Tariceanu: Rata anuala a inflatiei nu va depasi, in 2009, nivelul de 4%

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 septembrie 2008, 14:48 Economie | Finanţe & Bănci

Calin Popescu Tariceanu
Foto: AGERPRES
Previziunile Bancii Nationale a Romaniei indica o evolutie descendenta a inflatiei pentru anul viitor, cand rata anuala nu va depasi 4%, a declarat, marti, premierul Calin Popescu Tariceanu, citat de Mediafax.

"Previziunile BNR sunt optimiste, iar inflatia nu va depasi in 2009 un nivel de 4%", a spus Tariceanu.

Preturile de consum au coborat in luna august cu 0,09%, aceasta fiind a doua luna cu dezinflatie dupa 1989, astfel ca inflatia anuala a ajuns la 8,02%, evolutia fiind influentata de ieftinirea serviciilor, potrivit datelor anuntate la inceputul lunii septembrie de Institutul National de Statistica (INS).

Prima rata negativa a inflatiei, dupa 1989, a fost inregistrata in august 2006, cand preturile au coborat cu 0,07%, determinantul fiind, la acel moment, scaderea preturilor la alimente.

Pentru luna septembrie, analistii anticipeaza o rata anuala a inflatiei de 7%-7,1%, preturile urmand sa creasca usor, comparativ cu august, sau chiar sa se pastreze neschimbate.

La inceputul lunii august, BNR a revizuit in crestere prognozele de inflatie pentru acest an si pentru anul viitor. Astfel, pentru 2008, estimarea a fost revizuita de la 6% la 6,6%, iar pentru 2009 de la 3,5% la 4,2%.

Potrivit guvernatorului BNR, Mugur Isarescu, revizuirea in sus a inflatiei a fost generata atat de presiunile din partea excesului de cerere, amplificate de accelerarea cresterii PIB din primul trimestru din 2008, cat si de dinamica alerta a cresterii salariilor din sectorul bugetar si de majorarile preconizate ale pensiilor.

Tinta BNR de inflatie pentru 2008 este de 3,8% plus minus un punct procentual, iar pentru 2009 de 3,5% plus minus un punct procentual.











816 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Normal...pentru ca in 2009... (Marţi, 23 septembrie 2008, 14:54)

    YFS [anonim]

    vom avea un guvern mai responsabil...si asta nu va fi in nici un caz condus de Tariceanu/Patriciu.
    • 0 (4 voturi)    
      BNR (Marţi, 23 septembrie 2008, 15:56)

      RON [anonim] i-a raspuns lui YFS

      YFS... inflatia area prea putin de a face cu politicul.. cheia sta la BNR si morisca lor inflationista! Ei fac ce vor in materie.. cit despre inflatie... lumea ar trebui sa intel;ega mai bine ca exista doua inflatii total separate.. INFLATIA REALA.. este una si cea oficiala spusa de statistica si bnr.. care e coapte cit se poate sa linisteasca .. populatia!
      Cind in usa, la UK , la europeni, la japonezi avem tiparnita in over time.. scuipind literalmente trilioane... cine naiba poate crede ca in romania la anul inflatia va fi de 4%!
      • -1 (3 voturi)    
        corect comentariu si.... (Marţi, 23 septembrie 2008, 16:11)

        YFS [anonim] i-a raspuns lui RON

        foarte profesionist. Multumesc.
    • +3 (3 voturi)    
      Sa Tariceniti bine! (Marţi, 23 septembrie 2008, 17:06)

      faq'em [anonim] i-a raspuns lui YFS

      Cum *** ca io nu ma simt nici cu 10% mai gras nici cu 10% mai prosper, nici cu 10% mai la deal nici cu 10% mai in taricean.
      Probabil ca totate 10%le astea le-a strans pretinu Patricica ca altfel nu vad cum a reusit sa devina cu 10mil% mai taricel in 4 ani.

      Eu acu ce-o sa fac? O sa le urez si eu PeNaLilor nostri dragi cu 10% mai multa. Ce? Tot daia de ne dau si ei noua zilnic.

      Si votul sa le scada sub 4%. Real nu statistic, da?
  • +5 (5 voturi)    
    si marmota? (Marţi, 23 septembrie 2008, 14:55)

    johny [anonim]

    invelea ciocolata in tot felu' de celofane...
    • +5 (5 voturi)    
      si intre timp privea un stol de porci (Marţi, 23 septembrie 2008, 15:25)

      meh [anonim] i-a raspuns lui johny

      care zburau in V.

      ma intreb ce povestie mai jtie tariceanu.
      poate ii spune amicu' patriciu povestea lu' ivan turbinca, eventual direct in rusa, ca se pare ca ii e mult mai draga rusa decit engleza. conditii in care nici nu e de mirare ca s-a intovarasit cu ilici.
  • +3 (3 voturi)    
    chiar ne crede idioti (Marţi, 23 septembrie 2008, 15:06)

    Mitica [anonim]

    Tariceanu asta al nostru Primministru, crede ca in tara asta traesc idioti.
    Multumind faptului ca partidele se cearta intre ele si ministri se dau in gat, nu sa mai putut fura asa mult ca pe timpul PSDistilor.
    Rezultat, cresterea nivelului de trai in romania, si nu numai al celor care fura ca pe timpul lui Iliescu.

