Fostul presedinte al BCR: Creditarea in franci elvetieni este o activitate iresponsabila in Romania

de D.Z.     HotNews.ro
Marţi, 1 iulie 2008, 15:15 Economie | Finanţe & Bănci

BCR a refuzat sa ofere credite in franci elvetieni pentru ca este o activitate iresponsabila in Romania, a declarat marti fostul presedinte executiv al institutiei, Manfred Wimmer, precizand ca acesta a fost unul dintre motivele care au dus la  scaderea cotei de piata a BCR in ultima vreme.

Wimmer a aratat ca BCR a pierdut din cota de piata pentru ca nu a agreat tranzactiile cu grad ridicat de risc, asa cum sunt imprumuturile pentru municipalitati si creditele in franci elvetieni.

"Am decis sa nu concuram cu bancile mici care urmaresc cota de piata. Nu am acordat imprumuturi in franci elvetieni si am pierdut. Creditarea in franci elvetieni este o activitate iresponsabila in Romania", a afirmat Wimmer.

Cota de piata a BCR s-a diminuat constant, in ultimii doi, de la 26% la 24%. Creditele in monede exotice - franci elvetieni si yeni - sunt oferite de tot mai multe banci, fiind mai atractive datorita faptului ca dobanda afisata este mai mica decat la imprumuturile in euro sau lei.

Potrivit statisticilor BNR, in prezent, din totalul imprumuturilor acordate gospodariilor, circa 11%, insemnand 2,38 miliarde de euro, sunt in valute exotice.

BNR, ingrijorata de creditarea in franci elvetieni pentru ca implica riscuri valutare foarte ridicate

Oficialii Bancii Nationale a Romaniei si-au exprimat, in mai multe randuri, ingrijorarea fata de disponibilitatea tot mai mare a bancilor comerciale de a oferi credite in franci elvetieni. Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, declara ca avansul creditelor in monede exotice, cum sunt cele in franci elvetieni, implica riscuri valutare foarte ridicate, desi dobanzile sunt mai mici. Isarescu a explicat ca francul elevetian este in mod traditional o moneda de refugiu in care investitorii fac plasamente in perioade tulburi si, astfel, il intaresc.

De asemenea, viceguvernatorul BNR, Cristian Popa, le-a recomandat bancilor sa evite creditarea in franci elvetieni pentru ca acestea se pot dovedi foarte scumpe pe termen lung. Popa arata ca BNR nu poate sa interzica bancilor comerciale sa dea credite in franci elvetieni pentru ca, in cazul in care banca centrala ar lua masuri administrative, bancile din alte state membre ale Uniunii Europene ar putea sa acorde astfel de credite prin deschiderea unor simple birouri locale in Romania.

Bancile comerciale au pozitii diferite despre creditele in franci elvetieni

Pozitia BNR a fost sustinuta de presedintele BRD SocGen, Patrick Gelin, care a declarat ca, din punctul sau de vedere, creditarea in franci elvetieni in Romania "este o nebunie" pentru ca implica riscuri valutare foarte mari. La polul opus, presedintele Volksbank, Gerald Schreiner, a aratat ca nu considera foarte riscante creditele in franci elvetieni pentru ca dobanzile atasate acestei valute nu au fluctuat semnificativ in ultimii cinci ani.

Oficialii Raiffeisen au admis ca exista riscuri mai mari pentru creditele in franci elvetieni, dar au spus ca, atat timp cat alte banci ofera astfel de produse, Raiffeisen nu se poate scoate singura din piata.

Riscul valutar mai ridicat in cazul creditelor in franci elvetieni este generat de calculul indirect al cursului leu/franc, care se face pe baza raportului euro/franc de pe pietele internationale si a cotatiilor euro/leu de la Bucuresti. Cursul euro/franc este in prezent la nivelul de 1,60 franci elvetieni pentru un euro, iar in urma cu un an euro se tranzactiona la 1,55 franci.

Creditele in franci elvetieni se gasesc in oferta multor banci printre care Bancpost, Banca Romaneasca, Credit Europe Bank, Garanti Bank, Millennium Bank, OTP Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank si Volksbank.













Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

11888 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    mai putin profitabile cumva ? (Marţi, 1 iulie 2008, 16:28)

    meh [anonim]

    pt ca francul elvetian, spre deosebire de leu (si poate chiar de euro), e o valuta mai stabila ?

    cit despre cota de piata a BNR ... asta merita. dupa ce acrituri lucreaza la ei si modul in care te trateaza ... nici nu merita altceva.
    • -1 (5 voturi)    
      Re: meh (Marţi, 1 iulie 2008, 19:07)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui meh

      Evident ca e mai stabil CHF-ul, dar ei nu vor sa sublinieze decat ca e valuta "exotica", ca este "riscant" (cauze, argumente, etc - nu ne impiedicam noi in asa ceva, nu?!).

      Pai daca CHF-ul si YEN-ul sunt exotice, inseamna ca Elvetia si Japonia sunt niste tari de teapa lu' Trinidad Tobago, nu?!?

      S-o luam altfel: rata inflatiei la EUR pt 2007 a fost parca de vreo 4%. Cat a fost a CHF-ului? Dar a YEN-ului? Si daca creste dobanda cu 3% la CHF (presupunand ca racordat cu inflatia CHF), tot esti sub inflatia EUR.

