Fostul presedinte al BCR: Creditarea in franci elvetieni este o activitate iresponsabila in Romania

de D.Z.     HotNews.ro
Marţi, 1 iulie 2008, 15:15 Economie | Finanţe & Bănci

BCR a refuzat sa ofere credite in franci elvetieni pentru ca este o activitate iresponsabila in Romania, a declarat marti fostul presedinte executiv al institutiei, Manfred Wimmer, precizand ca acesta a fost unul dintre motivele care au dus la  scaderea cotei de piata a BCR in ultima vreme.

Wimmer a aratat ca BCR a pierdut din cota de piata pentru ca nu a agreat tranzactiile cu grad ridicat de risc, asa cum sunt imprumuturile pentru municipalitati si creditele in franci elvetieni.

"Am decis sa nu concuram cu bancile mici care urmaresc cota de piata. Nu am acordat imprumuturi in franci elvetieni si am pierdut. Creditarea in franci elvetieni este o activitate iresponsabila in Romania", a afirmat Wimmer.

Cota de piata a BCR s-a diminuat constant, in ultimii doi, de la 26% la 24%. Creditele in monede exotice - franci elvetieni si yeni - sunt oferite de tot mai multe banci, fiind mai atractive datorita faptului ca dobanda afisata este mai mica decat la imprumuturile in euro sau lei.

Potrivit statisticilor BNR, in prezent, din totalul imprumuturilor acordate gospodariilor, circa 11%, insemnand 2,38 miliarde de euro, sunt in valute exotice.

BNR, ingrijorata de creditarea in franci elvetieni pentru ca implica riscuri valutare foarte ridicate

Oficialii Bancii Nationale a Romaniei si-au exprimat, in mai multe randuri, ingrijorarea fata de disponibilitatea tot mai mare a bancilor comerciale de a oferi credite in franci elvetieni. Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, declara ca avansul creditelor in monede exotice, cum sunt cele in franci elvetieni, implica riscuri valutare foarte ridicate, desi dobanzile sunt mai mici. Isarescu a explicat ca francul elevetian este in mod traditional o moneda de refugiu in care investitorii fac plasamente in perioade tulburi si, astfel, il intaresc.

De asemenea, viceguvernatorul BNR, Cristian Popa, le-a recomandat bancilor sa evite creditarea in franci elvetieni pentru ca acestea se pot dovedi foarte scumpe pe termen lung. Popa arata ca BNR nu poate sa interzica bancilor comerciale sa dea credite in franci elvetieni pentru ca, in cazul in care banca centrala ar lua masuri administrative, bancile din alte state membre ale Uniunii Europene ar putea sa acorde astfel de credite prin deschiderea unor simple birouri locale in Romania.

Bancile comerciale au pozitii diferite despre creditele in franci elvetieni

Pozitia BNR a fost sustinuta de presedintele BRD SocGen, Patrick Gelin, care a declarat ca, din punctul sau de vedere, creditarea in franci elvetieni in Romania "este o nebunie" pentru ca implica riscuri valutare foarte mari. La polul opus, presedintele Volksbank, Gerald Schreiner, a aratat ca nu considera foarte riscante creditele in franci elvetieni pentru ca dobanzile atasate acestei valute nu au fluctuat semnificativ in ultimii cinci ani.

Oficialii Raiffeisen au admis ca exista riscuri mai mari pentru creditele in franci elvetieni, dar au spus ca, atat timp cat alte banci ofera astfel de produse, Raiffeisen nu se poate scoate singura din piata.

Riscul valutar mai ridicat in cazul creditelor in franci elvetieni este generat de calculul indirect al cursului leu/franc, care se face pe baza raportului euro/franc de pe pietele internationale si a cotatiilor euro/leu de la Bucuresti. Cursul euro/franc este in prezent la nivelul de 1,60 franci elvetieni pentru un euro, iar in urma cu un an euro se tranzactiona la 1,55 franci.