    Deci REZUME:
    - Poporul isi doreste mai departe ca ministri si partidele sa se certe, adunci o ducem noi bine.
    Punem ipoteza ca sar fi inteles PD cu PNL atunci Dinu Patriciu ne dezbraca si de pantaloni, ne lua si izmenele.
    Ne dorim mai departe divergente intre partide si un presedinte care le spune la hoti pe nume :-))
    Semnat,
    Vocea poporului
  • +6 (6 voturi)    
    Nu pot sa cred (Marţi, 23 septembrie 2008, 15:10)

    Chris [anonim]

    Nu mai am gradul de naivitate necesar pentru a mai crede o iota din ce spune Popescu ( sau Visganian, daca tot e citat).
  • +5 (5 voturi)    
    hahaha (Marţi, 23 septembrie 2008, 15:10)

    liviu [anonim]

    si marmota...

    avem 4% pana se termina alegerile si apoi subit sare la 8-9% ...

    votu sa vina ca dupa aceea ....
  • +5 (5 voturi)    
    Mi-e rau pur si simplu ! (Marţi, 23 septembrie 2008, 15:15)

    Neantul absolut al nesimtirii [anonim]

    Asta minte asa cum respira. Ar trebui lasat sa castige alegerile, sa spele lumea cu el pe jos cand o sa plateasca biletul de tramvai in natura ca bulgarii acum n-spe ani.

    Cum o sa iei "inteligentule" credite externe ieftine sa platesti pensiile oamenilor cand ai deja un deficit bugetar prognozat de 3 MILIARDE DE EURO ?
  • +3 (3 voturi)    
    logoree (Marţi, 23 septembrie 2008, 16:05)

    claudiopolis [utilizator]

    nu trece nicio zi fara ca idiotul asta sa nu bata campii cu tot felul de declaratii. Astazi se pare ca si-a luat concediu purtatorul de cuvant al BNR, iar papagalul asta a sarit sa vorbeasca in locul lui.
    Pe zi ce trece palavriceanu devine din ce in ce mai caraghios
  • +4 (4 voturi)    
    ce are 2009 de-a face cu tariceanu? (Marţi, 23 septembrie 2008, 16:11)

    gurka [anonim]

    probabil ca inflatia va fi pe-acolo, daca noul guvern va putea acoperi gaurile imense create de acest guvern idiot.
  • +2 (2 voturi)    
    minte de ingheatza apele (Marţi, 23 septembrie 2008, 17:14)

    andrei [anonim]

    Pomenile electorale de anu asta se vor vedea abia la anu.

    Iar guvernul urmator va face la fel, ce putin la inceput. Indiferent ca va fi un guvern populist sau, din contra, unul competent, inflatia tot mare va fi.

    Sa nu uitam si criza de afara, care inca nu s-a incheiat. Inflatia in america va fi imensa, pentru ca aia au pus presele de bani in functiune la maxim.

    Asa ca inflatia o sa o ia la galop.
  • +1 (1 vot)    
    Supertariceanu (Marţi, 23 septembrie 2008, 17:16)

    faq'em [anonim]

    Nu mai putură oamenii de bucurie când auziră că Greuceanu a măglisit pe împăratul până într-atâta, încât l-a făcut să-i ierte. Mulţumiră lui Greuceanu din toată inima şi îi făgăduiră că toată viaţa lor se vor ruga lui Dumnezeu pentru dânsul ca să meargă din izbândă în izbândă, ceea ce şi făcură.
    [...]
    Atunci Greuceanu se dete de trei ori peste cap, se făcu buzdugan cu totul şi cu totul de oţel, şi unde începu, nene, a lovi în stană de se cutremura pământul. De câte ori da, de atâtea ori cădea câte o zburătură din piatră. Şi lovi ce lovi până ce îi sfărâmă vârful. Apoi deodată începu stana de piatră a tremura şi a cere iertăciune. Iară buzduganul, de ce da, d-aia îşi înteţea loviturile, şi dete, şi dete, pănă o făcu pulbere. Când nu mai fu în picioare nimic din stana de piatră, cătă prin pulberea ce mai rămăsese, şi-şi găsi Greuceanu paloşul ce-i furase Satana.