Exemplu concret de restructurare in banci: angajat fortat sa plece cu acordul partilor

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Luni, 8 decembrie 2008, 10:40 Economie | Finanţe & Bănci

“Sunt angajat al bancii… (sau, ma rog, am fost). Desi am mai citit articole referitoare la asa-zisele “disponibilizari mascate”, acesta este un caz concret, pe care eu personal l-am trait. Din ce in ce mai multi angajati ai…. sunt fortati sa paraseasca postul “cu acordul partilor”, oferindu-li-se doua salarii in avans (”suficiente pentru a avea timp sa-si gaseasca un nou loc de munca”), iar in cazul in care nu accepta aceasta varianta, sunt amenintati ca vor fi dati afara pentru abateri de la regulamentul intern si indisciplina, scrie Dan Popa.

Cei “vizati” sunt contactati telefonic (pentru a nu ramane nici o urma) si chemati la departamentul resurse umane, unde sunt asteptati de un reprezentant al acestui departament si un avocat. Acestia abuzeaza de functiile pe care le detin si se comporta intr-un mod absolut NEprofesional cu cei vizati a fi indepartati prin orice metoda, fie ea si ilegala, apeland la diverse trucuri ce au ca scop intimidarea si folosind un limbaj vulgar si ironic.

Principalul motiv pe care il invoca este neindeplinirea targetului desi, atunci cand li se solicita rapoarte privind activitatea angajatului, refuza cu desavarsire sa le prezinte. In multe cazuri, scopul acestora a fost atins, multi dintre angajati acceptand “oferta”, de teama unor eventuale probleme.

Eu sunt unul dintre ele si marturisesc ca regret ca am cedat, insa singurul meu gand a fost ca voi mai avea bani inca doua luni sa-mi achit ratele. Ce se va intampla dupa aceea, numai Dumnezeu stie. Insa ii sfatuiesc pe toti cei care au fost pusi in situatia mea (sau cei care urmeaza) ca, in cazul in care beneficiaza de sprijin din partea unui avocat, sa-si sustina cauza si sa nu cedeze.

Nu stiu daca acest subiect este unul de mare interes, insa cu siguranta, cei care au trecut prin astfel de situatii ma inteleg.

Va multumesc!”












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

18180 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    ??? (Luni, 8 decembrie 2008, 10:54)

    romano [anonim]

    Mi-a dat o lacrima..... de benficiile din anii trecuti nu spuneti nimic..... nu se plangea nimeni. Acum e ca in fabula cu greierele si furnica..... ati cantat toata vara... Iar ratele respective sunt pentru concedii si masini.
    • +3 (7 voturi)    
      Lupu la iei ma! (Luni, 8 decembrie 2008, 11:19)

      Teapa! [anonim] i-a raspuns lui romano

      Auzi nea patroane, da cu profitul firmei cum stam? Ca nevasta sta acasa si trece in ficerare luni pentru vreo 5000 de euro, pentru a cumpara bluza de la un magazin de lux? Ca fitu vrea un Mertzan? Iar cand firma intampina greutati si nu plateste nimica, vine nea patronu si spune: " Suntem o mare familie si trebuie sa ne intelegem!" O mare vorba: "Mai dute ....!"
      • 0 (0 voturi)    
        Sa fim realisti (Luni, 8 decembrie 2008, 13:33)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Teapa!

        Firmele lucreaza prin excelenta pentru actionari nu pentru angajati. Angajatii sunt platiti in functie de media pietii, nu in functie de cat valoreaza. Spre exemplu, daca esti inginer IT si ai contribuit major la dezvoltarea un proiect care valoreaza 5 milioane USD, crezi ca te poti astepta la un procent din afacere (in functie de aportul pe care l-ai adus) ??!

        Vei primi o prima "consistenta" – mai mica decat un salariu, iar de sarbatori vei primi ciorapi cu bomboane pentru copiii (daca ai copiii). Daca vrei mai mult de atat trebuie sa fii actionar nu angajat.
        • 0 (0 voturi)    
          dar daca ... (Luni, 8 decembrie 2008, 19:57)

          patronul [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

          Dar daca proiectul aduce pierdere 2mil $. Participi si tu la pierdere cu un procent ? NU ! Dar salariul ti l-ai luat !

