Presedintele Dmitri Medvedev a propus rusilor sa cumpere aur pentru pastrarea economiilor

de Olga Popescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 13:50 Economie | Finanţe & Bănci

Liderul de la Kremlin, Dmitri Medvedev, a cerut Ministerului de finante sa examineze posibilitatea anularii impozitului pe valoarea adaugata la cumpararea de aur de catre persoane fizice.

Scopul acestei masuri este de a creste cererea interna si de a le oferi cetatenilor un instrument sigur de pastrare a economiilor personale, scrie Zagolovki.

In conditii de criza financiara preturile la aur cresc in majoritatea tarilor. In Rusia insa, nu se investeste, practic, in lingouri de aur. Problema este ca, la cumparare, cetatenii sunt obligati sa achite un TVA de 18%.

Expertii nu cred in eficienta acestei masuri. In opinia lor, lingourile de aur eliberate de TVA nu vor deveni instrument popular de economisire, o mare parte putand ajunge pe piata neagra a bijuteriilor.











804 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Dupa bursa acum in aur :) (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 16:11)

    Anonim [anonim]

    Probabil trebuie oligarhii sa faca exit ;)
  • +1 (1 vot)    
    SUPER IDEE!!! (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 17:53)

    Remi [anonim]

    Sunt absolut socat ca din bastionul cumunismului, din gura unui kagebist pur singe poate sa iasa o idee atit de avangardista si de bun simpt! Experimentul banilor "fiat" (fara valoare) din ultimi zeci de ani s-a dovedit falit.
    Asta ar trebui sa se intimple si in Romania. In felul acesta populatia ar avea o metoda mai sigura de pastrare a economisirilor pe termen lung. In ziua de azi cine isi tine economiile in bani la banci sau in plasamente gen bonuri de trezorerie pierd masiv deoarece inflatia reala este mult peste dobinda platita, si apoi daca tii bani in RON... te poti trezi oricind dimineata cu o depreciere de 20-40%.
    • +1 (1 vot)    
      Kaghebistul este mult mai destept decit multi (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 21:39)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Remi

      Kaghebistul este mult mai destept decit multii dintre "economistii" formatzii dupa caderea sistesmului de la Breton Woods.
      In 1971, USA a renuntat la sistemul dolar-aur, masura care a provocat cresterea deficitelor publice de la ani la ani.
      Zece ani mai tirziu este introdusa pentru marele public cartea de credit care va face ravagii in bugetele familiale.
      • 0 (0 voturi)    
        trebuie (Duminică, 28 septembrie 2008, 14:32)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Tantza si Costel

        sa-ti dau dreptate de data asta. Dar o data nu inseamna si altadata. Cu aurul chiar ai dreptate, nu obosesc sa repet.
        Stima,
        ......
  • +1 (1 vot)    
    GALBENI!!! (Duminică, 28 septembrie 2008, 9:57)

    Mugur [anonim]

    Deci. la cine trebuie sa facem loby pentru reintroducerea Galbenilor ca metoda de stocare a economiilor si ca metoda de asigurare a unui mediu de schimb stabil pe termen lung? La Guvern, la Isarescu (nici o sansa)... la presedinte.. sau trebuie sa ii fortam pe cei anteriori mentionati prin referendum?

    Ideea de a avea monede de 5, 10, 15, 20, 33 grame aur 24 karate.. nu ar fi rea!

    Daca rusi introduc rubla de aur... iau un cirlig de rufe.. il prind de nas .. si indiferent de repulsia provocata imi schimb finantele... in monede cu inscriptii chirilice!
    • 0 (0 voturi)    
      Dar bancherii americani nu-ti fac repulsie? (Duminică, 28 septembrie 2008, 17:47)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Mugur

      Dar bancherii americani nu-ti fac repulsie?
      Ei sint cei care au creat aceasta monstruoasa problema.
      Daca locuiesti in Romania, probabil ca nu percepi adevarata problema creata de acesti banditii de pe Wall Street oamenilor obisnuiti.
      • 0 (0 voturi)    
        FEUDALISM (Duminică, 28 septembrie 2008, 20:24)

        Mugur [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

        Imi fac si ei repulsie ... si inca multa..
        Stii ce cred ca se intimpla..? Feudalismul nu s-a terminat... exista o clasa superioara deasupra legii... pe timpuri proprietarii pamanutului acum si proprietarii valorii banului... comunism = capitalism = feudalism.. toate aceste societati au o caracteristica comuna... citva... in general pe linie de singe traiesc foarte bine pe seama celor multi... care trebnuie sa respecte fel si fel de legi total ignorate de sefi.. in romania oare este altfel?
  • 0 (0 voturi)    
    Gaina care naste pui... (Luni, 29 septembrie 2008, 21:36)

    Stire Neverificata [anonim]

    Trebuie sa recunosc faptul ca aceasta stire mi-a atras atentia. Singura problema ar fi ca nu am gasit acesta stire pe sursa citata...(http://www.zagolovki.ru).
    Atunci mi-am adus aminte de gaina care naste pui vii, a lui Ion Cristoiu.. Contrariat de faptul ca stirea nu exista pe zagalovki.ru, am cautat pe ft.com, pe russia today si pe alte situri.