Ajutor pentru burse: in Romania se suspenda impozitele pe cistiguri; FBI ancheteaza piata de capital din SUA

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 24 septembrie 2008, 10:13 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, a anuntat miercuri ca va suspenda plata impozitelor pe cistigurile de la bursa in tot anul 2009, pentru a impulsiona dezvoltarea pietei de capital.

De asemenea, Gabriela Anghelache, presedintele Comisiei Nationale pentru Valori Mobiliare, a anuntat ca se suspenda de la 1 octombrie si pina la finalul anului 2008 cota de 0,08% platita de jucatorii din piata de capital pe toate tranzactiile. Aceasta cota reprezenta pina acum una dintre sursele de finantare ale CNVM. Mai mult, CNVM renunta, pentru 6 luni, la veniturile obtinute din listarea unor noi companii la bursa.

Ministrul economiei si finantelor, Varujan Vosganian, a anuntat miercuri ca va suspenda plata impozitelor pe cistigurile de la bursa in tot anul 2009, pentru a impulsiona dezvoltarea pietei de capital. Potrivit lui Vosganian, codul fiscal va fi modificat "saptamina viitoare", pentru a permite aceasta scutire de impozit.

Vosganian a mai declarat ca investitorii pe pietele de capital isi pot reporta pierderile din 2008 pe anul 2009.

Ministrul economiei a mai spus ca aceasta masura nu a putut fi aplicata mai devreme "din cauza reglementarilor legale".

Intrebat despre impactul acestor masuri asupra bugetului de stat pe 2009, Varujan Vosganian a declarat ca "am avut de ales intre a nu lua nimic si bursa sa nu mearga, si a nu lua nimic si bursa sa mearga. Si am ales a doua varianta".

Masurile vin pe fondul degringoladei de la BVB, in contextul crizei financiare globale. Criza din SUA inregistreaza o noua etapa odata cu implicarea FBI intr-o ancheta de proportii privind masurile luate de autoritatile pentru a salva de la faliment mari jucatori de pe bursa.

Vosganian a facut aceasta declaratie intr-o conferinta de presa comuna, la care participa si reprezentanti ai Bursei de Valori Bucuresti (BVB) si ai CNVM.











3057 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    cata nesimtire (Miercuri, 24 septembrie 2008, 10:21)

    penalll [anonim]

    cata nesimtire!
    se da o lege la comanda ca sa isi poata face iesirea glorios de la bursa anumite persoane de la guvernare.
    E JENANT !!!
    Suma de idioti care au pierdut banii o sa ramana in continuare idioti iar jmenarii din camarila guvernamentala o sa fie iar baieti destepti.
  • +2 (2 voturi)    
    Cu pierderi de 60% oare ce impozite s-ar fi platit (Miercuri, 24 septembrie 2008, 10:22)

    Anonim [anonim]

    Cu pierderi de 60% oare ce impozite s-ar fi platit?
    Bwei nea Vosganian, adica ce vrei sa zici, ca nu le iei praful de pe toba?
    • -1 (1 vot)    
      e vorba de castiguri.... (Miercuri, 24 septembrie 2008, 11:13)

      tar [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      nu de pierderi. Numai restul fraierilor care au castiguri din alte parti sa plateasca 16% impozit
      • +2 (2 voturi)    
        Asta ziceam si eu :) (Miercuri, 24 septembrie 2008, 11:53)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui tar

        Marea majoritate nu au castiguri, masura e pentru cativa care vor sa faca exit.
        In plus e o masura populista, de genul "ia uite ce facem noi pentru bursa" -- masarua ar fi fost ok daca se aplica anii trecuti.
        Oricum, masura incurajeaza vanzarea (marcarea profitului) si asta nu cred ca ajuta la cresterea pietei.

        Oricum nu din lipsa masurilor astora piata e unde e... deci masura va fi frectie la piciorul de lemn.
  • 0 (2 voturi)    
    Solicit (Miercuri, 24 septembrie 2008, 10:25)

    Fane [anonim]

    suspendarea platii si al altor impozite ca sa fie cat mai echitabil , caci nu toata lumea baga banii la bursa.
    Spre exemplu: impozitul pe profitul reinvestit.
    • 0 (0 voturi)    
      DA: profitul reinvestit sa nu fie impozitat ! (Miercuri, 24 septembrie 2008, 14:05)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui Fane

      Vrem dezvoltare, trebuie reinvestire, deci ar trebui scutit de impozit.
      Scopul principal al "pietei de capital" e adunarea banilor (capitalului) pentru a face o activitate economica, nu comertul speculativ cu actiuni.
      Asta trebuie dezvoltat la piata de capital si la fel economisirea si gospodarirea capitalului propriu prin reinvestire (un fel de "taranul manânca din gradina proprie, doar nu impozitezi si mâncarea asta").
  • +1 (1 vot)    
    Fara numar?! (Miercuri, 24 septembrie 2008, 10:27)

    MG [utilizator]