          Asta este diferenta dintre antreprenori si angajati : primii isi asuma riscuri si pierd sau castiga, cei de-ai doilea isi iau frumos salariile, dar oricand pot fi dati afara !

          Avantajul este ca poti alege in ce tabara sa fii. DACA ESTI IN STARE !
          • 0 (0 voturi)    
            sigur ca da (Luni, 8 decembrie 2008, 20:38)

            Constant [anonim] i-a raspuns lui patronul

            Esti naiv domnule ”patron”si vad ca in proces nu pui creierul la contributie. Vezi doar prin ochelari de cal - intr-o singura directie. Daca proiectul aduce pierdere angajatul este dat afara nu isi ia salariu. Asa ca participa si el indirect la pierdere.
            • 0 (0 voturi)    
              dar daca ... (Luni, 8 decembrie 2008, 22:59)

              patronul [anonim] i-a raspuns lui Constant

              Dar daca proiectul a durat 2 ani pana sa dea faliment ? In cei doi ani ca salariat ti-ai luat salariu . Pierderea pe proiect este de 2 milioane de $ dupa doi ani ! Datorita si tie un angajat prost, dar cu pretentii! ! Dai ceva inapoi din salariu pe care l-ai luat pentru ca ai generat o pierdere datorita prostiei tale? NU !! Atunci de ce ai vrea parte din castig ??? Doar findca esti comunist in gandire?! Bine ca lucrurile nu mai functioneaza astfel ! Bine ca comunistii in gandire o sa se ocupe de procese contra fostelor lor firme, iar cei liberari in gandire o sa isi foloseasca acest timp pentru a aduce bunastare lor si famiilor lor!! De castigat vor castiga doar avocatii !! HAI NOROC !!
              • 0 (0 voturi)    
                un angajat prost, dar cu pretentii (Marţi, 9 decembrie 2008, 1:01)

                misescu [utilizator] i-a raspuns lui patronul

                Asadar 'un angajat prost dar cu pretentii'? Dar cine l-a angajat? Un patron care isi cauta oameni dupa chipul si asemanarea sa...
              • 0 (0 voturi)    
                pentru "patronul - zis bisnitaru de coltu strazii" (Marţi, 9 decembrie 2008, 9:29)

                cinevadinromania [anonim] i-a raspuns lui patronul

                "Patroane", vericule, esti pe dinafara nene, habar nu ai de ce vb. Pai dc tu ai tinut un angajat care nu are habar de ce face 2 ani atunci problema nu este la el ci este la tine, inseamnna ca habar nu ai ce e ala management. Bineinteles ca l-ai tinut 2 ani, i-ai dat un salariu mai mic, ca na doar nu iti permiti sa iei pe cineva specializat si sa scoti banu si ai dat rateu. E de inteles, e normal... Acum intre noi fie vb probabil ca un butin de la coltul strazii nu are nevoie de un management de calitate de o proiectie (strategie) pe termen lung, probabil ca e de ajuns sa tii fata care iti vinde bomboane si pe post de contabila, strateg, secretara, etc. Un profesionist si-ar da seama ca la sf celor 2 ani va avea pierdere, va sti sa isi controleze oamenii pentru a nu face prostii si cel mai important va sti ce oameni sa isi aloce pe un pr de 2 mil $ pentru a nu-l pierde si mai presus de toate va negocia contractul in avantajul lui si nu va munci ca boul 2 ani dupa care s anu fie platit. Trebuie sa fii tampit si imbecil sa pierzi un contract de 2mil $ din cauza unui om... dar mai degraba cred ca habar nu ai despre ce vb.
              • 0 (0 voturi)    
                munciti, baaa..!!! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:46)

