Radu Gratian Ghetea: Bancherii vor cere BNR revizuirea regulamentului de creditare a populatiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2008, 12:20 Economie | Finanţe & Bănci

Bancherii vor solicita Bancii Nationale a Romaniei revizuirea regulamentului privind creditarea populatiei, pentru a debloca activitatea de creditare ipotecara, a declarat marti presedintele Asociatiei Romane a Bancilor, Radu Gratian Ghetea. "Vom propune bancii centrale revizuirea Regulamentului nr. 11 (din 19.08.2008), pentru reluarea creditarii in domeniul imobiliar. Noile norme au blocat acest tip de credit in conditiile actuale, de teama si neincredere. Dupa ce am facut ajustarile impuse de regulament, am observat ca foarte putine persoane se mai pot califica pentru un credit ipotecar", a afirmat Ghetea la Forumul Bancar Roman, potrivit NewsIn.

El a precizat ca, in momentul discutarii regulamentului, conditiile din piata erau diferite si ca nimeni nu anticipa inrautatirea actuala. Ghetea a adaugat ca revizuirea nu vizeaza creditul de consum si ca, in principal, modificarile vor viza testele de stres aplicate portofoliilor bancilor. "Modificarea se dovedeste a fi deosebit de daunatoare pentru continuarea creditarii in domeniul imobiliar", a adaugat Ghetea.

Potrivit presedintelui Asociatiei Romane a Bancilor, noul regulament de creditare a populatiei a redus, in medie, cu 5 puncte procentuale gradul maxim de indatorare, insa acesta variaza in functie de diferitele tipuri de credit. "Aceasta este diminuarea in medie a gradului maxim de indatorare, dar corelat cu alte elemente, precum calitatea garantiilor, termenul de acordare a creditului sau avansul, gradul de indatorare variaza", a afirmat Ghetea.

Referitor la fisa fiscala, Ghetea a spus ca este o "problema de ordin tehnic" pe care, inca dinaintea aprobarii noului regulament, bancile au contestat-o, dar ca nu poate evalua impactul acestei masuri, din cauza diminuarii puternice a activitatii de creditare. "Vom sti dupa cateva saptamani sau luni care este impactul fisei fiscale, dar deocamdata nu ne putem exprima din lipsa activitatii de creditare", a mai spus presedintele ARB.

Radu Gratian Ghetea a reamintit ca, in perioada urmatoare, creditul in valuta va deveni din ce in ce mai inaccesibil si mai scump, iar pe partea de creditare in lei, noi reduceri ale rezervelor minime obligatorii si ale dobanzii de politica monetara sunt de natura sa atraga reducerea dobanzilor.

Regulamentul nr. 11 din 19 august 2008 - care a modificat si completat un regulament mai vechi al BNR privind limitarea riscului de credit la imprumuturile destinate persoanelor fizice - impune cerinta ca bancile sa solicite clientilor fise fiscale si sa stabileasca diferentiat gradul maxim de indatorare.

Astfel, bancile vor analiza capacitatea de rambursare a clientilor "pe baza unui nivel al veniturilor considerate eligibile de catre imprumutatori, care nu poate depasi cu mai mult de 20% pe cel aferent anului anterior", se arata in regulament.

Bancile vor fi obligate, de asemenea, sa stabileasca gradul maxim de indatorare a clientilor in mod diferentiat pe categorii de clientela, pe destinatia creditului (ipotecar, de consum etc), pe tipul creditului (in functie de valuta, indexare, tipul dobanzii, perioada de acordare, comportamentul clientilor si garantii) si luand in considerare riscuri precum cel valutar, de rata a dobanzii si de majorare a costului creditului.

Banca centrala mai cere bancilor, la calculul gradului maxim de indatorare, sa tina cont de cea mai mare majorare a ratei dobanzii - conform statisticilor BNR - de cel mai ridicat nivel al aprecierii valutei in care se acorda creditul fata de leu si de cea mai mare crestere a comisioanelor.












4912 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    ce trebuie revizuit este altceva (Marţi, 18 noiembrie 2008, 12:28)

    Ovidiu [anonim]

    Dobanzile si comisioanele!

    Zilele trecute mi-a zis cineva ca faptul ca in 20 de ani voi da inapoi de 2,5 suma imprumutata ma baga in categoria sclavi norocosi.

    Eu ma simt doar sclav!
    • +6 (6 voturi)    
      aaa (Marţi, 18 noiembrie 2008, 12:37)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      cam asa e in 20 25 de ani dai inapoi cam 2,5 ori. eu am un credit la alpha bank si cam atat am calculat ca o sa fie. depinde f mult si de euribor cat dau inapoi. marja bancii fiind de 4,5%. oricum pa langa dobanzi si comisioane ar trebui sa scada pretul la locuinte nu sa se modifice regulamentul. mi se pare normal sa ramana regulamentul actual. e anormal ca bancile sa dea salarii de mii de euro pe spatele celor care n uau ce face si daca vor sa isi ia casa trebuie sa plateasca sume exorbitante atat pe casa cat si pe dobanzi
    • +4 (4 voturi)    
      Rusine, domnu' Ghetea (Marţi, 18 noiembrie 2008, 22:30)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Pana cand nu scad semnificativ preturile imobilelor, de ce sa modifici regulamentul de acordare a creditelor ipotecare? Ar insemna banuti in buzunarele bancilor si ale "dezvoltatorilor", care practica niste preturi nerusinate.
      Dimpotriva, sa mai ramana asa macar un an, ca poate isi mai revizuiesc politica de preturi si bancile, si dezvoltatorii imobiliari .
      In UK, pretul unei locuinte era de circa 4.5-5.5 ori valoarea unui salariu mediu anual (in perioada de varf a "bulei imobiliare"). Sa asteptam pana cand va fi la fel si in Romania si dupa aia sa modificam normele de creditare...
  • +11 (11 voturi)    
    oare ?? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 12:31)

    je [anonim]

