Zece lucruri de facut cu banii in vremuri de criza

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2008, 19:36 Economie | Finanţe & Bănci

In ultima vreme, au inceput sa apara semne privind atenuarea crizei creditelor, in conditiile in care bancile au reinceput sa se imprumute intre ele. O veste buna, dar aceasta nu inseamna ca dificultatile crizei au trecut. Nu exista inca nicio certitudine ca revenirea creditarii va dura, iar, la acest moment, o recesiune pare foarte probabila. Nu este inca prea tarziu pentru a adopta o atitudine defensiva, care va poate ajuta sa depasiti criza globala. Time.com prezinta 10 pasi care va pot proteja viitorul financiar. Sfaturile sunt destinate pietei americane, dar se pot dovedi de folos si pentru restul lumii.

  • Cat mai multe lichiditati
Ca intotdeauna cand lucrurile o iau razna pe pietele financiare, banul lichid este rege. Banii lichizi va pot proteja, in caz de nevoie, de o eventuala vanzare a bunurilor pe care le detineti la preturi de dumping. De asemenea, banii lichizi va pot permite sa investiti in momentul in care se intrevede iesirea din criza - moment care poate sa apara mai curand decat va asteptati

  • Reduceti cheltuielile
Eliminarea cheltuielilor reprezinta cea mai buna cale pentru acumularea de cat mai multi bani lichizi, si sunt foarte multe cheltuieli care pot fi reduse: notele de plata de la spalatorii, cinele in oras, menajere etc. Evitati sa folositi cardul la ATM-urile altor banci. Renuntatul la fumat este extrem de indicat. Aceste reduceri va pot asigura un surplus de venituri de cateva sute de dolari pe luna.

  • Platiti-va datoriile
Pare a fi imposibil de realizat, dar este recomandat sa va concentrati pe o abordare punctuala. Incepeti prin a inchide cardurile de credit cele mai mici. In acest fel, veti avea cel putin un sentiment de usurare. Ulterior, luati aceeasi masura cu cardul care are cea mai mare dobanda, dupa care vine randul creditelor de consum cu dobanzi variabile. Orice ban suplimentar nu trebuie cheltuit, ci folosit pentru reducerea datoriilor.
  • Asigurati-va ca investitiile sunt sigure
In prezent, guvernele lumii au majorat plafonul de garantare a depozitelor bancare. In SUA, se vorbeste despre o garantare nelimitata a depozitelor. O astfel de masura ar putea fi insa temporara si ar putea dura doar pana la sfarsitul anului 2009. In acest fel, daca alegeti sa va comasati depozitele intr-o singura institutie s-ar putea sa fiti obligat sa le redistribuiti in mai putin de un an. Jucati dupa vechile reguli - nu depozitati peste suma garantata in aceeasi banca, cel putin pana nu va deveni clar ca plafonul maxim de garantare va fi permanentizat si dupa trecerea crizei.

  • Diversificati-va portofoliul la nivel international
Acum este mai important ca niciodata sa detineti actiuni si obligatiuni din alte tari. In cazul in care criza se adanceste, costul ar putea fi atat de mare pentru guvernul american incat dolarul poate cadea iar dobanzile vor creste. Investitiile externe nu vor fi imune la depreciere, dar ofera, cel putin, un ragaz de timp pana la acel moment.
  • Refinatati-va ipotecile
Dobanzile pe termen lung au crescut in ultimele luni, astfel incat ratele devin tot mai mari. Daca aveti un credit cu rate variabile, care pot creste semnificativ intr-un an sau doi, este de preferat un credit pe 30 de ani cu rate fixe, chiar daca veti plati o rata mai mare decat cea actuala, variabila.
  • Nu intrati in panica
Sfarsitul lumii vine o singura data, dar nu pare ca acesta este momentul. Asta inseamna ca actiunile, proprietatile si afacerile vor reveni la valoarea actuala, la un moment dat. A vinde active, in acest moment, poate fi o decizie mai proasta chiar decat cea de a achizitiona actiuni bancare, cum s-a intamplat, in urma cu cativa ani, pe fondul nebuniei imobiliare. Limiteaza-te la gradul de risc in care poti trai confortabil, admitand ca actiunile pot cadea cu 10% adeseori, cu 20% destul de des si cu peste 30% in unele cazuri. Dar, pe termen lung, actiunile au crescut intotdeauna. Doctrina conservatoare - 60% actiuni, 30% obligatiuni si 10% cash se poate dovedi utila in aceste vremuri. Pentru a evita greseli majore, rebalansati-va portofoliul la fiecare sase luni - vanzand ce a crescut si cumparand ce a scazut.
  • Verirficati-va rata la cardul de credit
In ultmii ani, a devenit tot mai usor pentru emitentii de carduri sa majoreze dobanzile, in cazul in care uitati de o singura datorie. Daca se intampla asa ceva, sunati si cereti sa reveniti la dobanda initiala. Nu functioneaza tot timpul, dar emitentii nu vor sa piarda clienti, mai ales daca aveti un istoric pozitiv. Daca ati ratat o singura rambursare, nu ar trebui sa aveti probleme.
  • Verificati acuratetea celor mai recente declaratii bancare
In ultima vreme, s-au inmultit fuziunile si achizitiile in sectorul serviciilor financiare, pe masura ce institutiile slabite sunt preluate de cele puternice. Luand in considerare schimbarile drastice din ultima luna este posibil  - desi putin probabil - ca declaratia bancara sa contina erori. Daca nu o corectati prompt, iar institutia cu care lucrati este preluata de o alta, va va fi foarte greu, in cel mai bun caz, sa va recuperati rapid banii.
  • Protejati-va viitorul financiar

Daca, dintr-un motiv anume, va treziti cu o cantitate suplimentara de bani cand toata lumea alearga dupa lichiditati, profitati de acest lucru si imprumutati un prieten, un membru al familiei sau chiar o persoana straina. Bancile devin zgarcite, ceea ce creeaza oportunitati pentru dezvoltarea asa numitelor retele de imprumut peer-to-peer, la o dobanda favorabila.













Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

16789 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    criza mondialaaa??!! (Joi, 6 noiembrie 2008, 19:50)

    gogu de la bistrita [anonim]

    ..profesorii pot aplica si ei la aceste sfaturi?? A,nuuu caci ar trebui sa le platim alt spor la salariu.
    • +3 (5 voturi)    
      zece lucruri- (Joi, 6 noiembrie 2008, 20:22)

      rex [anonim] i-a raspuns lui gogu de la bistrita

      poate o sa studieze la examenul de grad si problema crizei mondiale sau osa copieze in continuare...???
    • +4 (8 voturi)    
      raspuns lu' Gogu (Joi, 6 noiembrie 2008, 20:25)

      ion mocanu [anonim] i-a raspuns lui gogu de la bistrita

      ai dreptate : tinerii profesori ar trebui sa ramana cu 700 lei salar. Sau nu ? io zic ca e putin. Oricum nu le platesti tu sporu Gogule.
      • -3 (13 voturi)    
        Da (Joi, 6 noiembrie 2008, 22:49)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui ion mocanu

        Chiar noi le platim. Cei care muncim 40h pe saptamana ca fraierii, cate 48 saptamani pe an. Iar profesorii muncesc cate 15-20h pe saptamana cate 30-32 saptamani pe an. Cei universitari, chiar mai putin: 28-30 saptamani pe an.

        Sau ai impreisa ca-si trimite Basescu fii ca la munca ca sa aiba cu ce marii salariile?
        • +1 (5 voturi)    
          si eu asa stiu povestea (Joi, 6 noiembrie 2008, 23:59)

          dl. inginer [anonim] i-a raspuns lui sorin

          asa este

          am terminat facultatea la stat, nu conteaza unde dar nu era ceva scoala de balerina

          jumatate din profesorii mei, numai la examene erau prezenti

          am invatat ca prostu`, am gasit munca in domeniu, am atestate in limba, si tot feluri de hartii si master si merg acasa cu 10 milioane in mana

          un prieten de al meu este profesor la liceu, pe ceva 18 sau cate de ore primeste 12 milioane in mana

          gluma este atunci cand o sun vineri sau sambata, sa vina la o bere si de obicei are si obrazul sa-mi zica, cat de obosit este, cat a predat, cat a concentrat

          amandoi suntem sub 30 de ani

          el a terminat desen ... restul se poate deduce
          • +3 (5 voturi)    
            EDUCATIE NECESARA (Vineri, 7 noiembrie 2008, 8:51)

            BOBIRO [anonim] i-a raspuns lui dl. inginer

            Da ai dreptate...EU ajung cu 15 si nici macar numuncesc asa de mult.Uiti un lucru...aportul unui inginer la ...economie este neglijabil, dar Romania are o mare lipsa si aceasta este educatia....rata de abandon scolar este de 19 procente...Eu prefer acum sa am 15 milioane decat sa am in 10 ani 150 milioane si sa merg cu frica pe strada ca vin vreo 4-5 insi, ca urmare a lipsei de educatie si-mi dau in cap si-mi iau si banii.Trebuie sa fii de acord ca este lipsa mare de EDUCATIE, profesorii sunt slabi iar cei buni se duc naibii sa faca nush ce munca prin alte tari, pe bani mai multi.Trbuie tinuti aici, si asta e valabil si la ingineri, si la toti.
            Finlanda, care era in pragul colapsului prin anii 50-60, a investit foarte mult in educatie (Cam 22 % din PIB)si acum se vad rezultatele, totul merge struna. PS si eu sunt tot inginer
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns @ dl. inginer (Vineri, 7 noiembrie 2008, 10:02)

            alt inginer [anonim] i-a raspuns lui dl. inginer

            dac esti asa tare si vrei mai multi bani de ce nu trimiti CV-ul pe unul din siturile de recruiting (ex. http://www.match4jobs.com/oil-gas/match4jobs/register-here.html?gclid=CMmhoeT2m5QCFQ2L1QodRS_vtA). Credema k se castiga bine (mai ales in petrol & gaze) si nici nu trebuie sa stai plecat cu anii de acasa. Oricum se cauta in lume tot felul de ingineri. Important este sa stii ceva si sa treci de interviu. Itzi spun din experienta de peste 8 ani pe care o am lucrand k freelancer. Si atunci nu prea te mai intereseaza nici de maririle date de guvern si nici preaa mult de criza economica. Situri k cel dat in exemplu sunt f multe ramane numai sa cauti.
            :))
        • +2 (6 voturi)    
          Poate esti interesat... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 1:03)

          m [anonim] i-a raspuns lui sorin

          Poate esti interesat ca cel care iti educa copilul sa fie motivat sa isi faca treaba. Asa ca mi se pare aberant ca un profesor sa ia 6-8 milioane in mana pe luna si sa mai si ii ceri sa puna osul la treaba. Tot aberant este si faptul ca le creste cu acelasi procent salariul profesorilor universitari. Oricum, eu prefer sa le mareasca salariul la profesorii de gimnaziu/liceu ca sa aiba grija de copiii mei si sa-si mai taie zgarie-branzetii din parlament din laptoape, deplasari si parc auto. Zau, parca aveti ambele capete intr-un singur loc asa ganditi!
          • 0 (4 voturi)    
            Deductie (Vineri, 7 noiembrie 2008, 8:16)

