Bancile nu vor mai putea modifica comisioanele bancare pe perioada contractului fara acordul clientului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:25 Economie | Finanţe & Bănci

Modificarea comisioanelor stabilite in contractul de imprumut bancar si introducerea de noi comisioane pe parcursul derularii contractului, fara acordul consumatorului, sunt interzise, iar modificarea dobanzii variabile se va face in functie de indicii de referinta ai pietei, a decis miercuri Guvernul, anunta NewsIn.

"Modificarea dobanzii variabile trebuie facuta in functie de indicii de referinta ai pietei, independent de vointa bancii, iar in contract trebuie precizata si formula concreta in functie de care se modifica acesti indici de referinta", a anuntat miercuri, la finalul sedintei de Guvern, presedintele ANPC, Dan Vlaicu.

Totodata, nu pot fi modificate clauzele contractuale referitoare la costuri fara acceptul consumatorului.

Dan Vlaicu a anuntat ca Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului va prelua atributiile de control de la Banca Nationala a Romaniei in ceea ce priveste creditul de consum si a celui ipotecar.

Guvernul a decis miercuri si modificarea legislatiei privind serviciile imobiliare. Astfel, agentii imobiliari trebuie sa prezinte consumatorului, inainte de incheierea contractului, informatii privind imobilul care va fi tranzactionat: preturile practicate in piata, situatia juridica a imobilului, nivelul estimativ al costurilor care urmeaza sa fie suportate de consumator, nivelul comisioanelor practicate de agentia imobiliara, dar si sursele de zgomot, umezeala sau poluare.













Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

3153 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    apa de ploaie...... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:47)

    luputehno [anonim]

    EU AS FI SUSPENDAT AUTOMAT LICENTA DE FUNCTIONARE BANCILOR CARE AU DIFERENTE DE 20-25% DINTRE DOBANZILE LA DEPOZIT SI CELE LA CREDIT CRED CA E DE 10 ORI MAI MARE DECAT AR TREBUI...SI ATUNCI DE CE VORBIM?..DE CAMATA LEGALIZATA SUB CONTRACTE STUFOASE SI CLAUZE IMPOVARATOARE...LEGISLATIE EUROPEANA? UNDE??AU AVUT COMISIOANE LA CREDITE IPOTECARE DESI ERA ILEGAL....CRED CA NU I VA INTERESA NICI ACUMA...
    • +3 (3 voturi)    
      nervi degeaba (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 22:41)

      unu [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      Ca sa clarificam treburile: Daca au dobanda la depozit x si la credit 10x nu conteaza. Nu te obliga nimeni sa iei un credit (aici e loc de discutii, dar nu despre asta e vorba). Problema este cand iei un credit cu dobanda x si comisioanele y si apoi ei le modifica dupa capul lor.
      Asta e problema, nu diferenta intre dobanda la depozit si cea la credit.
      La urma urmei, cand ai nevoie de credit intrebi: cat e dobanda? Ce comisioane sunt? Ok, daca le poti plati si te incadrezi iei creditul.

      PS: am credit, pana acum s-a incadrat in cat estimasem ca va varia, nu a variat decat in limitele contractului.
    • -1 (1 vot)    
      nervi degeaba (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 22:41)

      unu [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      Ca sa clarificam treburile: Daca au dobanda la depozit x si la credit 10x nu conteaza. Nu te obliga nimeni sa iei un credit (aici e loc de discutii, dar nu despre asta e vorba). Problema este cand iei un credit cu dobanda x si comisioanele y si apoi ei le modifica dupa capul lor.
      Asta e problema, nu diferenta intre dobanda la depozit si cea la credit.
      La urma urmei, cand ai nevoie de credit intrebi: cat e dobanda? Ce comisioane sunt? Ok, daca le poti plati si te incadrezi iei creditul.

      PS: am credit, pana acum s-a incadrat in cat estimasem ca va varia, nu a variat decat in limitele contractului.
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Joi, 20 noiembrie 2008, 12:47)

      alex [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      mai lupushor tehnocrat, tu ai fi desfiintat si firmele producatoare de autoturisme daca ar fi produs masini de peste 11.500 euro...

      Aici se vorbeste despre comisioane care se pot modifica abuziv, nu despre dobanzi.
      Asa cum spune si cititorul "unu", nu te obliga nimeni sa te imprumuti la banca.
    • 0 (0 voturi)    
      Ar fi trebuit (Marţi, 5 octombrie 2010, 15:22)

      nicole [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      Da, ar fi trebuit ca d-l guvernator si singurul nemiscat di functie dupa 1990 sa vegheze activitatea bancara, sa elaboreze legi model UE si sa nu lase bancile sa jecmaneasca romanii , ele sa prospere iar noi sa nu putem achita intretinerea, a-ti mai distrus in anii 1990 economia, se pare ca la fiecare 10 (zece) aveti sarcina sa distruge-ti Romania financiar, cred ca nu mai apucati si alti 10 ani
  • +3 (3 voturi)    
    Cam tarziu... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:48)

    stefan2008 [utilizator]