Creditele in franci elvetieni se gasesc in oferta multor banci printre care Bancpost, Banca Romaneasca, Credit Europe Bank, Garanti Bank, Millennium Bank, OTP Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank si Volksbank.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

11832 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    mai putin profitabile cumva ? (Marţi, 1 iulie 2008, 16:28)

    meh [anonim]

    pt ca francul elvetian, spre deosebire de leu (si poate chiar de euro), e o valuta mai stabila ?

    cit despre cota de piata a BNR ... asta merita. dupa ce acrituri lucreaza la ei si modul in care te trateaza ... nici nu merita altceva.
      #showComment#showComment
  • +5 (7 voturi)    
    turnul de fildes (Marţi, 1 iulie 2008, 16:29)

    Claudiu [anonim]

    Dl Wimmer ar fi trebuit sa intre incognito intr-o agentie BCR sa vada calitatea serviciilor. Ar fi avut o revelatie si, poate, ar fi inteles de ce cota de piata a BCR s-a redus. Si va continua sa se reduca. Pentru ca au niste servicii de RAHAT.

    Dar, sigur, e mai usor sa spui ca e iresponsabila concurenta, nu ca suntem noi lenesi...
      #showComment#showComment
  • +2 (6 voturi)    
    de ce? (Marţi, 1 iulie 2008, 16:35)

    carcotasul [anonim]

    foarte "interesant" articolasul ... "Creditarea in franci elvetieni este o activitate iresponsabila in Romania". un articol serios ar fi explicat si de ce, ca sa asigure o informare a cititorilor in sensul adevarat al cuvantului. asa arata ca un fel de publicitate mascata a BCR: uite dom'le ce seriosi sunt astia, nu se baga in activitati riscante
      #showComment
  • +4 (4 voturi)    
    Mascarea propriei incompetente (Marţi, 1 iulie 2008, 17:18)

    misterb [anonim]

    Este cu totul fals . BRD nu cred ca este banca mica si a suflat pozitia de lider la profit si la nr de unitati si vor mai urma...
    A scazut cota de piata ca austriecii au venit cu nasul pe sus sa inventeze roata si au dat cu rahatul de pamant atat de tare incat au scapat situatia de sub control si au stricat si bulversat absolut tot. Au adus numai 'Destepti" mediocrii d ela alte banci dina lea mici dar cu imagine chipurile uitand ca oamenii din BCR care existau au dus banca si au pastrat-o in pozitia d elider. Las ca au venit fatucile care arata bine si le incanta ochiul pe holuri sa faca angajari si rahatul praf. Acolo e vorba de sinergie, de chimia felului de a fi si Erste ar fi trebuit sa invete d ela RZB ce si cum . Niste infumurati care au luat-o in bot si oricum un peste mult prea mare pentru wurstiul lor. nici cu Millenium nu ma laudam aia erau mai varza.
  • +5 (5 voturi)    
    unde-i miezul? (Marţi, 1 iulie 2008, 18:08)

    baba rada [anonim]

    sunt riscante creditele in swiss francs! mai ales pt imprumutati!cursul a adaugat 3% la dobanda intr-un singur an! cine zice altceva habar n-are ori minte! in ce priveste cote de piata, e cert ca primele 4 "mari" au coborat in favoarea celorlalte 38 de banci mici!
    iar la relatia cu clientii este o prostie sa generalizezi la nivel de institutie-sunt si consilieri buni si "acrituri". Daca intr-o familie exista o "oaie neagra" insemna ca toti ceilalti trebuie "taiati"?
    E timpul sa ne crestem cultura ca fiecare dintre noi suntem si vanzatori si cumparatori de ceve in acelasi timp!
      #showComment
  • +7 (7 voturi)    
    CHF (Marţi, 1 iulie 2008, 19:02)

    superneutrino [anonim]

    da creditele in CHF sunt cu mai multe jmecherii si in realitate prea putini le inteleg.
    Am un credit in derulare la OTP pe CHF. Initial am luat la promotie 4.99% pe an dobanda. Dar la finalul perioadei de promotie, dobanda pe CHF se calculeaza dupa regula 5.5% +LIBOR pe 3 luni adica imi iese 5.5% + 2,81167 aprox = 8.31%
    pentru LIBOR consultati http://www.bba.org.uk/bba/jsp/polopoly.jsp?d=141&a=627