            Cristian [anonim] i-a raspuns lui m

            Cucoana, nu e vorba ca cineva sa nu vrea sa se mareasca. Dar fix acum cand toti reduc cheltuieli? Pai nu suntem noi cretinii mapamondului si cei mai pe invers? Iar, din nou?
            Daca ambele capete sunt intr-un singur loc si au scris pe forum inseamna ca si p stie carte. Carevasazica, ori e suficient sa te scoli dimineata ca sa stii carte ori profesorii o freaca toata ziua de a invatat sa pana si dansa sa scrie.
          • +2 (4 voturi)    
            si cu banii din meditatii cum ramane? (Vineri, 7 noiembrie 2008, 10:32)

            Pinke [anonim] i-a raspuns lui m

            Daca ma gandesc doar la profesorii actuali de matematica, aproape orice profesor mai face si minim 20 de ore de meditatii pe saptamana ceea ce-i mai aduce vreo 10 milioane. Daca se straduie mai mult si face 2 ore de meditatii in fiecare zi, ajunge usor sa isi "majoreze" singur salariu cu 500%!
            Cu toate astea elevii acestor profesori au mai multe lacune decat elevii de acum 15 ani care au prins un alt sistem de invatamant.

            De aici eu deduc ca nu salariul scazut al profesorilor reprezinta motivul pentru care educatia devine precara! Vina este a intregului sistem de invatamant, care permite unor ignoranti, lenesi, plangaciosi si fara calitati pedagocice, sa fie numiti profesori. Cu siguranta exista si exceptii, le recunosc si nu ma refer la ele in acest comentariu.
            • 0 (0 voturi)    
              matematica (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:03)

              mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui Pinke

              Ce uiti tu este ca nu toti sunt profesori de matematica. E drept ca se face pregatire si la romana si engleza - astea sunt cele mai cautate. Eu am fost profesoara de engleza, stiu ce spun. Munceam pe branci, ajungeam la 10 ore de munca pe zi, si aveam la finalul lunii cam cat are un inginer dupa 8 ore/ zi.- daca tot ne-a "picat" pe ingineri. Bine, fie, mearga... Ideea este ca eu castigam, dar ce facea saraca profesoara de biologie? Dar cea de religie? dar cea de sport? Dar cele de fizica, de chimie, de istorie, de desen? Iti starnesc mila, crede-ma!
              Profesoare care imbraca aceasi fusta timp de 4-5 ani, primavara si toamna - stiai ca nu e o exceptie?
              Cupluri in care amandoi sunt profesori - daca nu isi platesc toate facturile imediat de vin, a doua zi s-ar putea sa nu mai reuseasca. Daca fac o cat de mica datorie, sunt morti!
              Da, sunt profesori care cer bani in nesimtire la pregatire. Am auzit, nu cunosc personal. Sunt profesori care obliga copiii sa vina la pregatire. Dar nu TOTI, ci UNII!
              Te rog, pe tine si pe ceilalti forumisti, nu mai bagati toate cadrele didactice in aceeasi oala! Peste tot sunt copaci uscati, dar nu sunt DOAR copaci uscati...
              Inainte de a generaliza, gandeste-te intotdeauna de 10 ori!
          • 0 (2 voturi)    
            Poate suntem interesati (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:31)

            dil [anonim] i-a raspuns lui m

            pai sa aiba salarii 'decente', dar stiu romanii ce e ala 'decent'? nu prea. si conform logicii tale, de ce ar mai pune osul la treaba poate 60-70% din populatia Romaniei? Ca vorba aia, 10 mil la privat cum spunea cel de mai sus, munca pe branci, sau 7 mil ca profesor cam la jumate din timpul de lucru, nu sunt pentru nimeni salarii motivante, nu? Hai sa fim seriosi, ce oameni sunt aia care in plina criza financiara incearca sa profite de campanie ca sa primeasca mariri de salarii? E normal? Dar restul populatiei care munceste pe aceeasi bani? Ei ce sa mai spuna?
            • 0 (0 voturi)    
              mergi tu in invatamant! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:10)

              mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui dil

              Repet pentru a zecea ora probabil pe forumurile Hotnews: am fost profesoara. Crede-ma ca cele 18 ore de pregare efectiva de la clasa sunt zilnic completate de foarte multa munca "invizibila": pregatirea materialelor pentru toate orele ( cautarea/ fotocopierea/ imprimarea de materiale din carti/ de pe internet), comceperea si corectarea de teste, intocmiri de planificari, procese-verbale, mers la cercuri pedagogice (sambata... deci nu in timpul celor 18 ore), organizarea de activitati extrascolare si suprevegherea elevilor in timpul lor. Toate acestea nu sunt platite sumplimenar. Nu sunt ore suplimentare, platite dublu ca in companii. Fac parte din NORMA DIDACTICA.
              E drept ca adesea nu poti spune ca ai efectuat 25 sau 35 de ore intr-o saptamana, depinde de mai multi factori, enorm de multi chiar.
              E drept ca sunt profesori care fac minumul minimului sau chiar isi bat joc. E ca peste tot, ca in orice firma. Padurii ii sade bine si cu uscaturi! Dar repet ce am spus putin mai sus: NU MAI PUTETI TOTI PROFESORII IN ACEASI OALA! UNII nu inseamna TOTI!
          • +1 (3 voturi)    
            nu zau.. (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:48)

