Bancher local: Nu mai judecam clientul, ci businessul

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Marţi, 25 noiembrie 2008, 10:15 Economie | Finanţe & Bănci

“Clienti mari, pentru care acum 6 luni am fi facut aproape orice ca sa-si deruleze prin noi businessul, acum nu stim cum sa scapam de ei”, spune unul din bancherii de la o banca de top locale.

„Clientii considerati mari si bogati sunt cei care s-au imprumutat in urma cu un an sau doi cel mai mult, iar acum au probleme in a-si finanta datoriile, mai explica el. Cazurile in care vin sa isi faca o refinantare a creditelor s-au inmultit in ultima perioada, chiar daca intre timp costurile creditelor au crescut consistent. Daca e vorba despre o simpla refinantare, nici nu ne uitam la dosar. Suntem acoperiti de prevederile Basel II, de acoperirea la risc. Dar daca e vorba despre a finanta o noua investitie, deschidem un ochi. E drept, ne uitam mult mai riguros la business planul clientului. Trebuie sa fie “beton”, cum se spune.

Oricum, nu mai judecam clientul, ci investitia. Am dori sa vedem imprumuturi pentru camine studentesti de pilda, unde e evident ca banii se vor recupera. Am mai dori sa vedem camine pentru batrani, pentru ca sunt multi romani care si-ar plasa rudele intr-un asemenea asezamant modern. Desigur, la costuri rezonabile. Chiar glumeam cu unii dintre colegi, observand ca acum refuzam cereri de imprumut care acum jumatate de an erau acordate cu ochii semi-inchisi.

Nu se mai gasesc lichiditati pentru a credita cu aceeasi usurinta ca in urma cu 6 luni, asta este evident. Nu mai dam credite nici macar celor bogati. Bancile nu mai vor sa riste, clar. Si asta duce la o crestere oarecum artificiala a dobanzilor pe interbancar.

Pana in decembrie, nu cred ca lucrurile se vor schimba. Poate din ianuarie incolo, cineva sa mai toarne putin “ulei” in mecanismul creditului.


Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.













Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

4440 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    chiar asa? (Marţi, 25 noiembrie 2008, 10:59)

    Nicky [anonim]

    Dupa ce v-ati jucat ca prostii cu banii vostri, ai actionarilor, ai deponentilor si chiar cu bani care nu existau, acum ati ajuns in galeata si incercati sa spuneti ca nu voi aveti probleme, ci restul!
    Prietene, eu am bani sa-mi platesc creditul.... tu ai bani sa dai altul? Nu cred, ati cam belit-o, nici macar intre voi nu va mai ajutati!
    • -2 (6 voturi)    
      Iti dai tu seama (Marţi, 25 noiembrie 2008, 11:26)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      Ce si-o mai musca bancherul mainile ca i-ai spus tu chestiile astea? Acum se cheama ca te-ai razbunat, ai spus lumii intregi parerea ta dreapta si ferma. Felicitari, esti MARE!
    • +1 (3 voturi)    
      zici tu (Marţi, 25 noiembrie 2008, 12:31)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      tu spui ca ai bani sa iti platesti creditul? dar daca te-ai gasi in situatia unui dintre cei 17.000 de romani concediati de unde mai ai bani sa platesti creditul? dar daca peste 1 luna firma ta te da afara, mai ai bani? sau poate esti 'patron'...patroane, daca nu-ti merge mustaria, sa vedem de unde mai dai tu bani
      • +1 (1 vot)    
        te-agiti degeaba (Marţi, 25 noiembrie 2008, 14:39)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Fane

        Aici nu era vorba despre cei 17.000 de romani care si-au pierdut job-ul, n-ai prins care-i ideea.

        Omul spune ca bancile au dat credite ca manelistii: "de la noi pentru voi, fara numar fara numar fara numar!" incercand sa alimenteze foamea de credite a romanilor.

        Au dat credite fara pic de rationament, fara sa gandeasca macar o secunda la solvabilitatea clientului, vazand in ochi numai profiturile uriase care urmau sa le incaseze.

        Ei, uite ca s-a intors roata, betia cu care-au dat credite acum ii costa. Ii doare.

        Pentru situatia noastra vinovati nu este Niky, nu este el cel care-a fortat banca sa dea bani cu nemiluita fara sa judece intai daca se merita sau nu.

        E usor sa te-arunci in polemici si demagogii pe principiul: "Sa moara si capra vecinului".

        E vreo problema ca Niky are bani sa-si plateasca ratele? Da, stiu, "banii aia nu i-a facut muncind", asa o sa-mi raspunzi... dar de unde stii tu? Pana la proba incriminatorie... trebuie luat de buna credinta si ceea ce-ai facut tu a fost demagogie ieftina de doi lei. Era mai bine sa taci sau sa deschizi gura dupa ce gandeai.

