UPDATE: Consiliul Concurentei a amendat BRD cu 5 milioane euro. BRD a contestat sanctiunea in instanta

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 28 noiembrie 2008, 16:05 Economie | Finanţe & Bănci

Consiliul Concurentei a amendat, in data de 30 octombrie, BRD – Groupe Societe Generale cu peste 19 milioane de lei (aproximativ 5 milioane de euro), sanctiunea fiind aplicata pentru refuzul de a se supune unei inspectii inopinate efectuata in cadrul investigatiei deschise de autoritatea de concurenta pe piata serviciilor bancare si interbancare, potrivit informatiilor primite de la Biroul de presa al institutiei.
UPDATE: BRD considera ca masura dispusa este ilegala si netemeinica.

Astfel, reprezentantilor Consiliului Concurentei nu le-a fost permis accesul in sediul bancii pentru o perioada de cateva ore, caracterul inopinat al inspectiei fiind astfel compromis.

Potrivit unei surse din cadrul Consiliului Concurentei, inspectorii autoritatii de concurenta au asteptat 3 ore pana sa li se permita accesul in incinta sediului central al BRD – Groupe Societe Generale.

"Astfel, a existat posibilitatea unor potentiale schimburi de informatii intre entitatile supuse controlului, precum si o eventuala alterare a documentelor vizate de inspectie. Precizam faptul ca obstructionarea unei inspectii inopinate este de natura a pune in pericol integritatea si finalitatea unei investigatii", se mai arata in comunicat.

La randul sau, BRD-Groupe Societe Generale mentioneaza intr-un comunicat remis vineri BVB ca a  permis controlul in ciuda faptului ca solicitarea inspectorilor de concurenta era afectata de mai multe vicii de fond si de forma.

Potrivit Legii concurentei, refuzul de a se supune unei inspectii inopinate constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de pana la 1% din cifra de afaceri totala din anul financiar anterior sanctionarii.

BRD – Groupe Societe Generale a contestat in instanta amenda aplicata de Consiliul Concurentei, formuland o plangere contraventionala la Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti. In prezent, dosarul este pe rolul instantei de judecata.

"Aceasta amenda nu a fost aplicata ca urmare a constatarii de catre Consiliul Concurentei a vreunei fapte anticoncurentiale savarsite de BRD. BRD considera ca masura dispusa este ilegala si netemeinica, ea fiind de altfel deja atacata in instanta", se mai arata in comunicatul institutiei financiare.

Acesta este cel de-al doilea caz in care Consiliul Concurentei amendeaza un agent economic pentru refuzul de a se supune unei inspectii inopinate.

Autoritatea de concurenta a declansat la finele lunii trecute o investigatie ca urmare a unei suspiciuni privind o posibila intelegere intre agentii economici activi pe piata serviciilor bancare si interbancare. Investigatia Consiliului Concurentei are in vedere anumite conduite comerciale evidentiate in acest sector si nu analizeaza aspecte privind stabilitatea si solvabilitatea sistemului bancar.

Un numar de zece institutii bancare au fost inspectate in cadrul acestei investigatii, BRD fiind singura care a refuzat sa permita efectuarea inspectiei in sediul sau, arata autoritatea.













Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

5036 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Si n-au dreptate? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 16:20)

    Depunatorul [anonim]

    Mi se pare normal...pai nu trebuiau anuntati inainte? La noi asa se practica. Din cite stiu, 99 % din controalele inopinante se anunta cu 1 -2 zile inainte.
    • +4 (6 voturi)    
      mica pedeapsa (Vineri, 28 noiembrie 2008, 19:32)

      c [anonim] i-a raspuns lui Depunatorul

      Trebuia si arestat cel care a dat ordinul de a interzice accesul in incinta bancii. Asa ceva nu are voie sa faca nimeni. Ce probe sa mai gaseasca dupa cateva ore... probabil au tocat toate documentele care sugerau fraude sau ilegalitati.
  • +5 (9 voturi)    
    Tres bien, mon cher, tres bien! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 16:26)

    747 [utilizator]

    Sa plateasca 5 milioane de EUR.

    HAHAHA ce bine imi pare!
    Mama lor de francezi zgarciti.
  • +3 (9 voturi)    
    BNR poate comenta ? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 16:29)

    Ifrim Dorin [anonim]

    In multe tari UE totalul costurilor, DAE, la credite imobiliare este de 4,5 – 6,0 %.

    In conditii de recesiune Raiffeisen reduce dobanzile cu 1% la creditele existente si la cele noi in curs de angajare. Acest lucru se intampla in UE. La noi, tot aceasta banca (evident, impreuna cu toate celelalte banci) au ajuns cu DAE la peste 20%, fiindca romanii sunt mai blajini pana au devenit fraerii unor smecheri de afara.
    Pentru confirmare, vezi:

    http://www.paperjam.lu/presse/2008/11/2711_Raiffeisen/index.html
    • -1 (5 voturi)    
      ce nu este normal? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 16:52)

      Esa [anonim] i-a raspuns lui Ifrim Dorin

      Acum serios tu ai auzit cumva de ceva numit legea cererii si a ofertei?