            Ral [anonim] i-a raspuns lui m

            Cum puteti sa spuneti ca "mi se pare aberant ca un profesor sa ia 6-8 milioane in mana pe luna si sa mai si ii ceri sa puna osul la treaba"? Au unii statut special fata de alti angajati ai acestei tari? In acest caz toti cei care au salar mic ar trebui sa se relaxeze, nu? Si sa mimeze munca. Cu aceasta mentalitate nu ajungem departe. De ce nu se accepta ca nu traim intr-o economie dezvoltata, care sa isi permita sa faca mariri salariale de 50 de procente absurde.. Plus ca bugetarii aceluiasi minister, adica cei care lucreaza in Cercetare (sector foarte bine finantat in tari care stiu ca si asta inseamna viitor), nu au primit mariri de salar de foarte mult timp. Dar deh, ei nu sunt multi, ce conteaza daca ies in strada? Nu pot bloca nici o strada de cartier, ca sa nu mai vorbim de activitati cu impact direct asupra populatiei. Hai sa nu ne mai plangem si sa ne punem pe munca!
        • +3 (3 voturi)    
          nu confunda lucrurile (Vineri, 7 noiembrie 2008, 9:40)

          un non-profesor [anonim] i-a raspuns lui sorin

          noi nu platim salariile lor si nu poti sa iti refulezi frustrarea pe numarul de ore muncite, ca nu vorbim de aceeasi munca. daca consideri ca esti nedreptatit, poti oricand sa schimbi taberele. in loc sa te refulezi aici si sa scuipi prostii, mai bine ai munci productiv, ca asta nu merge la noi!
      • +3 (5 voturi)    
        $$$ (Vineri, 7 noiembrie 2008, 0:48)

        De Raket [anonim] i-a raspuns lui ion mocanu

        salariu nu "salar" ! de asta profesorii nu isi merita banii....scot specimene ca tine.
    • 0 (2 voturi)    
      mda... (Joi, 6 noiembrie 2008, 21:45)

      deunazi [utilizator] i-a raspuns lui gogu de la bistrita

      nu se-asteapta nimeni sa intelegi criza asta financiara, e grava, simplu, si riscul e ca intr-un an profesorii sa ajunga o clasa profesionala privilegiata in romania, chiar la nivelul actual de salariu.
      sper sa stie bine ce trebuie sa faca oricine preia puterea intr-o luna.
      • -2 (2 voturi)    
        nu prea cred (Vineri, 7 noiembrie 2008, 0:10)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui deunazi

        Nu cred ca e prea probabil acest lucru. Daca vom fi loviti asa grav de criza vor ajunge mult mai putini bani la buget si vor fi scazute salariile bugetarilor.
        • +2 (4 voturi)    
          Profesori (Vineri, 7 noiembrie 2008, 9:08)

          Niros [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

          Sotia mea e profesor la o scoala generala si scoala asta a refuzat sa intre in greva pentru ca nu e de acord cu greva, desi are 9 milioane salar.
          Daca n-as fi eu in alt domeniu mai banos nu cred ca ne-am descurca cu banii aia.
          Intr-adevar, salariile universitarilor (doar profesori) sunt foarte mari si nu trebuie marite dar parlamentarii nu au apucat sa mai si gandeasca atunci cand au dat legea asta populista.
          Cat despre greva ce sa zic. In invatamant, acolo unde profesorilor le pasa, greva asta nu aduce decat un stres in plus dupa, cand trebuie sa recupereze materia.
          Si ca sa-i raspund lui "dl. inginer ": nu e vina profesorilor ca tu iei asa putin intr-un domeniu bun.
    • -3 (3 voturi)    
      de acord :D (Vineri, 7 noiembrie 2008, 9:19)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui gogu de la bistrita

      si muti oameni nu inteleg ca chiar mareste chestia asta inflatia => preturi mai mari etc...

      oricum eu cred ca 7 milioane pentru 20 ore/saptamana nu e eun salariu chiar mic...
  • -1 (5 voturi)    
    Sute de dolari (Joi, 6 noiembrie 2008, 20:39)

    Ion [anonim]

    Asta e o compilatie de pe un site din strainatate ... cum ar putea un roman sa economiseasca sute de dolari daca nu mai plateste menajera (cati romani au menajera???), cina in oras, tigari si alte cele. Sunt multi romani care dupa ce platesc cheltuielile curente si mancarea nu raman cu mare lucru, daramite sa mai economiseasca sute de dolari.
    • 0 (4 voturi)    
      si totusi (Joi, 6 noiembrie 2008, 21:47)

      deunazi [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      chiar daca prost ilustrate pt noi romanii, ideile articolului sunt bune de avut in vedere.
      • +4 (4 voturi)    
        Sigur (Joi, 6 noiembrie 2008, 23:01)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui deunazi

        Nu zic ca nu sunt bune, insa mie mi se par niste chestii foarte triviale. Toti "financial advisers" o sa iti recomande cum sa salvezi bani renuntand la cafea sau ziare, ca sa iti creezi pensii private investind bineinteles la compania de care el apartine. La ce bun sa salvez renuntand la chestii care imi face viata de zi cu zi mai buna, ca sa am mai multi bani la batranete (daca mai ajung pana atunci). In rest cele mai bune recomandari le poti gasii de la stramosi nostri:
        1. Nu te intinde mai mult decat iti este plapuma.
        2. Salveaza bani albi pentru zile negre.