      BNR-ului normal ca nu-i convine, pt ca nu poate sa dea reglementari (birocratia se vrea de neinvins) la CHF si YEN cum da la EUR si USD. Dealtfel, asa au si aparut creditele in CHF si YEN, cand a umblat BNR-ul prea mult la butoanele EUR si USD....
    • +4 (8 voturi)    
      precizări (Marţi, 1 iulie 2008, 20:40)

      furia [utilizator] i-a raspuns lui meh

      BNR nu are cotă de piaţă, pentru că e bancă naţională şi nu poate participa pe piaţă. E vorba de cota altor bănci în articol (probabil te refereai la BCR).
      Stabilitatea monezii elveţiene nu are nicio relevanţă, precum nu are nicio relevanţă inflaţia în Elveţia, câtă vreme lumea nu e plătită în franci elveţieni. Ce are relevanţă este paritatea RON-CHF. Care poate sări oricând, oricum. Tocmai asta o face valută "exotică". Simpla creştere a cererii pe piaţa bancară poate "scumpi" francul elveţian într-un procent imprevizibil, neexistând alte mecanisme de reglare a acesteia, valuta fiind disponibilă discreţionar, în funcţie de interesul băncilor care oferă aceste credite şi, mai important, în funcţie de interesul şi disponibilităţile băncii elveţiene. Compară asta cu euro, care este disponibil din comerţ, din activitatea firmelor cu capital străin, pentru care există o piaţă "reală", şi o să realizezi de unde vine "exotismul".
      Cei care pot pierde (şi chiar vor pierde, dacă aceste credite se răspândesc - nu e cazul acum, nu sunt la modă creditele de consum în CHF, şi populaţia se pare că asta vrea) sunt tot clienţii. Eventual băncile, dacă sunt mulţi clienţi în imposibilitate de plată, dar puţin probabil să se ajungă acolo, mai ales că la creditele în CHF de obicei sunt garanţii ipotecare.
      În concluzie: nu tot ce spune Isărescu e rău şi criticabil. Culmea e că de data asta îl aprobă chiar şi cei de la bănci (care n-ar avea decât de câştigat dintr-o depreciere a RON în raport cu CHF, dar ar fi un câştig periculos).
      • -2 (8 voturi)    
        da, la BCR ma refeream, evident (Miercuri, 2 iulie 2008, 3:18)

        meh [anonim] i-a raspuns lui furia

        despre grija bancilor ca clientul sa nu se arda ... sa fim seriosi. nu o halesc.

        chestia cu "Simpla creştere a cererii pe piaţa bancară poate scumpi francul elveţian într-un procent imprevizibil" e o aiureala sinistra, tocmai pt ca CHF este o moneda stabila. nu cade sau urca de la o zi la alta. cel care variaza este RON. iar in conditiile in care RON variaza, variaza fata de CHF la fel cum variaza si fata de EURO, asa ca creditele in CHF au aceleasi riscuri cu cele in EURO - respectiv cele legate de cresterea cursului.

        tu ori esti pus de vreo banca sa le aperi pozitia, ori nu ai treaba cu ce zici acolo.

        daca ai pretentia ca cererea a citeva sute/mii de clienti din romania poate afecta cursul de schimb al CHF .... esti ridicol.

        "disponibilitatea" monedei nu e o problema atita timp cit se poate foarte bine lucra prin conturi, deci nu e nevoie sa ai fizic francii aia elvetieni in mina. "moneda scripturala" parca ii zice, daca tin eu bine minte.

        dp meu dv:

        1) pt banci creditele in CHF sunt mai putin profitabile deoarece lipsa de variatie a dobinzii le obliga practic sa cistige "cinstit", doar din dobinda.

        2) in RON, pe de alta parte, inflatia mare si dobinda fluctuanta le permit sa isi mai "rotunjeasca" veniturile.
        • +2 (4 voturi)    
          nu ai inteles (Miercuri, 2 iulie 2008, 6:53)

          Lucian Ilea [anonim] i-a raspuns lui meh

          Francul elvetian e o moneda de refugiu,care nu se prabuseste cand se prabuseste economia mondiala.E ca si cum ai lua credit in aur.
          Daca pretul aurului salta de la 600 la 1000 de dolari pe uncie ,atunci trebuie sa dai inapoi cu 40% mai mult
          Euro,dolarul se prabusesc la fel ca si leul,de aceea francul elvetian se apreciaza;simplul fapt ca francul elvetian e mai puternic decat dolarul si decat euro,cand in 99 era la 0.5 euro ar trebui sa te ingrijoreze
        • +4 (4 voturi)    
          pe ce te bazezi? (Miercuri, 2 iulie 2008, 8:47)

          gorbaciovsky [anonim] i-a raspuns lui meh

          pe ce te bazezi cand spui ca CHF-ul este o moneda stabila? La ce te raportezi? Daca te raportezi la evolutia din ultimii ani poti spune ca a avut un curs relativ previzibil... Dar nu uita ca puterea unei monede este data de puterea economiei tarii respective, care poate determina cresterea cererii pentru moneda nationala. Ce economie are Elvetia? Banci care administreaza averile mai mult sau mai putin ilicite ale deponentilor... Banci care acum sunt afectate de criza din SUA...

          Spui o chestie legata de "disponibilitatea" monedei. Tu ai de platit ratele in CHF, deci esti nevoit sa cumperi CHF, chit ca o faci prin cont, chit ca o faci cash. O scumpire a CHF-ului iti poate dubla, chiar tripla suma de RON pe care tu o vei folosi sa cumperi banii de rata.

          O alta chestiune, dobanzile creditelor in CHF au urmatoarea componenta: Libor 1 L CHF (cotatie fixa nenegociabila) si marja bancii (castigul - care este similar celui aferent imprumuturilor in EUR). Un imprumut in CHF este la fel de profitabil pentru o banca precum si unul in EUR...

