Angajatii BCR protesteaza incepand de miercuri, timp de trei zile, impotriva programului de lucru si a nerespectarii unor drepturi legale

de Diana Zaharia     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2008, 17:56 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(13 Aug 2008) RTF, 1KB
Angajatii BCR, membri de sindicat, vor protesta incepand de miercuri, timp de trei zile, purtand banderole, impotriva programului de lucru, a nerespectarii unor drepturi legale si a modului in care functioneaza relatia cu patronatul, a declarat pentru HotNews.ro Ciprian Ionescu, liderul Federatiei Sindicatelor din BCR. Acest tip de probleme sunt caracteristice sistemului bancar, a spus Ionescu, precizand, insa, ca in BCR se inregistreaza cea mai mare rata de concedii medicale si de demisii din intregul sistem.

In protest sunt implicati circa 90% dintre salariatii BCR, care sunt si membri ai sindicatului. "Nu este vorba de o greva, ci de o forma de protest care presupune purtarea unor insemne specifice", a explicat liderul sindical.

"Prima problema este programul de lucru din unitatile teritoriale ale bancii. BCR era banca care deschidea prima, iar de o luna programul a fost modificat. Se deschide cu o ora mai tarziu si s-a prelungit programul cu o ora. Angajatii trebuie sa vina cu cel putin o ora inainte de deschidere ca sa se pregateasca pentru ziua de lucru si pleaca dupa o ora sau doua de la inchidere. Salariatul lucreaza acum zi lumina", a declarat liderul sindical.

Prin prelungirea programului de lucru si din cauza faptului ca zilele de sambata sunt lucratoare in sistemul bancar, angajatii au foarte putin timp liber. Ionescu a aratat ca salariatii nu sunt interesati de plata orelor suplimentare, ci sa li se acorde zile libere.

"Prin nerespectarea drepturilor legale ma refer la faptul ca se lucreaza mai mult de opt ore pe zi, pana la zece sau 12 ore, nu se acorda repaosul saptamanal si nu se platesc orele suplimentare", a precizat acesta.

Pentru a sustine afirmatiile facute, Ionescu a spus ca in ultimul an, Inspectia Muncii a facut mai multe controale si a dat amenzi institutiei din cauza programului de lucru, insa cutumele nu s-au schimbat.

O alta nemultumire a sindicalistilor vizeaza valul de concedieri pe care il pregateste conducerea pentru perioada urmatoare. Ionescu a afirmat ca numarul celor care lucreaza direct cu clientii ar urma sa fie redus la jumatate ceea ce ar afecta calitatea serviciilor prestate si ar ingreuna activitatea angajatilor.

Ionescu a spus ca se afla in dialog permanent cu reprezentatii conducerii BCR, dar pana in prezent a avut loc "un dialog al surzilor". Dupa incheierea celor trei zile de protest, angajatii vor decide cum vor actiona, in functie de rezultatele discutiilor cu patronatul, a mai spus Ionescu.

BCR a transmis miercuri dimineata un comunicat in care considera ca actiunea de protest a angajatilor nu se justifica si  precizeaza ca managementul a facut o serie de propuneri federatiei sindicale, la care nu a primit un raspuns oficial.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6804 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Sa munceasca! (Marţi, 12 august 2008, 18:26)

    fia [anonim]

    Sa moara peste ghisee de atata munca! Asa merita daca sunt incompetenti. Un ordin de plata la ei dureaza 15 minute si te plimba pe la 3 ghisee, sa nu mai vorbesc de un schimb valutar.
    Sa nu mai vorbesc si de sictirul cu care primesc clientii, iti e scarba sa intri la BCR.
    Totul merge anapoda, sa iti scoti un card de debid dureaza 3 saptamani si daca ai pretentia sa ti-l ridici la alta unitate decat cea unde ai depus cererea mai mult ca sigur ti se rataceste.
    Exemplele sunt nenumarate, proning de la functionarul de la ghiseu, la sistemul de internet banking (care probabil se face tot manual.... e u negru in spate care scrie ordine de plata de mana pentru ce scrii tu pe net).
    • -1 (3 voturi)    
      BCR (Marţi, 12 august 2008, 18:57)

      cici [anonim] i-a raspuns lui fia

      Poate ca problemele se datoreaza sistemelor cu care lucreaza salariatii BCR. Poate nu ii ajuta informatica. Iar sisctirul poate vine din greutatile cu care se confrunta zilnic.
      Nu cred ca daca ar avea ce le trebuie, s-ar intampla asa ceva
      • -1 (1 vot)    
        Informatica varza (Miercuri, 13 august 2008, 8:04)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui cici

        Minunatul lor sistem informatic nu a reusit pana acum sa cuprinda toate conturile analitice intr-o singura baza de date. Si de cand i-a luat Erste lucrurile nu au evoluat spre bine, ci tot spre rau: nici macar o balanta sintetica nu se poate obtine dintr-o singura baza de date, ci trebuie agregate datele din minunatul Sibcor (productie BCR pt unele operatiuni bancare - dar nu acopera nici chiar tot ce e in domeniul operatiuni bancare, ramanand unele chestii care se tin pur si simplu in Excel (si stim bine ca Excel suporta in principiu orice scrii in el)) cu ceea ce se tin e in SAP (folosit de Erste pt contabilitate generala, mijloace fixe si inventar etc. - SAP nefiind conceput pt operatiuni bancare). Si s-ar parea ca Erste nu are o strategie buna in informatica.
        Si daca BCR e asa, sa stiti ca si mai varza e Alphabank - care tine la minim cheltuielile cu informatica si unde mai totul se tine in Excel si e absolut imposibil sa ai intr-un minut toate conturile analitice ale unui client (un client poate avea analitice in vreo 4 baze de date care corespund la 4 sisteme, intre care comunicatia este foarte proasta). Fata de ei BCR e mai bine - desi BCR a cheltuit si cheltuieste o gramada de bani pentru a-si mentine sistemele informatice care cer din ce in ce mai multe resurse hardware si din ce in ce mai mult personal...
        • 0 (0 voturi)    
          sistem informatic si atitudine angajati (Miercuri, 13 august 2008, 9:40)

          Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui BEDE

          Demult nu mai merg la BCR, mai ales din cauza cozilor mari si intr-o anumita masura a atitudinii personalului. Dar ceea ce spui despre sistemul lor infomatic ma pune pe ganduri. Probabil acest sistem informatic accepta erori pe care in mod normal un sistem bine gandit nu le-ar permite. Eu ma gandeam ca toate bacile folosesc SGBD client-server care permit tranzactii, in general Oracle. Probabil importa fisierele din Excel, dar oricum exista posibilitatea de eroare si atunci trebuie sa faci corectiile manual. Eu personal sunt client al Bancii Transilvania si BRD. Sunt multimit de serviciile Bancii Transilvania, primesc raspuns la solicitarile mele - un indiciu ca au un sistem informatic bun si sunt politicosi, dar mai ales nu-mi pierd timpul la cozi. Cat despre BCR, care era denumita "perla economiei romanesti" inaite de privatizare, daca intr-adevar nu iau masuri sa-si remedieze problemele isi vor pierde si mai multi clienti, chiar daca anul trecut au avut un profit bun. Poate mai renunta si cei la BCR la intrebarile de genul "ca faci cu banii?" dupa ce ti-ai scos bani din cont. Sau poate intre timp au facut acest lucru si nu mai sunt la curent.
          • 0 (0 voturi)    
            Varza de date se poate face in orice sistem (Miercuri, 13 august 2008, 11:40)

            BEDE [anonim] i-a raspuns lui Gabriel din Deva

            O varza de date se poate face si cu Oracle ca SGBD, daca cei care fac design-ul sistemului nu au experienta si nu gandesc bine.
            Varza de date se poate face si in Excel, si in Acces si in Oracle si in orice...
            In Oracle o varza de date costa mai mult decat una in Access :-) Avantaj Oracle, dezavantaj cel care la care se implementeaza.
          • 0 (0 voturi)    
            intrebare (Luni, 31 august 2009, 11:32)

            din deva [anonim] i-a raspuns lui Gabriel din Deva

            Am eu impresia sau tu doar iti faci reclama pe aici, cu conturile din banca si... jobul din IT?
            come on
  • +2 (2 voturi)    
    ha ha ha (Marţi, 12 august 2008, 18:33)

    mandea [anonim]

    nu-mi vine sa cred, acesti invidivi de dupa ghisee, care au un comportament de ti-e frica sa nu te ia la bataie, fac greva! le dorec sa moara de foame si sa dea faliment repede. Banii mei sunt la DB.
    • -1 (1 vot)    
      La fel si tie (Miercuri, 13 august 2008, 11:05)

      Emd [anonim] i-a raspuns lui mandea

      Acelasi lucru ti-l doresc si tie
  • +1 (3 voturi)    
    tot ei fac urat??? (Marţi, 12 august 2008, 18:52)

    dan [anonim]

    Incredibil! Sa ia exemplu de la ING, simbol al relatiilor excelente clienti - angajati.
    La BCR innebuneam cand ma duceam sa platesc o factura. Acum am homebanking de la ING si platesc totul de acasa.
    Ca sa nu mai zic de lipsa de politete incredibila a unor angajati BCR.
    • +3 (3 voturi)    
      nu mai lauda ING-ul degeaba (Marţi, 12 august 2008, 21:19)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui dan

      am avut de platit o datorie unui amic cu cont la ING Bank. n-am putut depune banii in contul lui, a trebuit sa-i transfer din contul meu de la BRD. aia de la ING mi-au si spus de ce: trebuia sa-mi fac card la ei. sa astepte...
      • -1 (1 vot)    
        aiurea! (Miercuri, 13 august 2008, 9:10)

        Rares [anonim] i-a raspuns lui Radu

        cine naiba ti-a zis abureala ca trebuie sa ai cont la ING ca sa platesti in alt cont ING? Ai cumva o informare oficiala in care iti spune ING-ul asa ceva? Cunosteai cumva IBAN-ul destinatarului? Eu am facut plata din Raiffeisen catre ING si mi-au intrat banii in 2-3 ore, asa ca ... mucles!
        • 0 (0 voturi)    
          esti pe langa (Miercuri, 13 august 2008, 16:13)

          corbul [anonim] i-a raspuns lui Rares

          Omul se plangea ca nu a putu depune direct la ING si a fost obligat sa-i transfere din cont BRD in cont ING. Mai citeste inainte sa scri, eviti astfel sa te faci de ras
    • 0 (0 voturi)    
      Excelent Homebanking-ul de la ING (Marţi, 12 august 2008, 21:39)

      Doru Mihalache [anonim] i-a raspuns lui dan

      Si eu sunt foarte multumit.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu lucrez si nici nu vreau sa lucrez in banci (Marţi, 12 august 2008, 18:53)

    frustratul de serviciu [anonim]

    Atata timp cat BCR a anuntat peste 200 milioane Euro profit la 6 luni, BRD pe aproape, nu inteleg de ce angajatii ar trebui sa accepte sclavagismul veritabil care se practica in majoritatea bancilor. La fiecare colt de strada apare cate o agentie, sucursala, filiala a unei banci, daca nu chiar mai multe banci, dar calitatea serviciilor e la pamant. De asemenea, serviciile bancare sunt extrem de scumpe, cu complicitatea BNR si a celorlalte presupuse autoritati... de paie. Daca angajatii sunt tratati cu spatele, la randul lor acestia ii trateaza pe clienti tot cu spatele. Macar daca ar avea efecte pozitive acest protest... le urez si altora sa faca la fel!
  • -1 (1 vot)    
    Feriti-va de BCR (Marţi, 12 august 2008, 19:06)

    Escu [anonim]

    O banca ce te jecmaneste, cu servicii mizerabile pe bani multi. Te plimbi cu dosare, in fiecare zi cerinta este alta, amabilitatea nu s-a inventat pentru ei...iar plata o faci pentru sfidarea pe care o primesti!
  • +1 (3 voturi)    
    nu toti (Marţi, 12 august 2008, 19:07)

    dex [anonim]