        Cum anume salvezi, la ce renunti, asta depinde de preferintele fiecaruia. Ghidul de genul asta il gasesti pe toate site-urile de financial advising.
        • +2 (4 voturi)    
          lb. romana (Joi, 6 noiembrie 2008, 23:56)

          Alin [anonim] i-a raspuns lui Ion

          To save din engl = a economisi (cand se refera la bani) nu a salva. In plus, invata safaci acordurile, ai exact "chestii care imi fac" nu "chestii care imi face". Similar la partea cu "financial advisors" si cu compania de care apartine. Nu-i greu, trebuie doar sa te straduiesti putin, esti pe drumul cel bun.
          • 0 (2 voturi)    
            Check-spelling (Vineri, 7 noiembrie 2008, 3:12)

            Ion [anonim] i-a raspuns lui Alin

            Ce ne-am face noi fara check-spelling?
            Ca tot suntem la capitotul acesta, ce ar fi sa folosesti "sa faci" in loc de "safaci"!
            Daca nu ai nimic de comunicat, mai bine nu scrie nimic, irosesti spatiul degeaba!
            • -1 (1 vot)    
              are dreptate (Vineri, 7 noiembrie 2008, 10:28)

              un nene [anonim] i-a raspuns lui Ion

              Imi pare rau sa-ti spun, dar Alin are dreptate. Oi fi tu mishtocar insa ai carente la lb. romana !
  • +12 (12 voturi)    
    Împrumuturi (Joi, 6 noiembrie 2008, 21:16)

    Catalin [anonim]

    Şi, pentru că trebuie s-o spună cineva şi pe asta, terminaţi frate cu împrumuturile! Nu vă mai întindeţi mai mult decât vă este plapuma. Toată criza asta a plecat de la prea multe împrumuturi acordate cu uşurinţă persoanelor nesolvabile.
  • +3 (3 voturi)    
    hai sa fim obiectivi (Joi, 6 noiembrie 2008, 21:43)

    Nu Me [anonim]

    Prima chestie: banii nu se inmultesc la nivelul ce se reduc cheltuielile. Adica, daca nu iau becuri zis "economice" si am numai cele clasice, nu o sa am o viata mai buna traind in intuneric.

    A doua: investitie se cheama orice, din ce se scoate bani. Daca eu iau o masina acum, si pariez, co sa retina aproape 70% din valoarea initiala in ultimii doi ani, si o vand, apoi cumpar o alta masina, care este mai costisitor, decat prima, nu inseamna ca am investit banii, numai daca am folosit, sa zicem pe taximetrie. Acum ca a meritat sau nu, iarasi o alta poveste. Asa este si cu casa, daca nu este dat in chirie, si nu produce bani, atunci produce numai cheltuieli, deci orice, numai investitie nu este

    A treia: 90% din populatie nu pot sa-si permita sa tina actiuni peste hotare. Asta-i ceva gluma proasta, pe care cineva citit in ceva magazin american destinat clasei de mijloc, care poate sa dea afara pe geam (sau asa era) vreo 2000 $/luna.

    Eu recomand la toata lumea sa-si investeasca toate eforturile in ceva ceea ii place, dar poata sa aduca si bani. Cu multa vointa, rabdare si conexiuni, nu exista sa nu reuseasca cineva.

    Restul ce am citit e "common sense", sa fiu si eu asa mai anglo-saxon.

    BAFTA LA TOTI !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Exact .... (Joi, 6 noiembrie 2008, 23:07)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Nu Me

      Recomandari pentru cei cu venituri care iti permit sa mai ai cel putin 1000$ dupa ce ai platit cheltuielile curente. Nu cred ca cineva care ii mai raman 50$ dupa ce plateste cheltuieli angajeaza menajera sau se duce in concedii de 2000-3000$. Romanul a fost invatat de clasa politica actuala sa stranga de curea, la noi criza tine de cateva secole bune.
  • +1 (1 vot)    
    limba romana si alte chestii (Vineri, 7 noiembrie 2008, 0:09)

    Alin [anonim]

    Rog adminul sitului sa nu publice comentariul facut referitor la limba romana scrisa de Ion. Pentru ca este o problema mai larga, si greselile sunt prea multe şi prea violente: "orice ban suplimentar nu trebuie cheltuit", "nu cred ca cineva care ii mai raman...", "banii nu se inmultesc la nivelul ce se reduc cheltuielile", "restul ce am citit", "recomand la toata lumea", "investitie se cheama orice din ce se scoate bani", "salvezi bani" (asta chiar e misto, ii salvezi de la vreun pericol, sau cum?); enumerarea nu este exhaustiva, este doar enuntiativa.

    Pe de alta parte, ideile de a depasi criza financiara prezentate in articol sunt de un infantilism teribil, in special ultima care e sfatuieste sa devii camatar, sau eventual chiar banca privata, ca doar ai bani, nu? Stimate domnule Mihaiescu, faptul ca nu stiti economie inteleg, dar macar "common sense", vorba anglo - saxonului Nu Me.

