China vrea aur mult, mult, mult. Banca Centrala intentioneaza sa isi multiplice de aproape sapte ori rezervele de aur

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:24 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Centrala a Chinei intentioneaza sa isi multiplice de aproape 7 ori rezervele sale de aur, a anuntat azi un ziar chinezesc. Potrivit sursei citate, cantitatea de aur ar creste astfel de la 600 de tone, cat au chinezii acum, la circa 4.000 de tone, spun colegii de la Guangzhou Daily, citand surse din Hong Kong, dar fara a preciza alte detalii.

Oficialii bancii centrale a Chinei, contactati imediat de AFP, au refuzat sa comenteze aceasta informatie.

Din cate stiu eu, China are in rezerva circa 1.900 de miliarde de dolari (asta la inceputul lunii octombrie), fiind cel mai mare detinator mondial de certificate emise de Trezoreria SUA (in valoare de peste 585 miliarde de dolari), devansand titlurile detinute de japonezi (573,2 miliarde de dolari), potrivit unui anunt de marti, publicat de Fed.

Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.












2085 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Hartia nu are valoare (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:29)

    Cenzurat [anonim]

    Aha... revenim la valori reale!
    • 0 (0 voturi)    
      sa vezi cresteri pentru aur (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:05)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Cenzurat

      Din pacate inclusiv plasticul are valoare deoarece e FOARTE LICHID!!! noi le facem sa aibe valoare in timp ce aurul pierde din aprecieri.
      Acum aurul scade pentru ca nimeni nu il mai foloseste ca rezerva cum se face odata... acum e folosit la diferite componente electronice, produse in ... unde?
      Si cum chinezii au vazut ca Aurul e destul de jos, si cum ei oricum pot decupla economia la comanda, isi fac rezerve de materii prime asteptand trecerea crizei.
      Ma intreb daca economistii chinezi (una dintre cele mai bune scoli de matematica de pe glob) o vad cumva pe Luminitza.... la capatul tunelului
      Eu nu cred...
      • 0 (0 voturi)    
        Pretul aurului (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:30)

        Cenzurat [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        Deci inca o data: cum este pretul aurului?
        http://www.research.gold.org/prices/

        Se vede treaba ca din 2002 incoace s-a cam TRIPLAT (in dolari).

        In schimb, rezerva lor de baza: 1 USD = 1 Dunkin' Donut: https://www.dunkindonuts.com/

        Cam asta e...
      • 0 (0 voturi)    
        O noua era incepe (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:25)

        Gelu [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        Habar nu ai despre ce vorbesti. Ca si alte produse cursul aurului este manipulat masiv. Incerca sa cumperi monezi sau lingouri mici si vei avea o surpriza cand vei vedea ca : 1 sunt foarte greu de gasit si 2 se vand cu 20% sau mai mult peste cota oficiala. Daca chinezii vor aur inseamna ca o sa le traga covorul de sub picioare americanilor.Era dolarului se indrepta rapid catre trecut. Pana si Emiratele Arabe au declarat recent ca intentioneaza sa vanda petrolul si pe alte valute. Sic.
        • 0 (0 voturi)    
          Era dolarului nu apune de curind (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 22:45)

          Nicolas Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui Gelu

          Fara america china s-ar duce la fund..rau de tot...
          toate investitiile din china s-au facut pe banii americanilor, direct sau indirect..ei au au pirghie acolo ca nimeni altii,,,cum au si chinezii cu excedentul lor comercial...
          nu cred ca aurul se va mai duce mai sus in curind..ba mai mult astep sa se indrepte pe la 650 nivelul anul viitor..
          aurul este global intr-adevar dar paleste cind e vorba de politicii de examplu...
          America nu bogata in aur...desi are cele mai mari rezerve...de aur din lume..
          dar are politici care fac ca dolarul sa fie preferat..asta sa tineti minte aia din romania de piata.
  • 0 (0 voturi)    
    dar noi cit aur avem? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:59)

    RON [anonim]

    Oare noi cit aur avem in relitate nu pe hirtie? Cica am avea peste 100 tone (foarte putin) si mare parte din el e imprumutat pe la banci pivate care daca dau chix... raminem cu niste obligatiuni fara valoare... Hirtiile de azi numite bani e clar ca nu au valoare sau au valoare atit cit muschiul citorva angajati al statului emitent doresc asa ceva.... Poti sa iti pui securitatea materiala a viitorului tau in hirtiile a caror valoare depinde de muschiul unor baieti "destepti"...?
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 13:27)

      ioan timisoara [anonim] i-a raspuns lui RON

      Aurul "pe hartie" nu valoreaza nimic. Trebuie sa fie posedat fizic.
  • +1 (1 vot)    
    Tare-s curios (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:18)

    un roman [utilizator]

    de unde o sa cumpere atata aur.
    • 0 (0 voturi)    
      De unde ?? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:51)

      ion [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Cum de unde ? De la '' suedejii '' nostrii, care isi vor vinde salbele de la gat.
      :))
    • 0 (0 voturi)    
      China e cel mai mare producator (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 13:28)

      ioan timisoara [anonim] i-a raspuns lui un roman

      a depasit Africa de Sud si e cel mai mare exploatator de aur din lume.
  • +1 (1 vot)    
    Hartia are valoare (legala) (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:48)

    dezGusty [utilizator]

