Jurnalul unui bancher. Al 23-lea pamflet

de Dan Popa     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 11:12 Economie | Finanţe & Bănci


Dom`ne nu credeam sa traiesc clipe din astea. Banca e pustie de tot. Ieri a trebuit sa mint un ghertzoi care se plimba prin fata sediului ca ii dau o shaorma gratis, numa sa intre la mine. Pana la urma, i`am dat`o, da` prin leasing, ca nu mai am voie sa dau credite. Ieri am vrut sa speculez pe leu.

Am cotat swap vreo 5 miliarde cu scadenta de doo zile. Frate, noaptea mi`a aperut Isarescu in vis. Ma amenintza alaturi de Cinteza ca`mi ia licentza, si io nu mai dadeam de ea ca s`o dosesc. In spatele lor, stetea Mugur Stetz care ma tot ruga sa comut pe silent telefonu mobil. M`am trezit transpirat si am renuntat sa mai shpeculez. Am pierdut niste bani, nu zic, da` cosmar din asta nu mai vreau cat oi mai fi io speculant!, scrie Dan Popa pe blogul sau.

E o criza de personal uman in banci ceva de speriat. Dupe turbulentelele astea de rahat, mi`a plecat toti angajatii. Unu si`a gasit de lucru la un circ - antreneaza un leu da` cam degeaba. Ala sta ca prostu si slabeste pe zi ce trece. In fine, lumea rade cai convinsa ca`i gluma. Alt angajat s`a dus la Bursa, ca singuru angajat de acolo se plictisea, nemafiind activitate. Baiatul de la Trezorerie a zis ca isi ia concediu ca el nu mai liciteaza never ever, ca`i e teama de aia din BNR.

Pana la urma a trebuit sa pun femeia de serviciu sa faca niste analize de risc la un dosar pe care`l am de anul trecut. Aia, tampita, nush ce`a inteles ca l`a sunat pe client sa vina la banca. Ala a venit, iar Mutzi a scos din buzunaru de la halat o seringa sa`i ia niste sange clientului, sa vada ea daca`i riscant sa fac afaceri cu el sau nu. Pana la urma a trebuit s`o mut pe Mutzi la Trezorerie ca ma faceam de cacat.

Frate, se duce dreaq meseria asta a noastra. Ieri, cine ma suna? Togmai CEO`ul mare din centrala. CEO`ul CEO`ilor ! Plangea ca prostul ca actionarii l`au zburat si daca nu`i pot da un post in banca mea, care erea a lui, cum ar veni. Mi s`a facut mila de el si l`am lasat sa`mi stearga pe jos birou` dupa ce termin concursu` de scuipat la tinta. Maine`l trimit sa`mi ia tigari, tu`l in nas de ghertzoi prost. Sa munceasca pentru mia de lei pe care i`o dau!

Saptamana viituare lansez un nou credit de nevoi personale. Nu mai am voie cu buletinul, asa ca o sa`l dau pe baza permisului auto. Maturitatea e de macsim 10 ani, iar dobanda de numai ..28 la suta. Normal, trec si o stelutza, in dreptu careia scriu micutz “Primele doo cifre din nivelu dobanzii lipsesc si se vor anunta ulterior”.

Frate, am citit propunerea lui Videanu ala. Sa folosim rezervele BNR pentru cofinantarea unor proiecte cu fonduri europene, cica. Pai ala`i videanu la cap. I`am scris si l`am felicitat pentru propunerea asta si i`am spus ca ma solidarizez cu el. Si io cand am propus sa cumparam Coca Cola din rezerva BNR nu numa ca nu m`a ascultat nimeni, da` unii a si ras. Creca`i aceeasi situatie acuma si vreau sa`i fiu alaturi.

Comenteaza pe blogul lui Dan Popa.











2035 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Amuzant. (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 11:26)

    Alin [anonim]

    Cu exceptia partii cu atacul speculativ asupra leului.
    Mi se pare ca nu prea ar fi bine sa glumim cu aceste lucruri.
    Mai mult am auzit ca BNR va ajuta Consiliul Concurentei in investigatia facuta la 4 banci.
    Se vehicula ceva gen 10% din cifra de afaceri sanctiune daca se dovedea ca au fost implicati in atacul speculativ asupra leului. Mi se pare o gluma. Normal ar fi ca bancile respective sa-si piarda licenta in Romania, persoana fizica cu cetatenie romana implicata sa fie trimisa in judecata pentru subminarea economiei nationale, si cei cu cetatenie straina declarati persona non grata si expulzati.
    Daca nu, impresia va fi ca este o joaca si se vor juca o data pe saptamana de-a leul si euro.
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 12:17)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Pentru practici anticoncurentiale bancile pot fi sanctionate de CC cu pana la 10% din cifra de afaceri (amenda poate sa fie si mai mica). Pentru nerespectarea regimului pietei valutare BNR poate retrage licenta de functionare.