    "Bafta la toti!" (tot de la Nu Me)
    • -3 (3 voturi)    
      Spell Checker (Vineri, 7 noiembrie 2008, 0:40)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      in special ultima care "e" sfatuieste
      • -1 (3 voturi)    
        uncommon sense (Vineri, 7 noiembrie 2008, 7:43)

        anti-spell checker [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        You checked my spelling.

        Now let me check your bank account :)))))
    • -3 (3 voturi)    
      Beep (Vineri, 7 noiembrie 2008, 3:17)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Alin

      "in special ultima care e sfatuieste sa devii camatar"

      Inainte sa arati greseli in mesajele altora, ai face bine sa iti revizuiesti propriul tau mesaj.
      • +1 (3 voturi)    
        bine ca sunteti voi destepti (Vineri, 7 noiembrie 2008, 8:37)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Este evident ca Alin a vrut sa scrie "in special ultima care te sfatuieste sa devii camatar" si i-a scapat un "t". Aceasta este o greseala scuzabila spre deosebire de cele pe care le reclama.
  • 0 (2 voturi)    
    10 reguli (Vineri, 7 noiembrie 2008, 0:58)

    ionut [anonim]

    inca 10 reguli pe care le-am gasit zilele astea:

    http://www.carolkovacs.ro/2008/10/10/10-reguli-pentru-perioda-crizei-economice-mondiale/
  • +3 (3 voturi)    
    Ingrijorator (Vineri, 7 noiembrie 2008, 8:55)

    sile [anonim]

    de multi agramati si sfertodocti isi dau cu parerea pe forumuri,de multe ori dovedind ca nici nu au inteles ideea transmisa de articolul pe care ei il comenteaza.
    Si mai ingrijorator insa este faptul ca daca li se atrage atentia,in loc sa-si recunoasca greselile,raspund ceva de genul,...ba pe a ma-tii!!...

    Interesant este ca,dupa stilul in care scriu,poti banui ca multi sunt tineri.
    Oare viitorul Romaniei sta in mainile unora ca astia??
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns: DA (Vineri, 7 noiembrie 2008, 10:28)

      Rica [anonim] i-a raspuns lui sile

      Raspuns: Da

      Solutie: Daca nu vrei sa o iei razna, trebuie sa te adaptezi

      P.S. : Acesta este unul dintre rezultatele concrete ale scolii romanesti din ultimii 15 ani, care nu produce nimic, nici macar curiozitate.

      Noroc cu calculatoarele, Internetul si canalul TV Discovery.

      Dac ai si copii, intelegi ce iti spun
  • +4 (4 voturi)    
    investitii (Vineri, 7 noiembrie 2008, 9:03)

    blorin [anonim]

    Un individ spunea, mai demult: "Bagati banii in active, nu in pasive!"
    Activele sunt investitiile care genereaza bani, iar pasivele consuma.
    Casa = pasiv (cheltui cu intretinerea, reparatiile, asigurare, etc.). Poate deveni activ numai prin inchiriere.
    Masina = pasiv (benzina, reparatii, asigurare, etc.) Devine activ doar folosita in scop productiv.

    Din pacate, in Romania, banii se duc prea mult pe pasive si prea putin pe active. Daca intretinerea case si a masinii greveaza bugetul prea mult, e un semn ca nu-si justifica necesitatea. De ce sa bagi banii intr-un apartament (si sa platesti rate facand sacrificii inutile) cand poti sta cu chirie, iar banii de avans sa devina instrument de investire?
    Atunci cand vom invata sa ne construim bugete de familie (oare cati romani au auzit, macar, de asa ceva???) si sa le respectam, iar in buget sa existe planuri de economisire - oricat de mici - atunci vom putea merge inainte.
    Atata vreme cat vor exista plasme sau autoturisme, combine frigorifice scumpe, mobila de bucatarie de mii de euro cumparate cu credite de nevoi personale (garantate cu ipoteca, deci pe durata medie/mare), atata timp vom face pasi pe loc sau chiar inapoi.
    • +1 (1 vot)    
      economii (Vineri, 7 noiembrie 2008, 9:12)

      capsunaru [anonim] i-a raspuns lui blorin

      romanii stau net mai bine decit americanii sau vesticii la economisire.
      casa e considerata in toata lumea investitie. pretul caselor nu face parte din cip (consumer index price) care sta la baza stabilirii inflatiei pe cind pretul masinilor da. Poti sa zici ce vrei da asa e. Faptul ca acum le scade valoarea e parte din risc

      Aurul ce e? Activ sau pasiv?
      In ultimii 50 ani e singurul care a avut o crestere decenta. (cauta linkuri cu evolutia aurului raportata la dowjones pina inainte de criza asta si acum..
      • 0 (0 voturi)    
        economii (Vineri, 7 noiembrie 2008, 9:29)

        blorin [anonim] i-a raspuns lui capsunaru

        Nu incerc sa fac o discutie teoretica, pentru specialisti...
        E vorba de modul in care o gospodarie (ca sa folosesc terminologia consacrata) isi gestioneaza resursele financiare de care dispune, astfel incat sa functioneze cat mai bine (atat in conditii normale cat, mai ales, in conditii de criza!).

        Faptul ca o casa face sau nu parte din CPI nu afecteaza existenta mea sau a ta. De asemenea, nici pretul aurului nu ma intereseaza prea tare (in afara de dorinta de a fi la curent cu conjunctura economica globala).