          Si inca o chestie, o lipsa acuta de lichiditati in CHF poate atrage rapid cresterea LIBOR CHF, ceea ce se traduce intr-o crestere substantiala a dobanzii creditului tau si a sumei lunare de plata.

          NU AS FACE IN VIATA MEA UN CREDIT IN CHF...
          • 0 (2 voturi)    
            te contrazici singur, nu stiu de ce insisti (Miercuri, 2 iulie 2008, 18:09)

            meh [anonim] i-a raspuns lui gorbaciovsky

            "puterea unei monede este data de puterea economiei tarii respective, care poate determina cresterea cererii pentru moneda nationala. Ce economie are Elvetia?"

            iti dai seama cit de adinc esti in penibil ?
            elvetia are o economie care nu a avut prea mult de suferit in timp ce restul europei era in haos. poate vrei sa dai un search in cartea de istorie, poate afli si tu ce s-a petrecut intre 39-45 si cum elvetia, desi geografic situata fix in centrul conflictului, a fost neatinsa. cam toate tarile europene au fost invadate la un moment sau altul de una sau alta dintre parti, mai putin elvetia.

            neutralitatea ei si faptul ca TOTI isi tin banii acolo garanteaza ca elvetia va fi mai protejata decit orice alta tara.

            "o lipsa acuta de lichiditati in CHF poate atrage rapid cresterea LIBOR CHF"

            lipsa de lichiditati in RO (ca pe piata mondiala ma indoiesc ca se va intimpla asa ceva) va atrage cresterea LIBOR CHF ??? LIBOR = London InterBank Offered Rate, nu Lacuste Invadeaza Biserica Ortodoxa Romana.

            iar posibilitatea ca CHF sa aiba o evolutie neasteptata .... chiar tu zici

            "Daca te raportezi la evolutia din ultimii ani poti spune ca a avut un curs relativ previzibil"

            asa ca te contrazici singur.

            PS: nu te obliga nimeni sa faci credite in CHF. poti sa le faci in moneda botswaneza din partea mea. nerabursabile. ;-)
      • -5 (9 voturi)    
        sa nu uit: daca iti votezi singur mesajele (Miercuri, 2 iulie 2008, 3:19)

        tot meh [anonim] i-a raspuns lui furia

        si dai voturi negative celor cu care nu esti de acord, nu inseamna ca ai dreptate, inseamna doar ca ai avut mai mult timp de pierdut pt a te inregistra pe site la hotnews.
        • +2 (4 voturi)    
          vot (Miercuri, 2 iulie 2008, 9:50)

          furia [utilizator] i-a raspuns lui tot meh

          Timpul pierdut pentru înregistrare este recuperat de la primele comentarii la care nu mai trebuie să trec nume/email. Plus avantajul istoricului comentariilor scrise (cu link către articole).

          Cât despre votare: EXACT pentru a da vot mesajelor pe care le consider nepotrivite m-am înregistrat - cele pe care le consider superficiale, sau rău intenţionate, sau virulente, sau deplasate în raport cu subiectul articolului, cele care trivializează subiectul (a se vedea, de exemplu, referirea la Trinidad-Tobago a cuiva care nu pricepe ce înseamnă exotismul unei valute).

          Nu consider că votul negativ înseamnă că respectivul nu are dreptate (de obicei e unul din cazurile de mai sus), şi nici că votul pozitiv înseamnă că are ar avea dreptate (am dat voturi pozitive unor replici contrare, pentru calitatea argumentării).
  • +5 (7 voturi)    
    turnul de fildes (Marţi, 1 iulie 2008, 16:29)

    Claudiu [anonim]

    Dl Wimmer ar fi trebuit sa intre incognito intr-o agentie BCR sa vada calitatea serviciilor. Ar fi avut o revelatie si, poate, ar fi inteles de ce cota de piata a BCR s-a redus. Si va continua sa se reduca. Pentru ca au niste servicii de RAHAT.

    Dar, sigur, e mai usor sa spui ca e iresponsabila concurenta, nu ca suntem noi lenesi...
    • +3 (5 voturi)    
      corect (Marţi, 1 iulie 2008, 16:50)

      carcotasul [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      ai uitat sa mentionezi birocratia! cand aveam conturi la ei, ca sa platim salariile din ele, ne cereau si pe mama si pe tata, inclusiv ce bani avem la alte banci! alea iresponsabile presupun. o fi fost spre binele nostru, mai stii? asa ca le-am zis adio din 2005 si am pus umarul cu putinul nostru la scaderea cotei de piata a BCR.
    • +3 (5 voturi)    
      servicii, servicii, servicii... (Marţi, 1 iulie 2008, 18:06)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      ...sau cum Erste nu a aschimbat nimic din ce au 'construit' bancherii comunisti de la BCR: agentii cavouri de marmura, ghisee 'specializate' cum numai la o alta relicva cum este Posta Romana mai gasesti (nu, nu puteti plati facturi aici, aici este doar schimb valutar, alaturi se pot plati facturi, sau aici este numai pt persoane juridice, cele fizice la ghiseul alaturat), lucratori de ghiseu imbatraniti in rele de pe vremea Bancorex-ului si inca si mai de demult, site internet de tot rahatul, imprimante de ghiseu care iti cer cel putin de doua ori mai mult timp de asteptare a unui amarat de extras decat sa zicem la Raiff, reguli stupide, militienesti (prezentati buletinul!) atunci cand vrei sa platesti ceva (o rata, o factura oarecare) pe care nu le-am intalnit la o alta banca (sa ziecm Credit Europe Bank) si deci doar BCR le-a inventat dupa capul sefilor sai (sanchi, combaterea spalarii banilor), etc., etc.
      • +1 (1 vot)    
        buletinul... (Miercuri, 2 iulie 2008, 12:19)