    1. 90% - procent gresit - poate vre0 40% sunt in sindicat - si vre-o jumate din aia vor face greva .
    2. problemele sindicatului sunt puerile
    3. patronatul deja a raspuns la revendicari, si dupa cum spun multi angajati - favorabil si satisfacator.

    cei care fac greva se opun in mare parte concedierilor, concedierile vizeaza eficientizarea activitatii si mai ales curatarea bancii de specimenele mentionate de comentatorii de mai sus. dar bineinteles acele specimene nu se vor lasa asa usor duse din banca, se vor tine cu dintii desi stiu ca fac rau bancii.... da nu le pasa, timpu trece, leafa merge.

    sunt foarte mult oameni care vor sa faca treaba, pt care satisfactia sta in multimirea clientilor zi de zi si abia la sfarsitul lunii in salariu. incet incet va asigur ca veti fi servici numai de astfel de oameni - dar trebuie rabdare, vointa si intradevar si cateva disponibilizari.

    faza cu programu e o gogorita au mutat programu cu o ora - incep mai tarziu cu o ora si termina mai tarziu - orele lucrate - tot atatea...

    cam atat....
    • -1 (3 voturi)    
      Sefu' (Marţi, 12 august 2008, 23:00)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui dex

      se vede ca esti din conducere.

      Se vede de la o posta ca nu lucrezi in front-office.

      Tu sigur esti unul dintre aceia care nu au ce face si cer mereu situatii peste situatii de la prostii din teritoriu.

      Sefu', limba ta de lemn este folosita numai in pliantele publicitare ale Erste.

      Sefu', tu sigur nu sti ce inseamna sa nu poti sa-ti rezolvi o problema intre 8 si 18 ziua pentru ca sigur trimiti soferul sa-ti faca platile care nu sunt acceptate prin internet-banking.

      sefu', nu lucrez in nicio banca si avand in vedere primi ani de dupa Revolutie imi doresc falimentul BCR, Dacia, Electrica. Romgaz si al tuturor celor care ne-au umilit beneficiind de pozitiile monopoliste.

      Dar, sefu', nu e de vina aluia de la ghiseu ca este suparat, nervos, ca nu-i merge calculatorul. Este vina voastra, a celor din conducere.

      Si, sefu', poate nu ai aflat pana acum, dar daca este adevarat ce spui tu, ca la BCR "concedierile vizeaza eficientizarea activitatii si mai ales curatarea bancii de specimenele mentionate de comentatorii de mai sus", este grav.

      Daca te afla sefii tai ai incurcat-o.

      Pentru o firma, doar daca este in mare dificultate, concedierile pot duce la eficientizarea activitatii.
      Altfel, oamenii inteligenti au muuulte, multe alte metode pentru a eficientiza o activitate.

      Hai sa traiesti si faliment usor pentru BCR.
      • +1 (1 vot)    
        hmmm (Miercuri, 13 august 2008, 2:15)

        hmmm [anonim] i-a raspuns lui adik

        se vede ca nu lucrezi tu in front office - chiar daca nu merg aplicatiile asta nu inseamna ca tre sa te porti prost cu clientii, clientul poate sa inteleaga o eroare de sistem, o disfunctionalitate tehnica - nu poate sa inteleaga sictirul cu care este tratat, mujicia, nu suporta sa fie privit de sus, sa fie pupat cand face creditul si tinut la cozi cand se platesc rate.

        ca orice structura invechita are nevoie de restructurari, restructurarile printre altele inseamna si concedieri. daca tu stii vre-o solutie de a face eficienta o afacere veche gen BCR, PETROM, diferite ministere, Romtelecom, etc fara concedieri - atunci iti urez sa te faci prof la ASE la doctorat sau la vre-un MBA.
        mai uita-te la toti colosii din tara asta si toti au trecut prin asta innainte de a deveni eficienti.
    • -1 (3 voturi)    
      hehehe...pui de lele (Marţi, 12 august 2008, 23:14)

      guardia [anonim] i-a raspuns lui dex

      tu clar faci parte din top managementul de la BCR; te-am simtit dupa discurs.....e totusi un ucru bun ca mai intrati si voi pe hotnews...
    • 0 (0 voturi)    
      de unde stii tu? (Joi, 14 august 2008, 10:13)

      sn [anonim] i-a raspuns lui dex

      Faza cu programul NU e o gogorita! Stiu pe cineva care, dupa ce lucreaza minim 10 ore pe zi, mai vine si sambata. Si sa nu va inchipuiti ca primeste zi libera pentru asta, asa cum prevede legislatia muncii! Tine o familie intreaga, dintr-un salar nu prea mare, are o varsta la care nu-si mai gaseste un loc de munca platit similar, deci nu are de ales, trebuie sa mearga la munca, la BCR ERSTE, in conditiile dictate de ei! Si ca ea or mai fi multi in BCR, deci... bravo sindicatului lor!
  • +2 (4 voturi)    
    Sa dea faliment! (Marţi, 12 august 2008, 19:09)

    Terente [anonim]

    Le urez din toata inima: Sa dea faliment!
    Si alaturi de ei sa dea faliment si ceilalti talhari de camatari jepcari adica restul bancilor si toate societatile de asigurari... In Romania nu e sistem bancar, e talharie in toata regula cu sprijin de la stat prin: BNR (seful hotilor), Ministerul Finantelor, ANAF, Consiliul Concurentei (cea mai stufoasa agentie nationala complet inutila de pe Tera), etc...
  • 0 (2 voturi)    
    cat tupeu au astia (Marţi, 12 august 2008, 19:11)

    anonim [anonim]

    am trait sa o vad si peasta, a 2 a cea mai proasta banca dupa cec (apreciind doarcalitatea personalului la ghiseu) are probleme cu greva angajatilor. Nesimtitii si ingamfatii aia protesteaza. Eu am intrat in greva mai demult, am renuntat la serviciile lor.
  • +1 (1 vot)    
    aaa... protesteaza (Marţi, 12 august 2008, 19:13)

    cristi [anonim]

    Probabil de aia se comporta abject cu 90% din clienti, ca restul sunt rude.
  • +1 (3 voturi)    
    He,he...de ce doar la obligatii behaie????? (Marţi, 12 august 2008, 19:15)