      Atata timp cat exista cerere de credite chiar si la acesta valoare a dobanzii cine o fi banca aia fraiera sa reduca dobanziile, Mai ales ca monser bancile din romania nu prea mai vor sa dea credite zilele astea - sau tu nu traiesti in aceeasi lume ca noi??

      Mai mult bancile noastre lucreaza pe bani imprumutati de la alte bancii si nu asa cum ar fi normal pe o piata bancara bine asezata din depunerile clientilor, care apropo sunt cea mai ieftina sursa de finantare a unei banci.

      Ceea ce vreau eu sa spun este ca bancile din Romania au o gramada de motive justificate dp lor de vedere de a mentine dobanzile ridicate. ( tocmai a avut loc o conferinta foarte interesanta zilele trecute pe la ABR cu participare int. in care tocmai asta s-a discutat si ghici care a fost un motiv beton ridicat de toti participantii - situatia economica si politica a Romaniei are un gard ridicat de instabilitate, Acest grad de instabilitate se cunatifica dpdv al bancilor printr-o dobanda ridicata la creditare )

      Ptr cei care vor sari imediat in sus - nu nu am participat la aceasta conferinta, dar am un prieten care este translator si a participat in aceasta calitate la intalnire arespectiva.
      • +4 (4 voturi)    
        cerere si oferta (Vineri, 28 noiembrie 2008, 17:34)

        cartelu' de serviciu [anonim] i-a raspuns lui Esa

        Logica ta ar fi corecta, dar lipseste ceva. Bancile la noi sint intelese intre ele si practica aceleasi dobinzi astronomice.
        Argumentare: daca o banca ar avea DAE cu 5% mai mic ar da muuuult mai multe credite si ar avea chiar profit mai mare decit "vecinul". Dar la noi asa ceva nu se intimpla. Ghici de ce?
        Acum sa revin: din cauza ca nu exista concurenta ei fac ce le taie capul, fiindca nu isi pierd clientii.
        Deci hai sa nu le plingem de mila.
      • +4 (4 voturi)    
        B R D..!! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 18:45)

        gogu de la bistrita [anonim] i-a raspuns lui Esa

        omule ce zici tu de cerere si oferta?La o amarita de pravalie daca nu exista un pret pus comerciantul este pasibil de amenda.Da??Si cind vine controlul ce face ??!! Ii tine o ora afara pina cind pune la punct vitrina?? In cazul de fata eu inteleg ca este vorba despre cu totul altceva.Nu cred ca are legatura cu situatia economica ci cu faptul ca bancile sa respecte legislatia, comisioanele sa fie la vedere si intelese de clienti.Poti crede ca la un depozit la care ai de luat o dobinda de 35 lei ti se opreste 15lei comision de ridicare,comision de care afli dupa ce semnezi.Nu putem fi chiar toti avocati sa citim scrisul acela marunt si ce inseamna el.Si ne mai miram de ce nu au bancile lichiditati??Cine sa mai depuna bani??Sau ai sotia la banca pe post de gardian?Atunci te inteleg!
        • +2 (2 voturi)    
          amenda (Vineri, 28 noiembrie 2008, 19:21)

          rex [anonim] i-a raspuns lui gogu de la bistrita

          poate au avut ceva de ascuns si dupa ce s-a facut curatenie au dat drumul!Mi se pare normal in Romania!A ..,,,si translatorul e roman,nu??!!
      • 0 (0 voturi)    
        alo (Vineri, 28 noiembrie 2008, 20:21)

        x [anonim] i-a raspuns lui Esa

        si care este legatura intre comentariul tau si articol?
      • 0 (0 voturi)    
        in Romania? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 12:37)

        kllaus [anonim] i-a raspuns lui Esa

        Dragul meu, in Romania nu a functionat niciodata legea cererii si ofertei. Ai inteles prost mecanismele economiei de piata. Toate tarile au trecut prin fazele incipiente ale economiei de piata si au constatat ca au existat intotdeauna mijloace de a trisa. In consecinta s-au creat institutii de supraveghere si control al pietei. In unele cazuri chiar am vazut interventii benefice ale acestora. Nu insa si in cazul institutiilor de creditare unde, ce-i drept Banca Nationala da tonul. Atat timp cat aceasta din urma mentine o dobanda de referinta mult mai mare decat cea din tarile dezvoltate mi se pare pe undeva normal sa se profite de incapacitatea unora de a stabili politici coerente. Speram doar ca in foarte scurt timp vom putea lua credite din alte tari, pentru ca la noi colcaie de tepari.
  • +4 (4 voturi)    
    pe ei pe mama lor! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 16:37)