    Poate daca bancile ar incepe sa se multumeasca cu un DAE de 4/5 %anual , multa lume ar risca si ar lua un imprumut pe 20-30 ani , asa insa la un DAE de 10 -15 /% ajungi sa dai inapoi 300-450 % . Si pe langa acest dae imens ,mai sunt o gramada de tertipuri , comision de analiza , de acordare , asigurare de viata , de locuinta, etc si mai scoti 3-4 mii de euro din buzunar
  • +11 (11 voturi)    
    dobanzile voastre trebuie revizuite (Marţi, 18 noiembrie 2008, 12:32)

    ada [anonim]

    dobanzile voastre trebuie revizuite ...... ajunge cu japca
    • +2 (2 voturi)    
      intradevar - nu se mai poate (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:17)

      c [anonim] i-a raspuns lui ada

      Atat timp cat doar bancile cer BNR modificarea regulementului n-o sa se intample niciodata. Doar n-o sa propuna schimbari ca sa-si reduca singure din profit. Ar trebui ca si ANPC sa ceara revizuirea regulementului sau orice organism din societatea civila sa solicite schimbari. BNR este complice pentru ca nu cere niciodata parerea societatii civile de cate ori vine un individ din partea bancilor. Isarescu tre sa zboare de acolo daca nu-si schimba atitudinea fata de populatie.
  • +5 (11 voturi)    
    de RECUPERATORI ati auzit? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 12:53)

    paul son [anonim]

    imi pare rau pentru tine, (viitor) datornic mioritic, sunt/vor fi si altii, multi, in situatia ta - practic o buna parte dintre cei care s-au inhamat la credite imobliare/ipotecare (dar nu numai!) de vreo 2-3 ani incoace momiti de reclame mincinoase si oferte viclene. pentru multi dintre acestia va urma, destul de curand, faza de insolventa la plata ratelor aberante.
    aici lucrurile devin dramatice. este momentul in care, de regula, n-o sa mai ai de-a face cu banca (si cu domnisoare diafane sau domnisorii spilcuiti de la ghisee cu aer conditionat). intri pe mana recuperatorilor, adica a mercenarilor! bancile tin la "reputatie" si nu vor sa fie asociate cu faza de distrugere (uneori fizica) a bietilor lor clienti deveniti insolvabili, ca atare vand urgent contractele de credit "neperformante" unor firme specializate in recuperarea creantelor. astia sunt aia care te suna la 4 noaptea sa te someze sa dai banii, care iti urmaresc membrii familiei prin oras si se intereseaza de tine la vecini, cunostinte si toate rudele tale. dupa un timp (daca nu clachezi) vin cu executorii si te dau afara din casa. chiar daca ai platit 3 sau 5 sau 7 ani la rand din cei 20 cat ai luat creditul. ajungi, in final, pe drumuri. falit. terminat. distrus.
    da' ce tot vorbesc eu p'acilea... asta e capitalismul (salbatic), berbecutii mei consumeristi! PAZEA!
    • +6 (8 voturi)    
      Omul are dreptate! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:17)

      Corect! [anonim] i-a raspuns lui paul son

      v-ati intrebat de ce in romania sunt sute de banci de la cele mai neauzite pana la cele mai cunoscute? raspunsul e simplu!
      in romania se catiga enori pe seama prostiei si lipsei de educatie si a fuduluiei romanului de rand!!!!!
      in ocident castigau 2-3%!
      ei sunt in afacerea facutului banilor fara scupule si fara nici un dumnezeu si funy e ca acum pe fondul crizei fac bani de la stat!!! multe banci iau de la stat ca se da nu ca au neaparat nevoie!!!!

      hahaha! ne fac baietii astia destepti rau!!!
      si ei stau linistiti pe insulele lor private cu caviar, sampanie si fetide de 12 ani!
      hahahahah
    • 0 (4 voturi)    
      ha ha ha (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:34)

      antigelu [anonim] i-a raspuns lui paul son

      da' vai de mine...la noi la romanica nu se poate intampla asa ceva.
      pai cum sa vina oarecine sa te dea afara din casa
      ca tu nu mai potzi plati o amarita de rata?
      ei ashi...poveshti capitaliste...
      aici iei creditu' pe 30 de ani, cumperi apartamentu, platesti rate fo 4-5 ani si-apoi nu mai platesti
      si ramai cu apartamentu'
      afacere de afacere
      cine dracu-i prost sa plateasca 30 de ani?

      o sa fie tragic pt. unii...criza abia a inceput
      stiu ca rumanul e optimist si nu crede ca asa ceva se poate intampla dar realitatea va fi cruda pt unii...

      succes
    • 0 (6 voturi)    
      ce ma amuza (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:10)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui paul son

      ce ma amuza pe mine oamenii astia invidiosi pe altii ca si au luat casa...

      in cel mai rau caz, in care aveti dreptate si se ajunge la recuperatori, tonul vostru putea fi unul de ingrijorare si parere de rau, nu de exultare si incantare.

      "aha, vine banca si ti ia casa, ce bine mi pare, sa te inveti minte sa ti mai cumperi ceva vreodata, stricatule."

      cam asa ceva e la voi. mai nou nu e destul sa moara capra vecinului, trebuie sa moara si vecinul.
      nu incerci sa devii mai bun decat vecinul prin tras din greu si zbatut, preferi sa l falimentezi pe veci, ca sa ramai tu ala "mai bun"

      dar asta e mentalitatea majoritara, pana nu pleaca toti din tara nici nu facem nimic. pacat cu criza asta ca iar se intorc toti si scade nivelul mediu la toate cele.

      hai pa.
    • -2 (6 voturi)    
      frustrat (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:21)

      nume [anonim] i-a raspuns lui paul son

      alt frustrat care se bucura de necazurile altora ... esti nesanatos nene cu asemenea comentarii ... probabil ca abia astepti sa cumperi pe nimic o casa pierduta de un amarat
    • -1 (3 voturi)    
      tu alta replica nu ai? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:23)

      plimbaretul [anonim] i-a raspuns lui paul son

      postarea asta ai mai facut-o...te lasa inspiratia sau nu mai stii nimic...nu zic e interesanta dar parca esti obsedat si fixat in anumite sabloane...
      parerea mea strict personala: nu e normal ca tu sa achiti de 2.5-4 ori mai mult pentru suma imprumutata nici ca intreg riscul sa fie luat de catre client...
    • 0 (4 voturi)    
      mai ganditi-va inainte sa scrieti... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:04)

      muky [utilizator] i-a raspuns lui paul son

      ....sa zicem ca se va intampla(ipotetic vorbind)scenariul "apocaliptic"pe care-l tot "fluturati",si...cine credeti ca va avea de castigat?,bancile,recuperatorii,nicidecum,caci daca vor fi multi cei care vor intra in imposibilitate de plata.se va ajunge ca in SUA unde s-a produs penurie de locuinte(oferte foarte multe)si lipsa de clienti(sau f.putini);ei si atunci banii lichizi pe care i-au imprumutat bancile creditelor ipotecare se vor bloca;si ghici cine vor da faliment?...bancile care au fost mai hapsane si au folosit cel mai mult acest instrument(credit ipotecar);caci ,ele vor pasa un nr.de cazuri firmelor recuperatoare,dar cand acestea din urma vor vedea ca nu le mai pot vinde mai departe,vor refuza sa mai ia si alte cazuri ...si uite asa tot sistemul bancar se va bloca;si chiar si voi cei care ati scris prostii veti avea de suferit"berbecutii mei"
      Eu am credit,dar nu ipotecar(sa vad ce -mi vor lua daca nu platesc"caii de la bicicleta"?) Sa auzim de bine
  • +2 (4 voturi)    
    caderea imo este buna si sigura (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:00)

    vernichescu [anonim]

    Pentru posibilitatiile reale ale romaniilor, preturile la imobiliare erau mult exagerate inainte sa auzim noi de criza in Romania.

