Rusia, razboi economic cu Ucraina: Kremlinul vrea "sa apere" economia rusa de importuri

de Olga Popescu     HotNews.ro
Marţi, 2 septembrie 2008, 12:52 Economie | Finanţe & Bănci

Rusia are o noua tinta in razboiul economic: Ucraina. Prim-vicepremierul rus, Igor Suvalov, a cerut ieri ministerelor "sa apere" economia rusa de marfurile furnizate de Ucraina, care tocmai a fost primita in Organizatia Mondiala a Comertului (OMC), organizatie unde Rusia are poarta inchisa. Potrivit Kommersant-Ukraina, regimul de comert liber cu Ucraina ar putea fi anulat, fie puternic inasprit.

Un lucru este cert, noteaza publicatia citata, ca deschiderea pietei ruse pentru zaharul ucrainean nu va mai avea loc la 1 ianuarie 2009. Lista masurilor cu ajutorul carora Rusia se va apara de comertul cu Ucraina va fi stabilit in termen de o saptamana, precizeaza cotidianul mentionat.

Ucraina a aderat la OMC la 19 mai 2008. Conform acordului de comert liber dintre Kiev si Moscova, aproape toate marfurile ucrainene se livreaza in Rusia fara taxe, practic. Exceptie fac zaharul si spirtul.

Kommersant a aflat ca guvernul rus lucreaza la modificarea regimului comercial cu Ucraina inca din mai, dar procesul nu a fost politizat, iar pericolul expansiunii comertului ucrainean a fost apreciat cu rezerve. Ultima analiza comparativa a sistemelor tarifare ale Rusiei si Ucraina dateaza din 2004, concluzia fiind, atunci, ca la 40% din punctele nomenclatorului ucrainean de produse, tariful vamal s-a dovedit cu 5% sub cel rusesc, in 20% din cazuri fiind considerabil peste nivelul rusesc, iar in restul de 40% - identic.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2123 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Pe termen lung ... (Marţi, 2 septembrie 2008, 13:10)

    Casargoz [anonim]

    Ucraina va castiga razboiul economic cu Rusia. Pentru ca rusii nu pot manca petrol, si nici nu au cum sa importe grau din arabia saudita. Pentru ca acum urmeaza o nou o noua strategie modiala, cresterea preturilor la alimente. Nu va dura mult cand balanta alimente petrol va inclina in favoarea alimentelor.
    • +1 (3 voturi)    
      Legătura dintre gaz şi gaze (Marţi, 2 septembrie 2008, 13:39)

      Vladimir [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      Pararea mea este ca Rusia poate sa-si sustina singura consumul de alimente. Pt că :

      anul acesta a avut o productie record de cereale (cca 100 mil to), productie care depaseste cu mult capacitatile sale de consum, stocare si export;
      gazul si motorina aproape gratis inseamna ingrasaminte chimice aproape gratis si implicit alimente la preturi cu mult sub cele de pe piata mondiala. Costul ingrasamintelor chimice este reprezentat in proportie de 70-80% de pretul gazului metan din care se procesează.

      Deci, ai gaz, ai păpică ieftină. N-ai gaz, ai gaze de la maţele chioare...
      • 0 (0 voturi)    
        Hai ca m-ai distrat! (Marţi, 2 septembrie 2008, 16:30)

        Flamandu' [anonim] i-a raspuns lui Vladimir

        Ce tare esti!
        Dupa mintea ta, Europa, neavand gaz (gaze) este rupta de foame...!
        Tu nu esti din Romania, stimabile, esti produs sovietic 100% si indoctrinat ca la carte.
        Cand va fi foamete in Romania din cauza gazelor inseamna ca al'de tine s-au prapadit demult de inanitie.
        Vezi tu cumva Germania infometata sau Franta infometata fiindca nu au gaze?
        Hai, ne lasi... poate ai treba si noi te retinem... ha, ha , ha, auzi la el: cine are gaze are papica... Cred ca nepotii vostri sunt disperati gandindu-se ca or sa se termine gazele si gata si cu masa de seara...
        Hai ca m-ai distrat!
        • 0 (0 voturi)    
          nu e comic (Marţi, 2 septembrie 2008, 22:20)

          Ivan [anonim] i-a raspuns lui Flamandu'

          sunt sigur ca nu e produs sovietic, nici eu nu sunt
          poate in Romania nu va fi foamete din cauza gazelor, va fi doar frig
          omul ti-a dat niste argumente mai sus, legate de pretul mic al motorinei si al gazului si de recolta record, la care se mai adauga suprafata uriasa nepopulata a rusiei pe care se poate face agricultura. tu vi doar cu jigniri, probabil esti produs american
          ar trebui ca atitudinea UE sa te lamureasca in legatura cu Rusia, dar cred ca tu esti mai destept decat ei
    • +1 (3 voturi)    
      Rusia si agricultura (Marţi, 2 septembrie 2008, 13:49)