    dares [anonim]

    numai 5 mil amenda ??
    pai daca gaseau nereguli uriase..cum au fost cand la Societe Generale in Franta..
    sa-mi trimita un mail pe adresa care am lasat-o pentru site..cei de la oficiul concurentei ..ca le spun eu ce smecherii se fac in bancile romanesti...nu de proprietari nici de manageri ci de cei de la baza bancii :))

    cred ca expresia "crima organizata" este una potrivita pentru ceea ce se intampla cu banii din unele banci.
    Va dau numai un reper..ganditi-va ce dobanzi interbancare au fost in perioada aceasta de criza..
    pai ganditi-va ca sunt multe firme in impas santajate de unii functionari bancari .....care fac compromisuri ca sa evite falimentul..
    sa intre SRI-ul pe fir si toate serviciile secrete sa le asculte telefoanele sa le ia la puricat averea ..de unde au ce au atatia functionari din banci ..pentru ca salariile nu sunt exagerat de mari..pana la urma nu-ti permiti un apartament cu bani cash ca simplu salariat...la inceput de cariera..
    hai la munca baietii !
    sa vad roadele muncii voastre la talk-show-uri !
  • +1 (1 vot)    
    Haida! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 16:49)

    Egos [anonim]

    Unu la mana: "Consiliul Concurentei a amendat, in data de 30 octombrie[..]" ... asta numiti stire "proaspata"? A trecut aproape o luna de atunci!

    ... si doi: daca a trecut aproape o luna si procesul este inca pe rol, se confirma faptul ca institutiile nu-si fac treaba. Pai mai stai la discutii cand "infractorul" impiedica un control oficial??? Le dublam amenda pt faptul ca au tupeul sa conteste...
    • +2 (4 voturi)    
      nu e chiar asa (Vineri, 28 noiembrie 2008, 17:43)

      raluca [anonim] i-a raspuns lui Egos

      in primul rand prezumtia de nevinovatie iti spune ca nu este "infractor" pana nu este dovedit asa!

      in al doilea rand e normal sa poti contesta orice masura daca ti se pare abuziva.. daca tie ti-ar da politia o amenda si tu n-ai putea s-o contesti desi ai dreptate ce-ai face?!?

      in al treilea rand, niciun proces nu are cum sa dureze mai putin de o luna, e aberant!!!

      revenind la articol, este clar ca daca au refuzat inspectia aveau ceva de ascuns.. insa cu privire la asta nu putem face decat presupuneri :)
      • +3 (3 voturi)    
        nevinovatie (Vineri, 28 noiembrie 2008, 21:29)

        elod [anonim] i-a raspuns lui raluca

        Prezumtia de nevinovatie, daca nu ma insel este valabila in cazul persoanelor fizice.

        O banca lucreaza, si face profit intr-o piata reglementata de stat. De ce n-a putea statul controla in orice moment daca regulile sunt urmate?
  • +3 (3 voturi)    
    cerere si oferta (Vineri, 28 noiembrie 2008, 17:02)

    mitica [anonim]

    @Esa - da, intr-adevar, cererea si oferta ar trebui sa "regularizeze" piata. Dar cand oferta este aranjata intre banci, si nimeni nu "coboara" mai jos de un anumit nivel?

    Asta ca sa nu mai zic de "atacul-concertat" de care zicea Isarescu (BRD, Bancpost, ING, etc) ...
    • -1 (1 vot)    
      abuz (Vineri, 28 noiembrie 2008, 17:26)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui mitica

      Mitica, BRD nu a facut parte din niciun cartel, a tinut dobanda jos in perioada de tulburari de piata interbancara, ba chiar a inghetat ROBORUL la nivelul de dinainte de nebunia de pe piata. Iar guvernatorul BNR nu s-a referit niciodata la BRD.
      Amenda nu are legatura cu fapte anticoncurentiale si tocmai de aceea a fost contestata in justitie.
  • +1 (1 vot)    
    Amenda trebuie platita INAINTE! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 18:40)

    Laurentiu [anonim]

    Exact cum e cu politia: daca iei amenda, trebuie sa o platesti! Indiferent ce faci tu dup-aia, ca faci contestatie, etc, amenda trebuie platita, altfel se adauga alte penalizari.
    De ce ar fi altfel pentru o banca? Ai primit amenda, o platesti, si apoi o contesti cat vrei. Pana atunci banii sunt la adapost la stat. Si cu cat se taraganeaza mai mult procesul, cu atat mai mult sunt banii lor in bugetul statului. Nu asa ar fi corect?
  • -3 (5 voturi)    
    Iar s-au adunat taranii la comentat... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 19:19)

    Hmm [anonim]

    Ati vazut macar motivul pt care s-a dat amenda....ce legatura are sula cu prefectura..ce legatura au dobanzile in discutiile astea!
    Fraierilor daca isi iau amenda tot voi cu credite la ei suportati costul amenzii!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Mentalitate aiurea (Vineri, 28 noiembrie 2008, 20:25)

      Wasile [utilizator] i-a raspuns lui Hmm

      Hmm [anonim] zice:
      Fraierilor daca isi iau amenda tot voi cu credite la ei suportati costul amenzii!!!

