Rusia: Gigantii energetici scad la bursa, mediul de afaceri cere interventia statului, Medvedev neaga criza

de George Florea     HotNews.ro
Luni, 15 septembrie 2008, 15:49 Economie | Finanţe & Bănci

"Cind se pune problema potolirii Rusiei, mina invizibila a pietei libere poate fi cea mai puternica arma a Vestului", scrie Bloomberg intr-o analiza despre o potentiala slabire a pozitiei economice si politice a Rusiei in contextul crizei globale. O criza care a lovit puternic si pietele rusesti, bursa de la Moscova scazind cu 4,4% la mijlocul sedintei de luni, pe fondul scufundarii principalelor actiuni: Gazprom, Lukoil, Rosneft. Tot luni, mediul de afaceri rus a cerut masuri urgente anti-criza, in timp ce presedintele Dmitri Medvedev a negat criza economica.

Bursa de la Moscova a scazut pana la inchiderea sedintei de luni cu 4,78%.

"Bursa se prabuseste, capitalul strain se retrage, ne confruntam cu o criza acuta de lichiditati", a declarat la Kremlin Alexandr Sokin, seful celei mai mare asociatii a oamenilor de afaceri din Rusia.

"Dispunem de un potential economic foarte mare si, in ciuda problemelor economice mondiale, situatia din Rusia este foarte stabila. Nu suntem intr-o situatie de criza sau de inceput de criza", a replicat insa presedintele Dmitri Medvedev.

Spusele presedintelui sint contrazise insa de ultimele evolutii din piata financiara rusa. RTS, principalul indice al Bursei de la Moscova, a scazut cu 40% de la inceputul anului si cu 26% de la declansarea conflictului cu Georgia. O serie de fonduri de investitii straine au retras sume importante din Rusia dupa razboiul cu Georgia, iar Standard & Poor's a avertizat ca ratingul de tara 'BBB+' al Rusiei se va confrunta cu riscuri daca Moscova foloseste bani din Fondul Bogatiei Nationale si din fondul de pensii ca sa sustina pietele financiare.

Si scaderea accentuata din ultimele saptamini a pretului petrolului este de natura sa nelinisteasca mediul rus de afaceri. Petro-dolarii reprezinta o componenta esentiala a bugetului de stat, iar scaderea sumelor provenite din vinzarea aurului negru ar putea atrage scaderea sumelor prevazute in investitii structurale.












2480 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    ca sa vezi (Luni, 15 septembrie 2008, 16:32)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    1.pres. medvedev a negat criza economica
    2.mediul de afaceri rus a cerut masuri urgente anti-criza( protectia statului, evident)
    Ce reflexe sovietice au baietii, ar fi fost de mirare sa fie altfel, ( nu exista nici o criza e o inventie a imperialismului mondial, in special a celui american si israelian, blablabla si tralala, pe de alta parte statul sa ne dea etc, etcaetera).
    Ce-si face rusia cu mina ei, ( sau ursuletul cu labuta lui), nici un dusman nu e in stare sa faca. Costa mult inglobarea osetiei si abhaziei in imperiul sovietic, nu-i asa mai ivanilor, mai ?
    Parca nici nu face, mai bine ii lasati dracului in pace.
    Acum astept provincia: ivan, smen, tandza si cozdel si alti prosovietici pnlsdisti. Sa vezi atunci spume: nu-i adevarat, e o minciuna americano-israeliana, america e in criza si deturneaza atentia, rusia creste si infloreste, etc., etc.
    Abia astept distractia !
    • 0 (4 voturi)    
      Hmm... (Luni, 15 septembrie 2008, 18:38)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Normal ca toata lumea neaga.Evolutia bursei moscovite depinde intr-o masura covarsitoare de afacerile cu UE,dar UE a trecut si ea recent printr-o criza de lichiditati,la fel ca USA,bursele europene au mers prost si nici cele rusesti nu puteau sa o duca mai bine.Totusi,atat UE cat si USA mai ales incep sa nu mai duca o lipsa asa de mare de lichiditati si vor reusi sa-si redinamizeze--temporar sau "for good"--economiile,deci implicit si Rusiei ii va fi bine.Chestia interesanta e ca USA s-a zbatut mai bine de un an in aceasta criza de bani lichizi,in timp ce UE doar cateva luni iar Rusia abia acum incepe s-o simta.Acel an de lupta atroce cu spectrul recesiunii a facut ravagii in USA(somaj,bancrute in avalansa,inflatie etc),sistemul financiar american a fost erodat continuu in acest timp si e cvasi-sigur ca se va prabusi cu rasunet in scurta vreme.Dar in UE si cu atat mai putin in Rusia aceasta eroziune nu a avut destul timp sa faca daune si masurile prompte adoptate de ministrii de finante europeni si de BEI deja cresc lichiditatea in euro si vor revitaliza economiile amortite.In concluzie,USA nu mai au nici macar palida umbra a unei sanse,vor intra cu certitudine in colaps si in cel mai mare dezastru social din Istorie(mai oribil decat comunismul si nazismul la un loc),dar Europa si Rusia isi vor reveni ca dupa o amorteala strasnica.Ce spui.Bec prietene,tulburator exemplu de justitie poetica,nu-i asa?!USA,groparul totalitarismelor,sfarsesc previzibil tot in totalitarism.Oare de ce,daca totalitarismu' e raul absolut???Chiar este raul absolut,prietene,dar in arealul lui au existat oameni care au suferit economiceste cum numai Dumnezeu stie atunci cand aceste sisteme politice perdante au fost trecute cu satisfactie pe rabojul victoriilor americane.Cui i-a pasat de acei oameni ramasi in urma,abandonati saraciei si deznadejdii??Doar lui D-zeu,poate...Dar iata ca blestemele nerostite ale acelor oameni se intorc acum si lovesc cu furie...
      • +1 (3 voturi)    
        ai o parte de dreptate (Luni, 15 septembrie 2008, 20:17)

