Marti a intrat in vigoare noua varianta a taxei auto: taxa de poluare. Calculeaza-ti singur taxa

de D.Z.     HotNews.ro
Luni, 30 iunie 2008, 16:15 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(30 Iun 2008) PDF, 54KB
(30 Iun 2008) PDF, 72KB
(30 Iun 2008) PDF, 185KB
(30 Iun 2008) PDF, 42KB
Noua varianta a taxei auto, denumita taxa de poluare pentru autovehicule, a intrat in vigoare marti, 1 iulie. Calculatorul taxei a fost publicat pe pagina de internet a Ministerului Economiei si Finantelor http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/taxa_auto_2008.html

Totodata au fost publicate normele de aplicare care detaliaza modalitatea de restituire a taxei, pentru cei care au platit mai mult sau care vor scoate masinile din parcul auto national, modalitatea de contestare si cotele de reducere suplimentara.

Normele de aplicare a taxei de poluare, publicate pe aceeasi pagina, prevad modalitatea de restituire a diferentei de taxa intre suma platita conform formulei de calcul a taxei de prima inmatriculare - care va fi abrogata incepand de marti - si suma reprezentand taxa de poluare.

Diferenta se va rambursa doar la cerere, in termen de cel mult 45 de zile, dar numai dupa ce vor fi compensate eventualele datorii ale solicitantului catre buget. Cererile de returnare a diferentei trebuie sa fie insotite de documentul care face dovada platii taxei de prima inmatriculare (chitanta, ordin de plata sau extras de cont), cartea de identitate a autovehiculului si certificatul de inmatriculare in copie si in original.

Persoanele care scot autovehiculele din parcul auto national pot solicita, la randul lor, valoarea reziduala a taxei. In acest scop, trebuie sa faca o cerere insotita de documentul care atesta ca solicitantul a fost ultimul proprietar al autovehiculului, dovada radierii, documentul de transfer in alt stat sau certificatul de distrugere.

Normele mai stabilesc si modalitatea de contestare a nivelului taxei. Persoanele nemultumite de cuantumul taxei pot face o cerere de recalculare la care trebuie sa anexeze documentul privind expertiza tehnica efectuata de registrul Auto Roman sau Corpul Expertilor Tehnici.

In acelasi act normativ, sunt reglementate elementele pe baza carora sunt calculate cotele de reducere suplimentara a taxei: vechimea, rulajul mediu anual, starea generala standard pentru un autovehicul care îndeplineşte toate condiţiile tehnice impuse la omologare şi la inspecţia tehnică periodică, iar caroseria nu prezintă semne de coroziune şi deteriorare, autovehiculul nu a fost revopsit, tapiţeria este curată şi fără deteriorări şi componentele de bord sunt în stare bună si dotarea: aer conditionat, ABS si airbag.













Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

8277 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Cate milioane au dat pe site? XSS ? (Marţi, 1 iulie 2008, 12:31)

    Super [anonim]

    Site-ul e facut in consola?

    Ete aici ce zice ministerul: http://i30.tinypic.com/10xhk4j.png
  • +1 (1 vot)    
    Taxa creste la masinile noi (Marţi, 1 iulie 2008, 13:35)

    Stiuca Dan [anonim]

    V-as ruga sa constientizati faptul ca taxa creste la masinile noi. De ex. pt o masina Euro 4 de 1500 cmc taxe creste de la 170 la 339 de euro. Deci nu este in nici un caz taxa de poluare iar explicatia ca masinile noi vor polua timp de 15 ani este cel putin penibila. Traiasca Tariceanu si Vosganian. A propos, si in Tirgu Jiu au aparut masini inmatriculate in Bulgaria. Ziaristii ar trebui sa spuna lucrurile astea poate se trezesc si cei care guverneaza. De ce pe site-ul ministerului finantelor nu poti trimite un mesaj sa stie si ei ce parere are populatia despre aceasta problema?
    • 0 (0 voturi)    
      romanul e inca fraier (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 0:20)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Stiuca Dan

      Draga romane, trezeste-te din somnul tau aducator de paguba si inscrie-ti masina la vecin (bulgar) ca e mai primitor decat fiarele din guvern
      • 0 (0 voturi)    
        taxa (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 17:14)

        BOGDAN [anonim] i-a raspuns lui ioan

        In romania se respira prostie si madrie in loc sa platm taxa si sa citim comentarii facute de altii ar trebue sa mergem in fata parlamentului si sa ne facem dreptate noi tacem si astia ne iau de prosti asta e discriminare facute intre romania si celelalte tari ale Uniunii EUROPENE nu e corect sa fim singura tara din UE CARE ARE ACEASTA TAXA daca tot spun ca e democratie atunci de ce nu poate si romanul sa cumpere ce masina vrea de ce trebue sa fim obligati sa cumparam dacia rusine asta e dictatura
  • -1 (1 vot)    
    Azi nu am putut plati TAXA de poluare (Marţi, 1 iulie 2008, 13:58)

    Mihai [anonim]

    Azi am fost sa-mi inmatriculez masina si nu am reusit sa platesc aceasta TAXA de poluare. La trezorerie mi s-a raspuns SEC ca nu avem NORME dupa ce sa va facem calculul la noua taxa. Cu toate ca RAR-ul(cartea de identitate+Certificatul de Autentificare) le-am facut in luna Iulie am fost si azi pe la RAR ca sa-mi scrie in cartea de identitate emisia de CO2.Mi s-a spus sa revin peste 4-5 zile. Nesimtire curata. Sunt curios sa aflu daca numai in Caras-Severin nu s-a putut plati aceasta taxa, aceasta bataie de joc, sau este ceva la nivel national.
  • +1 (1 vot)    
    Taxa care nu e in vigoare (Marţi, 1 iulie 2008, 14:39)

    Contribuabilu revoltat [anonim]

    Pentru o chestie care merita citita, dati pe urmatorul link:

    http://www.juridice.ro/comentarii/taxa-prima-inmatriculare-poluare-efecte-juridice-oug-50-2008.html
  • -1 (1 vot)    
    si la arad a fost bataie de joc! (Marţi, 1 iulie 2008, 17:27)

    alt contribuabil SCARBIT [anonim]

    am patit si eu la arad cam la fel...bataie de joc...de la 8 pana la 12 nu au fost in stare sa ne ia banii.am depus o cerere in final si cica vom primi o decizie despre cat avem de plata cam in 2-3zile...asta dupa 4 ore de bajbaieli functionaresti .este incredibil ce bataie de joc!!!europeana,nu oricum!cat despre returnarea banilor...procedura este f.stufoasa,intentionat facuta ca sa renunti...sunt convins ca jumatate vor renunta!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine Finante Sighisoara (Marţi, 1 iulie 2008, 23:53)

    emanuel e [anonim]

    Bineinteles ca habar nu aveau de nimic, ne-au pus sa facem cereri sa ne calculeze taxa, raspunsul...vineri....