    In sfarsit unde pierd cu CHF???
    Apoi pierd la cursul de schimb care in general la CHF cumparat la OTP e cu 2-3% mai mare decat al bnr, sau decat la alte banci. Nu ma consoleaza ca la CHF sunt si cursuri mai nesimtite, gen bancpost -dar daca merg la alte banci cu curs mai mic pe CHF , merg degeaba ca nu au nici macar sa iti arate la fata CHFu.
    La casele de schimb foarte rar gasesti CHF si atunci la pret chiar mai mare decat la OTP.
    De fapt asta e problema mare cu CHF-u. Platesti pe el in lei cat vrea banca.
    Daca as filuat EURO, apoi as fi putut cumpara EURO sub pretul BNR de la diverse case din oras. dar cine naiba imi vinde CHF ???
    Asta e marea chestie. Eu catig in lei. Daca in termeni reali iau dobanda perceputa de otp 8.31%
    la care adaug un 3% diferenta de curs imi iese 11.31%, dobanda care la urma urmei nu e mica deloc !!!
    Inca o chestie daca cumpar de undeva CHF si ii bag depozit la OTP, atunci primesc 0.75% pe AN !!!! ALOOOOO ??? Dobanda din care mi se ia si impozit ATENTIE.
    Fiind vorba de o valuta exotica si alte banci nu se inghesuie sa iti dea dobanda buna la un astfel de depozit. In cel mai bun caz am gasit 1.5 % pe AN.
    Prin comparatie daca aduni EURO si ii pui depozit ca sa faci o plata anticipata, tot primesti un 4% dobanda. Ceea ce e MULT mai rezonabil decat 0.75% !!!
    Asadar ATENTIE la neatentie (CHF)

    Mai sunt si alte lucruri de zis la CHF. Nu uitati ca LIBOR a crescut enorm in ultimii ani de cand ESTUL SALBATIC se imprumuta in draci in CHF (Polonia, Ungaria, Romania, Bulgaria etc ...) Astfel CHF se intareste si practic, platesti mai mult!
      #showComment
  • +6 (6 voturi)    
    Are dreptate (Marţi, 1 iulie 2008, 19:04)

    Alin [anonim]

    Daca nu stiti nu vorbiti, omul are dreptate, creditarea in franci elvetieni este foare riscanta. In momente de criza toti banii se duc in aur si franc elvetian (considerata moneda safety heaven)
    Cotatia USD/CHF : 2003 : 1.515
    Cotatia USD/CHF : 2008 : 0.906

    Una si mai faina
    Cotatia USD/CHF : 1983 : 2.900
    Cotatia USD/CHF : 1988 : 1.200

    Faceti un calcul si vedeti cit ati pierde in 4 ani daca la fel s-ar intimpla si cu cotatia RON/CHF, sa nu mai vorbim ca pe termen lung de 20-30 de ani poate fi un dezastru
      #showComment#showComment
  • -4 (6 voturi)    
    CHF???? (Marţi, 1 iulie 2008, 23:26)

    XXX [anonim]

    Aha vrajeala..CHF nu mi e de mult moneda de refguiu pentri ivnetitori...cien a citit ceva teorie monetara de dupa 1970, adica de dupa spargerea tratatului de la Bretton-Woods stie chestia asta...
    Dar deh..domnii bancheri vor sa sperie publicul cu "monede exotice"..Monede exotice ar fi leu romanesc pe care se speculeaza la greu (cel putin anul trecut..) nu francul elvetian...
    Si apoi tot ei isi dau cu stangul in dreptul..si admit ca CHF se calueaza in functie de cursul europ/leu..deci practic suport in plus riscul de curs dintre euro/chf...pai scuze...daca euro scade pt. ca economia UE o duce rau si fuge lumea pe CHF (culmea nu pe aur..) eu imi fac probleme ca scade euro si creste CHF..dac ei cu credite in euro? cum or sa stea cu cursul ??
    daca imi permiteti caofonia..:))
    Oricum economia Elvetiei este mult mai integrata cu UE decat in anii 50 cand era considerat CHF moneda de refugiu...si acum cursul euro/chf evolueaza constant si in tandem...luati fluctuatiile fata de USD de exemplu...
    Apropo exemplul de sus cu CHF/USD este absolut pueril atata timp cat se stie care este politica SUA de slabire a doalrului..pai uitati-va la cursul EUR?USD...ca tot aceleasi fluctautii au fost...de ce credeti ca nu mai dau bancile credite in USD??? :)))
    Deci la opinii de genul astora de la mari bancheri (BCR, BRD, RZB)...eu zic iarasi pass...
      #showComment
  • 0 (2 voturi)    
    creditele in dolari canadieni (Marţi, 1 iulie 2008, 23:37)