    Cristian [anonim]

    Poveste cu fata frumoasa de la BCR,
    La pranz papa la "cantina" BCR un mic pranzshor suculent cu fo'8 lei noi sau 80.000 vechi....mai mere gratuit la sala de fitness a lu'Erste(chiar nu credeti ca au???) iar lunar cara acasa o leafa cam cat un cersetor adica minim 5000 lei noi...
    In vacanta mere la vilele de protocol sau la hotelurile de acelasi tip"sponsorizate'de BCR...
    Nu v-ati simti ca atzi castigat la loto sa primiti un sejur la mare de 1o nopti cu 5 mil lei pt dvs si sotul(masa completa,certainly..)????
    Acu'...daca au batut palma romanii cu unii care sunt fundamental zgarciti(uitati-va la salariul presedintelui Austriei..) si te mai pun sa si la munca de ce sa nu sarim la gat si sa behaim????
    • +1 (3 voturi)    
      esti director? (Marţi, 12 august 2008, 21:33)

      chichi [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      cei la care te referi sunt din conducere. in sfarsit am vazut si eu un sindicat care ii apara pe cei "de jos". si aici vorbesc despre cei cu salrii de 1200 si nu de cei cu 5000 la care faci referire. vorbesc de cei care merg la "corturi" nu la vilele de protocol ca nu au acces la ele decat cei ca tine. Daca citeai mai bine intelegeai ca despre ei e vorba nu despre "gulerele albe".
    • 0 (2 voturi)    
      mm... (Marţi, 12 august 2008, 21:44)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Nu stiu daca vorbesti in cunostinta de cauza dar nu cred ca toti salariatii din toata tara beneficiaza de serviciile de care spui sau au salar minim 5000...
    • -1 (1 vot)    
      vb..aiurea.... (Miercuri, 13 august 2008, 10:45)

      Crak [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Vorbesti ca un idiot frustrat , din vb. si zvonuri al altor idioti.....

      Esti din acelasi aluat ca cel al angajatilor BCR ...frustrati si varza cu creierul....

      Tara asta nu scapa nici in 100 de ani de mentalitatea comunista....

      Nu are rost sa vb. despre serviciile BCR , le-au prezentat majoritatea, atat am vrut sa punctez, ca sunt f. multi care vb aiurea...de dragul de a posta....
      • 0 (0 voturi)    
        in afara de aiureli ce spui???? (Miercuri, 13 august 2008, 17:47)

        Cristian nu ia crack.. [anonim] i-a raspuns lui Crak

        Nea crack'....."pe ce te bazezi"vorba unuia mare de tot...nu ca ....Marin Preda ..era numele lui...stai linistit ca nu e admin-ul lu'hi5....sau vreun DJ de la bambuuuuuuuuuu.....
        Daca ma apuc sa scriu p'undeva neicushorule.. o scriu cu dovezi si demnitate ... nu cu prafuri in cap....nea crack'!
        Hai noroc!
  • +2 (2 voturi)    
    anonim (Marţi, 12 august 2008, 20:50)

    Alex [anonim]

    Am fost la reprezentanta BCR din cartierul rahova de langa piata. Are un singur giseu la care se face schimbul valutar si incasarea banilor ( rate sau alte viramente ). La coada sunt minim 5 persoane. La ce volum de munca are persoana de acolo nu puteau sa mai adauge un ghiseu sau e tipic romanesc adica sa stam la coada ca asa ne trebuie?
  • +1 (1 vot)    
    niste gunoaie (Marţi, 12 august 2008, 21:05)

    saab [anonim]

    niste gunoaie angajatii astia incompetenti ai BRD.
    nu are sens sa descriu pe larg ce probleme mi-au creat, insa am costatat ca majoritatea erau absolut varza exact in domeniul in care lucrau si se incurcau chiar si la operatiunile de baza.
    De timpul pierdut, nu mai vorbesc. Nici cu alte banci nu mi-e rusine, insa cei de la BCR sunt net superiori in prostie. Iar acuma, cu salariile lor umflate peste media muritorilor din Romania, tot nemultumiti de viata sunt.
    • +1 (1 vot)    
      Calitatea serviciilor bancilor.. (Miercuri, 13 august 2008, 10:54)

      Daniel Ioan [anonim] i-a raspuns lui saab

      Ca un top mare, cele mai proaste servicii bancare le obtii de la CEC si BCR, se intrec intre ele care sa fie pe primul loc...
      SI in alte banci mai gasesti "muraturi" sau exemple de "prostie" pt ca orice padure are uscaturile ei, de ex. BancPost este de kkt, am avut un credit acolo si nu mai vreau sa statu in fata unei vaci la ghiseu sa o vad ca sta cu ochii in calculator cum ca munceste ceva si dupa vreo 5 minute se catadicseste sa te rezolve si pe tine, apoi tb sa astepti alte 10 minute ca sa fugi de acolo fericit ca nu mai dai prin banca aia o luna...
  • +1 (1 vot)    
    BCR (Marţi, 12 august 2008, 21:16)

    laurentiu [anonim]

    Da, oameni fac greva.Sunt cu mentalitati invechite daca o fac pentru concedieri.Somajul e mic si in bransa sunt locuri disponibile.Problema ca aceasta banca a mostenit angajati multi si cu pile.
  • +1 (1 vot)    
    Bai nesimtitilor.... (Marţi, 12 august 2008, 21:40)

    Cony [anonim]

    Angajat la BCR? PCR. Pile, cunostinte ,relatii. Sa va fie rusine. Servicii de doi lei, angajati nesimtiti, costuri....Nu ca alte banci ar fi super, dar parca BCR...
  • +1 (1 vot)    
    Incompetenti (Marţi, 12 august 2008, 23:08)

    Pinke [anonim]

    In urma cu cateva luni mi-am inchis toate conturile BCR, nu atat datorita sistemului idiot cat din cauza "doamnelor" de la ghisee. Nesimtire crasa, lipsa de profesionalism, cred ca sunt doua atribute specifice majoritatii angajatilor BCR din front desk; ma intrebam cum de toate bancile se descurca onorabil cu toti clientii lor, doar la BCR e altfel. Well din partea mea pot face ce vor, mi-e tot una daca-i concediaza sau nu, la mine au gresit de cateva ori si eu i-am taiat de pe lista bancilor cu care lucrez.
  • +2 (2 voturi)    
    sa plece de nu le convine (Miercuri, 13 august 2008, 0:29)

