Vosganian: In 2012 salariul mediu va fi de 3.000 de lei, iar pensiile de 1.300 de lei  

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 august 2008, 19:00 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul economiei si finantelor, Varujan Vosganian, a declarat, sambata, la Iasi, ca estimeaza o crestere a PIB-ului pe cap de locuitor, in 2012, la 10.000 de euro, ceea ce, in echivalent actual, ar insemna ca salariul mediu brut se va ridica la 3.000 de lei, iar pensia medie 1.250-1.300 de lei, relateaza NewsIn.

Potrivit acestuia, cresterea produsului intern brut este realizabila avand in vedere, printre altele, investitiile viitoare ale Guvernului, investitiile straine, fondurile europene ce vor fi accesate si majorarea capitalului sistemului bancar si a sistemului de asigurari.

"Investitiile din bugetul de stat se ridicau in anul 2007 la 15%. In acest an vor creste la 18%, iar in 2009 cred ca ne vom apropia de 20%. Estimarile noastre sunt ca investitiile straine, in perioada 2009-2012, vor fi de 30-40 miliarde de euro, investitiile din buget de 30 miliarde de euro, la care se adauga 25 miliarde de euro din fonduri europene", a precizat ministrul economiei si finantelor.

Vosganian a mai spus ca una din prioritatile programului de guvernare 2009-2012 este cresterea pana la 6% din PIB a alocarilor catre infrastructura.













Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1324 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Si euro va fi 217 lei (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:14)

    CapraVecinului [utilizator]

    sau doar 148 ?
  • +2 (8 voturi)    
    bate campii Vozganianu (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:22)

    ionica [anonim]

    Vosganian e optimist nu gluma. Da imi place ca vorbeste si el ca sa nu taca.
    Desi nu are veleitati brucaniene, totusi nu pot sa nu spun ca daca asa va fii, atunci trebuia sa spuna si cursul leu euro previzionat.
    Eu ma gandesc ca euro va fi 7-10 de roni la vremea aia.Si cresterea reala va fi fix pix.
    De ce nu spune Vosganianu e ca in Ro tara e de ccat si din cauza ca nu are autostrazi nu are cum sa se dezvolte ???
    In 5 ani economia Romanaeasca nu are cum sa propulseze salariul mediu la valorile SeFe propuse de arhangelul Vosganian, iar investitorii straini nu gasesc argumente de a mai pastra afacerile in RO, la salarii medii mai sus mentionate.
    E mult mai profitabil pentru ei sa se mute o tara doua mai la est. Si asta nu e o impresie ci e o certitudine.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e optimist, e cititor in stele (Duminică, 17 august 2008, 9:00)

      Arogantu und Prostanacu [anonim] i-a raspuns lui ionica

      ati mai vazut un ministru permanent bucuros ca Vosganian ? el nu are probleme ,framantari ,stresuri ;la el totul e rezolvabil si lavabil =vreti prime ? na prime...vreti salarii ?ia la tata salarii ...vreti fonduri structurale ?iote fonduri ...in guvernaarea liberala imprastierea conteaza
  • +1 (7 voturi)    
    Unde a previzionat? (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:33)

    Je [anonim]

    La Iasi? Acolo unde PIB e in jur de 4000E? Deci in 3 ani sare de 10000? Maaaaaammmmaaa ce taaaaareeeeee! Ma intreb oare cum o sa-l faca? Ca aeroport ioc, autostrada sau macar un drum de legatura cu vestul ioc, industrie...doar croitoria chilotilor...si aia mai tine pana nu creste prea tare salariu minim pe economie..

    O fi numarat si banii capsunarilor?

    Sau o fi Bucuresti Hong Kong si a zis...50.000 + multi de 4 mii = 10 mii?
  • +2 (4 voturi)    
    Economia de paiata (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:39)

    iancu jianu [anonim]

    Si piinea va fi probabil 500 lei bucata. Ca de va fi si cresterea asta conforma cu logica graficelor taxei auto "esplicate" pentru prostime, va fi vai si amar de pielea noastra cu asa economisti la conducere.
  • +2 (8 voturi)    
    Cum explica el treaba asta. (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:39)

    Alex [anonim]

    Suntem in 2008 si mai sunt 3 ani jumate pana in 2012.La crestere economica de 6% pe an cum ajunge dansul la 3000 de lei lunar?