        In schimb, sfaturi de gestionare a bugetelor sunt absolut necesare intr-o familie!
        • 0 (0 voturi)    
          economisire (Vineri, 7 noiembrie 2008, 19:40)

          capsunaru [anonim] i-a raspuns lui blorin

          romanii au experienta in economisire. Cam jumate din americani sint la un paycheck de a fi zburati din casa. de asemeni banii dati la cc si alte credite cu alte cuvinte gradul de indatorare este enorm fata de ce e la noi
          Cit priveste o gospodarie.. sint 2 teluri cel pe termen scurt si cel pe termen lung
          dupa ce identifici venituri minus cheltuieli e relativ simplu.. ca trebuie sa platesti dobinzile cele mari.. bla bla..
          Ca sa economisesti trebuie sa ai ceva pe pozitive.
          Economisirea pe termen lung e cea cu balamuc. Aici sint discutii enorme si pareri impartite. In momentul de fata pensiile private ale americanilor s-au dus pe apa simbetei maj nemaiputind sa se pensioneze etc... Romanii abia au pornit pilonu.. habar nu am care privat de pensii. Ce faci daca atunci cind o sa vrei sa iesi la pensie o sa fie o situatie similara cu cea de acum?
          Deci cel mai bine e sa stii ce faci si sa nu iti dai banii pe mina altora.
          Investitiile in imobiliare au si un caracter speculativ dar pot produce venit prin chirie. Dezavantajul e cantitatea mare de bani imobilizati si suma mare pt o unitate minima. Presupunind te aliezi cu niste prieteni si investiti in comun e posibil sa mai scazi valoarea minima a unei unitati. Faptul ca valoarea caselor a fost intr-o vreme 10K pe bucata a permis f multor tipi sa cumpere cite 2-5 la pachet si sa le puna direct la inchiriat. Returnul depasea 10% pe an fara sa se considere si aprecierea de valoare..Este simplu de estimat ca asa ceva nu o sa mai fie.. aviz amatorilor care tot asteapta sa ajunga casele 10K
          In plus o chirie este mai sigura decit pensia statului si este mai aproape de inflatie.
          Revenind la aur, este o investitie pur speculativa care de-a lungul timpului a dovedit cea mai buna crestere pe termen lung, mai buna si decit cea a actiunilor. Ai probleme cu depozitarea si nu stiu daca in ro se poate cumpara direct. In SUA (aviz americanofililor) aurul a fost confiscat (la fel cum au facut si comunistii la noi) odata de la populatie.
  • +1 (1 vot)    
    criza (Vineri, 7 noiembrie 2008, 9:07)

    capsunaru [anonim]

    au tradus si ei un articol.. a fost pe toate news..
    Un financial advisor care nu nu a zis inainte de criza ca actiunile trbuie vindute nu face 2 bani, e doar un vinzator de hirtii.

    @NuMe investitia este o operatiune financiara care aduce o crestere de valoare. Asa cum bine ai inteles masina nu este o investitie (cu exceptia TAXI) dar casa prin faptul ca in general ii creste valoarea este.
    • +1 (3 voturi)    
      criza (Vineri, 7 noiembrie 2008, 9:14)

      blorin [anonim] i-a raspuns lui capsunaru

      Valoarea casei de o valoare data de piata.
      Poti investi intr-o casa o gramada de bani, iar peste sase luni, datorita conjuncturii economice, valoarea ei sa scada mult sub cea de constructie.
      Acest lucru se mai intampla atunci cand a fost ales un teren prost pozitionat, suprafata casei e prea mare sau finisajele sunt prea legate de tendintele de moment.
      Ceva asemenator se intampla in Ungaria (ca e mai aproape de noi) cu casele din zona de est la granita cu Ro. Cu 30-40.000 EUR iti cumperi o casa super, din caramida, cu etaj/mansarda si gradina de 1200-1500 mp.
      • +1 (1 vot)    
        despre mitul ursului carpatin (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:15)

        domnul ca raspunde la blorin [anonim] i-a raspuns lui blorin

        Domnule sef!

        Tot respectul meu fata de tine, pentru ca ai dreptate cu "stabilitatea" preturilor imobiliare. Dar sa punem un punct mare pe un i si mai mare.

        Eu locuiesc in Satu Mare, oras in partea Nord-Vestica a tarii. In ultimii 10 ani in Ungaria am facut cumparaturile, mancare, haine si detergent mai exact. Acum totul costa pe acolo cu 20-30% mai mult, ca acasa.

        Locul arata ca si Moldova dupa bomba atomica. Nici dracu nu umbla acolo pe strazi. In partea estica a tarii 95% din case sunt facute din bca si panouri prefabricate din beton din anii `60-`70. Tu nu o sa gasesti aproape nici-o casa cu termopan, polistiren sau macar cu microcentrala. Vorbesc si despre orase cu locuitori peste 100,000 ca Nyiregyhaza.

        Inca ceva. Cumnata este din Brasov. Anul trecut, deci cand nu era inca "criza", a venit tatal sau, pentru ca se plictisea pe acolo, si i-a venit idea de a muta undeva la Ungaria, ca sa fie mai aproape de noi. Cand a vazut cei pe acolo, s-a razgandit in cateva clipe.

