimis un e-mail spre Piraeus Bank cu linkul spre site.
  • 0 (0 voturi)    
    pfff (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:58)

    CyberSky [utilizator]

    dimineata la ora 7 am primit mailul ... restanta care o aveam la Piraeus e de doar 2500 euro :)) linkul care e afisat in mail se duce la http://trainermentor.com
    • 0 (0 voturi)    
      hahahaha (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:17)

      David [anonim] i-a raspuns lui CyberSky

      e chiar penibil cum arata site-ul
  • 0 (0 voturi)    
    ar trebui blocat linkul (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:01)

    irini [anonim]

    Ar trebui blocat linkul care apare in mesajul spam pentru ca si eu am primit mesajul si daca dau clic se deschide un serviciu de online banking care e clonat de pe cel adevarat si care este postat pe un site care nu are legatura cu Piraeus.
  • 0 (0 voturi)    
    dragut!! (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:13)

    jeni [anonim]

    Si eu am primit unul la 7,03 dim ,am raspuns inapoi cu Rw ca gresira destinatarul
  • 0 (0 voturi)    
    dragut!! (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:13)

    jeni [anonim]

    Si eu am primit unul la 7,03 dim ,am raspuns inapoi cu Rw ca gresira destinatarul
    • -1 (1 vot)    
      Extraordinar (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:28)

      Bozo [anonim] i-a raspuns lui jeni

      Ce eveniment!
    • +1 (1 vot)    
      spam (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:39)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui jeni

      pentru ca le-ai raspuns la mail, acum te au in baza lor de date si iti vor trimite spamuri. nu stiu ce se poate face in mod legal cu acesti hoti de buzunare..
    • +1 (1 vot)    
      poi ce sa va zic (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:54)

      doiulyka [anonim] i-a raspuns lui jeni

      degeaba dati voi FW sau RE ca nu primeste nimeni nimic. Mailurile sunt trimise cu un program si la reply baga ei ce mail vor asa ca.. mailul de acolo nici macar nu exista:). Fiti cu ochii in 8 cand primiti un ail din partea bancii ca in primul rand nici odata nu o sa va ceara datele personale online sau alte chestii. Ca sa nu mai spun ca nici o banca din lume nu va zice "da click aici ca sami dai cartea sa iti iau banii" :)). Sunt un vechi spammer si stiu care e treaba deci puteti pune baza in ce v-am spus.. bye
    • 0 (0 voturi)    
      desteptule!!! (Miercuri, 25 iunie 2008, 22:42)

      incubus [anonim] i-a raspuns lui jeni

      Prin simplu fapt ca ai raspuns, ai dovedit spamerilor ca ai adresa de mail valida desteptule:))!
  • 0 (0 voturi)    
    Mailu de 2500 Euro (Miercuri, 25 iunie 2008, 13:10)

    bart [anonim]

    Si eu am primit un astfel de mail .......si i-mi este tare greu sa inteleg de ce inca nu au blocat linkul.
    Faza este cam nasoala...ca de cand a fost trimis mailul si pana acuma se pare ca au trecut 6 ore si acesta inca poate fi accesat.
    Eu ma gandesc ca nu toata lumea stie ca nu tre sa raspunda la astfel de mailuri.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. Hotnews (Miercuri, 25 iunie 2008, 13:13)

    realwahl [anonim]

    Hotnews, deja au inceput sa se inmulteasca aceste cazuri. Cred ca ar fi bine sa scrieti si un articol cu regulile de baza pentru ca oamenii sa se protejeze de aceste fraude. De exemplu (cel mai important e) sa nu dea click pe linkurile din emailurile de la banci, ci sa intre direct pe homepage, tastand adresa in browser.
    • +1 (1 vot)    
      pt. tine (Miercuri, 25 iunie 2008, 15:35)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui realwahl