    pont [anonim]

    sunt cele mai stabile.
  • -2 (2 voturi)    
    bancile mamut (Miercuri, 2 iulie 2008, 2:05)

    sor [anonim]

    cota BCR, adica a bancilor mamut a scazut pt politica pe care inca o mentineti de pe vremuri. Ce va pasa voua, aveti cota mare inca, si va permiteti voi sa va mentineti comisioanele voastre de administrare, de acordare, de risc de cine stie ce, care face ca diferenta dintre dobanda si DAE sa fie uriasa. Cand vad UNICREDIT ce smecheri se cred, ca au o dobanda chiar EURIBOR, dar au comision de administare 0.5/luna, adica 6% pe an, mi se face scarba de toti mamutii astia.

    Eu am credit in CHF, si am calculat aprox cat ar trebui sa cresca CHF astfel ca rata sa ajunga la nivelui ratei in cazul in care-mi luam creditu in lei. Cam 40% ar trebui sa creasca, asa ca stau linistit, si nu mai cred eu in toate balivernele. Anu trecu a fost acea variatie incredibila, adica 20% dintre minim si maxim, si a fost ceva total artificial, pt 40% ar trebui sa cada un meteorit :) .
  • -2 (2 voturi)    
    articol de "viata satului" (Miercuri, 2 iulie 2008, 5:05)

    zvezda [anonim]

    Inca un comunicat "profi" marca BNR.
    Nu stiu cine poate spune care e cea mai "exotica" valuta din lume, dar dintre cele disponibile noua cred ca cel mai exotic e leul. Daca CHF e safe haven (nu mai e, dar sa zicem), leul ce e? Moneda de offside?

    Eu as lua credit in euro pe considerentul ca nu sunt la cheremul bancii la schimbul valutar, si pentru ca economia noastra e ancorata cel mai mult de zona euro. Asta cred eu ca ar prezenta cel mai mic risc valutar. Cumva si salariile urmeaza cursul euro, chiar daca se ajusteaza cu ceva intarziere.

    Nu vad care e problema BNR-ului daca dau bancile credite in moneda din Botswana, de ex. Cat se poate intari? ;)
  • 0 (2 voturi)    
    Am luat credit in Franci (Miercuri, 2 iulie 2008, 5:25)

    vasilica [anonim]

    Am luat credit in Franci i-am schimbat in lei si i-am pus la banca , primesc 10 % in lei si platesc 6% in franci. Nu e deloc rau.
  • 0 (2 voturi)    
    intrebare pentru cunoscatori (Miercuri, 2 iulie 2008, 8:58)

    gimini [anonim]

    Stie cineva daca Pula din Botswana e sau nu moneda de refugiu? Am niste surplus de lei si ma gandeam sa deschid o banca la care sa dau credite in Pule botswaneze... sunt convins ca romanii ar fi ultra-incantati de posibilitatea de a se imprumuta in aceasta moneda stabila si foarte draga lor.
  • 0 (2 voturi)    
    pt vasilica (Miercuri, 2 iulie 2008, 8:59)

    io [anonim]

    vasilica,la ce banca i-ai depozitat?si de unde i-ai luat?
  • +1 (1 vot)    
    nu pricep (Miercuri, 2 iulie 2008, 10:01)

    ovidiu constantinescu [anonim]

    domnilor,

    daca ne uitam pe acest grafic:
    http://www.valutar360.ro/index.php?valuta1=3&valuta2=7&act=grafice&perioada=4&submit=submit
    observam ca in ultimii 3 ani variatia EUR/Leu a fost aprox aceeasi cu variatia CHF/Leu. Deci, judecand dupa acest grafic (ne putem uita chiar si la perioada 2000-2008) de ce ar fi mai riscant un credit in CHF decat unul in EUR?

    si nu vad ce treaba are cursul CHF/$ din ultimii ani in toata discutia asta...
  • +3 (3 voturi)    
    banci.. (Miercuri, 2 iulie 2008, 10:25)

    mda [anonim]