    Cam tarziu s-au trezit... ma intreb ce mai pot face bietii clienti ai bancilor care deja au suferit de pe urma abuzurilor bancilor, care deja au comisioanele si dobanzile marite.
    • +1 (1 vot)    
      Cine... (Joi, 20 noiembrie 2008, 12:44)

      iancu jiabu [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Cine nu beleste ochii, beleste punga.
  • +2 (2 voturi)    
    Banci,...? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:48)

    Peter Badesco [anonim]

    Introducerea de noi comisioane pe parcursul derularii contractului, fara acordul consumatorului, sunt interzise, a decis miercuri Guvernul,

    ACUM,...IN MILENIUL 3 ,..ASA TARZIU S-A DECIS ROMANIA SA STOPEZE 'FURTUL' INSTITUTIONAL.

    OARE CE-O FI PANDIT PANA ACUM FOSTII SI ACTUALII PRIM MINISTRI,....?
    CORUPTIE, CORUPTIE, CORUPTIE LA NESFARSIT.
  • 0 (4 voturi)    
    chiar?! (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:54)

    DR Onesti [anonim]

    si cum o sa ma informeze institutia bancara? cu un beep? :))
  • +4 (4 voturi)    
    . (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:58)

    Ivanu [utilizator]

    Niste decizii de bun augur, speram sa fie si respectate
    Am o intrebare pt cunoscatori: clauzele contractuale referitoare la costuri nu pot fi modificate fara acceptul consumatorului, dar daca nu accept ce se intampla? Presupunem ca eu nu sunt de acord cu ceea ce imi cere banca, si atunci ce fac, ramane situatia cum a fost si inainte sau sunt nevoit sa returnez imprumutul? Pt ca daca sunt nevoit sa returnez imprumutul nu am rezolvat nimic, accept noile conditii fortat.
    • +1 (1 vot)    
      return (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 23:10)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Ai trecut in contract punctual cazurile in care banca e indreptatita sa iti treaca suma din sold drept suma restanta (cazuri de culpa), si deci sa fii nevoit sa returnezi imprumutul. De obicei banca prevede aici neachitarea la termen a sumelor datorate, sau neinnoirea la timp a asigurarilor (de viata, pe imobil). Vezi ce mai ai tu acolo. Deci daca respecti astea nu au cum sa te oblige sa returnezi imprumutul, altfel decat prin ratele lunare.
      • +1 (1 vot)    
        Gresit (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 23:57)

        Yo [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Banca va putea sa-si stipuleze anumite clauze in contract referitor la renegocierea costurilor iar in cazul in care nu vrei sa renegociezi sau nu se ajunge la un rezultat iti poate cere sa rambursezi anticipat.Asa ca accepti :)
        • 0 (0 voturi)    
          Asa-i (Joi, 20 noiembrie 2008, 12:28)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Yo

          Banca poate sa-mi prezinte un astfel de contract, iar eu pot sa nu-l semnez. Iar in contractul pe care il am deja nu exista clauze de care zici tu.
  • +1 (1 vot)    
    si? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 22:02)

    marius [anonim]

    ca nu mai pot introduce comis. noi e bine, insa ce ne facem ca avem deja o gramada de comisioane vechi. oare regula se va aplica si la contractele incheiate inainte de oct 2008?
  • 0 (0 voturi)    
    Pey si pana acu' (Joi, 20 noiembrie 2008, 10:19)

    UJohn [anonim]

    Nu modificau nimic fara acordul consumatorului. Doar ca acordul era prezumat... adica ceva de genu:
    Eu banca pun fitzuica'n geam cum ca de maine comisionul la sold creste cu z% iar mata, daca nu te prinzi la timp si nu faci scandal, insemneaza ca esti de acord... asa ca scoate banii (sau oricum, ti-i luam noi de prin ce conturi gasim ca ai pe la noi).
    Si daca faci scandal, ia... da mata toti gologanii inapoi (plus comision de rambursare anticipata... apropo, ti-am zis ca s-o marit si asta?)... si dute naibii sa-ti deie altu' credit (auzi obraznicie)
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 20 noiembrie 2008, 15:27)

    luci [anonim]

    situatia nu pare schimbata cu nimic fata de acum, daca nu vrei sa negociezi te va obliga sa restitui creditul
    poate la dobanda sa nu mai poata varia cum vrea muschii bancii, dar cu comisioanele inca pot jongla destul
    corect ar fi sa nu mai modifice comisioanele pe parcursul derularii creditului, doar este dobanda care regleaza eventualele inflatii
    mai corect ar fi sa nu mai existe comisioane, dobanda si atat, asta sa fie pretul creditului, eventual un comision de acordare, documentatie, care sa se plateasca initial, pe urma sa nu mai fie comisioane...
    atunci si clientii se pot informa mult mai usor, mai repede si mai bine...
  • 0 (0 voturi)    
    da' destepti (Joi, 20 noiembrie 2008, 15:34)

    rimo [anonim]

    sunt doamne astia, care client o sa-si dea acordul sa-i mareasca comisionul?
    de ce este nevoie de comision daca este o dobanda variabila?