Bush a promulgat planul financiar de redresare a pietei imobiliare din SUA

de George Florea     HotNews.ro
Miercuri, 30 iulie 2008, 14:30 Economie | Finanţe & Bănci

Presedintele SUA, George W. Bush, a semnat miercuri planul financiar de redresare a pietei imobiliare, plan care fusese deja votat de Congres, anunta agentiile internationale de presa. Planul prevede, printre altele, injectii serioase de capital in piata americana de profil, grav afectata de criza subprime.

Potrivit acestui vast program financiar, institutiile de creditare vor fi sprijinite cu fonduri guvernamentale pentru a preveni si alte posibile falimente, dupa ce sapte institutii de acest gen au intrat in administrarea autoritatilor de stat.

Planul prevede masuri speciale si control guvernamental sporit pentru salvarea Fannie Mae si Freddie Mac, cei doi giganti ai pietei imobiliare aflati acum in dificultate. Caderea lor ar avea consecinte incalculabile pentru economia americana.













Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1844 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Se va vedea ce vor reusi (Miercuri, 30 iulie 2008, 14:47)

    Ciprian [anonim]

    Sper sa le iasa ceva ca sa echilibreze cat de cat situatia.... oricum, le-a prins bine chestia caderea asta, ca sa vada si eu cum e viata si sa se mai trezeasca
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vor reusi (Miercuri, 30 iulie 2008, 15:15)

    Nelu [anonim]

    Bubele sunt prea mari la ei.
    Vor redresa ptr moment situatia, cateva luni, dar apoi ii pasc niste falimente de banci mari. Arunci vine crahul financiar (probabil in 2009, la 80 de ani dupa 1929 - coincidenta).
    Abia dupa ce se mai curata sistemul cred ca se redreseaza situatia incet incet.
  • 0 (0 voturi)    
    inflatie (Miercuri, 30 iulie 2008, 15:28)

    goe [anonim]

    asta vor reusi. adica pierderile se impart frumos la toata populatia.
  • 0 (0 voturi)    
    G.W.Bush (Miercuri, 30 iulie 2008, 15:34)

    Surpriza [anonim]

    Pai ce, stie si sa semneze?
  • -1 (1 vot)    
    Au si ei Bancorexu' lor (Miercuri, 30 iulie 2008, 15:39)

    Piciu' [anonim]

    Ce ironie, smecherii au facut bani, caci trebuie sa fie clar, o fi ea criza imobiliara, dar cineva a facut bani grei, iar *ulimea plateste. Deci se poate, in anul de gratie 2008, in US_of_A. Acu' depinde cat de mare a fost foamea de bani, si daca infuzia votata e suficienta. Din pacate, luzarii de pe piatza imobiliara belesc pretul petrolului, si oamenii cheie de fac ca nu vad, de data asta nota de plata e globala.
  • -1 (1 vot)    
    E si chestie de mental (Miercuri, 30 iulie 2008, 15:40)

    Dr. Fun [anonim]

    Evident, o majoritate de americani observa ce se intampla si practic 3 sferturi din ei considera ca economia merge mai rau anul asta si la fel de multi se tem de inflatie (in UE-zona euro a ajuns deja la 4,4%, in USA e la 3,8% !). Inflatia e importanta, pt. ca agraveaza datoria celor care au luat credite cu dobanda variabila!
    Si ca intotdeauna, cei mai "slabi de inger" si "saraci cu duhul" vor cadea primii, cei mai hotarati, mai increzatori se vor mobiliza si vor incerca sa gaseasca solutii, joburi, combinatii, afaceri, se vor descurca.
    McCain avea totusi dreptate, pericolul real pt. americani e sa intre in "recesiune mentala" ca europenii, pesimisti si blazati!
  • +1 (1 vot)    
    Neincredere in zona euro (Miercuri, 30 iulie 2008, 15:58)

    Cifrus [anonim]

    Cea mai mare cadere a increderii in zona euro de dupa 9/11 2001, s-a inregistrat in iunie 2008 si continua sa se accelereze in luna iulie, a anuntat azi Comisia UE.
    Indicele, revelator pt. increderea consumatorilor si investitorilor, a ajuns la 89,5 nivel mult sub asteptari.
    Recordul e detinut de neincrederea in economia Italiei (-9,6 pct.), urmata de UK (-7,2), Franta (-4,7%), Germania (-4,2%) si Olanda (-3,9%).

    Inflatia medie in zona euro a ajuns la 4,4% in luna iulie, iar in Belgia guvernul a anuntat azi o inflatie de circa 6% pe an (5,91%), apropiata de inflatia prevazuta pt...Romania !!
    Germania rezista mai bine, cu o inflatie de 3,3%.

    Expertii de la Capital Economics considera ca motivele pt. problemele europene sunt: petrolul scump, euro prea puternic, dificultati pt. institutiile bancare/credit si criza imobiliara din USA.

    Petrolul continua sa scada azi, spre 121 $/baril, numerosi analisti intelegand ca economia occidentala va importa si consuma mai putine hidrocarburi. Euro se mentine insa prea puternic in raport cu dolarul (slabit de perspectiva unui deficit bugetar de peste 3% din PIB pe 2009) si de performantele mediocre ale UE.

    Se pare ca daca USA stranuta se imbolnaveste planeta :)
    • 0 (0 voturi)    
      Elvetia (Joi, 31 iulie 2008, 8:20)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Cifrus

      Nu mai confunda toata planeta cu USA. In Elvetia se traieste bine , oamenii majoritatea fericiti. Vezi ca si tarile nordice o duc bine.
  • +1 (1 vot)    
    e simplu la ei (Miercuri, 30 iulie 2008, 19:08)

    adi [anonim]

    e simplu.. au o mega tiparnita de bani

    FED da comanda de cateva tone de hartie, economia se redreseaza

    dar tona aia de hartie trebuia intoarsa

    cu dobanzi fff mari, cine a zis mai sus ca 2009 vin crahul.. bine a zis
  • -1 (1 vot)