    Asa pe toate la un loc? fara praguri?
    Daca Patriciu mai manareste 'neste actiuni cu Tariceanu (stiu, nu au fost acceptate probele - de interceptare ilegala a SRI).
    D-le ministru, nici pentru castiguri de peste 1 milion euro?
  • +4 (4 voturi)    
    Pai, nu e corect (Miercuri, 24 septembrie 2008, 10:38)

    Investitoru' lu' peste [anonim]

    Alo, dl. ministru, cum ramane cu cota unica si cu echitatea fiscala??? Vor castiga speculantii, bisnitarii, ... pardon investitorii, scuzati-mi ignoranta... Ce bursa d-le, asta din Romania??? In Romania nu exista bursa si nici cultura bursiera si investitionala. Exista speculanti!!! Asa ca traiasa specula si cea bursiera si cea imobiliara!!!!

    P.S. Mai ramane de introdus o scutire de impozit pe profit pentru companiile imobiliare, pt. ca si ele sunt lovite de criza, saracele!!!

    Sincer nu vad care e baiul daca se prabuseste bursa, atat timp cat oricum, in Romania, nu a existat decat accidental, corelatie intre performanta intreprinderii si cotatia ei bursiera. Totul e bazat pe manipularea pietei!!! Stiti ce se poate face cu 100 mil. GBP pe bursa din Romania? probabil ca da, asa ca nu ma mai obosesc sa va zic??
  • 0 (0 voturi)    
    ce-o fi vrut sa zica? (Miercuri, 24 septembrie 2008, 10:38)

    Gogu [anonim]

    "va suspenda plata impozitelor pe cistigurile de la bursa"

    poate a vrut sa zica "incasarea impozitelor" sau mai nou statul plateste impozite contribuabililor?
  • +2 (2 voturi)    
    Bine gindit ! (Miercuri, 24 septembrie 2008, 11:06)

    cicerone [anonim]

    Cu alte cuvinte cei care au pierdut sa piarda bine de totului si care am cistigat sa cistigam curat murdar ! Bravas neica ! N-ai dormit bine azi-noapte ...
  • +2 (2 voturi)    
    . (Miercuri, 24 septembrie 2008, 11:12)

    TERENONLINE [anonim]

    isteata tb; chiar ca nu aveau ce impozita (bursa romaneasca este la niste valori minuscule) dar acum se vor fali ca au sprijinit bursa. este interesanta si politica atunci cand stii s-o citesti sau chiar sa o faci.
  • +2 (2 voturi)    
    comentarii (Miercuri, 24 septembrie 2008, 11:39)

    mikka [anonim]

    Mai oameni buni:

    hai sa zicem ca niste baieti destepti au sesizat potentialul bursei (ca a scazut cel mai mult din toata Europa) si au decis sa cumpere zilele trecute.

    ne servim de varu Jan sa scoatem impozitele ca sa impulsionam calul baltat. dar ele se vor scoate realmente doar pentru baietii isteti ca fraierii mai au de asteptat mult si bine pana intra pe profit.

    Si asa unii isi fac treaba (si banii) si mai suna si populiste masurile lor.

    Lucratura eleganta, as spune!
  • 0 (2 voturi)    
    Nu inteleg (Miercuri, 24 septembrie 2008, 12:19)

    Handrews [anonim]

    Daca faceti profit din tranzactii in 2009 si nu mai platiti impozit pe profit va deranjeaza??
  • +2 (4 voturi)    
    Zeghe (Miercuri, 24 septembrie 2008, 12:43)

    idan [utilizator]

    Singurul lucru pe care as vrea sa-l vad este echipa actuala de ministrii, in frunte cu Tariceanu, prezentati la TV in zeghe. Si cu catuse la picioare...
    1. Un comentator mai inteligent decat dl. Vosganian, observa ca scutirea de impozit va fi benefica catorva baieti destepti (speculantii cu bani) care au vandut in disperare saptamanile (lunile?) trecute si acum, vazand ca bursa e la pamant, se vor apuca sa cumpere. Dupa un castig frumusel de 20-50%, vand iar, dar adio impozit. Frumos, nu?!
    2. Ceielalti investitori, vai mama lor, cei care chiar au crezut in BVB, raporteaza pierderi de cel putin 60% pe anul in curs. Deci masura lui dom' ministru e pura demagogie.
    3. Dar stati putin, despre ce criza e vorba in Romania?! Tariceanu ne-a asigurat ca tara oastra e in afara acestor probleme.
    "Opriti Romania ca vreau sa cobor!"
    • -1 (1 vot)    
      Re: zeghe (Miercuri, 24 septembrie 2008, 16:44)

      Alex D [utilizator] i-a raspuns lui idan

      Si ce te opreste pe tine Zeghe sa faci si tu la fel ca baietii astia destepti daca esti convins ca vor fi cresteri de 20-50%?
      • 0 (0 voturi)    
        Alex (Miercuri, 24 septembrie 2008, 21:30)

        idan [utilizator] i-a raspuns lui Alex D