        Ivanu [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        desigur ca Medvedev neaga o posibila situatie de criza, dar daca ar recunoaste-o ar fi un minus pt indicele RTS. dar vezi ca si George Bush face cam aceeasi declaratie: "Pe termen lung, sunt increzator in supletea, in rezistenta si in capacitatea pietelor financiare de a face fata acestor ajustari" dar mai face o completare: "Pe termen scurt, ajustarile pe pietele financiare pot fi dureroase"
        asa ca in acest moment o stim amandoi la fel de bine ca in SUA criza economica este foarte accentuata, altfel nu mai falimenta o alta banca
        sa stii ca am fost in SUA in ultimele 2 veri si am avut ocazia sa vad oameni care o duc foarte greu, ajutoarele sociale sunt din ce in ce mai numeroase, intelegi tu situatia
        nu mai crede tot ce zice presa, pt ca presa e americana
        • +2 (2 voturi)    
          Hai nu zau! (Marţi, 16 septembrie 2008, 1:07)

          Eston [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

          Daca ai fost in SUA in ultimele 2 veri, inseamna ca ai fost in misiune ca sa le explici americanilor prostiti de coca-cola binefacerile economiei voastre rusesti originale, cu dimacratura voastra cu tot.

          Hai mars de aici, tatare! Sper ca vara viitoare rublele tale sa-ti ajunga doar pentru un bilet dus pana la Smolensk.

          Imi aduc aminte cum au scos statuia aia sinistra din centrul orasului si imi creste si acum sufletul in mine! Pacat ca bunicul n-a apucat sa traiasca atat de mult ca sa se bucure si el...

          'Estonia' - vorba asta iti trezeste amintiri faine?

          Sau doar te umple de ciuda.
    • +2 (4 voturi)    
      Revin: (Luni, 15 septembrie 2008, 19:40)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Mi se va obiecta ca America a mai trecut printr-o mare criza economica(cea inceputa in 1929) si a reusit sa iasa la liman.Corect,dar atunci sistemul bancar nu a fost afectat cine stie ce,a fost o criza de supraproductie nu una financiara.Sistemul financiar-bancar este "inima" unei economii moderne,daca el functioneaza totul va fi OK,daca el se prabuseste atunci totul se duce de rapa,in echivalentul medical al unui "atac de cord".Lehman Brothers a fost infiintata in 1850 si a supravietuit Marii Crize din 1929 dar iata ca acum a clacat: asta nu face decat sa dea apa la moara mea oribila,intarindu-mi predictiile...
    • +1 (3 voturi)    
      Bush vorbeste la fel ca Medvedev. Nici o diferenta (Luni, 15 septembrie 2008, 20:04)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Nea Bec, nu sint nici prorus, nici proamerican, nic prosovietic da' nu am sa-ti dau tie socoteala.
      Sa revenim, Bush vorbeste la fel ca Medvedev. Nici o diferenta aici.
      Ba nu, este o diferentza unul vorbeste engleza (cu accent texan) si altul vobeste rusa.
      Mister Bec, un singur sfat: nu este cazul sa mori de grija altuia (daca iti aduci aminte de un anumit proverb romanesc).