    Piata imobiliara o sa cada oricum pentru nu mai sunt perspective de stabilitate a slujbelor.

    Acum nici nu se pune problema sa primesti credit de la banca pentru ca vin cu faze gen trebuie 50% din avans!

    Ba chiar nu mai pot lua credit nici cei care au achitat un avans consistent la cumpararea de apartamente in stadiul de poriect inca de acu 1-2 ani.

    Deci cum spuneam avansul minim de 50% bocheaza piata, respectiv comisioanele nesimtite ale banciilor.
    Asta blocheaza piata creditelor ca in rest prosti care sa ia in continuare credite sunt destui.

    Il rog pe Isarescu sa le dea peste bot la domnii bancheri si sa nu ii lase sa ne indatoram mai tare decat am facut-o pana acum.
    Ascultati-ma pe mine cresterea economica pe datorie nu e tocmai crestere economica.

    Pe cartiere nu mai ai loc de sedii de banci. Peste tot s-au inchis mercerii, alimentare, etc afaceri mai mici ca sa faca loc birourilor de banca.
    Ce inseamna asta???
    Numai banciile merg bine in Romania? Cum se poate una ca asta? Numai datorita apetitului pervers al romaniilor de a se indatora!
    Va rog opritii pe nebuni sa se imprumute mai mult decat pot duce!
  • +7 (7 voturi)    
    Nu, Nu si Nu (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:03)

    un roman [utilizator]

    BNR nu trebuie sa faca aceasta schimbare solicitata de banci.
    Cum adica sa se acorde credite in functie de un venit mai mare decat cel real??? Ei nu vad dezastrul care ii asteapta in acest caz?
    Cam prosti bancherii astia din Romania, prosti rau.
  • -8 (8 voturi)    
    totul va fi bine (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:12)

    david [anonim]

    Totul va fi bine cu Oprescu presedinte.
  • +3 (5 voturi)    
    Ati innebunit? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:20)

    ps [anonim]

    Ati innebunit cumva? Va mananca in c.... sa va luati proprietati supravealuate cu credit pe viata si dobanzi si comisioane atat de inselatoare? Stati naibii in banca voastra iar daca nu atunci o sa va meritati soarta!
  • +3 (3 voturi)    
    credite, banci.... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:30)

    visio [anonim]

    bancile urmaresc sa aplice acelasi plan ca in SUA; sunt constiente de colapsul care va veni mai devreme sau mai tarziu; totul este atat de bine pus la pus incat este clar ca in spatele acestor manevre se ascund uriase forte financiare, sau mai bine spus, oameni foarte influenti avizi nu numai dupa bani cat dupa sufletele oamenilor; daca privim un pic in urma, la americani adica, bancile au "cazut" de acord sa recalculeze dobanda si perioada imprumutului pt fraierul de american(nu ca romanii ar fi mai inteligenti); ce inseamna asta? inseamna ca banii dati pana atunci bancii, sunt putini...putinul din multul pe care il au de dat; cu cat membrii unei natiuni sunt mai indatorati cu atat tara resectiva trebuie sa lase capul jos si sa isi vanda petrolul, aerul, etc ...si SUA isi apara investiile din alte tari, aminti-va de cazul teo peter, sau bombardamentul iugoslaviei "tocmai" in ziua de craciun; mai dormiti mult pe voi? mii de multumiri si felicitari BNR-ului pt pozittia si profesionalismul lor....si credeti ca BNR a lucrat singur de la inceputul acestei crize?!!!!! va doresc o zi excelenta si o saptamana minunnta
  • -1 (1 vot)    
    explicatie dobanzi (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:31)

    cetateanul roman [anonim]

    Banii pe care ii luati de la banca nu sunt banii bancii, sunt banii celor care si-au depus economiile. Depunatorii cauta o dobanda cat mai mare. Castigul bancii este dat de diferenta intre dobanzile la credite si dobanzile la depozite (marja) plus comisioanele. Bineinteles ca asta nu e profit net, ci mai trebuie sa acopere si cheltuielile bancii inainte.

    Cei care vor credite vor dobanzi cat mai mici? Cei care depun vor dobanzi cat mai mari. De fapt aceia care depun dobanzi dicteaza intr-un fel dobanda la cel care ia credit. Daca o banca da depozite cu 5% si credite cu 7%, clientul cu credite e multumit, dar clientul cu dobanzi nu si isi muta banii la o banca ce da depozite cu 9% si credite cu 12%. Si atunci banca ce incerca sa dea credite ieftine nu poate mentine dobanda jos pentru ca trebuie sa ridice dobanzile, atat la depozite cat si la credite, ca sa ramana in piata. Altfel ii pleaca toti banii si nu mai are lichiditati, deci oricum nu mai are cum sa dea credite.

    Se stie de ani de zile ca pentru un credit ipotecar platesti 2-3 ori inapoi pentru 30 de ani. Parca nimeni nu a facut calculul asta pana acum, sunt mii de oameni care au luat credite ipotecare, oare nu au facut un calcul simplu, daca dobanda este 10% pe an, cat platesti in 30 de ani?

    Dar romanul s-a trezit acum sa comenteze cand vede ca nu mai merge jucaria cu creditele, ca romanul s-a obisnuit sa ia si legume pe credit. Si acum tipa parca e vreo banca obligata sa-i dea credit. News flash: nu este obligata, sunt banii depunatorilor care trebuie protejati si dati doar acolo de unde se mai intorc, la costul dobanzilor la depozite + o marja. Nimeni nu este obligat sa traiasca pe credit, de unde impresia asta. Intradevar creditul stimuleaza consumul, care creste economia. Dar pana la punctul in care oamenii nu mai dau banii inapoi, si romanul este si va fi in frunte la asta in Europa.