        Daca totusi ai ceva concret, atunci te rog sa publici aici pe site, si o sa trimit la celalalt domnu sef din Brasov.
  • +2 (4 voturi)    
    stiti ce vreau eu? (Vineri, 7 noiembrie 2008, 9:40)

    cristi [anonim]

    mai multi romani cu bun simt, mai putini ingamfati si prosti, si sa se dea un mare reset la clasa politica.
    multumesc.
    • +1 (1 vot)    
      ar fi ceva.. (Vineri, 7 noiembrie 2008, 10:28)

      DanX [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      ceea ce zici u isi doresc toti.. dar e doar un vis frumos doar..
  • +2 (2 voturi)    
    valoare/non-valoare (Vineri, 7 noiembrie 2008, 10:28)

    LP [anonim]

    Din punctul meu de vedere, toata criza actuala pleaca de la ridicarea non-valorilor la rang de valoare absoluta. Lumea actuala este pe sticla, este pe display-uri, este indirecta....Apropate toti oamenii actioneaza in viata de zi cu zi (deci direct) luand exemple indirecte, nereale. De aici pana la o criza de inteligenta, ceea ce este actuala criza mondiala, nu este decat un pas. Dupa cum observati, in continuare ies toti redusii mental in fata si sunt alesi! Oare problema unde este?Acesti redusi mental ne conduc si ne vor conduce.. insa nu e vorba doar de Romania, ci de intreg globul. Oameni buni, din non-valori rezulta crize, minciuni, razboaie false. Suntem mintiti toata ziua in toate directiile.
    Vreti sa iesim din criza? Atunci "investiti" in valoare, in ceea ce este valoare pt fiecare dintre noi. Lasati bursele si bancile care creaza non-valoare. Cam asta.
    • 0 (0 voturi)    
      valoare (Vineri, 7 noiembrie 2008, 19:57)

      capsunaru [anonim] i-a raspuns lui LP

      Din pacate vremurile cind unu de era om de stiinta si inventator (Benjamin Franklin) avea un cuvind de spus la formarea americii au trecut de mult. Acum sint condusi actori si altii platiti de corporatii. Nu cred ca o sa mai revina.. not in my lifetime

      Cu banii e si mai vesel.. banul a fost creat pt a usura comertul si intii a fost garantat in aur, apoi bunuri, pe urma in bunuri si servicii.
      A devenit mai amuzant cind serviciile erau cele de camatarie, adica de imprumut cu dobinda. Apoi au fost create servicii mult mai complicate.. si vindute prin licitatie (la bursa.
      In paralel oamenii au decis sa isi vinda o parte din actiunile lor la compania creata de ei la marele public (cotatia la bursa) prin licitatie. Initial se punea problema dividentelor adica cit la suta din profit o sa le revina apoi valoarea actiunilor a devenit pur speculativa. In momentul asta a inceput distractia.. pe piata exista cam 90% hirtii de valoare (actiuni.. si produse bancare) si 10% bunuri fizice. Banii fizici de pe piata cred.. aici e parerea mea ca sint cam 2-5 ori mai multi decit bunurile fizice existente. Ramine o diferenta mare intre bunurile virtuale (hirtoage) bani lichizi si bunuri. Deci in momentul in care tot popsesoru de hirtii de valoare vor sa le vinda incepe balul.. ceea ce s-a si intimplat.
  • +1 (1 vot)    
    Forumistilor 'atenti' (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:39)

    Profesor [anonim]

    Daca asa multi ne invidiaza pe noi, profesorii, de ce atat de putini, conform sondajelor, ar alege un loc de munca in invatamant???Sa inteleg ca e un loc imoral, unde nu se cere competenta ,etc etc ori pur si simplu e prost platit? Si apoi... ce legatura are articolul cu profesorii? Mi-e sila.
    • 0 (2 voturi)    
      raspuns (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:40)

      ela [anonim] i-a raspuns lui Profesor

      din cauza sistemului idiot nu aleg multi sa lucreze nu doar ca si prof, dar nici macar la buget
      Toti cunoscutii mei care lucreaza la buget au ajuns acolo din nevoie, sau prin legaturi de familie.
      Nici macar unul nu a avut un job mai bun in sistemul privat pe o perioada rezonabila. Ori aveau ghinionul firmelor falimentare, ori nu-si gaseau de lucru in domeniul lor.
      Va spune asta un profesionist cu pregatire de profesor, care n-a fost nevoit sa se inroleze in sistem.
      Atentie NEVOIA e cea care duce lumea in sistem, si COMODITATEA e cea care nu le lasa sa plece.
      In rest referitor la salarii sistemul privat de ce este obligat sa de de 2x salariul minim pentru toti absolventii de facultate si sitemul bugetar nu?! mai gavditi-va la asta si va veti da seama ca nu marirea salariilor e problema ci faptul ca sistemul bugetar este exceptie de sub orice regula, daca s-ar aplica regulile si in sistemul bugetar n-ar fi nici-o problema.
      Si salariile marite sa fie pe productivitate, evaluari obiective, nu dupa ureche s.a.m.d.
  • 0 (0 voturi)    
    sa mai taka jemcherii (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:19)

    adi [anonim]

    De acor dcu acordarea unui salar minim decent profesorilor de la tara care chiar au conditii mizere de a face treaba. Dar jmecherii de la oras,care au salarii de 15-20 mil si fac meditatii de in 20 mil/luna ar trebui sa taca. o freaka 5 luni de zile, elevii sunt englijati, educatie ioc, o bataie de joc. Niste nesimtiti!