        Ia incearca, sa vedem, poti, iti iese?
  • +4 (4 voturi)    
    Banci , Bancheri ? , Camatarie , Camatari !!!!!!!! (Marţi, 25 noiembrie 2008, 12:08)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Nu ati inteles nimic din economia de piata .
    Ca si Notarii ati inteles doar comertul cu porumb sau cu lichidarile , si de aici ati crezut ca ati ajuns in economia de piata .
    Puteti sa va uitati cat vreti la bussines ca tot nu intelegeti nimic . Voi sunteti cei care ati blocat intreprinderile mici si mijlocii de servicii de tot felul si acum fugiti de cei pe care pana acum iati servit cu bani si temenele .
    Bucurati-va de recolta .
    La sfarsitul anului viitor vom numara si noi rezultatele voastre , care sper sa va invete minte ce inseamna economia de piata .
    Ca sa cititi un bussines plan ,trebuie mai intai sa stiti sa faceti unul.
    In rest sa auzim de bine .
    Gheorghe Buhac
    • 0 (0 voturi)    
      absolut de-acord cu tine mastre (Marţi, 25 noiembrie 2008, 14:40)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Buhac

      Ai perfecta dreptate, votez si eu pentru asta!
  • +2 (2 voturi)    
    umfla-v-as ochiul ala! (Marţi, 25 noiembrie 2008, 12:54)

    kllaus [anonim]

    desteptilor, cand ati finantat specula din imobiliare ati facut-o cu placere, asta pe spinarea fraierilor care muncesc acum 40 de ani sa-si plateasca o cocina achizitionata pe bani grei. Acum va faceti ca ploua. Cateodata chiar sper ca exista Iadul, nu conteaza daca o sa ne intalnim acolo.
  • -1 (1 vot)    
    :)) (Marţi, 25 noiembrie 2008, 12:57)

    Bogdan [anonim]

    Chiar imi vine sa rad de comentariile voastre.
    Oare cand o sa putem invata ca inseamna economie de piata. Ca in toata lumea, si in toate sectoarele de activitate se reanalizeaza prioritatile si conditiile de creditare. E usor sa spui ca bancile sunt singurele vinovate de ce se intampla. Dar oare omul care s-a imprumutat la 3 banci ca sa-si ia o casa sau o masina tare nu e vinovat? El nu stia ca nu are de unde sa plateasca? Nu cred ca are rost sa spun cum luau creditele romanii, depunand dosarele in acelasi timp la mai multe banci pentru specula intarzierea actualizarilor in CBR si Biroul de Credit.
    Lui Nicky ii spun ce i-am spus unui prieten acum vreo luna. Acum ai bani, dar nu se stie la anul. Acum o luna spuneam ca e posibil ca in 2009 sa avem recesiune, bazandu-ma pe faptul ca Romania e o tara inclinata preponderent pe consum. Ieri Moody's a spus ca e posibil sa avem recesiune. Inclin sa ii cred pentru ca in conditiile in care ai in Top100 companii din 10 nou intrate 7 sunt din comert. Cresterea de 9% din 2008 a fost pe comert si servicii. Ma repet ca nu a fost pe productie.

    Asadar Nicky, eu zic sa te temperezi un pic sa sa gandesti in perspectiva. Daca ma duc intr-un hypermarket la sfarsit de saptamana am senzatia ca in Romania nu s-a auzit de recesiune. Se cumpara orice si la orice pret. Nimeni nu gandeste sa puna deoparte pentru zile mai negre.
    • -1 (1 vot)    
      pescuit, capitalism, canibalism, victime (Marţi, 25 noiembrie 2008, 13:33)

      vigo [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Ai dreptate
      banii obtinuti din creditele imobiliare miliarde de euro au invadat piata consumului. De aici rezulta ca a crescut bine de tot consumul in a Romania pana la momentul prezent.
      Populatia inca nu constientizeaza ce va urma sa vina si din acest motiv, cum iau banii cum se duc sa ii sparga pe toti la Hypermarket.

      In perspectiva, romanii au sa inteleaga cum sta treaba si nu au sa mai consume ca nebunii.
      Nu ma astept ca romanii sa reactioneze si sa isi restranga cosul de cumparaturi mai inainte de 15 ian 09.

