O delegatie comuna FMI-Banca Mondiala vine pe 3 noiembrie la Bucuresti pentru a evalua sistemul financiar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 13:04 Economie | Finanţe & Bănci

O delegatie comuna a Fondului Monetar International si a Bancii Mondiale vine la Bucuresti in perioada 3-14 noiembrie in scopul evaluarii sistemului financiar romanesc, a anuntat simbata biroul reprezentantului FMI pentru Romania si Bulgaria, precizand ca nu se va negocia vreun sprijin financiar, potrivit NewsIn.

Misiunea este o continuare a celei din 2003, ce a realizat primul Program de Evaluare a Sectorului Financiar (FSAP) in Romania.

Realizarea acestei evaluari a fost solicitata de autoritatile romane, iar perioada de desfasurare a fost decisa anul trecut, potrivit comunicatului FMI, semnat de reprezentantul institutiei pentru Romania si Bulgaria, Juan J. Fernandez-Ansola.

"Delegatia nu va discuta sau negocia asistenta financiara din partea FMI pentru Romania, iar rezultatele ei vor fi facute publice impreuna cu incheierea consultarilor din 2009 din cadrul Articolului IV", se mai spune in comunicat.

FMI conduce procesul de supraveghere in mod regulat in Romania prin Consultarile din cadrul Articolului IV, exercitiul FSAP fiind iterat in 2003.

Marti, FMI precizase ca nu se afla in discutii legate de un eventual sprijin financiar acordat Romaniei, ca reactie la relatarile din presa internationala, care includeau Romania intr-un grup de tari care ar putea primi ajutor de la institutie.

"Am luat cunostinta de referirea din The Economist de saptamana trecuta la anumite tari, inclusiv Romania, care ar fi in discutii cu FMI despre un sprijin financiar. Nu avem discutii despre vreun astfel de sprijin in acest moment cu Romania, dar mentinem o politica de dialog permanent cu autoritatile romane", se mentiona in comunicatul FMI, semnat tot de reprezentantul institutiei pentru Romania si Bulgaria.

Relatarile veneau in contextul in care agentia de evaluare financiara Standard & Poor's a coborat, luni, cu o treapta ratingurile Romaniei pentru imprumuturile in valuta, de la 'BBB-/A-3' la 'BB+/B' - nivel care este in afara categoriei de "investment grade", motivand ca riscurile legate de finantarea tarii au crescut.

Vineri, FMI a facut un anunt similar si in privinta Bulgariei.

Ministerul Economiei si Finantelor a negat, in aceasta saptamana, ca Romania ar avea nevoie de sprijin financiar de la FMI. De asemenea, viceguvernatorul Bancii Nationale, Cristian Popa, a spus marti ca Romania nu are in prezent nevoie de ajutor financiar din partea FMI, in conditiile in care rezervele valutare acopera datoria pe termen scurt, mediu si lung a Romaniei in proportie de peste 90%.

"In acest moment, Romania nu are interes sa apeleze la instrumentele de urgenta puse la dispozitie pentru finantare de FMI, insa ramanem in discutii cu ei pentru evaluari", a declarat Cristian Popa.













Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

1196 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    fum fara foc? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 13:07)

    Gogu [anonim]

    deci zvonurile de saptamina asta n-ar fi chiar nefondate? hmmm
    • +3 (5 voturi)    
      foc fara chibrituri (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 13:29)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Normal ca sunt zvonuri daca astia stau la NY sau Bruxelles si nici nu dau prin Romania. Foarte bine ca vin la discutii, decat sa stea prin birouri si sa isi dea cu parerea despre "economiile emergente"...
      • +6 (6 voturi)    
        metoda standard & less poor (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 14:38)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui alex

        pai cum adica? Intai dau ratinguri si pe urma evalueaza? Cum vine asta: te impusc si pe urma pun intrebari?!
  • +4 (4 voturi)    
    Devine jenibil... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 14:02)

    handrews [anonim]

    Toata treaba asta cu FMI si cu sprijinul financiar incepe sa semene cu bancul cu batrana si cu strada.. "da' sigur nu vreti sa treceti strada?" "haideti totusi, ca va trecem noi strada"...
  • +4 (4 voturi)    
    portareii guvernului mondial (fmi, s&p, etc.) vin (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 14:05)

    ghiorghita de la ciorogarla [anonim]

    .. sa-si recupereze banii pe care i-a pierdut in atacul asupra leului

    fara sa tina cont de faptul ca in ro sunt alegeri si ca, daca tot au ceva de rezolvat, sa rezolve cu puterea rezultata dupa alegeri

    romani, sa iesim in strada si sa nu-i lasam sa calce in picioare putinii oameni curajosi din ro, si in primul rand romanul amarat
  • +2 (2 voturi)    
    manipulare.... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 14:10)

    FSHO [anonim]

    pentru prosti.
  • +2 (6 voturi)    
    nu vor negocia.. (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 14:34)

    666 [anonim]

    ne vor obliga sa facem un imprumut..
    si asa se va duce de rapa economia nationala si asta nu din cauza lui basescu, tariceanu sau PSD.. ci din cauza unor forte externe asa cum a fost mereu in istoria romaniei.
    Romania va fi una din tarile ce vor plati datoriile americii.
    • -5 (5 voturi)    
      patriotism prostesc (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 14:55)

      alianta_impotriva_prostiei [anonim] i-a raspuns lui 666

      Romanu' tot fudul si se crede mai destept decat toti...

