Presa de la Moscova: Consecintele razboiului asupra economiei ruse

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 13 august 2008, 15:27 Economie | Finanţe & Bănci

Discutiile despre consecintele razboiului cu Georgia asupra economiei rusesti nu inceteaza din prima zi a conflictului, scrie Moskovskaia komsomolka. Principalele temeri sint legate de intirzierea aderarii Rusiei la Organizatia Mondiala a Comertului (OMC), precum si de sicane legate de Olimpiada de iarna de la Soci.

Singurul lucru cu care sunt de acord toti expertii este pericolul tergiversarii negocierilor de aderare la Organizatia mondiala a comertului. Este evident ca Georgia, membru al OMC, nu va spune da.

Dar Rusia incearca zadarnic sa intre in aceasta organizatie de mai bine de 13 ani. Motiv pentru care multi experti citati de presa rusa sunt de parere ca, in afara de „pierderea unor bani si de resurse, precum si a pietei interne, nu ne asteapta nimic bun”.

Altii vorbesc de problemele la care trebuie sa se astepte investitorii rusi in Georgia. De exemplu, o serie de companii rusesti controleaza o buna parte din energia acestei tari.

„In acest moment, orice sanctiune impotriva Rusiei va lovi prin ricoseu asupra economiei Europei, de aceea UE nu va sustine presiuni economice asupra Rusiei”, este convins analistul Egor Susin. In opinia sa, nici de NATO nu „trebuie sa ne temem, pentru ca Alianta nu este subiect de activitate economica”.

In general, crede Susin, Occidentului nu-i prea convine sa stranga Rusia cu usa: „Europa depinde de livrarile de resurse energetice. In plus, nu toti au sustinut univoc pozitia SUA, care singure nu pot impune sanctiuni, fiind posibile doar provocari prin intermediul satelitilor, vezi tarile baltice, Ucraina etc”, continua Susin.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1965 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    problema problemelor... (Miercuri, 13 august 2008, 15:59)

    dorinteodor [anonim]

    rusia vrea mereu sa ne convinga de faptul ca nu se poate integra in lumea civilizata. ca sa vedeti dimensiunea problemei, priviti la china care s-a integrat perfect cu toate racilele sistemului comunist care inca o bintuie. nu prea vad ca in viitorul previzibil sa vad o rusie normala (asa cum vedem ca incepe sa fie china, de exemplu . analistii rusi au vazut si ei criteriul: acceptatea in WTO (fosta GATT) sau OMC pe romaneste....acceptarea rusiei in omc inseamna, in mod esential, ca statul isi ia miinile de pe economie (tendinta e pe dos de cind a venit putin) dar fara asta, rusia nu va putea spera la bunastarea (si puterea) chinei, de exemplu. cum statul rus doreste in continuare sa controleze economia, rusiei nu-i mai ramine decit arma petrolului si forta armatei....nu mai e nimic de facut, in viitorul previzibil...
  • 0 (2 voturi)    
    Secolul XXI (Miercuri, 13 august 2008, 17:04)

    oti [anonim]

    Interesant in conflictul Rusia-Georgia sunt mai multe aspecte. Nu in ultimul rand: cine are de castigat de pe urma lui si cine are cel mai mult de pierdut. Ce a castigat Georgia prin provocarea Rusiei? Ce a castigat Rusia prin invadarea Georgiei? Desigur intrebari la care numai viitorul poate raspunde. Si tousi... Este foarte putin probabil ca Georgia sa-si mentina cele doua provinicii. Din Osetia de Sud refugiatii au fugit peste granita ruseasca in Osetia de nord. Vocile populatiei din Osetia de Sud par sa vorbeasca mai mult pentru Rusia decat pentru Georgia. O situatie asemanatoare se contureaza in Abhazia. Pe de alta parte Georgia pare sa-si asigure prezenta unor trupe militare apartinand UE si USA pe teritoriul sau si a gasit un motiv plauzibil pentru a renunta la apartenenta in CSI. Un prim pas al Georgiei spre NATO? Un prim pas al Georgiei spre UE? Raspunsul militar al Rusiei nu a fost declansat de presedintele Rusiei Dmitry Medvedev ci de premierul sau, Vladimir Putin, care in acest caz si-a depasit atributiile. Inca odata a aparut clar cine are puterea la Moscova. Propunerea pentru tratatul de pace a fost insa discutata intre domnul Sarkozy si domnul Medvedev. Un semnal clar al UE ca indiferent de cata putere se bucura domnul Putin pe plan intern, in politica externa persoana sa trebuie scoasa din carti. Va fi aceasta o lovitura pentru sistemul politic din Rusia dominat de Putin? Daca Rusia respecta planul de pace, poate fi un semn de incurajare ca fractiunea pro-occidentala din Rusia incepe din nou sa se ridice? Poate Rusia sa se debaraseze in sfrasit de omul care a ignorat mecanismele democratice si manipulat Rusia despotic in ultimul deceniu asasinand ziaristi si trimitand in puscarie sau in exil oponenti incomozi? Nu ar fi o Rusie democratica, puternica economic si militar un pericol prea mare pentru UE si USA? Vrea occidentul cu adevarat ca bogatiile Rusiei sa fie privatizate in mainile catorva oligarhi?
    • 0 (0 voturi)    
      oti, vezi prea ingust... (Miercuri, 13 august 2008, 18:17)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui oti