        militianul [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

        La orice plata e normal sa se prezinte buletinul, deoarece sunt cazuri in care o plata insemana recunoasterea automata unei datorii, pe care altfel poate vrei s-o contesti.
        In rest, total de acord cu ce spuneti.
  • +2 (6 voturi)    
    de ce? (Marţi, 1 iulie 2008, 16:35)

    carcotasul [anonim]

    foarte "interesant" articolasul ... "Creditarea in franci elvetieni este o activitate iresponsabila in Romania". un articol serios ar fi explicat si de ce, ca sa asigure o informare a cititorilor in sensul adevarat al cuvantului. asa arata ca un fel de publicitate mascata a BCR: uite dom'le ce seriosi sunt astia, nu se baga in activitati riscante
    • +2 (2 voturi)    
      multumesc (Miercuri, 2 iulie 2008, 10:46)

      carcotasul [anonim] i-a raspuns lui carcotasul

      Vad ca articolul a fost completat de ieri pana azi si cu explicatii despre riscurile creditarii in franci elvetieni. ma bucur ca observatia mea si-a gasit raspuns din partea hotnews
  • +4 (4 voturi)    
    Mascarea propriei incompetente (Marţi, 1 iulie 2008, 17:18)

    misterb [anonim]

    Este cu totul fals . BRD nu cred ca este banca mica si a suflat pozitia de lider la profit si la nr de unitati si vor mai urma...
    A scazut cota de piata ca austriecii au venit cu nasul pe sus sa inventeze roata si au dat cu rahatul de pamant atat de tare incat au scapat situatia de sub control si au stricat si bulversat absolut tot. Au adus numai 'Destepti" mediocrii d ela alte banci dina lea mici dar cu imagine chipurile uitand ca oamenii din BCR care existau au dus banca si au pastrat-o in pozitia d elider. Las ca au venit fatucile care arata bine si le incanta ochiul pe holuri sa faca angajari si rahatul praf. Acolo e vorba de sinergie, de chimia felului de a fi si Erste ar fi trebuit sa invete d ela RZB ce si cum . Niste infumurati care au luat-o in bot si oricum un peste mult prea mare pentru wurstiul lor. nici cu Millenium nu ma laudam aia erau mai varza.
  • +5 (5 voturi)    
    unde-i miezul? (Marţi, 1 iulie 2008, 18:08)

    baba rada [anonim]

    sunt riscante creditele in swiss francs! mai ales pt imprumutati!cursul a adaugat 3% la dobanda intr-un singur an! cine zice altceva habar n-are ori minte! in ce priveste cote de piata, e cert ca primele 4 "mari" au coborat in favoarea celorlalte 38 de banci mici!
    iar la relatia cu clientii este o prostie sa generalizezi la nivel de institutie-sunt si consilieri buni si "acrituri". Daca intr-o familie exista o "oaie neagra" insemna ca toti ceilalti trebuie "taiati"?
    E timpul sa ne crestem cultura ca fiecare dintre noi suntem si vanzatori si cumparatori de ceve in acelasi timp!
    • +3 (3 voturi)    
      Si totusi (Miercuri, 2 iulie 2008, 8:39)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui baba rada

      Nu-mi place sa generalizez, dar experienta mea cu BCR-ul e foarte proasta. Avem conturile firmei la BCR si din pacate sunt foarte birocratici. In plus (cel putin la filiala la care merg eu) era o doamna mai in varsta care chiar isi stia meseria, insa s-a pensionat anticipat dupa preluarea de catre Erste. Acum, angajatele se fac albe la fata daca vrei sa incasezi un cec extern de exemplu... isi dau telefoane una alteia - "cum se face?". Iar internet bankingul pentru persoane juridice e o gluma - iti cer aproximativ 50 EUR/luna pentru privilegiul de a avea internet banking, cand majoritatea celorlalte banci il ofera gratuit sau chiar cu comisioane reduse la jumatate (are logica, ca nu mai ocupi timpul angajatilor)
  • +7 (7 voturi)    
    CHF (Marţi, 1 iulie 2008, 19:02)

    superneutrino [anonim]

    da creditele in CHF sunt cu mai multe jmecherii si in realitate prea putini le inteleg.
    Am un credit in derulare la OTP pe CHF. Initial am luat la promotie 4.99% pe an dobanda. Dar la finalul perioadei de promotie, dobanda pe CHF se calculeaza dupa regula 5.5% +LIBOR pe 3 luni adica imi iese 5.5% + 2,81167 aprox = 8.31%
    pentru LIBOR consultati http://www.bba.org.uk/bba/jsp/polopoly.jsp?d=141&a=627