    Asa ca vreti dobanzi mai mici la credite? Vorbiti cu cei care si-au depus banii, daca le convine o dobanda mai mica :)
    • +6 (6 voturi)    
      nu fi obraznic monser..... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:42)

      luputehno [anonim] i-a raspuns lui cetateanul roman

      daca ti se da pe an dobanda de 10-12 % pe depozit,cum se face ca pe credit se ia 30-35% pe an,cam mare comisionul..pe banii mei totusi.ma intreaba daca vreau mai mult.la ce banca lucrezi de ai asa fite de snob si ne iei pe toti de prosti.rusine
      • -1 (1 vot)    
        raspuns (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:08)

        cetateanul roman [anonim] i-a raspuns lui luputehno

        dobanzi (DAE) de 30-35% la lei intradevar nu sunt normale .. este modul unor banci de a spune ca nu dau credite .. dobanzile la credite in lei la majoritatea bancilor sunt exprimate in ROBOR+marja iar marja este intre 3,5-4,5%, ROBOR este 15-16% acum deci dobanda este 18,5%-20,5% .. cu comisioane DAE se duce in functie de banca la cca. 23-25%

        pana o sa fie lei ieftini, cand se vor intoarce banii din banci pe bursa, in economia reala si nu speculatii cu credite, mai trece apa pe Dambovita, vrei doi-trei ani de zile de criza pe toate palierele zic eu

        n-am zic sa toti care scriu pe acest forum sunt prosti, am zis in general ca romanii nu sunt prea destepti :) nu am fite de snob, nu lucrez la banca ci doar am niste ani buni de experienta in financiar si ma uit si eu critic la anumite aspecte ale societatii, cum ar fi spiritul de cearta si turma, lipsa umanitarismului, a bunului simt, a ratiunii samd
        • +2 (2 voturi)    
          ma lasi? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 16:56)

          luputehno [anonim] i-a raspuns lui cetateanul roman

          auzi ...asa cum vad ca scoti din burta comisioane peste comisioane..ptr ce? sa justifici mitocania si aroganta bancilor??sunt institutii de camata cu sigla de bank...deserviti de niste persoane cu experienta financiara ca a ta...ma lasa rece justificarile tale.ma mir ca nu ti e rusine sa mi raspunzi,.mai bine taci!
          • -1 (1 vot)    
            bine tac (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:39)

            cetateanul roman [anonim] i-a raspuns lui luputehno

            ca oricum nu am cu cine vorbi .. prea multa frustrare pe aici .. bine ar fi daca aceasta ar fi folosita intr-un scop mai bun, cum ar fi sa fiti mai atenti la cine fura din banii statului decat sa cereti unei banci cu capital privat sa dea mai ieftin .. e ca si cum ai cere unui producator sa produca mai ieftin .. noi putem cere dar pretul tot pe piata se face .. asta incercam sa spun ca daca o banca ar putea da ieftin ar da dar nu poate, astea sunt conditiile acum

            continua flame-ul nenica daca iti face placere, oricum nu rezolvam nimic cu comentariile noastre
        • +2 (2 voturi)    
          Hmm, lipsa umanitarismului, a bunului simt.. (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:19)

          sile [anonim] i-a raspuns lui cetateanul roman

          Dar inainte de criza cat era DAE la un credit ipotecar? Oricum era o diferenta foarte mare fata de dobanda obtinuta la un depozit. Pur si simplu bancile aplica alte "reguli" in Romania, din doua motive:
          1. Li se da voie de sus (sunt unele clauze absolut penale in contractele de creditare)
          2. Romanii nu stiu ce si cum. Dar acest lucru e de inteles, e prima data in viata lor cand vad asa ceva, nici parintii nu au avut de-a face cu asa ceva. Daca doriti sa ajutati pe cineva cu sfaturi, nu o faceti jignind oameni

          P.S. Ati scris: "am zis in general ca romanii nu sunt prea destepti " Va includeti? :)
    • +1 (1 vot)    
      nene (Marţi, 18 noiembrie 2008, 16:44)

      luci [anonim] i-a raspuns lui cetateanul roman

      ai terminat o facultate de economie sa inteleg?
      sau esti in clasa a XII a?
      cam asa este analiza ta si ai mai postat-o...
      in primul rand ca bancile nu acorda credite doar din depunerile populatiei, poate doar cooperativele de credit, restul de bani sunt banii actionarilor si, nu lipsit de importanta , in functie de importanta bancii si clientii existenti, sunt banii din conturile curente, la care dobanzile sunt aproape de ZERO, care constituie un fond de rulaj...
      la un credit pe 30 ani, restitui inapoi cam de 2-3 ori suma, la o dobanda de 10%, dar ce ne facem ca la noi dobanda este de 18-20 %, incluzand aici toate comisioanele...
      asa ca mai schimba placa si nu da vina pe depunatori...
      sunt multi care au banii depusi si din diverse motive nu mai scot nici suma initiala, datorita comisioanelor...
      • -1 (1 vot)    
        cont curent (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:42)

        cetateanulroman [anonim] i-a raspuns lui luci

        dobanda la conturile curente nu mai este de mult zero .. si iti multumesc pentru ofensele tale la adresa studiile mele .. nu ai nimerit-o

        oricum nu am dat vina pe depunatori, nu e vorba de vina, e vorba de inteles ca dobanzile nu se pot scadea cum vrea bunul plac al celui care vrea credite .. la comisioane este o alta discutie dar nu mai are sens de discutat aici
    • -1 (1 vot)    
      Mai usor cu dobanda pe scari.. (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:07)

      sile [anonim] i-a raspuns lui cetateanul roman

      In tarile cu apa calda diferenta intre dobanda la credit si dobanda la depozite e de cateva procente. Si banca traieste foarte bine din acea diferenta. La noi lacomia bancilor e maxima, daca verifici DAE (aia e dobanda reala cu adevarat) la creditare o sa constati ca diferenta se invarte in jurul a 20-25 de procente!!!