    Iar ne mint astia!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Ok (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:53)

    Stefan [anonim]

    In regula, dar autostrada unde e?
  • +1 (5 voturi)    
    salariu mediu (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:54)

    antonia [anonim]

    a uitat sa spuna preturile la toate cu cat va creste!!ce bine ca avem la ce sa ne gandim,ce vom face cu atati bani????este placut sa visam in viitor si sa nu vedem realitatile de acum.
  • +1 (5 voturi)    
    consolare (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:32)

    Optimistu [anonim]

    Exact.In 2050 pensia va fi de 1500 de lei fix,vom mai avea patru ani pana sa intram in spatiul Schengen si zece pana sa terminam AUTOSTRADA SOARELUI.Carutele nu vor mai circula pe autostrada decat pe banda unu.Pensia va fi suficienta ca sa urmaresti pe trIPOD colonizarea planetei Marte,sa dai un telefon la mamaie sau sa-ti iei un gram de grau ca sa ti-l pui la gat.Nu toate deodata fratilor, doar una.Alege domnule viitor pensionar;Marte,mamaie sau bijuterie frumoasa la gat?Bine ca eu nu voi mai avea nevoie de... Vosganian.
  • +2 (6 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:40)

    pandi [anonim]

    Nici Vosganian nu crede acest lucru,dar da bine la populatie daca o spune. Populism ieftin.
  • +2 (6 voturi)    
    . (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:40)

    Mda [utilizator]

    degeaba, daca preturile vor fi cel putin duble.
    ia sa ia si ei un exemplu de salariu american de ex: $1200 minim/luna si mediu de 65K/an, cu preturi mai mici decat in romania. si asta acum, nu peste 200 de ani ;)
    cu ce ma ajuta daca voi avea mai multe bancnote in buzunar, dar voi da tot atat de multe?
  • 0 (4 voturi)    
    Pensii (Sâmbătă, 16 august 2008, 21:28)

    george [anonim]

    Nu ti-ar fi rusine obrazului!!! Atat pot sa spun...
  • 0 (4 voturi)    
    Pacat... (Sâmbătă, 16 august 2008, 21:44)

    mihai [anonim]

    Mare pacat ca pana in 2012, el va fi plecat demult din tara si nu va mai sti ce se intampla; in alta ordine de idei, cred ca Vosganian si-a facut atat de multi dusmani romani, incat, oriunde ar fi, va sta tot "cu frica-n san". Sa-i dea D-zeu ceea ce a dat el poporului roman !
  • +2 (2 voturi)    
    3000 salariu si 1300 pensia (Sâmbătă, 16 august 2008, 22:40)

    palinca si caltabosu [anonim]

    ... doar toate astea de vor intimpla daca si NUMAI DACA pnl-ul va fi la putere si in cincinalul urmator.
    traiasca norica, tariceanu si patriciu !
  • +1 (3 voturi)    
    WTF !?! (Sâmbătă, 16 august 2008, 23:23)

    Adrian [anonim]

    Cine dracu e atat de cretin,incat sa mai creada ce zice tampitul ala de Vosganian ?
    Brrrrrr......

    Vosganian vorbeste sa nu adoarma....

    Ascundeti kkatul asta de "articol",ca altfel nu am cum sa-i zic. Intoxicare, nu informare.Lasati-ne cu aberatiile debitate de Vosganian & Co.

    Doamneee..cat imi e de scarbaaa..... Mai bine nu citeam...
  • +1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 17 august 2008, 0:56)

    cojo [anonim]

    knd o sa ma mai nasc odata o sa se intample lucru asta in 2012 .... cu actualele decizii ale unui GURVERN de-a dreptu INCOMPETENT acest lucru este un vis imposibil. Mai ales dak se da acordu la cei 7 poli ,,,in care se favorizeaza 7 orase si restu stau si se uita la ei si raman in urma....unele orase knd incep si ele sa se dezv cum trebuie si klumea li se pune bete in roate.... sunt dintr-un oras care nu face parte din cei 7 poli si mom proiectele sunt k pita calda si orasu ii in ascensiune ....ma intreb knd o sa apartina de orasu pol...o sa se mai intample asa? sau ala ia tot si noi primi firmiturile .... pt ce mai exista judet atunci? sa desfinteze si forma de organizare tip judet ca sa fiu cu inima impacata ...k nu prea mai vad rostu judetului si a municipiului respectiv... din pacate si noi romanii ca popor credem in minciunile aberate ale politicienilor si culmea la alegeri uitam k nu o facut nimik pt tzara ci doar o furat k in codru si ii votam din nou....asta e din pacate o sa credem in vrajelile lor desi ar fi o mie de motive sa nu credem:| ... avem CARPATI,avem Dunare, avem MAREA NEAGRA ..atatea minunatii ...dar din pacate nu suntem vrednici sa avem parte de ele ...
  • +1 (3 voturi)    
    Ca si ceilalti... (Duminică, 17 august 2008, 2:34)

    Radu [anonim]

    Ca si ceilalti politicieni sau guvernanti romani, vorbeste si asta sa se afle in treaba. Doar, doar il va crede careva. Povestile astea, Vosganiene, du-te si le spune copiilor/nepotilor tai ! Salariul mediu de 3000 de lei... sa nu zici ca la paritate 3.5 Lei/1 Euro, ca te ride toata UE ! De fapt aia rid deja de mai mult timp de o tara sugrumata efectiv de coruptie si incompetenti !