    In sfarsit unde pierd cu CHF???
    Apoi pierd la cursul de schimb care in general la CHF cumparat la OTP e cu 2-3% mai mare decat al bnr, sau decat la alte banci. Nu ma consoleaza ca la CHF sunt si cursuri mai nesimtite, gen bancpost -dar daca merg la alte banci cu curs mai mic pe CHF , merg degeaba ca nu au nici macar sa iti arate la fata CHFu.
    La casele de schimb foarte rar gasesti CHF si atunci la pret chiar mai mare decat la OTP.
    De fapt asta e problema mare cu CHF-u. Platesti pe el in lei cat vrea banca.
    Daca as filuat EURO, apoi as fi putut cumpara EURO sub pretul BNR de la diverse case din oras. dar cine naiba imi vinde CHF ???
    Asta e marea chestie. Eu catig in lei. Daca in termeni reali iau dobanda perceputa de otp 8.31%
    la care adaug un 3% diferenta de curs imi iese 11.31%, dobanda care la urma urmei nu e mica deloc !!!
    Inca o chestie daca cumpar de undeva CHF si ii bag depozit la OTP, atunci primesc 0.75% pe AN !!!! ALOOOOO ??? Dobanda din care mi se ia si impozit ATENTIE.
    Fiind vorba de o valuta exotica si alte banci nu se inghesuie sa iti dea dobanda buna la un astfel de depozit. In cel mai bun caz am gasit 1.5 % pe AN.
    Prin comparatie daca aduni EURO si ii pui depozit ca sa faci o plata anticipata, tot primesti un 4% dobanda. Ceea ce e MULT mai rezonabil decat 0.75% !!!
    Asadar ATENTIE la neatentie (CHF)

    Mai sunt si alte lucruri de zis la CHF. Nu uitati ca LIBOR a crescut enorm in ultimii ani de cand ESTUL SALBATIC se imprumuta in draci in CHF (Polonia, Ungaria, Romania, Bulgaria etc ...) Astfel CHF se intareste si practic, platesti mai mult!
    • -3 (3 voturi)    
      tot CHF (Marţi, 1 iulie 2008, 22:41)

      din [anonim] i-a raspuns lui superneutrino

      Poti sa faci o refinantare de la Volskbank cu 3.95, dar cu comisionele lor cam un 6%.
      De fapt nu este riscant, ca poti face oricand o refinantare in orice moneda.
      Totusi, dobanzile in Romania sunt destul de mari.
      • +2 (2 voturi)    
        refinanţare (Miercuri, 2 iulie 2008, 9:35)

        furia [utilizator] i-a raspuns lui din

        Problema cu variaţia parităţii e că atunci când ajunge să te afecteze, şi vrei refinanţarea, nu scapi de pierderea pricinuită de variaţie.
        E o bursă. Atunci când cotaţia CHF creşte, îţi alegi un moment în care consideri că a crescut suficient de mult ca să merite trecerea la altă monedă, şi insuficient ca să fi atins deja maximul. Chiar şi aşa, în urma refinanţării, te vei alege cu acelaşi credit "dezavantajos" d.p.d.v. dobândă (RON, EUR) doar că pe o valoare mai mare.
        Şi nu poţi zice că doar una din monezi o să fie afectată (în cazul de faţă RON sau EUR) şi că o alegi pe cealaltă: de-acum încolo, exceptând vreo imbecilitate de proporţii făcută de guvernanţi, cele două monezi o să meargă destul de bine în tandem. De altfel e şi o condiţie pentru a putea trece la euro în viitor.
  • +6 (6 voturi)    
    Are dreptate (Marţi, 1 iulie 2008, 19:04)

    Alin [anonim]

    Daca nu stiti nu vorbiti, omul are dreptate, creditarea in franci elvetieni este foare riscanta. In momente de criza toti banii se duc in aur si franc elvetian (considerata moneda safety heaven)
    Cotatia USD/CHF : 2003 : 1.515
    Cotatia USD/CHF : 2008 : 0.906

    Una si mai faina
    Cotatia USD/CHF : 1983 : 2.900
    Cotatia USD/CHF : 1988 : 1.200

    Faceti un calcul si vedeti cit ati pierde in 4 ani daca la fel s-ar intimpla si cu cotatia RON/CHF, sa nu mai vorbim ca pe termen lung de 20-30 de ani poate fi un dezastru
    • -4 (6 voturi)    
      trishti (Marţi, 1 iulie 2008, 20:36)

      romika [anonim] i-a raspuns lui Alin

      .....in 20-30 de ani poti sa si mori...se poate intampla orice...cert este ca ACUM sunt f avantajoase creditele CHF.... iar riscante sunt ABSOLUT toate creditele (nu conteaza moneda)..
      • +6 (6 voturi)    
        ... (Marţi, 1 iulie 2008, 22:47)

        furia [utilizator] i-a raspuns lui romika

        Poate că în 30 de ani mori (vezi totuşi că asta nu scapă de datorie moştenitorii, dacă vor să păstreze de datorie casa). Merge şi principiul "după mine potopul".
        Dar n-ai citit cu atenţie mesajul precedent: între '83 şi '88 a crescut cursul de doua ori jumate. Adică, pentru a înţelege: dacă ai fi avut credit în CHF şi salariu în dolari, plăteai de doua ori jumate mai mult decât zicea desfăşurătorul făcut când ai luat creditul. Şi asta nu în 20 de ani, ci în cinci. Şi bănuiesc că 5 ani mai speri să trăieşti.
        Şi, după cum arată cifrele din mesajul ăla, nu au fost cinci ani de excepţie.
    • -3 (3 voturi)    
      Pt. Alin (Marţi, 1 iulie 2008, 23:30)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Draga Alin CHF nu mai e moneda de refugiu demult..incearca sa te uiti pe Wikipedia pentru inceput..ca sa nu te trimti la carti de politica monetara...
      Oricum te-as trimite degeaba atata timp cat compari CHF cu USD...de parca EUR/USD nu avut aceeasi evolutie..:)))
      Pueril rationament ..ca si cel al domnilor bancheri...
      • +4 (4 voturi)    
        Crezi ce spui ? (Miercuri, 2 iulie 2008, 1:03)

        alin [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Draga Marian, ia uita-te te rog putin la graficele astea si vezi in perioada de crize ce s-a intimplat cu CHF -ul , uita-te si la pretul aurului la grafice si vezi poate este un trend asemanator :-)

        http://www.dailyfx.com/charts/Chart.html?symbol=USD/CHF
        poti alege si alte monede pentru cultura ta generala