      La atac!Luati cu asalt: LCD-urile, plasmele si toate alea ca vine sfarsitul lunii iar de Pasti nu vor mai fi cu preturi reduse (o sa dea faliment japonezii).
      Asa si dragi romani aruncati-va inainte la fidelizare si prelungiti-va abonamentu la telefon pe 24 de luni, ca aveti de unde. Sa nu va prezentati fara telefon WiFi ca e de rau.
      Ce economisire frate? Nu mai ai bani sa platesti? Refinanteaza!
    • +1 (1 vot)    
      corect! (Marţi, 25 noiembrie 2008, 13:52)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      1. Asa e Bogdan, ACUM am banii, s-ar putea foarte bine la anu' sau peste o luna sa nu-i mai am, si atunci nu insemna ca banca a dat banii aiura, la un fraier de nu poate platii!?
      2. Sa-si puna la punc CBR si Biroul de Credit, la mine a functionat perfect strategia asta! E normal sa profiti de slabiciunile lor!
      Numai bine
  • +1 (1 vot)    
    bancheri????? (Marţi, 25 noiembrie 2008, 13:32)

    sorin [anonim]

    pai bancherii au tupeul sa ceara guvernului cresterea impozitelor si TVA-ului; adica tot aia multi si fraieri sa plateasca pentru faptul ca pana acum, bancherii s-au lafait in salarii de zeci de mii de euro si in sedii si masini de lux, iar noi fraierii sa platim si sa suferim; pai cine a sustinut cresterea nesimtita a preturilor la imobiliare? pai bancherii; cine a dat credite cu buletinul la toti pungasii?bancherii; cine si-a facut concediile prin bora bora?bancherii; si acum? nesimtitii au tupeul (chiar daca nu stiu sa se uite pe un pla de afaceri si pe un studiu de fezabilitate) sa respinga un dosar de creditare fara sa se uite pe el; asta este nesimtire totala;RUSINE
  • +3 (3 voturi)    
    lasa comentariile (Marţi, 25 noiembrie 2008, 13:55)

    marco [anonim]

    Amigo, tu cel care critici creditul, uite cum sta treaba: daca nu luam casa, chiria era de 1000 de euro. Asa, eu platesc 700 rata la casa mea, indiferent daca-mi convine sau nu. Si nu uita ca banii sunt aici, la Bucuresti, deci lasa-ma cu de-alea cu statul la coada vacii. Du-te tu acolo vreo doi ani si vei uita inclusiv sa vorbesti, fie de foame, fie de atata alcool.
    In rest, numai bine.
  • +1 (1 vot)    
    numai bancile sunt vinovate! (Marţi, 25 noiembrie 2008, 19:53)

    otonel [anonim]

    Dragi forumisti, ma gandesc sa va reamintesc cum erau preturile la apartamente inainte sa apara bancile pe piata cu credite. Sigur ca majoritatea asta care tipa ca de ce s-a dus romanu’ sa ia credit nu-si mai aduce aminte. Sa va mai reamintesc ca evaluarea apartamentului era pana de curand o simpla formalitate? Uite asa, usor, usor, din dorinta de a rupe din cota de piata si de a face profituri care, in orice alta tara ar fi fost considerate pure fantezii, au impins preturile spre cote cu greu de imaginat si de suportat, de altfel. Acum vor sa ne convinga ca ele n-au gresit. Fals. Fals. Fals. Totul li se datoreaza. Daca ar fi fost mai putin lacome, in Romania, astazi ar mai fi existat in continuare o piata a creditului si asta chiar in conditiile crizei financiare internationale. Am fi platit mai scump creditul dar nu bunul cumparat. Daca astazi pretul unui ap cu 2 cam, renovat, intr-o zona semicentrala decenta, ar fi fost de cel mult 40 000 de eur, cu siguranta ca s-ar fi vandut, chiar daca trebuia sa platesti pe 30 sau 35 ratele la aceleasi dobanzi de acum. Dar s-ar fi putut plati dintr-un salariu, asa, cu preturile zilei nu mai poti plati nici cu doua, si nici macar in 40 de ani. Sa nu-mi spuneti mie ca bancile nu sunt singurele vinovate. Sunt!
    Tin minte o experienta de acum doi ani cand, in 15 minute, la usa unui ap, proprietarul a obtinut o crestere cu 5 000 eur a pretului facand o licitatie intre clienti a unui apartament care fusese pus pe piata la 50 000 eur. Deci 10% in 15 minute. De ce s-a putu asta? Pentru ca banca n-avea nicio grija sa scrie in hartii o evaluare de 50 000 eur astazi si, peste 5 zile, sa zica ca face 55 000 eur. Este asta o politica de creditare prudentiala? Nici pe departe. E bataia, lacoma si iresponsabila, pe cota de piata. Ca daca n-ar fi dat ei ar fi dat altii creditul. N-au stiut ca creeze mecanisme profesioniste (erau si sunt platiti ptr asta) si acum vor sa ne culpabilizam noi.
    • +1 (1 vot)    
      da bine ai mai zis-o. (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 2:29)