    Bogdan [anonim]

    La ce lipsa de forta de munca e la noi orice om care se respecta ar pleca dintr-o companie daca ar avea atatea nemultumiri. Sa se duca la ING sa stea la panda cand bag cardul in multimat, ca cei dintr-o reclama mai veche a lor :) Sau la gara la impins vagoane, ca nu mai vreau sa am de a face cu fetele lor acre de la ghiseu, internet banking-ul sa traiasca!
    • 0 (0 voturi)    
      Ref eritor ING (Miercuri, 13 august 2008, 10:50)

      Daniel Ioan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Nu mai laudati atata ING-ul ca nu e usa de biserica...sau poate lucrati acolo si aveti vreo agentie in franciza....Limitati-va la critici ca la reclame moka si pricepe ING-ul...
      Am fost si eu la ING si stiu care-s mersurile la perversii aia, asa ca nu mai aplicati principiul "lauda-ma gura ca sa-ti dau friptura".
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo lor! (Miercuri, 13 august 2008, 0:41)

    Dorel [anonim]

    Ca bancile din Romania au inca servicii proaste si extrem de scumpe (practic de jecmanesc la greu, altfel de unde asa venituri record?) este un fapt real care vrem sau nu ne arde buzunarul.

    Ca multi angajati sunt incompetenti/ indolenti/ nesimtiti (in orice combinatie) e la fel o realitate de care ne lovim cam peste tot, si care tine atat de respectivii oameni dar si de cum priveste conducerea bancii respective relatia cu clientii. Daca au o oarecare consideratie pentru clienti, le pot impune angajatilor o anumita conduita - si cine nu o respecta zboara. Daca putin le pasa, nu fac nimic si situatia ramane la fel....

    Dar asta nu scuza exploatarea angajatilor, care pe langa aspectul moral mai e si ilegala.

    Chestiunea e simpla - legea se poate respecta dar asta presupune ceva mai multe cheltuieli din partea bancii... adica mai putin profit. Mai putin profit = prime mai mici pentru management (desi asta nu e intotdeauna adevarat, s-au vazut situatii in care managementul unor mari firme a luat prime imense iar companiile erau in faliment... ma rog am divagat un pic).
    ITM aparent e total ineficient..... Si cum din pacate la noi presiunea opiniei publice este cvasi-inexistenta, iar putini clienti sunt constienti de puterea pe care o au in raportul cu furnizorii - inclusiv bancile - nu mai ramane decat presiunea angajatilor.

    Sunt foarte multe companii care forteaza angajatii sa lucreze peste programul din contractul de munca (si uneori peste limita legala) fara nici un fel de compensatii (care sunt obligatorii prin lege).

    Bine ca macar unii iau atitudine - bravo lor!!!
  • +1 (1 vot)    
    niste incompetenti... (Miercuri, 13 august 2008, 1:07)

    ddd [anonim]

    angajati pe pile pe vremea cand BCR-ul era la stat
  • +1 (1 vot)    
    Generalizari... (Miercuri, 13 august 2008, 8:25)

    Rali [utilizator]

    Eu am ramas cu conturile la BCR, desi am avut contruri si la BRD si la Raiffeisen.
    Nu trebuie generalizat, sunt unii angajati OK in toate bancile, asa cum sunt si angajati care nu stiu sa te indrume sa scrii un OP cand ai nevoie.
    Bancile in disperare de cauza, incercand sa se extinda au lasat balta calitatea si au pus doar cantitatea in balanta.
    Sunt unii angajati care nu stiu ce produse vand si altii care chiar stiu de ce sunt acolo, amabili si foarte bine pusi la punct cu ceea ce vand.
    Bancile mostenitoare al bancilor comuniste inca mai sufera dpdv al faptului ca multi au ajuns acolo pe pile, pt ca daca tineti minte acum 10 ani cine lucra intr-o banca il prindea pe D-zeu de picioare!
    Asa ca nu mai generalizati....
    In plus capitalismul inseamna profit, profitul se creste cel mai rapid si fara dureri de cap reducand forta de munca. De ce sa te gandesti luni de zile la strategii si oferte noi cand din pix poti sa concediezi cateva sute de gorobeti si sa faci economie?
    • +1 (1 vot)    
      . (Miercuri, 13 august 2008, 9:42)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Eu mi-am mutat totul la RZB de vreo 5 ani, scarbit de tratamentul aplicat de cei de la BCR. Nu regret miscarea :))). Am un prieten care a lucrat in BCR, dar nu a rezistat mai mult de 5 luni, a plecat scarbit de pupincurismul de acolo, ridicat la nivel de politica de companie...
  • +1 (1 vot)    
    puturosi... (Miercuri, 13 august 2008, 9:07)

    axl [anonim]

    Ce sa-ti povestesc....protesteaza angajatii BCR. Dupa ce au fost angajati pe ochi frumosi si pile (la stat) dupa privatizare s-au trezit ca trebuie sa munceasca! Sa-i dea pe toti afara si sa termine cu asa zisul sindicat bancar. Sa plece incompetentii de la BCR la CEC, ca doar ei sunt obisnuiti sa munceasca doar in intreprinderi de stat.
  • 0 (2 voturi)    
    munca trebuie platita altfel este FURT ! (Miercuri, 13 august 2008, 9:09)

    ion [anonim]

    *romania este parte la tratate si acorduri internationale din perioada interbelica cand nu exista onu
    ci societatea natiunilor care specifica clar ziua de lucru de 8 ore si repaus duminical
    *de exemplu fosti ofiteri ajunsi ofiteri fiindca aveau dosarul ok la pcr azi sunt feroci capitalisti
    si isi pun angajatii sa lucrez cate 300 de ore pe luna cand luna are circa 720 de ore ....
    *cand angajati se vor imbolnavi de atita munca vor plati toti contribuabili, intre timp
    parveniti astia ne sfideaza din vilele si masinile lor de lux
    *daca unul care fura o paine face puscarie , munca neplatita nu e tot furt ??
  • +2 (2 voturi)    
    INTERESANTA IDEOLOGIE (Miercuri, 13 august 2008, 9:55)