      Parerea mea este ca isi vor lua o amenda babana de la CC (bancile care au impins in sus dobanzile la leu) si ca BNR le va lasa licenta de functionare, dar cativa oameni vor iesi din sistemul bancar (adica niste trezorieri vor apare mai des la televiziune decat pe piata de tranzactionare, dupa cum au primit recomandari).

      Bineinteles ca fara sa stim noi BNR le-a transmis bancilor implicate ca la prima actiune similara pe piata valutara ca prin minune se va repune pe tapet problema nerespectarii reglementarilor de pe piata valutara (1. e posibil ca unele banci sa fi depasit plafonul de 10% active implicare pe piata valutara; 2. e posibil ca unor clienti internationali bancile sa le fi permis sa nu inchida pozitiile la data stabilita, ceea ce incalca regimul valutar). Asa ca bancile in culpa stau cu sabia deasupra capului (cu licenta de functionare in suspans) si de acum incolo vor trebui sa fie cei mai aprigi sustinatori ai politicilor BNR-ului.

      Bancile mari (BCR, BRD, Raiffeisen) sunt oricum partenerele BNR-ului pe piata valutara si monetara, mai ramasesera ratacitii astia care si-au luat-o acum peste bot si o sa avem pace "bancara" vesnica :)
  • -1 (5 voturi)    
    Jalnic articol (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 11:32)

    politician [anonim]

    Un pamflet de un umor categoric discutabil. Jalnic.
    • +1 (5 voturi)    
      bai clovnule (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 12:48)

      AristotelCostel [utilizator] i-a raspuns lui politician

      Vezi-ti de parazitarea bugetului! Daca ai chef de umor, cumpara-ti o caseta cu Stela si Arsinel.
      Promoveaza un CNA pentru internet si pune bazele unui serviciu de informatii ca sa afli care sunt cetatenii care cred ca toti politicienii sunt prosti, hoti si nesimtiti fara margini.
  • 0 (2 voturi)    
    Oare chiar acolo s-a ajuns? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 11:59)

    moneda nationala [anonim]

    Totusi daca este cineva in tara asta care mai depune lei la banca, imi scrie si mie, la ce banca!!!
    Nu pentru ca as dori sa pun maruntisul meu de parlit de roman, dar vroiam sa stiu daca mai are TOTUSI cineva incredere in sistemul (si asta e ticalosit!) bancar...
    Asa de curios...
  • +2 (2 voturi)    
    portareii guvernului mondial(fmi) vin la buc (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 12:11)

    ghiorghita de la corogarla [anonim]

    .. sa-si recupereze banii pe care i-a pierdut in atacul asupra leului

    fara sa tina cont de fatul ca in ro sunt alegeri si ca, daca tot au ceva de rezolvat, sa rezolve cu puterea rezultata dupa alegeri
  • 0 (10 voturi)    
    cine esti tu acest dan popa? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 13:02)

    claude [anonim]

    mereu ne tot baga hotnews blogurile rasuflate ale lui popa. cine e asta? si de ce trebuie sa ne lovim zi de zi de el? probabil nici acest mesaj nu va fi publicat.
    sunteti jenanti.
    • -4 (6 voturi)    
      Shut the fuck up! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 13:44)

      Fan Dan Popa [anonim] i-a raspuns lui claude

      Dan Popa rulez !!!
    • +1 (1 vot)    
      te-au legat de monitor (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:14)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui claude

      te compatimesc, astia de la hotnews sunt asi ai torturii, cum te prind pe site cum te obliga sa citesti ceea ce nu vrei si nu te poti opune. in ce lume am ajuns sa traim!!!
      eu am facut 20 de ani de karate intr-o vara plus ca am 3 dani la origami si-am reusit sa pot citi doar ceea ce-mi place. e drept, eu sunt o exceptie, cunosc artele martiale si mercuriale.
  • +1 (7 voturi)    
    voi chiar nu aveti umor.. (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 14:29)

    emil [anonim]

    stau si ma intreb, chiar nici macar unul din cei care au postat raspunsuri la pamflet, nu pot sa vada o farama de umor?. Domnilor, ati speculat si ati pierdut multi bani sau care e problema? Ce sunteti asa de intepati si frustrati? Rog hotnews sa mai posteze asemenea pamflete pentru ca ma binedispun si imi fac ziua mai frumoasa cand le citesc :) PS. nu trebuie sa fie neparat depsre sistemul financiar