    Esti jalnic si tu ca si ceilalti !
  • +2 (4 voturi)    
    In 2012 este sfarsitul lumii asa ca .... (Duminică, 17 august 2008, 2:59)

    Bogdan [anonim]

    Felicitari donmunului Vosaganian ... dar pacat ca in 2012 va fi sfarsitul lumii, asta dupa calendarul mayas, biblie, I-ching si tot felul de profeti :. Asa ca o sa ne bucuram putin d-le Vosganian, de investitii pensi si salarii mari.
  • 0 (2 voturi)    
    . (Duminică, 17 august 2008, 9:04)

    Mda [utilizator]

    ma intreb oare cine da minusuri cand criticam marea "veste". oare cei care au acum 3000 lei? ;)
    • 0 (0 voturi)    
      forum softpedia (Duminică, 17 august 2008, 20:50)

      AristotelCostel [utilizator] i-a raspuns lui Mda

      Pe forum softpedia a fost data marea veste a venitului mediu din 2012 estimat de Vozganian.
      Cei de pe forum softpedia se preocupa cu manipularea pietei imobiliare, asa ca un venit mediu de 5000 de Euro in Romania li se pare mana cereasca. Din pacate, e doar 350 euro pe luna, iar ei sunt doar imbecili. Cu sau fara ei...piata imobiliara tot se duce de rapa.
  • +1 (1 vot)    
    Mincinos (Duminică, 17 august 2008, 9:52)

    Florin_Oradea [anonim]

    Este un mincinos.
  • +1 (1 vot)    
    ce imi place (Duminică, 17 august 2008, 10:13)

    andrei [anonim]

    vosganian face si el niste previziuni pe care incearca sa le sustina cu niste argumente. acum, nu-s economist dar mi se par cam slabe argumentele. pe de alta aprte, toata multimea asta de cometatori ii sare in cap ministrului spunand ca nu are dreptate. bun, nu are, nu zic ca ar avea. dar macar ar fi bine sa va duca capul sa aduceti si ceva argumente. dar unde ar fi atunci frumusetea "dezbaterii" tipic romanesti?
    • 0 (0 voturi)    
      argumente (Duminică, 17 august 2008, 20:52)

      AristotelCostel [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      UE se apropie de o recesiune iminenta, iar Romania e foarte aproape de o cadere brutala. Scenariul evolutiei economiei Romanesti este identic cu cel al tigrilor baltici. Informeaza-te si ...salveaza-te.
  • -2 (2 voturi)    
    crunta deziluzie... (Duminică, 17 august 2008, 11:34)

    judex [anonim]

    Creadeam ca Varujan Vozganian este un ministru de finante liberal. M-am inselat ! Degringolada a inceput odata cu eliminarea lui Ionut Popescu; acum, imi dau seama ca, pe linia tradarii grupului Patriciu, nimic nu este intamplator. Din greseala in greseala...la victoria finala ! Cu partidu' nostru-n frunte...vom avea victorii multa ! Va suna cunoscut?
  • 0 (0 voturi)    
    Cine latra la luna (Duminică, 17 august 2008, 16:06)

    Nautilus [anonim]

    Cum se face ca oricine prezice rele, pagube si saracie e ponegrit, si de asemenea oricine prezice, chiar si cu argumente rationale, un oarece progres, e ponegrit la fel de rau?...

    Hint: catelul latra la luna si cand are un os si cand ii e foame, e modul lui de a alunga plictiseala :D :))))

    ~Nautilus
    • 0 (0 voturi)    
      detalii (Duminică, 17 august 2008, 20:53)

      AristotelCostel [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

      Vozganian nu prezice, ci minte electoral...
  • 0 (0 voturi)    
    Sigur. (Duminică, 17 august 2008, 16:56)

    Alin [anonim]

    Nu ma deranjeaza aceasta minciunica nevinovata. Ma deranjeaza mai mult ca PSD-istii oficializeaza furtul neprmitand judecarea lui Nastase si ne scot din UE.
  • 0 (0 voturi)    
    ADEVARAT!!! valabil numai pentru o strada, cartier (Luni, 18 august 2008, 11:36)

    speranta [anonim]

    deci, se poate! binenteles ca nu toti pot primi asa ceva, sa ne bucuram doar pentru cei cativa norocosi. Apropo, ca sa poata creste pensia demnitarilor si sa se pastreze media ponderata, mai tre' reduse alte pensii :D. Era vorba numai de Iasi cumva ? sau la Iasi se facea o prezentare, dar fara sa se spuna unde se va intampla ?
  • 0 (0 voturi)    
    varuji (Marţi, 19 august 2008, 13:28)

    utc-istul [anonim]

    Viitor de aur,tzara noastra are!!!!!!