      S-au scris asemenea articole. Daca nici tu, nici altiinu le-ati citit... nu-i vina hotnews.
  • 0 (0 voturi)    
    al meu era de 2900 euro (Miercuri, 25 iunie 2008, 13:33)

    helly [anonim]

    am primit si eu acest mail, desi stiam ca este "fals" am vrut sa vad cum arata, dar m-a anuntat "pc-ul" sa nu intru. http://classifilhotes.com.br/www.piraeusonline.ro/ibank/login.ro.php?data=EMYt546nboRDwMisW89UUEGyBg3SWtcrDjmy8pstryUXw9wAhTMbyU8yZ7I574F9L4Be7MS567dwkn2jhoSl9RV0PnVSde3lNues56
    7Qq%2fkqPJYaaTItgnUr9s2N2AAkghj56p0RIFfMxY%3d
    • 0 (0 voturi)    
      Anuntat de PC :) (Miercuri, 25 iunie 2008, 14:14)

      JD [anonim] i-a raspuns lui helly

      Cum te-a anuntat PC-ul?! :) Eu l-am primit pe spamul de la Gmail. Nici la aceasta ora serviciul de Phising IE7 nu stie de acest site. Slaba functionalitate. Pentru cei care au mai lucrat cu net-banking, au observat ca siteurile bancilor sunt HTTPS, nu ca acesta. Sunt multi naivi care isi iau carduri sau se aboneaza la servicii online-banking fara sa cunoasca functionalitatea acestara. Sa fie oare din snobism?!
      • 0 (0 voturi)    
        Da, anuntat! (Miercuri, 25 iunie 2008, 15:38)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui JD

        FireFox te anunta sa nu intrii pe site pentru ca...
        IE7 nici nu merita amintit, la capitolul securitate e varza murata.
  • 0 (0 voturi)    
    Link (Miercuri, 25 iunie 2008, 13:41)

    Link [anonim]

    Pentru cei care nu au primit emalu'. La ora 13:30 nu era raportat de M$$ ca Phising! Cat naiba le trebuie?!
    http://classifilhotes.com.br/www.piraeusonline.ro/ibank/login.ro.php?data=EMYt546nboRDwMisW89UUEGyBg3SWtcrDjmy8pstryUXw9wAhTMbyU8yZ7I574F9L4Be7MS567dwkn2jhoSl9RV0PnVSde3lNues567Qq%2fkqPJYaaTItgnUr9s2N2AAkghj56p0RIFfMxY%3d
    • 0 (0 voturi)    
      si eu am primit mail de la ei:P (Miercuri, 25 iunie 2008, 14:12)

      ratusca [anonim] i-a raspuns lui Link

      si eu am primit acest mesaj dimineata...cu banca respectiva nu am treaba si mi-am dat seama ca ceva este ....
      • 0 (0 voturi)    
        AM RAMAS SHOCAT!!!!!!!! (Miercuri, 25 iunie 2008, 15:19)

        danezu [anonim] i-a raspuns lui ratusca

        MI-AM DAT SEAMA CA E VRAJEALA IN CATEVA
        SECUNDE DAR TOTUSI...Oricum, daca dati click pe link va apare:
        Internal Server Error
        The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.
        Please contact the server administrator, webmaster@trainermentor.com and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

        More information about this error may be available in the server error log.


        Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.


        --------------------------------------------------------------------------------

        Apache/1.3.41 Server at trainermentor.com Port 80
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie unde faci clik! (Miercuri, 25 iunie 2008, 22:52)

    incubus [anonim]

    Nu fa clik pe astfel de linkuri fishing! De regula au atasate in scriptul de java si 1 mic "cadou" de o semnatura a unui troian tip downloader care deschide porturi pe situri rusesti,chinezesti , brazilia sau din america si iti baga alti virusi tip trojan care isi fac "cuib" in sistemul tau anihilind firewall si antivirus. Asa devii fara sa stii server botnet si calcu tau trimite mailuri spam si phishing si ti-se fura parole si control total dela distanta in hardul tau.....
  • 0 (0 voturi)    
    site clonat (Miercuri, 25 iunie 2008, 23:32)

    utilizator [anonim]

    e simplu... atac de tip phishing. Problema a aparut la locatia site-ului(adica Brazilia) lumea dormea acolo azi dimineata iar angajatii "de noapte" nu aveau "autoritatea" necesara sa blocheze site-ul.