        Sper ca nu imi dai carti scrise de vreun ametit de profesoras de la noi din facultati care nu a facut o tranzactie pe piata financiara
  • -4 (6 voturi)    
    CHF???? (Marţi, 1 iulie 2008, 23:26)

    XXX [anonim]

    Aha vrajeala..CHF nu mi e de mult moneda de refguiu pentri ivnetitori...cien a citit ceva teorie monetara de dupa 1970, adica de dupa spargerea tratatului de la Bretton-Woods stie chestia asta...
    Dar deh..domnii bancheri vor sa sperie publicul cu "monede exotice"..Monede exotice ar fi leu romanesc pe care se speculeaza la greu (cel putin anul trecut..) nu francul elvetian...
    Si apoi tot ei isi dau cu stangul in dreptul..si admit ca CHF se calueaza in functie de cursul europ/leu..deci practic suport in plus riscul de curs dintre euro/chf...pai scuze...daca euro scade pt. ca economia UE o duce rau si fuge lumea pe CHF (culmea nu pe aur..) eu imi fac probleme ca scade euro si creste CHF..dac ei cu credite in euro? cum or sa stea cu cursul ??
    daca imi permiteti caofonia..:))
    Oricum economia Elvetiei este mult mai integrata cu UE decat in anii 50 cand era considerat CHF moneda de refugiu...si acum cursul euro/chf evolueaza constant si in tandem...luati fluctuatiile fata de USD de exemplu...
    Apropo exemplul de sus cu CHF/USD este absolut pueril atata timp cat se stie care este politica SUA de slabire a doalrului..pai uitati-va la cursul EUR?USD...ca tot aceleasi fluctautii au fost...de ce credeti ca nu mai dau bancile credite in USD??? :)))
    Deci la opinii de genul astora de la mari bancheri (BCR, BRD, RZB)...eu zic iarasi pass...
    • +5 (5 voturi)    
      Pt. XXXX (Miercuri, 2 iulie 2008, 1:22)

      alin [anonim] i-a raspuns lui XXX

      LA orice moneda esti expus pe termen mediu si lung daca nu este moneda tarii. Expunerea este data de volatilitatea unei monezi , normal ca acum creditele in Euro sunt mai rentabile datorita aderarii tarii noastre la UE si perspectiva ca in viitor sa trecem la moneda Euro.
      Monedele de risc ramin: JPY (monede folosite de carry traders datorita ratei mici a dobinzii practicata de banca centrala a Japoniei) , CHF - moneda de refugiu (CHF/USD are exact acelasi trend ca si Euro/USD, oare de ce ? )

      Monedele safe heaven sunt in functie de evolutia economica a diferitelor zone, vezi articolul asta :
      http://www.vwa.unisg.ch/RePEc/usg/dp2007/DP-22-SO.pdf

      De exemplu dolarul a fost in diferite perioade considerat moneda safe heaven

      Pentru toti cititorii de aici va recomand sa atuncati un ochi pe graficele de la site-ul:
      http://www.dailyfx.com/charts/Chart.html?symbol
      Alegeti la INstruments ce modeda doriti si la Time alegeti week sau month sa aveti un spectru de timp mai larg

      Mult noroc celor care au credit in alte valute decit Euro
      • -4 (4 voturi)    
        Pt. Alin (Miercuri, 2 iulie 2008, 6:12)

        xxx [anonim] i-a raspuns lui alin

        Practic tu invoci aici volatilitatea altor monede in raport cu EUR, adica ce nu e EUR e exotic...
        Pai e cam gresit...oricum variatia CHF/EUR este destul de mica si inca nu exista confiirmare conform careia CHF ar fi moneda de refugiu pentru cei care stau pe EUR. Oricum ar trebui sa stii ca graficele nu iti arata evolutii viitoare ci doar trecute si nici unul nu se refera la CHF/EUR pentru ati confirma teoria...
        Tu compari mere cu pere...USD cu CHF si zici ca si la EUR e la fel..wrong...
        comparatia CHF/USD nu sta in picioara , ca si aberatia aia cu salariu in USD si creditul in CHF..daca imi arati tu un american de rand care are credit in CHF sau a avut sau macar sa stie unde e Elvetia pe harta iti accept argumentele..
        In esenta ceea ce tin sa iti transmit este ca CHF nu mai este moeda de refugiu si daca tot iti plac graficele compara graficul gold cu cel CHF prin intermediul EUR sau USD in ultimii 2-3 ani si ai sa te convingi..:)
        Acum daca tie iti place sa dai mai mult rata la un credit in EUR(apropo BCE tocami cred ca majoreaza dobanda daca nu a si facut-o..ca e inflatie 4% in UE) si sa te autoconvingi ca nu e bine pe CHF..argumente sunt destule ca se minti singur si frumos...deocamdata faptele te contrazic si pe tien si pe domnii bancheri fara performante de la BCR care in mod patetic isi justifica esecul la sfarsit de mandat prin riscul creditarii in CHF...Penibil...
        • +5 (5 voturi)    
          Cred ca nici tu nu intelegi ce spui (Miercuri, 2 iulie 2008, 8:10)

          Alin [anonim] i-a raspuns lui xxx

          Am scris : "LA orice moneda esti expus pe termen mediu si lung daca nu este moneda tarii" sau moneda in care iti iei salariu
          Si tu imi raspunzi : "omparatia CHF/USD nu sta in picioara , ca si aberatia aia cu salariu in USD si creditul in CHF..daca imi arati tu un american de rand care are credit in CHF sau a avut sau macar sa stie unde e Elvetia pe harta iti accept argumentele.."