    EU [anonim]

    Am citit aproape toate mesajele voastre si as dori sa punctez un singur aspect. Inca sunt mirat ca printre noi sunt oameni care nu inteleg ce inseamna serviciu. Angajatorul si cu mine am semnat un contract de munca prin care el se angajeaza sa imi plateasca o sume de bani daca eu vin la serviciu intre 9-17 , sa spunem, si imi fac treaba. Eu ma angajez sa vin la serviciu intre orele respective si sa fac tot ce stiu pt a rezolva sarcinile de serviciu. Daca angajatorul este tembel si imi da mai mult decat ar putea face un om, daca sistemul informatic e aproape de pamant, daca sunt anumite personaje care stau peste program ca asa da bine, credeti-ma ca ma doare undeva. Eu sunt platit pana la ora 17 si la 17.05 am iesit pe usa. Daca nu-i convine sa incerce sa ma dea afara si atunci vedem distractie. Recunosc sunt jurist de meserie si stiu care imi sunt drepturile si ce pot sa fac cu ele, dar din pacate sunt multi dintre noi care au facut din serviciu nu a doua casa ci prima. Mergeti cu familia, sa vedeti si voi cum va cresc copii, bucurati-va de banii castigati si nu de o lauda ipocrita a sefului. Nu mai spuneti ca se plang degeaba cei din BCR, fiindca daca se inchide banca la 6 si ei stau pana la 7-7.30 ca sa faca inchiderea de zi inseamna ca cei din conducere sunt incompetenti. Va doresc o zi buna
    • -1 (1 vot)    
      scrii pe banii tai? (Miercuri, 13 august 2008, 11:00)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui EU

      La 9:55, cand scrii pe net, esti tot in timpul de lucru? Scrii pe banii tai sau ai angajatorului?
      • +1 (1 vot)    
        comunisme ieftine (Miercuri, 13 august 2008, 11:55)

        alt eu [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        la acelasi capitol intrii si tu. e problema lui cat sta pe net si va raspunde in fata sefului lui daca este cazul. poate e el mai rapid si si-a indeplinit deja sarcinile de serviciu, este problema lui cum isi consuma pe mai departe timpul. poate el a decis sa isi ia pauza ca si mine acum la ora asta sa manance si sa mai citeasca diferite stiri. care este problema ta? nu ai pe cine sa torni la locul tau de munca, nu de alta ca sa mai ai ce sa barfesti la tigara cu seful tau. treaba la locul de munca se face in echipa, si intodeauna va fi gata la timp atat timp ca nu sunt carcaotasi ca tine sa spioneze. bafta si recomand strugurel neutrogena am auzit de la altii ca este foarte bun. tschuss
        • -1 (1 vot)    
          pauza la 9:55 dimineata? (Miercuri, 13 august 2008, 12:53)

          Claudiu [anonim] i-a raspuns lui alt eu

          Da' domnu' jurist munceste in schimbul 3? Isi ia pauza la 09:55?

          Domnu' jurist a cerut (revezi postarea lui) sa lucreze de la 9 la 5. Daca nu-si termina treaba la 5, la 5 si 5 sparge usa. Nu asa scrie?

          Dara nu, noi vrem program de la 9 la 5, dar sa si putem sa ne luam pauze lungi si dese in acest interval.

          Inainte de a acuza pe cineva de comunisme ieftine, ai face bine sa te uiti in oglinda.
      • 0 (0 voturi)    
        IDEOLOGIE "DESTEAPTA" (Miercuri, 13 august 2008, 15:38)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        Claudiu

        Eu fac cand vreau pauze atata timp cat dpdv profesional nu are nimeni ce sa imi reproseze. Ma bucur insa ca faceai si tu pauza o ora mai tarziu sa imi citesti mesajul. Macar daca ai fi inteles ceva din el, dar din pacate se pare ca nu. Iti doresc o dupa amiaza placuta si sa ajungi acasa inainte de ora 8 seara fiindca am impresia ca intri intr-o anumita categorie despre care am amintit mai devreme.
  • -1 (1 vot)    
    munca in zadar! (Miercuri, 13 august 2008, 10:20)

    me [anonim]

    Sunt persoane care doresc sa isi faca treaba bine...si in ciuda programului de la 8 la 19 in fiecare zi...reusesc sa aibe clienti multumiti...sunt deasemenea si persoane care datorita acestui program, care nu este compensat corespunzator prin salariu fac acele fete acre...totul ar fi mult mai bine, ma refer la calitatea serviciului pe care ti-l ofera angajatul bancii daca acesta ar fi respectat de catre angajatorul BCR.
  • +1 (1 vot)    
    parerea mea (Miercuri, 13 august 2008, 10:26)

    beee [anonim]

    ...colaborez cu bcr, credit europe, brd si hvb, am si credite si conturi la ei. adevarul este ca angajatul bancar roman mai are de cizelat unele aspecte pana sa fie la nivel european, sunt aspecte bune si rele la fiecare.
    am vazut ca l-ati ponegrit rau de tot pe cel de la ghiseu. sa nu credeti ca se scalda in bani, din cate stiu eu cei de la ghiseu in general au intre 2000 si 2500 ron. la banii astia sa fii sub presiune 10 ore pe zi, ca nu iti atingi cu targetul lunar, ca gresesti o suma si te trezesti dator bancii cateva miliarde, in general suprasolicitati, cu sisteme informatice care clacheaza cand ti-e lumea mai draga, este prea putin. eu unul ii inteleg si le respect munca.
    parerea mea este ca bancile au "optimizat" ghiseurile astfel incat sa taie cat mai multe costuri si cred ca au exagerat uneori, ma bucur ca exista sindicate care nu sunt aservite patronatului. succes...
    • +1 (1 vot)    
      Banca de jenanti (Miercuri, 13 august 2008, 11:08)

