Fitch a coborat ratingul Lehman Brothers de la 'A plus' la 'D'

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 15 septembrie 2008, 17:21 Economie | Finanţe & Bănci

Fitch Ratings a coborat ratingul pentru credite pe termen lung al Lehman Brothers si al subsidiarelor sale de la "A plus" la "D", ca urmare a declararii falimentului bancii, potrivit unui comunicat al agentiei de evaluare financiara citat de NewsIn. Totodata, Fitch a coborat calificativul pentru credite pe termen scurt, de la "F1" la "D" si a scos ratingurile bancii de sub monitorizare cu perspectiva negativa, unde le plasase in data de 9 septembrie.

Ratingurile subsidiarelor Lehman Brothers raman sub monitorizare cu perspectiva negativa si ar putea fi coborate si mai mult daca este nevoie, mai atrage atentia Fitch.

Oficialii bancii americane de investitii Lehman Brothers au anuntat ca vor ca aceasta sa intre sub incidenta regulilor aplicate institutiilor falimentare, insa acestea nu acopera operatiunile sale de brokeraj si alte unitati detinute, precum Neuberger Berman, potrivit Reuters.

Astfel, banca va cauta sa vanda operatiunile de brokeraj, oficialii Lehman Brothers aflandu-se in discutii avansate cu mai multi potentiali cumparatori.

Falimentul reprezinta sfarsitul acestei institutii, vechi de 158 de ani, care a reusit sa treaca peste cele doua razboaie mondiale sau colapsului fondului de investitii Long-Term Capital Management, insa nu a putut face fata crizei creditelor.











419 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    credibilitate (Luni, 15 septembrie 2008, 17:41)

    eee [anonim]

    Care e credibilitatea lui FItch Ratings, daca au scazut ratingul de la A+ la D de pe o zi pe alta, si inca la credite pe termen lung? Eu inteleg ca oamenii astia nu vad dezastrul decat dupa ce e anuntat la rubrica decese.
    • +1 (1 vot)    
      corect :) (Luni, 15 septembrie 2008, 18:36)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui eee

      Fitch sunt zero barat dpdv al credibilitatii, au mai dat niste chixuri anul asta. Constant, ceea ce provine din Ro este sub-evaluat de amici (probabil ca fac la fel si cu altii), in timp ce pentru diversi muribunzi dau note extrem de generoase.

      Mi se pare rusinos ca mai au tupeul sa dea calificative in cazul Lehman. E clar ca i-au tinut artificial pe plus ca sa le dea o mana de ajutor.
      Niste mafioti.
  • +1 (1 vot)    
    cu un scop (Luni, 15 septembrie 2008, 18:47)

    c [anonim]

    Puteau fi salvati, dar americanilor probabil nu le-a convenit dolarul puternic din ultima vreme...
  • +1 (1 vot)    
    incompetenti (Luni, 15 septembrie 2008, 19:35)

    ursul [anonim]

    Dupa ce au declarat faliment si eu puteam sa le scad ratingul cu toate ca nu am mari cunostinte financiare.
    Niste ageamii Fincii astia ai lor...
    Arta era ca inainte cu vreo saptamina sa le fi scazut ratingul asa, ca din senin, la B apoi la C etc.
  • 0 (0 voturi)    
    The best (Luni, 15 septembrie 2008, 20:19)

    marinelu turmentat [utilizator]

    Forte profesionisti "expertii". de la A+ la D e cale lunga, dar vad ca ei au avunt nevoie de o noapte pentru a parcurge drumul. Niste mascarici astia cu bursele si bancile lor.
  • 0 (0 voturi)    
    penal (Luni, 15 septembrie 2008, 21:38)

    Iulian [anonim]

    Pe buuuuneeee? Deci e adevarat ce vedem, si aveam nevoie de Fitch sa ne confirme? Eu nu inteleg cine mai citeste rapoartele lor cand n-au fost in stare sa prezica nimic din criza subprime si s-au mai si imbatat cu apa rece in perioada post-consum stiri dezastruoase.

    Domnii analisti de risc de la firme "de profil", de unde privesc eu oferiti informatii commonsense pe care vi le-ar pune cap la cap bunica-meu pensionar daca Bloomberg ar avea subtitrari.
  • 0 (0 voturi)    
    A+ (Luni, 15 septembrie 2008, 22:49)

    A+ [anonim]

    Dar Fitch ce rating o avea tot A+ ?