          Dar in Romania teoria sta in picioare , romanii au credite in CHF si veniturile in lei sau negociat in Euro. CUm ii cu teoria ?

          Am scris "Monedele safe heaven sunt in functie de evolutia economica a diferitelor zone" => CHF poate deveni oricind safe heaven (este si la ora actuala dar nu imi pierd vremea saiti demonstrez) , in anii 50 a fost safe heavem datorita neimplicarii Elvetiei in razboi (asta era conjunctura la acea perioada )

          Ai scris: "Oricum ar trebui sa stii ca graficele nu iti arata evolutii viitoare ci doar trecute"
          - gresit , toate previziunile se fac pe evolutii anterioare raportate la crize economice in diferite zone ale globului + din grafice poti sa ai o idee la ce poti fi expus

          Ai scris: "Pai e cam gresit...oricum variatia CHF/EUR este destul de mica "
          - In anii 92 a fost o cadere de la cotatia EUR(pe atunci marca germana)/CHF 1.900 la 1.400 , la un imprumut sa zicem rotund de 200 000 Franci erau 105 000 Euro
          Dupa 4 ani 200 000 Franci valorau 142 000 Euro , deci cit pierdeai ?

          Acum sper ca ai inteles toate comparatiile , ma repet inca o data , orice moneda este riscanta daca nu este moneda in care iti iei salariu(Chiar tu imi spuneai ca americanii nu au luat credit in franci , pai normal ca doar nu sunt fazani) . Euro este ok acum deoarece in citiva ani Romania va adopta moneda Euro.

          Nu am scris mai sus ca bancile din ROmania nu fac jaf la drumul mare , doar ca in franci pe linga ca esti jefuit mai ai si riscul deprecierii monedei
          Hai noroc si mult succes la creditele in franci :-)
          • 0 (2 voturi)    
            o mica concluzie (Miercuri, 2 iulie 2008, 9:29)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Alin

            cu alte cuvinte, ar fi indicat sa scapi si de creditele in lei inainte de trecerea la euro.
            Dar cred ca ma prinde si pensia pana cand Romania va trece la euro.
            • +3 (3 voturi)    
              euro (Miercuri, 2 iulie 2008, 11:06)

              furia [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

              Nu e bună concluzia, pentru că odată cu trecerea la euro cursul va fi îngheţat.
              Altfel spus o să fie aceleaşi efecte asupra creditelor ca în cazul creditelor în ROL odată cu trecerea la RON.
  • 0 (2 voturi)    
    creditele in dolari canadieni (Marţi, 1 iulie 2008, 23:37)

    pont [anonim]

    sunt cele mai stabile.
  • -2 (2 voturi)    
    bancile mamut (Miercuri, 2 iulie 2008, 2:05)

    sor [anonim]

    cota BCR, adica a bancilor mamut a scazut pt politica pe care inca o mentineti de pe vremuri. Ce va pasa voua, aveti cota mare inca, si va permiteti voi sa va mentineti comisioanele voastre de administrare, de acordare, de risc de cine stie ce, care face ca diferenta dintre dobanda si DAE sa fie uriasa. Cand vad UNICREDIT ce smecheri se cred, ca au o dobanda chiar EURIBOR, dar au comision de administare 0.5/luna, adica 6% pe an, mi se face scarba de toti mamutii astia.

    Eu am credit in CHF, si am calculat aprox cat ar trebui sa cresca CHF astfel ca rata sa ajunga la nivelui ratei in cazul in care-mi luam creditu in lei. Cam 40% ar trebui sa creasca, asa ca stau linistit, si nu mai cred eu in toate balivernele. Anu trecu a fost acea variatie incredibila, adica 20% dintre minim si maxim, si a fost ceva total artificial, pt 40% ar trebui sa cada un meteorit :) .
  • -2 (2 voturi)    
    articol de "viata satului" (Miercuri, 2 iulie 2008, 5:05)

    zvezda [anonim]

    Inca un comunicat "profi" marca BNR.
    Nu stiu cine poate spune care e cea mai "exotica" valuta din lume, dar dintre cele disponibile noua cred ca cel mai exotic e leul. Daca CHF e safe haven (nu mai e, dar sa zicem), leul ce e? Moneda de offside?

    Eu as lua credit in euro pe considerentul ca nu sunt la cheremul bancii la schimbul valutar, si pentru ca economia noastra e ancorata cel mai mult de zona euro. Asta cred eu ca ar prezenta cel mai mic risc valutar. Cumva si salariile urmeaza cursul euro, chiar daca se ajusteaza cu ceva intarziere.