      Un sfat, nu mai fiti atat de infierbanta doar pentru ca aveti bani in banca, iar altii au credite. Activitatea de creditare in sine e absolut necesara unei societati. Altfel de unde credeti ca v-ar da banca o dobanda de 10-12 procente la banii pe care ii aveti ca depozit? Fara creditori banca nu ar putea sa va dea dobanda, ca nu e Caritas sa va inmulteasca banii
      • -1 (1 vot)    
        fals, marja nu e de 20-25% (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:50)

        cetateanulroman [anonim] i-a raspuns lui sile

        ce ii mai place romanului sa scrie in aceasta perioada despre "lacomia bancilor", "mitocania" si "aroganta", "camatari" .. v-ati pus vreodata cu gandul in postura sa aveti banca voastra? cum ati face sa impacati si capra si varza .. adica toti stakeholders-ii? mai pe scurt depunatorii/actionarii si clientii cu credite

        cred ca pana la urma are legatura si cu politica, fiind an electoral mereu trebuie ca populatia sa fie inversunata pe ceva, sa fie suparata pe ceva ca sa nu aleaga cu mintea limpede .. si acum iata ca prin articole de media cum n-au fost niciodata, populatia a fost asmutita pe banci, ca nu mai dau credite, dobanzile mari, camatari, revolutie, mama lor de banci :) ele sunt problema si vina la toate ce se intampla .. uite bancile din afara, ele sunt de vina pentru criza, ca o sa ramanem fara job, mama lor de banci si a celor cateva mii de romani care lucreaza in bancile astea "ochiul dracului" .. cam asa suna populatia in aceasta perioada, lucru demonstrat si aici
        • 0 (0 voturi)    
          Off, bancile din Ro (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:04)

          sile [anonim] i-a raspuns lui cetateanulroman

          Ok, imi cer scuze, am exagerat cu acel 25%, nu e chiar atat, dar e mult peste ce se practica in vest de exemplu. Mult, mult mai sus. Sper ca suntem de acord cu asta. daca nu putem verifica

          Si doi: poate m-am infierbantat si imi cer iarasi scuze. Nici un moment nu am gandit sau nu am incercat sa spun ca bancile trebuie desfintate. Ele sunt evident utilie societatii in care ne aflam si nu se poate fara ele.

          Dar uite un exemplu concret si va rog sa imi spuneti daca asta nu vi se pare lacomie si ilegalitate pana la urma: Pentru un credit banca a stabilit un comision anual de intretinere a contului de 40 de lei. Dupa un an banca a comunicat clientului ca a schimbat comisionul: din anual in lunar, din 40 de lei ANUAL in 200 de lei LUNAR. Cazul este real, clientul se judeca inca cu acea banca. DAE a sarit cu 7% in sus dupa aceasta modificare de comision. Si acum spuneti-mi daca dumnevoastra credeti ca in Austria, Franta sau SUA e posibil asa ceva.

          Asta ii reprosez eu pana la urma sistemului bancar si celor care il supervizeaza: isi bat joc de clienti si fac asta in mod concertat. Puteti sa cautati primele 10 banci de pe piata romaneasca si sa cititi cum arata un model de contract de creditare: sunt unele clauze de care societatea sclavagista ar fi mandra.
          • 0 (0 voturi)    
            asta da (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:47)

            cetateanulroman [anonim] i-a raspuns lui sile

            Comisioanele sunt dupa parerea mea marea problema, pentru ca de aici bancile jongleaza si fenteaza clientii. Nu mi se pare normal ca sa-ti bage un comision dupa incheierea contractului. Banca aceea care a schimbat comisionul dupa semnarea contractului trebuie sanctionata. Totusi nu cred ca exista banca sa ia comision de administrare 200 lei lunar, care e banca aceea? Cred ca e vorba tot de anual nu de lunar.

            Intradevat bancile castiga cam mult, se lauda cu zeci si sute de milioane profit, care vine peste cheltuielile imense pe care le fac bancile mari, si toate astea din marja de dobanda si comisioane (poate mai ales). Cu asta sunt de acord. Dar, dupa cum spuneam mai sus, bancile sunt conduse de presedinti pe principul profitabilitatii, se urmareste ROE, ROA si mai putin parerea clientului, care a liber sa plece, din pacate asta e mentalitatea la multe banci.

            Din 2009 asta se va schimba, clientii vor si mai atenti, mai exigenti, vor alege banca mai cu grija si astfel bancile care nu se vor adapta se vor trezi fara clienti.

            Merci pentru tonul civilizat al comentariilor tale, mr. sile
    • +1 (1 vot)    
      Gresit (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:39)

      Dee Zsombor [anonim] i-a raspuns lui cetateanul roman

      Bani pe care il iei de la banca este acoperit de doar 18% (actualmente in Romania pt credite in RON) eventual mai mult depinzind de apetitul de risc al instituiiei. Restul banilor este creat din nimic.

      Comparativ in cazul bancilor din zona euro rata de rezerva este 2.5%. Bancile fac bani din nimic acoperindule doar de dorinta (si putinta) ta de a lua credit. Crezi ca isi puteau face cladirile lor luxuase doar din diferenta dintre dobinzi pe creditele si depozite?


      Vezi:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Money_creation#Money_creation_through_the_fractional_reserve_system

      http://video.google.com/videoplay?docid=-9050474362583451279
      • -1 (1 vot)    
        foarte gresit (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 9:04)

        cetateanulroman [anonim] i-a raspuns lui Dee Zsombor

        Din fericire in Romania bancile nu dau bani din nimic. In bilantul bancii activul (unde se inregistreaza creditele date) este egal cu pasivul (unde se inregistreaza capitalul, fondurile proprii si depozitele atrase). Nu se pot da credite decat in limita pasivelor.

        Cei 18% la care faci referire este rezerva minima obligatorie si este vorba de procentul din total depozite care trebuie pastrat la Banca Nationala. Daca banca are 100 lei depozite trebuie sa puna la BNR 18 si ramane cu 82 lei de dat credite. Este adevarat ca rezerva minima este mai mica in alte tari, dar acolo bancile stiu sa gestioneze riscurile, la noi se cam arunca cu capul inainte si risca falimente in perioade ca aceasta. Mai este un indicator de risc cerut de reglementarile Basel si anume un multiplicator al capitalului, adica o banca are voie sa dea credite numai de nu stiu cate ori valoarea capitalului/fondurilor proprii. Dar credite din nimic nu se pot da.
        • 0 (0 voturi)    
          Nesimtirea bancilor (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 13:27)

          Gigell [anonim] i-a raspuns lui cetateanulroman

          Tu gresesti. Exista un factor de multiplicare a fondurilor, alea cu care vin deponentii, din care se dau creditele. Adica la un factor 4 bisnitu arata cam asa: Ion depune 100, banca zice ca fondurile devin 400 (prin multiplicare), 100 a lui Ion ramane cu 10% dobanda din care scadem comisioane, taxa de intretinere a contului samd, iar 300 credit ii dam credit cu 25% dobanda. Adica Ion depune 100, ia 10 lei dobanda iar banca ia pe spatele banilor lui Ion 75 de lei. Si-i mai si ia lui Ion comision de depunere, scoatere, intretinere de cont si mai stiu eu ce...
          Haideti fratilor in Piata Universitatii sa plangem bancile, saracutele
  • +1 (1 vot)    
    Credit din strainatate ?? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:56)

    Bibicu [anonim]

    ... cum se poate obtine asa ceva ???