      Ivan [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      si cum rusii nu au destule spatii de cultivat si clima de toate felurile, sigur vor face foamete. cica Rusia a anuntat recolta record la nu stiu ce cereale pe anul acesta:
      http://www.zf.ro/articol_184374/recolta_record_de_cereale_din_rusia_nu_mai_incape_in_silozuri.html
      problema e ca Rusia i-a tratat precum fratii, s-au ajutat reciproc, pana cand un bou numit Iuscenko a venit la putere si a decis revizuirea relatiilor cu Rusia. desigur si Rusia revizuieste relatiile cu Ucraina
      singura problema e ca in ultimii 10 ani salariul mediu pe economie s-a dublat in Rusia fata de Ucraina
      • 0 (0 voturi)    
        Minciuni (Marţi, 2 septembrie 2008, 17:23)

        georgio [anonim] i-a raspuns lui Ivan

        Baietas nu mai repeta la fiecare 2 zile ineptia asta. Citeste niste date statistice. Rusia e la fel de in kk-o ca si Ucraina si se bucura daca se compara cu Romania la salarul mediu. Mai mult de 80% din populatia rusiei e sub pragul de saracie definit de ONU.
        • 0 (0 voturi)    
          diferenta dintre noi (Marţi, 2 septembrie 2008, 22:17)

          Ivan [anonim] i-a raspuns lui georgio

          eu am prieteni ucrainieni si rusi, am fost pe acolo, tu nu
          vezi ca te-ai facut singur de kko pt ca daca Rusia are salariul mediu pe economie ca la noi, sunt avantajati de faptul ca benzina e 2.2 lei, tigarile sunt 1 leu, toate celelalte produse sunt cam la 75% fata de preturile din Romania
          insa eu o sa te contrazic si iti spun ca salariul mediu este mai mic decat la noi si ei o duc mai rau decat romanii, insa mai bine decat ucrainienii
          si repet si imi sustin ideea ca in Rusia viata e clar mai buna decat in Ucraina, dovada fiind si faptul ca multi ucrainieni lucreaza in minele rusesti de prin Siberia, sau prin firmele din Moscova
          • 0 (0 voturi)    
            diferente (Marţi, 19 iulie 2011, 12:09)

            maximilian [anonim] i-a raspuns lui Ivan

            tu ai fost la rusi?cand?
            eu am fost anul trecut,benzina era 2,8 ron, tigarile undeva la 2.2(22 ruble) iar alimentele duble,asta ca sa nu mai vorbim de haine si altele de genul acesta
  • +1 (3 voturi)    
    Nu este nevoie... (Marţi, 2 septembrie 2008, 13:34)

    Bogdan [anonim]

    ...sa manance petrol pentru ca Rusia a devenit un mare exportator de cereale; iar petrol aveau oricum cui sa banda iar cu banii aia sa manance tot ce vor...ce, in Arabia Saudita se mananca petrol?
  • 0 (2 voturi)    
    economiile ex-sovietice (Marţi, 2 septembrie 2008, 13:36)

    basarabean [anonim]

    Au facut cam acelasi lucru cu R.Moldova acum cativa ani si, logic, o buna parte din comertul basarabean s-a indreptat spre Romania, asa cum ar fi normal intr-o lume normala. Dupa care, rusii s-au razgandit. Pe termen scurt, va dauna Ucrainei, cum a facut si Moldovei, pe termen lung, nu va face decat sa indeparteze comertul ucrainean spre alte piete, in speta UE. Sper ca acelasi lucru il vor face rusii din nou cu Moldova, ca sa dea ultimul "branci" economic Basarabiei, pe care economia Romaniei o asteapta sa-i cada in brate, ca o consecinta logica, date fiind sinergiile indestructibile dintre ele. Rusia, daca e incoltita, face si greseli.
    • +1 (3 voturi)    
      pt basarabean (Marţi, 2 septembrie 2008, 13:52)

      Ivan [anonim] i-a raspuns lui basarabean

      greu indrepti comertul spre pietele europene pt ca ucraina are standarde de calitate mult inferioare chiar si romaniei, si stim prea bine cerintele UE, ca sa nu mai vb de SUA
  • +1 (3 voturi)    
    inceput (Marţi, 2 septembrie 2008, 13:56)

    gg [anonim]

    e o mica atentionare --daca nu-si tin pliscul o s-o ia tare in bot ucrainienii .si o merita ca sunt niste magari nu vedeti cum se poarta cu ramania ? vor in nato dar iti halesc di delta si insula serpilor si fac si mare git
  • 0 (0 voturi)    
    situatia Ucrainei (Marţi, 2 septembrie 2008, 18:37)

    jiji becali [anonim]

    Stiu ca ne deranjeaza problema gazelor din marea neagra si avem si noi partea noastra acolo; problema lor e mult mai grava: ei vor sa scape cat de cat de Rusi; noi suntem putin mai avantajati in acest sens, dar la ei e mult mai tensionata situatia; deci clar vor incerca sa obtina cat mai mult din gazele din Marea Neagra. Vreau sa zic ca-i inteleg de ce fac asta, si nu ca mi-e mila de ei si as renunta la partea noastra de gaze
  • 0 (0 voturi)    
    Consecinte: (Miercuri, 3 septembrie 2008, 10:29)

    Alin [anonim]

    Scindarea opiniilor ucrainienilor, caderea guvernului, miscari populare, scindarea Ucrainei, alipirea la tara muma Rusia, proteste diplomatice ale UE, indignari ale SUA, pozitii echilibrate ale Romaniei.