      BCR-BANCA COMUNISTA ROMANA [anonim] i-a raspuns lui beee

      Una dintre cele mai jenante banci din Romania. Merg sa depun 5000 euro si stau 40 de minute la o coada de peste 20 de persoane!!! La acelasi ghiseu primesc bani toti aurarii de la neamurile din Spania si Italia prin Western Union. Sa auzi frate discutii intre angajata si pirnada ...ce trebuie scris , cum...da cine draq sa scrie ca aia o facut scola de vrajitoare nu de clasele 1-4 .Urmeaza o baba cu facturile de telefon de la juma din blocul unde sta.... Morala...am scos si restul banilor din cont si de atunci pa si pu...la revedere !
      • 0 (0 voturi)    
        comunist esti tu (Miercuri, 13 august 2008, 20:11)

        valeria [anonim] i-a raspuns lui BCR-BANCA COMUNISTA ROMANA

        In primul rand la BCR nu exista Western Union, iar in al doilea rand, faptul ca ai 5000 de euro amarati (sau poate chiar mai multi) nu te face superstar ca sa fii primit pe covor rosu si poate chiar direct la dom` director. Tot om e si cel care nu stie sa scrie sau nu a mai calcat intr-o banca si are nevoie sa fie indrumat...Felicitari angajatei despre care ai vorbit pentru ca a avut rabdarea sa explice oamenilor simpli ce au de facut!
  • +1 (1 vot)    
    toti o apa si-un pamant (Miercuri, 13 august 2008, 11:00)

    Tuca [anonim]

    La BCR era mult mai rau inainte de ERSTE- relatie client banca - . Acum au mai invatat dar nu le merge netu'. De doua ori am stat cate 1 ora ca le picase nu stiu ce. S-au scuzat si mi-am dat seama ca nu e vina lor, a fetelor de la ghiseu. Organizarea e proasta si organizarea nu o fac fetele de la ghiseu.

    Am lucrat in multinationala vreo 3 ani. Inainte era companie mare romaneasca..
    De cand au venit ceilalti toate relatiile de servici sau dus. Totul devenise o rutina. Dezinteres total din partea tuturor. Si asa e si acum, de fapt, mai rau. Inainte se lucra peste program cu alta tragere de inima, pentru ca stiai ca ala de sus te vede si chiar te rasplatea cum putea. Cand nu avea sau nu vroia macar venea si vorbea cu tine, angajat de rand, si-ti spunea pe nume.
    - Ce mai faci ma Mitica?, mai poti?, mai traiesti?... Hai ca luna asta se lasa cu miel!. si d'astea romaniesti.
    Acu' totul e in engleza la meatinguri si sedinte. Aia de sus de tot nici nu sunt romani. N-au nicio treaba cu tine, ala de jos. Nici nu vrea sa te cunoasca, parca'i puti, asa se uita la tine.

    Incompetenta nu se rezolva cu dat afara. Oamenii pot invata daca conducerea vrea lucrul asta.
    Eu am fost "trainuit" un an si ceva de astia noi si nu numai eu. Cursuri de engleza au primit toti, gratis.

    Am plecat cand au mutat treaba in Pipera. Nu asta a fost primul motiv pentru care am plecat dar de ce sa-mi distrug viata mergand 8 ore la munca si inca 4 pe drum? .

    Am plecat de la 7500 pe luna, bineinteles ca nu pe carte de munca.

    Acum n-am atat dar am familie.Merg la soacra, merg la sala, cu bicicleta cu fimiu aproape in fiecare zi, la munte in fiecare sf de sapt, rad mai des si problemele cardiace au disparut.


    Va doresc un Paste Fericit!
    • 0 (0 voturi)    
      happy end :) (Miercuri, 13 august 2008, 20:17)

      valeria [anonim] i-a raspuns lui Tuca

      Suna frumos dar irealizabil pentru unii... Se merita sacrificiul ce-i drept, dar atunci cand pleci de la 7500 spre 5000...sau chiar si 3500 (mai putin de jumatate). Dar cum ramane cu cei care au 2000 cel mult? Ei isi permit sa mai traiasca si sa intretina o familie pe bani mai putini de atat?
      • 0 (0 voturi)    
        nu e happy (Joi, 14 august 2008, 1:20)

        Tuca [anonim] i-a raspuns lui valeria

        Am muncit 10 ani pe branci. Din '94 am dat tot, 12 14 24 chiar 48 de ore pe baricade. Plecam la 9 si nu se stia cand vin, nu se stia daca avem sf de sapt liber.
        Am ajins la banii aia facand 3 servicii in aceeasi companie, nu pentru o singura treaba. asta cere sacrificii. Cand am vazut ca ma duc cu nervii al 35 de ani si ca inima ma lasa fara motiv i-am dat in colo de bani.
        Acu; am intre de 2000 si 4000 pe luna. Depinde , ca sunt independent dar asta e marele meu avantaj. SUNT INDEPENDENT si LIBER.

        Am timp sa citec si sa scriu aici, lucru imposibil acum 2 ani.
  • 0 (2 voturi)    
    e vorba de oameni (Miercuri, 13 august 2008, 12:49)

    samara [anonim]

    Din nefericire pentru mine cunosc personal angajati ai BRC. Nu lucreaza in front-office, insa tot angajati ai BCR, sindicandisti. Una dintre ele anul asta a terminat facultatea si chiar daca nu are familie si copii, o viata personala tot merita.
    Voi cum v-ati simti daca ar trebui sa munciti 12 ore pe zi sa terminati treaba unui alt departament, iar la ora 5 sa vedeti cum cei din departamentul respectiv ies pe usa? O fi bine?
    Indiferent de serviciile bancii, angajatii raman niste oameni si trebuie tratati ca atare. Deciziile care sunt luate, care fac serviciile de kkt nu sunt luate de catre acesti angajati care vor sa ntre in greva...asa ca nu cred ca nu au freptul asta, doar pentru ca institutia in care lucreaza ii scoate pe unii din sarite.
    • 0 (0 voturi)    
      sindicat (Miercuri, 13 august 2008, 18:05)