    Taves Bahtalo Romania !!!
  • +1 (1 vot)    
    re: dobanzi bancare (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:59)

    unroman [anonim]

    Eu cred ca atunci cand iei un credit de 500 milioane (pentru masina) si trebuie sa platesti peste 1 miliard , ajungi un fel de sclav pe plantatie.
    Ca sa nu mai vorbim daca iti cumperi un apartament. Trebuie sa ai salariu de cateva mii de EUR si sigur platesti dublu.

    Deci BNR a invitat sa se gandeasca bine cei ce vor sa devina sclavi pe plantatie , deoarece cei cu bani au banul jos.
  • +1 (3 voturi)    
    nu e nici o blocare (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:01)

    xbd [anonim]

    Bancile isi urmaresc interesul : sa agate cat mai multi la credite. D-asta cer relaxarea.

    Problema este data de pretul caselor prea mare.
    Ca banca imi da 70 mii EUR, dar cu astia de-abia gasesti 2 camere. Si, atunci, mai stau.

    Bancile au multe credite garantate cu CASE care nu mai sunt la valoarea de achizitie. Daca nu se mai platesc ratele, banca nu isi mai recupereaza banii.

    Un pret cat mai mare al caselor e tot in interesul bancilor. De aceea vor sa fie relaxate normele.
  • +1 (1 vot)    
    acum inteleg (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:09)

    dumiritul [anonim]

    asa ca bancile sa obtina in continuare profituri uriase, iar daca datornicul nu va putea sa plateasca sa vina statul (adica toti (exceptand bancherii desigur )) si sa acopere paguba ....
  • -1 (1 vot)    
    credite ipotecare (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:12)

    dandana [anonim]

    Oare vi se pare normal ca avand un venit lunat de 5000 ron/familie sa nu poti lua credit ipotecar de 65.000? Asta in conditiile in care cu acelasi venit, acum 2 luni, puteai lua banii astia? Nu cred...
    E destul de frustrant... Am fost la cel putin 3 banci care mi-au spus ca mai mult de 25.000-40.000 euro nu pot acorda. Ce apartament sa-ti iei cu banii astia, tinand cont ca pretul imobilelor a mai scazut cu 5 sau 15%, functie de suprafata si de anul de constructie...? In momentul in care va creste gradul de indatorare din nou sau se imbunatateste scoringul preturile la apartamente vor creste iarasi. E o chestie ciclica...
    • +3 (3 voturi)    
      Un simplu sfat (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:26)

      sile [anonim] i-a raspuns lui dandana

      Nu stiu daca e prea intelept sa faceti un credit in acest moment. Daca este posibil asteptati calmarea dobanzilor. Nici pretul caselor nu vad de unde ar creste in urmatorul an (o sa scada). Daca tot puteti sa strangeti 500 de euro lunar, mai bine incepeti sa economisiti acest bani 12, 18 sau 24 de luni de aici incolo. Veti face rost de un avans frumusel cand o sa fie momentul potrivit

      Cand va fi momentul X potrivit pentru creditare veti fi avantajata fata de ceilalti "competitori" la credit de care va temeti, veti avea un avans de 15-20%
    • +2 (2 voturi)    
      5000 RON (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:42)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui dandana

      Din pacate 5.000 de RON (adica aproximativ 1.200 de euro in curand, cand 1 E va ajunge 4,3 RON) e foarte putin. In Vest aduni gunoiul cu matura prin baruri de banii astia, sau intorci chiftele la McDonalds (desi s-ar putea sa iei chiar mai mult). Iar o familie de gunoieri din vest, cu tot respectul, nu se incadreaza la un credit de 65.000 de euro ci doar la vreo... 25-40.000.
    • 0 (0 voturi)    
      deci casele sunt scumpe (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:36)

      xbd [anonim] i-a raspuns lui dandana

      Daca stai si analizezi bine , iti vei da seama ca scumpe sunt casele. Nu e normal ca 50% din venituri (pe familie) sa mearga pentru plata unui credit ipotecar, cel mult 30 %.

      Vreti o casa cu credit ipotecar: pers -> credit -> casa.
      De aici vezi ca problema nu e creditul (gradul de indatorare) , ci pretul caselor.
  • 0 (2 voturi)    
    vai de noi (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:18)

    delia [anonim]

    daca pana acum am avut o mica speranta ca voi avea casa mea..se pare ca va devenii un vis...ce se va intampla cu noi?
    DAR adevarul ca lipsa de educatie,de comunicare si de informatie ne face vindibili..se profita...si nimeni nu ne invata...de ce?pt ca nimeni din cei care stiu aceste lucruri nu pierd...castiga..asa ca dragii meii doar singurii fraieri suntem noi..dar nu pe gratis...
  • -2 (2 voturi)    
    alexandra residence vide in rate fara dobanda (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:23)

    c.marian [utilizator]

    toti vorbiti de dobanzi rate si comisioane - eu am scos la vanzare - loturi de teren in tunari - alexandra residence - fara dobanda - fara comisioane - rate egale si nu cumpara nimeni -- proiectele rezidentiale vecine (500 ml departaalexandra residence vide in rate fara dobandare) vand cu dublul pretului -- deci 2 avantaje ---- atunci unde este problema la mentalitate ----
  • +1 (1 vot)    
    guvernarea.ro (Marţi, 18 noiembrie 2008, 16:22)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Se pare ca domnul Ghetea nu a auzit de alte destinatii ale creditului decat de cea imobiliara.
    Daca are bani in plus, sa faca bine si sa mai crediteze si economia reala, nu numai specula imobiliara.
    Pai cred si eu ca nu se mai poate vinde la toti cretinii un imobil prost cu 2000 eu/m2 daca respectivilor cretini le interzice BNR sa mai ia credite subprime.
    Asa ca domnule Ghetea, e loc destul de creditare pentru IMM-uri, pentru agricultura, si in general pentru economie nu neaparat pentru borcanul cu miere din care nu stiti sa va scoateti manuta.
    • +1 (1 vot)    
      locuintele sunt locuri de referinta si (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:08)

      visio [anonim] i-a raspuns lui alex.dumitrascu

      orice om normal viseaza la un loc numai al lui, din care sa nu poata fi dat afara; pe de alta parte, asa cum bine spuneai, exista si alte activitati care pot fi sustinute de banca insa locuintele sunt scumpe fata de orice alta investitie, deci se castiga si mai bine si mai usor; ca vrea Ghetea asa, e dorinta lui..dar mos craciun vine o singura data pe an...deci, de ce vrea nenea ghetea creditul ipotecar...pt ca la cat suntem de saraci nu ne-ar trebui mult ca in cazul unei crize ca in sua sa fie un mic razbel civil; cine este domnul ghetea, de refuza sa-si reorienteze banii?
    • +1 (1 vot)    
      economia reala costa (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:50)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui alex.dumitrascu