      From Boston,
      Tantza si Costel
      • 0 (0 voturi)    
        nu, (Miercuri, 17 septembrie 2008, 21:29)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Tantza si Costel

        matale dai socoteala doar in fata marii adunari nationale, si esti doar un biet legionar complexat, admirator de ceausescu, geniul carpatilor.
        Iar de grija matale n-o sa mor, dar mi-e frica sa nu platesti vreun ucrainean sa ma-ntepe cu umbrela cumparata din frumosul oras bulgaresc sofia.
        Te-i prins tataie iubitor de ron paul, cum sta treaba?
        Exact cum am prezis, ati venit fuguta si ati muscat momeala. Vai de capul vostru de papagali frustrati !
        • -1 (1 vot)    
          Doamne fereste de cocalari (Joi, 18 septembrie 2008, 1:41)

          Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Sa-l pupi tu pe Ceausescu unde o sa-ti zic eu, iar tataie sa-i spui lu`macacul pe care-l numesti tata, nesimtitule.
          Cind am iesit in strada pe 21 decembrie (intr-o zi de joi la 14:30) la Piata Universitatii sa protestatam impotriva lu`Ceasca tu stateai in buda si faceai pe tine.
          Sa nu-mi zici mie de Ceausescu si legionari, cocalar amarit ce esti si umbrela sa-ti o bagi ca cei de la Accept.
    • +1 (1 vot)    
      . (Miercuri, 17 septembrie 2008, 7:22)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      e bine ca avem si nebuni din astia pe forum (cei amintiti de tine) ca altfel ar fi tare monoton :))
    • +1 (1 vot)    
      HAHAHAHAH (Miercuri, 17 septembrie 2008, 15:34)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Bursa de la Moscova a fost inchisa azi(17/09) la ora 12 dupa ce a picat ~7%, dupa ce ieri fusese inchisa cu o ora inainte de inchidere dupa ce picase 12%.
      Daca Medvedev da ordin, NU E CRIZA :)
  • -2 (6 voturi)    
    let the bodies hit the floor (Luni, 15 septembrie 2008, 16:36)

    Anonim [anonim]

    Daca fortele speciale din Georgia impusca niste soldati rusi, oare ce se intampla cu bursa de la Moscova?
    • -2 (6 voturi)    
      cu bursa nu stiu dar.. (Luni, 15 septembrie 2008, 20:17)

      Ivanu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Georgia dispare de pe harta sigur
      • +2 (6 voturi)    
        da, va disparea in NATO.... (Luni, 15 septembrie 2008, 21:02)

        SIC [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        .......si sa vedem atunci daca mai indraznesc barbarii sa o atace, mai ales cand Marea Neagra va colcai de navele militare ale NATO.
        • -3 (5 voturi)    
          Georgia nu intra in NATO (Luni, 15 septembrie 2008, 21:33)

          Ivanu [anonim] i-a raspuns lui SIC

          pt ca e nevoie de aprobarea Frantei, Germaniei si Italiei, state care s-au saturat sa il pupe in fund pe Tufis
          • +2 (4 voturi)    
            mai vedem... (Marţi, 16 septembrie 2008, 7:16)

            SIC [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

            dar, fii sigur, ca UE nu va pupa in fund pe medvedev si Putin, doi barbari imbracati in Armani, niste parveniti cu mentalitati de raketi. Se dau cu dracul pana trec puntea, asta-i un proverb romanesc.
  • +1 (5 voturi)    
    Putin, omul cu cip in creier. (Luni, 15 septembrie 2008, 17:53)

    zet [anonim]

    Cip-cirip mai bine zis.
    Acu economia le trage rusilor presul de sub picioare, si in timp ce cad in c..r mai au si o figura de aia de betivan stupefiat, care incearca sa spuna ca nu e adevarat ca el cade in sant, de fapt santul a sarit in sus la el, totul fiind organizat de americani.
    Prostanacilor. Norocul Europei de Est si a Romaniei este ca rusii nu sunt destepti. Daca erau destepti, harnici, nealcolisti, vai de mama noastra, eram sub papucul lor pe vecie.
    • +2 (2 voturi)    
      si se fac ca mai uita ca....... (Marţi, 16 septembrie 2008, 10:21)

      SIC [anonim] i-a raspuns lui zet

      daca in al doilea razboi mondial nu-l ajutau americanii si englezii pe Stalin, acum vorbeau nemteste. Si...pentru cosmos sa multumeasca tot savantilor nemti pe care i-au rapit si i-au pus la treaba. Si ei si americanii.
      • -1 (1 vot)    
        Dar tu ce limba ai fi vorbit? (Miercuri, 17 septembrie 2008, 22:10)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui SIC

        Dar tu ce limba ai fi vorbit?

        Romania la inceputul celui de-al 2-lea razboi mondial a fost rupta de catre Germania (in folosul Rusiei si Ungarie), Rusia, Ungaria, Bulgaria.

        Crezi ca ar fi ramas vreo bucata de pamint romanesc daca cistigau germani?
  • +1 (5 voturi)    
    articolul de mai sus (Luni, 15 septembrie 2008, 20:52)

    Justice [anonim]

    Poate Georgia va disparea de pe harta!Dar daca o face odata cu Rusia...?????Cine va fi vinovat in istoria ulterioara a Rusiei ...Medvedev, Putin sau presedintele Georgiei?