      Cu așa mentalitate stai acasă și nu-i mai face pe alții fraieri! Ce vrei, să fie lăsate toate băncile să facă ce vor, că ne e frică că ne măresc dobânzile?
      Pentru antevorbitori: în situații de înțelegere între ofertanți, nu se mai aplică legea clasică a cererii și a ofertei. Și e simplă înțelegerea: toți punem 10% peste prețul care l-am putea da. Care scade nu mai pupă credite interbancare de la restul.... (scuzați viziunea simplistă).
      • -3 (3 voturi)    
        Pretene.. (Vineri, 28 noiembrie 2008, 21:08)

        hmmm [anonim] i-a raspuns lui Wasile

        Tu ai vazut motivul amenzii???
        Ai citit pt ce s-a dat amenda..ce dracu aveti spiritul asta de turma....si comentati toti fara sa cititi despre ce este vorba...
        • +4 (4 voturi)    
          Amice... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 21:27)

          Wasile [utilizator] i-a raspuns lui hmmm

          ... da, am văzut motivul amenzii: împiedicarea ”organului” de control de a-și desfășura activitatea (nu-mi place sintagma cu organul de control, da' hai).
          Articolul se referea și la motivele pentru care a venit controlul inopinat - faptul că se bănuiește că anumite bănci s-au înțeles asupra unor aspecte, lucru în detrimentul concurenței și a clienților finali.
          Iată de ce lumea comenta de amenzi, dobânzi... totul până veniși matale și ne faci pe toți fraieri...
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Vineri, 28 noiembrie 2008, 20:11)

    Ileana Cosanzeana [anonim]

    Foarte bine, la cat au furat din Romania si au dus in
    Franta cu dobanzile lor cu tot trebuie sa le dea o
    amenda poate si mai mare. Ei cred ca noi trebuie sa le
    facem plecaciuni ca au venit in Romania, incredibil, nu
    au decat sa plece la fel cum au venit daca au impresia
    ca aici nu exista lege.

    Lege exista si va fii aplicata, cu totii trebuie sa actionam in acest fel.
    • -3 (3 voturi)    
      ? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 21:10)

      Hmm [anonim] i-a raspuns lui Ileana Cosanzeana

      Mai bine ramaneai acolo in poveste cu Fat-Frumos decat sa-ti dai cu parerea la ce nu te pricepi.
  • +4 (4 voturi)    
    efectul de cocalar (Vineri, 28 noiembrie 2008, 21:42)

    unu [anonim]

    in tzara lu' papura cand te prinde politia baut ii dai in judecata si daca esti judecator castigi. daca te prinde la furat iti gaseste avocatu un viciu de procedura la flagrant si scapi. (aici ar mai fi loc de multe altele) mai nou efectul de cocalar functioneaza si la multinationalele de la noi. la cat au furat bancile de la noi 5 mil e putin, dar e un inceput. bun.
  • +2 (2 voturi)    
    Si ce daca este lege (Vineri, 28 noiembrie 2008, 23:32)

    Moromete [anonim]

    Daca ar fi procedat asa intro tara civilizata banca ar fi fost inchisa. Dar aici si afacerile si institutiile statului sunt o gluma.
  • -1 (1 vot)    
    Un precedent bun (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 0:55)

    M-power [utilizator]

    Desigur este o scapare a organelor :) de obicei nu se intampla asta... Insa acum, ca a inceput "vanatoarea de vrajitoare", da bine..

    Glumesc, este ok ca s-a dat aceasta amenda. Legea e lege, nu tocmeala.
  • -1 (1 vot)    
    iara ati pus botu' (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 10:33)

    cc [anonim]

    cat de inocenti puteti fi. in primul rand nu stiti ce s-a intamplat decat din acest articol. astia au venit la mai multe banci cu niste formulare de intrebari facute pentru sectorul de productie in cel mai bun caz, la care nici o banca nu avea cum sa raspunda. evident bancile s-au uitat la intrebari, s-au minunat de prostia astora si le-au trimis inapoi spunand ca n-au cum sa raspunda la asa ceva. de aici toata chestiunea cu "control inopinant" si cu "refuz" e aberanta
  • 0 (0 voturi)