    ... dar cel care face hartia decide ce valoare are.
    Diferenta intre hartie si aur ca etalon e ca aurul e fix cantitativ pe planeta asta, nu s-a gasit inca o formula de a genera aur in mod magic, sau prin alchimie. Cu aur nu ai inflatie, ci deflatie... Aurul ramane constant, bunurile produse de oameni se inmultesc, rezulta ca aurul devine tot mai valoros relativ la bunuri.
    Cu banii pe hartie, ai inflatie in functie de cat se decide guvernul sa tipareasca. Teoretic ar putea exista inflatie zero folosind bani de hartie, fara un suport fix, dar asta ar insemna un guvern responsabil care sa cheltuiasca exact cat incaseaza; care sa tipareasca bani exact cat sa reflecte cantitativ productia... Iar sa crezi ca ar putea exista o asemenea conducere e doar naivitate copilareasca.
    Oricum, fiecare model are plusuri si minusuri. China se asigura ca oricare ar ajunge mai util in viitor, e pregatita.
  • 0 (0 voturi)    
    US$ = confetti money (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:00)

    paul son [anonim]

    SUA datoreaza Chinei 1 trilion (una mie miliarde) de dolari si asta in US Treasury bonds. Aceste bonduri au fost si sunt (inca) cotate cu triple A. Dar cine mai crede astazi in rating-urile astea mincinoase. Va veni, si asta destul de curand, vremea ca hartiile astea sa se dovedeasca ca sunt (ceea ce au fost mereu, de altfel), doar CONFETTI MONEY.
    D'AIA VREA CHINA AUR, copii!!!
    • 0 (0 voturi)    
      tot aia e (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:30)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui paul son

      Ori hartie , ori tinichea tot aia e.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e tot aia (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 13:34)

        ioan timisoara [anonim] i-a raspuns lui lucian

        altfel decat hartia vopsita, aurul nu-si poate pierde niciodata valoarea. Aurul e singura "moneda" care de mii de ani si-a pastrat valoarea.
        Pt ca aurul altfel decat hartia e limitat in cantitate.
  • 0 (0 voturi)    
    doar resursele si tehnologia au valoare (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:03)

    lucian [anonim]

    Crede cineva ca sistemul actual de valori , bani si tinichele(aur,argint,platina...) vor rezolva criza? Nu cred ca oamenii se pot hranii, imbraca sau incalzii cu ele. Eu zic ca trebuie sa schimbam ceva in mentalitate si sa eliminam sistemul mondial actual. Managementul resurselor si gasirea de noi resurse , nepoluante si regenerabile ar putea scoate lumea din criza. Sau poate un razboi inventat?!
  • 0 (0 voturi)    
    si uite asa o barba avea si uite asa o pieptana... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:09)

    nevermind [anonim]

    E posibil sa creasca rezerva de aur, mai ales ca au descoperit o noua metoda de a face aur din... melamina.
    Ce tzi-e si cu tehnica asta!
    • 0 (0 voturi)    
      ma mira (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 13:36)

      ioan timisoara [anonim] i-a raspuns lui nevermind

      ma amuza cat de multa lume isi da cu parerea fara sa aiba nici urma de habar.
      China este tara cu cea mai mare productie de aur la nivel mondial
      http://www.goldworld.com/articles/china-gold-production/340
      • 0 (0 voturi)    
        O fi, nu contesta nimeni (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 13:54)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui ioan timisoara

        Dar de la 600 la 4000 mai tre sa extraga 3400 de tone!
        Nu-i nici simplu si nici usor, si va lua o gramada de timp.
        • 0 (0 voturi)    
          nu-i problema (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:07)

          ioan timisoara [anonim] i-a raspuns lui un roman

          1. aurul se poate cumpara liber pe pietele de metale pretioase.

          2. va fi si mai simplu pt chinezi daca europenii (bancile centrale) isi continua politica "foarte inteligenta" de a-si vinde rezervele de aur.
          Bank of England de ex cu aprobarea lui Gordon Brown si-a vandut jumatate din rezervele de aur intr-un moment cand aurul era "all-time low" la 200$ uncia :-) a fost o afacere beton.