      Domnilor patrioti, se pare ca nu prea ati inteles cum sta treaba cu Romania....

      Cresterea economica din ultimii ani a fost alimentata doar de Caritas-ul imobiliar si de banii trimisi de capsunari. V-ati intrebat vreodata ce se produce in tara asta? Chiar credeti ca cresterea economica se poate baza la infinit doar pe smecherie?

      Vin vremuri f grele iar cei care cred ca Romania, taramul de vis in care pot face bani peste noapte facand cateva invarteli, vor avea parte de o surpriza.
  • +3 (3 voturi)    
    vin sa ne impovareze (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 14:42)

    ps [anonim]

    vin sa ne propuna sa ne imprumutma de la ei in conditii si cu dobanzi umilitoare.
    Imi pare rau ca nu sunt in Bucuresti dar chiar nu are nimeni curaj sa ii huiduie si sa arunce cu oua dupa ei?
  • +1 (1 vot)    
    Mana lunga a cui? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 17:07)

    Ovidiu [anonim]

    Sigur nu i-a chemat Tariceanu la modul "gand la gand cu bucurie" sa oprim cresterea salariilor acum cand a promulgat-o Base? Adica, dupa atatia ani de cand s-a renuntat la acord brusc si-au adus aminte sa mai dea pe la noi, dupa ce au negat orice negocieri pentru un nou acord. Eu cred ca vin sa tempereze solicitarile de majorari de salarii. Vin sa iasa pe sticla si sa dea declaratii, sau Tariceanu ma rog, ca economia romaneasca nu-si permite majorari salariale mari acum.
  • +1 (1 vot)    
    Nu va vrem (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 17:46)

    Roman in Ro [anonim]

    FMI sa nu mai calci p-aici ca-ti rupem capetele alea " luminate" cu lanterna ! Noi nu avem nevoie de banii vostri, si nu vrem (asa cum spunea cineva mai sus) sa platim datorile altora !!!!
  • +1 (1 vot)    
    tot tampitii nostri i-au chemat (Duminică, 2 noiembrie 2008, 8:58)

    ploiesteanu [anonim]

    ca nu vin ei de nebuni, avem destui tradatori si aici care, pentru cateva sute de mii de dolari, vand si pe maica-sa.
  • +1 (1 vot)    
    Sunt niste hoti (Duminică, 2 noiembrie 2008, 13:49)

    compadre [anonim]

    FMI si Banca Mondiala sunt niste hoti....interesul lor direct este sa dea imprumuturi si sa ne stoarca de bani multe generatii de acum incolo. Este foarte posibil chiar ei sa fi declansat aceasta criza financiara.

    Vor veni la noi sa analizeze dece nu a cazut sistemul nostru financiar. Data viitoare sigur le va iesi schema.
  • +1 (1 vot)    
    Interese (Duminică, 2 noiembrie 2008, 16:54)

    BM [anonim]

    Banca Mondiala stiu sigur ca are interese in sectorul energetic la noi. Mereu au presat cand au venit in Ro pentru privatizarea anumitor sectoare de energie! Nu zic ca e o conspiratie in orice, dar trebuie sa fim constienti ca nu vine nimeni fara interese sa ne dea sfaturi. Oricum daca nu vor fi ale lor, vor fi ale politicienilor si bogatasilor nostri, deci oamenii de rand tot fraieriti or sa fie.
  • -1 (1 vot)    
    d (Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:18)

    c [anonim]

    Va calmati??? Sunteti penibili.
  • 0 (0 voturi)    
    Prosti ai nostri ca-i primesc!!! (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:02)

    M [anonim]

    In mod sigur astia nu vin degeaba si reprezinta marele capital mondial care are afacerea de a da bani cu camata....iar pt. noi nu am mai apelat la ei, vor sa ni se bage cu de-a sila pe gat. Daca eram prim_ministru si aveam OO le trimiteam urmatorul mesaj: "Ca urmare a conditiilor pre-electorale si a agendei extrem de incarcate a tuturor compartimentelor responsabile ale autoritatilor Romaniei va rugam sa programati vizita dvs. la o data ulterioara alegerilor. De asemenea vizita dvs in aceasta perioada in care criza economica internationala avand la origine marele capital international si evaluarile eronate ale asa-ziselor agentii de rating, credem ca ar alimenta ostilitatea populatiei Romaniei fata de dvs. Ramane sa stabilim de comun acord o data ulterioara pt. vizita dvs"...PA SI PUSI diplomatic, javrelor!
    Cine a produs criza internationala prin umflarea an de an a valorilor de pe pietele imobiliare, financiare, monetare, etc? Ei au umflat totul cu pompa pasand valorile de la unii la altii, angrenand si populatia lumii, iar ei au iesit din joc pastrand banii, si ca sa mearga mai departe sistemul, si sa reia jocul, se acopera de la Guverne tot pe banii populatiilor luati prin impozite...
    As bea 4 beri de satisfactie daca as vedea cum o multime de oameni cu pancarde si rosii, si oua stricate, huiduiesc pe astia de la FMI cind coboara din masina sa mearga sa discute cu TRADICEANU...