      OTPu si evelauarea [anonim] i-a raspuns lui otonel

      Pe banci nu le-a interesat nimic doar maximizarea profitului, prin accordarea de credite aproape fara a avea o garantie reala.
      In cazul meu am procedat la cumpararea unui apartament tot cu credit -evident pentru ca vitele din aceasta tara au marit pretul artificial la aceste cutii de chibrituri comuniste, utilizand exclusiv creditul.
      Banca OTP a impus o firma de evaluare, si asa zisul serviciu de evaluare a trebuit sa il platesc 100 de euro la vremea aia 2006.
      Bun in ce a constat evaluarea?
      S-au prezentat la apartament spre evaluare 2 persoane imbracate de parca mergeau in parc sa faca sport, dar dovada a profesionalismului lor de evaluatori de top, erau insotite de un aparat digital foto de 1Mpixel noname. SENZATIONALA SCULA!
      Au intrat, au facut ceva poze la apartament - era complet liber fara mobila fara nimic.
      Apartamentul nu prezenta nimic special doar latura hidoasa a trecerii a valuri de chiriasi, nerenovat si vai de capu lui.
      Oamenii stiau ce suma am cerut de la banca, dar m-au intrebat pe fata cat am dat pe apartament. Nu am vrut sa le spun nimic. Am spus sa isi faca treaba si sa il evalueze corect ca d-aia sunt platiti.
      Stateam relaxat fiindca nu cerusem foarte multi bani de la banca si nu ma interesa sa il supraevalueze explicit.
      Evaluatorii au incercat speculeze ca am dat cu 15 mii de euro peste cat am platit pe apartament de fapt. Ei propuneau pretu si ma studiau.Nu am cedat nimic. Am vrut sa imi zica ei cat face. (doar erau experti ce mama dracu')
      Incredibil cacanarii astia au venit cu un aparat foto, au facut 10 poze nu au masurat nimic,au incercat sa ma descoase si in 7-8 minute deja erau plecati. Culmea tupeului desi i-am platit m-au pus tot pe mine sa le fac schita apartamentului cu masuratorile terecute.
      Am facut-o, si le-am dat-o pe mail ca era in interesul meu. As fi putut improviza si pretinde suprafete care nu existau in realitate. Dar cum v-am spus nu m-a interesat.

      Astfel procesul lor de evaluare a fost FRECTIE.
  • 0 (0 voturi)    
    numai bancile sunt vinovate - cont (Marţi, 25 noiembrie 2008, 19:54)

    otonel [anonim]

    Din pacate tot ei fac jocurile ptr ca noi nu putem si, de multe ori, nici nu vrem sa gandim ca o societate, colectiv. Am ramas cantonati in singularitatea si egoismul marunt: fiecare ptr el, si cand ne ajunge cutitul la os bagam la inaintare celebra si fatalista “asta e”.
    Nici Dumnezeu nu cred ca mai poate ajuta o asemenea natie, mai ales ca nici nu ne dorim.
  • 0 (0 voturi)    
    opinie (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 13:00)

    Anonim [anonim]

    Sistemul financiar (a se citi bancile) au generat aceasta criza si tot ei sunt cei care acum ne tin lectii de macroeconomie , ne vorbesc de planuri de afaceri "beton", imi vine sa rad.Prin politicile lor de creditare agresive si irationale au determinat cresterea anormala a preturilor in zona imobiliara, iar acum asta se intoarce impotriva lor. Criza de lichiditati a condus aproape la stoparea creditarii, iar efectul este scaderea drastica a numarului tranzactiilor a preturilor imobilelor si implicit a garantiilor .
    Nu au avut nici o logica cand au permis indatorarea pana la 70% din venitul familiei in conditiile in care calculele se faceau la o dobanda promotionala in anul 1 , urmand ca din anul 2 dobanda sa creasca cu aprox. 3 %, iar daca la aceasta crestere adaugam si deprecierea leului in conditiile in care creditul in valuta a fost baza ne apropiem sau chiar depasim 100% venitul familiei. Oamenii nu vor mai putea sa plateasca, vor trebui sa execute garantiile a caror valoare este in scadere, cine si cum o sa le cumpere daca ei nu acorda credite ?
    Nu au avut si nu dau dovada nici acum ca au o strategie , singurul lor obiectiv este maximizarea profitului. Dureros, pentru ca daca asta este singurul lor obiectiv atunci in viitor am putea sa ne confruntam chiar si cu falimente in sectorul bancar.
    Cel mai trist este ca reactioneaza iresponsabil in continuare.............
    Acum nu fac altceva decat sa incerce sa ne convinga care mai decare sa le dam banutii nostrii sa aiba "grija" de ei, vor doar sa stranga bani pentru ca urmeaza efectul politicilor irationale de care am povestit.