      Economia reala costa si antreprenorul se uita cu 7 perechi de ochelari la contractul de credit. Ca sa dai credit unui antreprenor te costa de 4 ori mai mult decat sa creditezi un bizon. Antreprenorul nu poate fi manevrat asa usor. Bizonachele mugeste fericit de indata ce-i transferi banii in cont si mai si face bezele cand afla ca vezi Doamne nu e doar "cumparator", ci si "investitor" ca deh, preturile in imobiliare doar cresc, si ce a luat pe credit acum peste 2 - 3 ani se cvadrupleaza.
  • +1 (1 vot)    
    @ paul son (Marţi, 18 noiembrie 2008, 16:34)

    luci [anonim]

    sau paul somn, cred ca nu-i mare diferenta
    ne-ai inebunit cu comentariul tau, ori esti blocat pe el...
    l-am intalnit la multe articole, altceva nu mai poti scoate ?
    nu vezi ca esti total pe dinafara?
    sau esti vreun bancher?(camatar)?
    regulamentul bnr este foarte bun, asa a fost mereu, dar bancile au cautat mereu sa fenteze regulamentul...
    acum cativa ani, ratele lunare la credite nu trebuia sa depasesca 1/3 din venitul solicitantului, dar bancile calculau fiecare cate o treime, de se ajungea sa ai rate mai multe decat salariul...
    cand s-a prins bnr, a introdus clar o prevedere care stipula ca angajamentul lunar nu poate depasi ... pe scurt 40-50%(sa zicem).... bancile iar au venit cu dobanzi promotionale foarte mici, fara comisioane in primul an, pentru a-ti acorda credit cat mai mare...
    acum bnr vine iar cu o prevedere foarte buna: angajamentul lunar de plata sa difere de la credit la credit, client la client, in functie de performanta financiara si, asta este cel mai important, bancile trebuie sa stabileasca de la inceput angajamentul de plata lunar maxim admis...
    asta inseamna ca bancile nu mai pot sa umble cu dobanzi promotionale, comisioane introduse pe parcurs, pentru a putea acorda un credit cat mai mare...
    in cazul in care se introduc comisioane noi, sau cresc dobanzile, noua rata de rambursat nu trebuie sa depaseasca angajamentul de plata lunar maxim admis, stabilit initial...
    asa ca acum trebuie avut in vedere care este procentul pe care banca si-l rezerva pentru majorari : pe scurt, daca banca poate merge pe o bonitate de 40% din veniturile lunare, l-a acordarea unui credit acum va merge numai pana la 25-30%, pentru a avea o marja de variatie a dobanzii sau comisioanelor...
    pentru a nu avea prea mari surprize, clientii ar trebui sa cunoasca care este bonitatea maxima a bancii respective si sa negocieze un credit cu o rata cat mai aproape de aceasta bonitate, in ideea ca banca nu va putea mari prea mult rata, pentru a nu depasi bonitatea...
  • +1 (1 vot)    
    Criza noastra financiara (Marţi, 18 noiembrie 2008, 16:35)

    Anton Colericu - Presedinte Rahova Bank [anonim]

    Criza financiara din Romania este deosebit de periculoasa. Spre deosebire de alte tari, la noi exista tendinta de a se da credite pentru diverse scopuri. Anumite persoane dubioase au venit la banca noastra si au cerut credite pentru finantarea unor cheltuieli legate de plata catre proprietarii unor locuinte scoase la vanzare pentru sume care variaza pana la sute de mii de euro. Acesti bani sunt uneori transferati direct in contul vanzatorului, alteori pentru a se pierde urma lor sunt scosi in lei dupa care sunt transformati in euro si sunt platiti pe la diverse colturi de strada, pentru a nu afla opinia publica. Aceste inginerii financiare devenisera din ce in ce mai raspandite ceea ce a dus la interventia BNR.
  • +2 (4 voturi)    
    era creditelor.... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:11)

    luputehno [anonim]

    gata cu credite ptr orice....si ma bucur ptr ca v a veni o responzabilizare fortata a romanilor.vrei sa traiesti mai bine ? castiga mai mult.nu cersi...creditul este o exceptie folosita doar ptr casa si masina.am incercat sa iau un credit si am amanat.acuma cu ce am sperat sa dau avans o sa mi iau casa.fara credit.m au jignit si m-au tratat cu o aroganta iesita din comun la incercarea de a obtine un credit...acuma m-au sunat daca nu doresc sa l iau si i am refuzat.parca erau zei..iar noi niste amarati asa s au purtat cu noi.romanilor le va prinde bine si asta si si vor aprecia si ultimul lor leu.vor privi banul cu respect si responsabilitate.mi e mila de cei care au luat cotetele din lanul cu porumbi la sute de mii euro...era sa fiu si eu cu ei acolo....si oricum numai fericiti nu s cu asa rate pe cap....
  • -1 (1 vot)    
    creditarea populatiei si bancile (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:17)

    daniela [anonim]

    in occident, fenomenul de economisire si de creditare a populatiei ii cam apanajul cooperativelor de credit -bancilor populare nu al bancilor comerciale .
    bancile comerciale au intrat pe acest segment de piata si s-au fript putin. orice politica de marketing ar duce acum bancile comerciale nu au cum sa acopere acest segment . is niste principii ale lui Schultze Delitsch sau Reiffeisen care spun multe ..... problema ii ca, cam trebuie respectate nu ,,Capitalizate'
    sparkasee sektor in germania, austria , olanda etc... merge fara probleme.
  • +3 (5 voturi)    
    interesul bancilor este sa nu scada pretul caselor (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:25)

    g [anonim]