      lumea libera s-ar bucura de o rusie democratica. puterea economica probabila a unei rusii democratice ar fi un lucru foarte bun. gineste-te ca occidentul nu s-a speriat de puterea economica a japoniei si nu se sperie nici de puterea economica a chinei. daca ai fi citit ce am scris ai fi vazut problema care a fost vazuta si de analistii rusi: OMC ! china, membra omc a ajuns sa exporte masini in germania (nu alea copiate care au fost interzise) iar rusia produce logane....
    • +1 (1 vot)    
      Rusia democratica??? (Miercuri, 13 august 2008, 19:09)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui oti

      Te-ai gandit ca poate rusii nu au structura de a trai intr-o democratie? La fel cum irakienii desi au Parlament ales si toate institutiile democratice nu au democratie cred ca rusii nu sunt facuti pentru democratie. Daca stau bine si ma uit nici romanii vad ca nu prea se pliaza, dar asta e alta discutie. Rusia e greu de guvernat, in 7 ani abia iti dai seama ce se petrece. Rusii au avut mereu dictatori fie ca se chemau ei tari fie ca erau presedinti ai partidului comunist.
  • +1 (3 voturi)    
    vise spulberate (Miercuri, 13 august 2008, 17:15)

    kllaus [anonim]

    nu cred ca dupa atatia ani de "eforturi" Rusia indeplineste vreun criteriu pentru a accede la organizatii economice ,politice si militare democratice. Economia tarii este la pamant de cel putin 15 ani, singurul "succes" pentru ei il reprezinta cresterea substantiala a preturilor la materii prime si energie. Atat timp cat oameni onesti sunt bagati in puscarie iar averile li se confisca pe baza unor procese conduse de FSB, mediul economic nu are nicio speranta de insanatosire.
  • -1 (1 vot)    
    Putina lumina.... (Miercuri, 13 august 2008, 17:19)

    Anonim [anonim]

    ... SUA a folosit Georgia pe post de pion:

    Georgia a fost incurajata sa intre in Osetia de Sud mizandu-se pe reactia Rusiei (e destul de usor sa intuiesti miscarile unui babuin, nu?)
    Atunci de ce Georgia nu a fost ajutata real (cu echipamente) sa faca fata invaziei ruesti?
    Simplu: SUA nu si-a dorit ca Rusia sa fie batuta in Georgia, ci dimpotriva, sa arate lumii intregi fata urata a Rusiei si MAI ALES sa inchida gura Rusiei DEFINITIV si IREVOCABIL in probleme precum Iran, Irak.

    In acest moment Rusia a pierdut autoritatea morala sa critice SUA pentru interventia militara din Irak si una posibila in Iran.
    La fel, Israelul are FOARTE MULTE DE CASTIGAT pentru ca Rusia a denuntat in nenumarate randuri interventia brutala a Israelului in Liban, si impotriva palestinienilor.
    In plus Rusia se va gandi de doua ori inainte sa trimita rachete antiaeriene Iranului pentru ca la o adica, si Israelul/SUA pot face acelasi lucru in Georgia.

    Interesant, cum unele tari sunt carne de tun (Romania e mai jos in ochii SUA decat Georgia deci... aviz amatorilor), nu?
  • 0 (0 voturi)    
    sunteți departe de realitate (Duminică, 21 martie 2010, 14:17)

    dumioxi [anonim]

    Autorii comentariilor de mai sus, sunt foarte, foarte departe de realitate. Sunt absolut sigur că nu au fost niciodată în Rusia și prin urmare nu cunosc nici realitățile de acolo și nici specificul rușilor ca națiune. Eu personal îmi doresc și pentru noi, romanii, măcar un pic din „lipsa de civilizație” a rușilor, îmi doresc cel puțin a zecea parte din capacitățile economice ale Rusiei și măcar un sfert din fondul genetic rusesc. Nu de alta dar noi, am fost întotdeauna „cei mai buni” și un „popor ales”. Desigur că Occidentului îi convine mai mult Rusia lui Elițîn, slăbită economic, ruptă în bucăți de mișcările separatiste încălyite cu bani din exterior și o forță militară slăbită. Desigur că Romania, ori un alt stat marionetă care nu valoarează nimic economic, mult mai rapid va fi admis în aceiași OMC, decît Rusia, care dispune de poziții grele în economia mondială. Nu uitați că la finele anului 2007, Rusia era a 7-ea econimie mondială și se află pînă la moment în continuă ascensiune. Studiați informațiile în domeniu și nu vă documentați doar de la Discavery, BBC și CNN. Ar fi cazul să mai studiați rusa și veți vedea lumea în alte dimensiuni.