    Nu vad care e problema BNR-ului daca dau bancile credite in moneda din Botswana, de ex. Cat se poate intari? ;)
  • 0 (2 voturi)    
    Am luat credit in Franci (Miercuri, 2 iulie 2008, 5:25)

    vasilica [anonim]

    Am luat credit in Franci i-am schimbat in lei si i-am pus la banca , primesc 10 % in lei si platesc 6% in franci. Nu e deloc rau.
  • 0 (2 voturi)    
    intrebare pentru cunoscatori (Miercuri, 2 iulie 2008, 8:58)

    gimini [anonim]

    Stie cineva daca Pula din Botswana e sau nu moneda de refugiu? Am niste surplus de lei si ma gandeam sa deschid o banca la care sa dau credite in Pule botswaneze... sunt convins ca romanii ar fi ultra-incantati de posibilitatea de a se imprumuta in aceasta moneda stabila si foarte draga lor.
  • 0 (2 voturi)    
    pt vasilica (Miercuri, 2 iulie 2008, 8:59)

    io [anonim]

    vasilica,la ce banca i-ai depozitat?si de unde i-ai luat?
  • +1 (1 vot)    
    nu pricep (Miercuri, 2 iulie 2008, 10:01)

    ovidiu constantinescu [anonim]

    domnilor,

    daca ne uitam pe acest grafic:
    http://www.valutar360.ro/index.php?valuta1=3&valuta2=7&act=grafice&perioada=4&submit=submit
    observam ca in ultimii 3 ani variatia EUR/Leu a fost aprox aceeasi cu variatia CHF/Leu. Deci, judecand dupa acest grafic (ne putem uita chiar si la perioada 2000-2008) de ce ar fi mai riscant un credit in CHF decat unul in EUR?

    si nu vad ce treaba are cursul CHF/$ din ultimii ani in toata discutia asta...
  • +3 (3 voturi)    
    banci.. (Miercuri, 2 iulie 2008, 10:25)

    mda [anonim]

    M-am uitat peste graficele de pe dailyfx si e adevarat ca francul are o evolutie ceva mai stabila in comparatie cu alte monede. cat despre sansele ca el sa varieze din cauza cererii de credite,mie se pare foarte normal si alin are dreptate.eu tot nu inteleg insa cum de mai exista oameni care cred ca banca vreodata o sa faca ceva ca tu client sa iesi in castig.n-am vazut niciodata creditul in franc elvetian ca fiind o mare afacere.in plus,banca stie ce face.anticipeaza cresterea cursului si a liborului si arunca pe piata momeala cu tot felul de dobanzi care sa para cat mai avantajose.la fel si cu depozitele.dobanda e 10% in timp ce inflatia e aproape 9% si in continua crestere..
    si din cate stiu,moneda in care iti iei salariul e si cea mai sigura pt un credit.bnr-ul tot vorbeste de asta prin rapoarte si tot degeaba. de ce o fi atat de greu de inteles?
  • +3 (3 voturi)    
    moneda exotica (Miercuri, 2 iulie 2008, 13:51)

    Gigell [anonim]

    Domnilor, ca sa lamurim chestia cu moneda exotica: o moneda este considerata exotica daca pe piata pe care actionezi acea moneda are un volum mic de tranzactionare. Caz in care tranzactiile intre moneda principala a pietii (leul in cazul de fata) si moneda respectiva se fac in general printr-o moneda intermediara (aici EUR) pentru ca altfel o tranzactie in moneda exotica s-ar face la un curs mult prea volatil. (eu am CHF, altii n-au, e cerere mare, cer un curs nesimtit samd). Doua cursuri de schimb (orice schimb valutar are un ceficient de risc) doi coeficienti de risc = risc mai mare.

    Acu' eu sunt de acord ca sistemul bancar romanesc e de o calitate execrabila in general iar bancile mari sunt de-a dreptul nesimtite si ofera niste servicii de toata jena...
  • -1 (1 vot)    
    serviciu slab (Miercuri, 2 iulie 2008, 16:30)

    asinth [anonim]

    BCR a pierdut cota de piata nu din cauza ca nu au acordat imprumuturi in franci elvetieni, ci din cauza serviciului slab a functionarilor ( multi obisnuiti asa din epoca ceausista), si a birocratiei mari pe care o au. Nu aveau deloc respect pentru clientii lor, de aceea foarte multi am renuntat la serviciile BCR.
  • -1 (1 vot)    
    BCR=RAHAT (Miercuri, 2 iulie 2008, 23:33)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Au pierdut din cota de piata, fiindca au niste servicii jalnice. Sunt singura banca de pe piata, care inca tin banii virati in contul tau cateva zile. Am avut cont la ei si mi s-a virat salariul. Din BRD au plecat, insa la BCR au ajuns peste o saptamana!!!!! Ceilalti colegi, cu conturi in alte banci aveau banii a doua zi.

    Legat de CHF: sunt acri strugurii pt domnii de la BCR si BRD. Cum naiba un credit luat in CHF iese cu 10k mai ieftin decat in EUR si 20k mai ieftin decat in lei? Normal ca iau credit in CHF!!! Eu am prieteni in Elvetia de prin anii '80. Raportul CHF/DEM si ulterior CHF/EUR e aproape neschimbat de atunci....
  • +1 (1 vot)    
    nedumerire (Joi, 3 iulie 2008, 2:47)

    sor [anonim]

    intrebare, dupa cum zic ei in articol, daca acuma raportu este de 1.6 si acuma un an era de 1.55, asta nu inseamna ca CHF a slabit fatza de euro, si pentru cei care platesc rata in CHF nu e mai bine? adica nu platesc mai putin?
  • 0 (0 voturi)    
    experienta mea (Vineri, 4 iulie 2008, 10:28)

    meda [anonim]

    Aveam nevoie de un credit imobiliar de 37.000 Euro.
    1. B.C.R. - dupa 30 ani (ca pe perioada mai mica cica nu se poate) dadeam inapoi 108.000 euro ( la un calcul relativ adica rata x 360 luni)
    2. O.T.P. credit in franci pe 20 de ani (la aceleasi venituri - la ei se poate). La acelasi calcul facut adica rata x 240 luni dau inapoi 72.000 euro. Voi ce ati alege?