    Reactia lui Ghetea este justificata in contextul in care scad preturile imobilelor. Bancile au o problema pe care singure si-au creat-o.
    Cauzele scaderii: acces mai greu la credite, speculanti imobiliari cu lichiditati blocate in imobile, putere de cumparare aproape inexistenta a celor cu nevoi reale de locuinte samd.
    Daca pretul caselor ar scade la valori mai normale, adica venitul mediu pe aproximativ 4-5 ani, majoritatea celor care au contractat credite in ultimii doi anii (peste 90mii EUR) cu avansuri minime vor fi in situatia de a prefera sa renunte la acele aprtamente decat sa plateasca pentru ele mult mai mult decat pretul pietei la acel moment. In acest fel bancile nu vor mai avea cui sa vanda acele contracte de creditare cu probleme si mai departe nu vreau sa ma gandesc.
    • +1 (1 vot)    
      ai perfecta dreptate (Marţi, 18 noiembrie 2008, 20:02)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui g

      Si tocmai de-aia cred ca declaratia lui Ghetea ascunde si o umbra de santaj : "Vedeti ca daca nu relaxati, facem bum cu totii!" Ce nu vrea sa spuna ipochimenul e ca si daca se re-relaxeaza normele, ok, cat mai poate dura Caritasul? 3 luni? Nota de plata tot va veni! Piata imobiliara s-a blocat din februarie-martie, domnule Ghetea, pe cand normele "relaxate" erau in floare!

      Puse in fata adevaratei realitati si a nevoii de a se adresa cu adevarat clientilor solvabili, bancile au capotat dupa o luna si deja incep sa se vaite! Zicea bine spaniolul ala care era de parere ca o banca din Romania daca s-ar muta cu arme si bagaje in Spania ar da faliment dupa 6 luni!

      O regula economica de bun simt spune ca agentii economici care au gresit, trebuie sa suporte consecintele economice ale greselilor lor. Bancile care au gresit n-au decat sa pice. Nu are rost sa intre toata societatea romaneasca in colaps financiar pentru ca un grup de banci a finantat cu inconstienta Caritasul imobiliar, crezand ca petrecerea nu se va sfarsi niciodata.
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:09)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui g

      Poti sa nu mai platesti ratele la un credit daca nu-ti mai permiti. Nu poti sa decizi tu intr-o buna zi ca nu mai ai chef sa platesti, ca banca te da in judecata si iti opreste din slariu sau alte venituri legale.
      Daca in schimb nu mai ai venituri suficiente pentru credit, abia atunci s-a ars banca.
      Pana una-alta preturile la imobiliare se reaseaza, si asta nu se intampla numai in Bucuresti, unde lacomia a atins cote alarmante.
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitari (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 9:43)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui g

      Pe o piata imobiliara in crestere, bancile castigau gramezi de bani in orice tara din lume. In Romania castigau si mai mult...
      Acum, cand piata scade, bancile straine se afla in pragul falimentului, iar toata lumea stie asta pt. ca sunt obligate sa dea raportari trimestriale legate de performantele creditelor pe care le au. In Romania inca nu exista aceste raportari... dar lucrurile nu stau deloc bine. Am auzit de banci care au trimis evaluatori si au evaluat imobile cu 30% peste cat ar fi fost valoarea lor de piata pt. ca bizonul sa nu fie nevoit sa dea banul jos. Acele banci sunt deja pe MINUS contabil, pt. ca garantia nu mai acopera datoria... Cand bizonii or sa inceapa sa renunte la betoanele achizitionate la supra-pret o sa vedem care banci n-au chilotei pe sub fustite ;)
  • +1 (1 vot)    
    Era de asteptat (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:34)

    Oli [anonim]

    Bancile fac bani daca banii se misca. Asta e "materia prima" la o banca...In lipsa tranzactiilor imobiliare si cu credite pentru care doar 5% din populatie se mai califica... bancile s-au vazut ramase fara clienti (nu mai cumpara nimeni bani) si innecate in cheltuieli... Cum credite noi nu se dau (totul fiind cvasi-blocat) bancile traiesc din comisioanele si dobanzile la actualele credite. Daca incearca sa mareasca dobanzile vor avea surpriza ca cei care au credite si ceva lichiditati sa isi stinga imediat creditul, iar cei care nu au (majoritatea) sa devina insolvabili. Dar cum proprietatea scoasa acul ma vinzare nu mai face tot la fel de mult...voila problema...
    Cred ca BNR NU va modifica acest regulament, punand in continuare presiune pe banci si pbligandu-i sa-si reduca cheltuielile. Exista un fel de "suparare" a BNR pe banci ca au transmis spre clienti toata presiunea din ultimul timp... Ce au de facut? Mai inchizi niste agentii, mai dai afara niste ofiteri de credite, mai tai un salariu... adica exact reversul a ceea ce ai facut atat de nonsalant in ultimii 3 ani... Pana cand se va ajunge la echilibru...
  • +1 (1 vot)    
    Pana la urma... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:43)

    Oli [anonim]

    Pana la urma e un exercitiu de educatie... Si al clientilor si al bancilor. Am constiinte care nu o duc stralucit dpdv financiar (tineri, la inceput) dar s-au bagat la rate la masina (VW) si tot felul de electronice prin casa, nu neaparat necesare (daca TV-ul chiar trebuia, combina audio... nu se prea justifica, mai ales ca acum sta linistita intr-un colt).
    Ce au facut: " am luat bani din banca". Fara sa se intrebe nici o clipa: cat dracu ma costa toate astea cand le voi fi platit pe toate... Acum banca le-a marit rata si au trebuit sa gaseasca o alta banca care sa le accepte refinantarea. Problema de fond e tot nerezolvata - merita costul final?
    Ei sunt n caz fericit, dar tot de la ei stiu despe cineva care NU ARE DE GAND sa returneze creditul. Cum sansela de recuperare sunt reduse (mai ales pt bunuri de consum) ma astept ca banca respectiva sa treaca paguba pe cheltuoeli si sa-si mareasca putin dobanda pt a acoperi si aceasta parte.... Se voe cerne multe banci in urmatorul an si multi ofiteri de credite (angajati peste noapte) se vor segasi intre someri...
  • +1 (1 vot)    
    Urmareste o magarie (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:13)

    Lin [anonim]

    Vor relaxarea asta,daca tot nu se mai califica oameni pentru credite pe durata unei vieti la aceste preturi,dobanzi si comisioane aberante,dreptul de a le acorda CREDITE PE GENERATII,practic sclavia omului fara sfarsit.Atentie BNR sper ca veti apara oamenii de lacomiile astea fara margini.