      mara [anonim] i-a raspuns lui samara

      Pe noi cei care de la terminarea facultatii si care am lucrat in BN RSR (filiale,SMB), ulterior in BCR (SMB si Centrala) cine ne-a aparat cand am fost dati afara din Centrala si transferati de la directii importante in teritoriu , la latitudinea unor directori/directoare abuzive .
      Ii /le stie cineva macar in Bucuresti?
      BCR a devenit mare si frumoasa si datorita noua, fosilelor care, dupa zeci de ani de munca nu mai puteam purta minijupa si oferi/presta servicii de diverse facturi sefilor/sefelor.
      Daca aveai o parere diferita - incompetenta.
      Daca aveai probleme acasa - banca pe primul loc.....
      Cand, dupa ani de zile de coordonare, indrumare si control esti tratat ca ultimul om din banca, cum ne-a fost?
      Colegi si colege de facultate nu te mai cunosteau, ai ajutat pe altii dar nimeni nu te-a ajutat...
      Ne-am pensionat anticipat, dupa ce ne-am sacrificat famillile .....
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru mara (Joi, 14 august 2008, 10:51)

        Zohan [anonim] i-a raspuns lui mara

        "BCR a devenit mare si frumoasa si datorita noua, fosilelor care, dupa zeci de ani de munca nu mai puteam purta minijupa si oferi/presta servicii de diverse facturi sefilor/sefelor."

        nu "mai" putem presta servicii sefilor? Ahaa - inteleg, deci profesionalismul dobandit prin serviciile acordate sefilor nu mai functioneaza odata ce nu mai poti purta minijupa.

        Cine a ramas angajat acolo, la genul asta de tratament, isi merita soarta, parerea mea. Eu cred in continuare ca un profesionist de calitate, care vrea sa munceasca poate sa isi gaseasca un loc de munca la alta banca, sau chiar in alta bransa. Daca stati sa va luati bice si sa va mancati vietile, cu genul asta de stapani - nu sunteti mai presus, de exemplu, de femeile batute de barbati care nu ii parasesc ca "cine o sa le mai ia pe ele".

        Greva e tardiva imo, raul deja s-a produs, "japoneza" inseamna ca nu o sa intereseze pe nimeni.
  • +1 (1 vot)    
    ceva e putred cu bancile (Miercuri, 13 august 2008, 13:07)

    gelu [anonim]

    Bancile din romania nu stiu sa aprecieze clientul. Te caciulesti la ei (la toti) pana iei un credit de parca ti-ar da de pomana. Nu stiu unde e problema, dar nu e posibil in timp ce toata lumea are probleme bancile noastre sa aiba profituri in crestere de peste 50%. Cica au dobanzi mari ca e risc in RO. Ce naiba risk? risc sa te insele proprii angajati poate si sa dea credite la prieteni. Cum naiba sa fie atenti si eficienti cand au atata profit? din punctul lor de vedere sunt foarte eficienti. Ori sunt vorbiti intre ei, ori sunt niste restrictii care ii protejaza pe cei care au intrat pe piata, dar din efecte e clar ca nu e piata libera.
    • 0 (0 voturi)    
      "ceva e putred cu banclii " (Vineri, 15 august 2008, 11:24)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui gelu

      mare dreptate ai (Rezervele valutare ale BNR au urcat cu 323 milioane euro in iulie, la 25,23 miliarde euro ).....BNR a majorat, pentru a saptea oara consecutiv, dobanda cheie cu 0,25% pana la 10,25% ).......(Presedintele Erste Bank: Regulile BNR sunt binevenite pentru ca unele banci pompeaza bani in buzunarele romanilor aproape iresponsabil )
  • 0 (0 voturi)    
    analiza (Miercuri, 13 august 2008, 15:06)

    anonim [anonim]

    Intr-o piata in care se cauta cu disperare oameni cu experienta ca cei dela BCR..... nu vad de ce este o asa mare fidelitate fata de angajator si post, ca doar e greu si nu sunt platiti corect, etc.....
    In realitate ambele parti manipuleaza prostimea, sefii- ierarhic si sefii de sindicat prin promisiuni desarte. Daca ar deschide ochii ar afla ca liderii lor de sindicat au salarii imense 15000 ron minim si sunt foarte multumiti de a crea o stare efervescenta ca sa-si multumeasca poporul. Nu m-ar mira ca interesul sa apara de la vreo viitoare alegere in cadrul sindicatului sau mici razmerite locale.
    P.S Greva asta e similara ci daca voi nu ne iubiti si va bateti joc de noi, noi totusi va iubim si ne vrem locurile de munca imputite.
  • 0 (0 voturi)    
    munca e sfanta (Miercuri, 13 august 2008, 19:23)

    omar [anonim]

    exista o institutie sfanta care rezolva orice probklema si aceea este demisia. sua si mai bijne daca se inca;lca contractu mergeti in instanta, dupa vreo 5000 de proxcese pe rol va asigur ca bancile romanesti va vor respecta atat ca si clienti cat si ca angajati.
  • 0 (0 voturi)    
    cade sistemu (Joi, 14 august 2008, 9:41)

    HOOOO [anonim]

    ca sa nu mai vorbim de cum a cazut tot sistemul bcr vinerea trecuta si am stat toti ca prostii in fata bancomatelor sau pos-urilor, fara sa putem scoate bani sau efectua plati.
    au ceea ce merita , nici nu ma mir ca sloganul lor este gandim la fel, slogan de comunisti.
    • 0 (0 voturi)    
      cade sistemu (Joi, 14 august 2008, 15:59)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui HOOOO

      si carei problema,ce nu cade in tara asta,dupa 10 min. a revenit.
  • 0 (0 voturi)    
    Greva (Joi, 14 august 2008, 23:36)

    bcr-ist [anonim]

    Suntem singurii angajati din sistemul bancar care au sange-n instalatie sa-si apere drepturile in fata actionarilor care ne confunda cu niste sclavi de prin Africa sau China. Sa-i frec de austrieci imputiti !
    Totoata lumea stie ca in BT salariile sunt de kkt si in BRD imeni n-are tupeu' sa comenteze ceva ca toti is kkti pe ei, Poate noi vom fi eemplu' si pt altii.
    Fortza FSI BCR !!!!!!!!