    M-am uitat peste graficele de pe dailyfx si e adevarat ca francul are o evolutie ceva mai stabila in comparatie cu alte monede. cat despre sansele ca el sa varieze din cauza cererii de credite,mie se pare foarte normal si alin are dreptate.eu tot nu inteleg insa cum de mai exista oameni care cred ca banca vreodata o sa faca ceva ca tu client sa iesi in castig.n-am vazut niciodata creditul in franc elvetian ca fiind o mare afacere.in plus,banca stie ce face.anticipeaza cresterea cursului si a liborului si arunca pe piata momeala cu tot felul de dobanzi care sa para cat mai avantajose.la fel si cu depozitele.dobanda e 10% in timp ce inflatia e aproape 9% si in continua crestere..
    si din cate stiu,moneda in care iti iei salariul e si cea mai sigura pt un credit.bnr-ul tot vorbeste de asta prin rapoarte si tot degeaba. de ce o fi atat de greu de inteles?
  • +3 (3 voturi)    
    moneda exotica (Miercuri, 2 iulie 2008, 13:51)

    Gigell [anonim]

    Domnilor, ca sa lamurim chestia cu moneda exotica: o moneda este considerata exotica daca pe piata pe care actionezi acea moneda are un volum mic de tranzactionare. Caz in care tranzactiile intre moneda principala a pietii (leul in cazul de fata) si moneda respectiva se fac in general printr-o moneda intermediara (aici EUR) pentru ca altfel o tranzactie in moneda exotica s-ar face la un curs mult prea volatil. (eu am CHF, altii n-au, e cerere mare, cer un curs nesimtit samd). Doua cursuri de schimb (orice schimb valutar are un ceficient de risc) doi coeficienti de risc = risc mai mare.

    Acu' eu sunt de acord ca sistemul bancar romanesc e de o calitate execrabila in general iar bancile mari sunt de-a dreptul nesimtite si ofera niste servicii de toata jena...
  • -1 (1 vot)    
    serviciu slab (Miercuri, 2 iulie 2008, 16:30)

    asinth [anonim]

    BCR a pierdut cota de piata nu din cauza ca nu au acordat imprumuturi in franci elvetieni, ci din cauza serviciului slab a functionarilor ( multi obisnuiti asa din epoca ceausista), si a birocratiei mari pe care o au. Nu aveau deloc respect pentru clientii lor, de aceea foarte multi am renuntat la serviciile BCR.
  • -1 (1 vot)    
    BCR=RAHAT (Miercuri, 2 iulie 2008, 23:33)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Au pierdut din cota de piata, fiindca au niste servicii jalnice. Sunt singura banca de pe piata, care inca tin banii virati in contul tau cateva zile. Am avut cont la ei si mi s-a virat salariul. Din BRD au plecat, insa la BCR au ajuns peste o saptamana!!!!! Ceilalti colegi, cu conturi in alte banci aveau banii a doua zi.

    Legat de CHF: sunt acri strugurii pt domnii de la BCR si BRD. Cum naiba un credit luat in CHF iese cu 10k mai ieftin decat in EUR si 20k mai ieftin decat in lei? Normal ca iau credit in CHF!!! Eu am prieteni in Elvetia de prin anii '80. Raportul CHF/DEM si ulterior CHF/EUR e aproape neschimbat de atunci....
  • +1 (1 vot)    
    nedumerire (Joi, 3 iulie 2008, 2:47)

    sor [anonim]

    intrebare, dupa cum zic ei in articol, daca acuma raportu este de 1.6 si acuma un an era de 1.55, asta nu inseamna ca CHF a slabit fatza de euro, si pentru cei care platesc rata in CHF nu e mai bine? adica nu platesc mai putin?
  • 0 (0 voturi)    
    experienta mea (Vineri, 4 iulie 2008, 10:28)

    meda [anonim]

    Aveam nevoie de un credit imobiliar de 37.000 Euro.
    1. B.C.R. - dupa 30 ani (ca pe perioada mai mica cica nu se poate) dadeam inapoi 108.000 euro ( la un calcul relativ adica rata x 360 luni)
    2. O.T.P. credit in franci pe 20 de ani (la aceleasi venituri - la ei se poate). La acelasi calcul facut adica rata x 240 luni dau inapoi 72.000 euro. Voi ce ati alege?