                Marius [anonim] i-a raspuns lui patronul

                "liberari in gandire" :)))...cat de tare....ca sa nu mai zic de "ca comunistii".....uite ce fel de oameni au bani in romanica noastra...pune mana p o carte si vezi ce inseamna sa fii liber in gandire (nu asa, dupa ureche) , dar si p o carte de gramatica si, de ce nu, de literatura si invata sa vorbesti !!...ca t faci de rusine...dar...probabil ca fiind patron pt. tine nu conteaza regulile de morala si etica...ca deh, ai bani....desi esti un umflat plin de grasime...
        • 0 (0 voturi)    
          Omul cheie (Marţi, 9 decembrie 2008, 11:40)

          Teapa! [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

          1.-angajatii sunt si trebuiesc platiti de cat valoreaza;2.-daca omul care este inginer IT este "omul cheie" iar tu ai trebuie sa termini proiectul si el pleaca(Ce faci?);3-prima aia de care vorbesti mi se pare ca este numele unei televiziuni; 4.-Te-ai nascut patron sau ai uitat de unde ai plecat?
  • +1 (7 voturi)    
    ??? continuare (Luni, 8 decembrie 2008, 10:56)

    romano [anonim]

    amaratii de la Dacia care lucraza pe 8 milioane ce sa spuna? sau cei de la Mital Steel Galati?
    • +5 (13 voturi)    
      raspuns (Luni, 8 decembrie 2008, 11:10)

      badalien [anonim] i-a raspuns lui romano

      amaratii de la dacia sau mital nu si-au tocit coatele pe bancile facultatilor si nervi prin zeci de examene si proiecte...
      asta e viata....cine are un pic mai mult creier e platit mai bine...
      mie mi se pare logic...
      si beneficiile au fost pe masura raspunderii si muncii depuse...nu cred ca angajatii de la dacia etc stau macar 5 minute peste program vreodata daramite 6-7 ore (poate ar iesi si loganurile mai bune atunci)
      si cu toate beneficiile si salariile grozave din banca totusi nimeni nu isi permite o locuinta fara credit...
      • +4 (14 voturi)    
        Ipocrizia made in Romania... (Luni, 8 decembrie 2008, 11:24)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui badalien

        Scuteste-ma draga cu bancherii care si-au tocit coatele prin facultati.
        Ce facultate termina bancherii AAAA?
        Cumva ASE-ul unde se fac 2 zile pe saptamana 2 ore dupa masa?
        • +2 (6 voturi)    
          Ipocrizie? (Luni, 8 decembrie 2008, 12:02)

          lsm [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Nu generaliza!!! Eu am facut ASE-ul inainte de 1989 si prezenta era obligatorie!!! Am facut si cursuri post-universitare si m-am inscris la doctorat! Ti se pare putin? Si sa stii ca bancile private nu dau beneficii. Ai salariu, decent nu exorbitant si prime (de obicei prima de vacanta si o prima anuala).
          • 0 (0 voturi)    
            Da, ipocrizie (Luni, 8 decembrie 2008, 14:02)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui lsm

            Daca ai facut ASE-ul inainte de 1989 stii ca in perioada aceea te duceai la ASE doar daca nu erai in stare de Politehnica sau Unversitate. Daca era cine stie ce de capul tau emigrai de mult
            • +1 (1 vot)    
              Cibernetica (Luni, 8 decembrie 2008, 14:16)

              helfdane [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              Exista in ASE o facultate numita Cibernetica unde se fac 5 ani de scoala grea. Si in al doilea rand: in perioada 95-2006 la ASE Bucuresti au intrat varfurile invatamantului liceal ( la concurenta cu ASE-ul era doar Automatica ).
            • +1 (3 voturi)    
              hai frate... (Luni, 8 decembrie 2008, 14:20)

              Santa [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              mediocri suntem cu totii, poate si tu, si bancherul nostru... nu toti pleaca afara. btw, tu ai plecat?
              au fost si ei niste unelte, bine, unelte mai de soi, ca stiu destule ce nu stiu (si ar trebui sa stie) clientii bancilor.
              in fine, barbate, aduna-te, mergi mai departe. esti tanar, succes!
              • 0 (0 voturi)    
                correct (Luni, 8 decembrie 2008, 22:53)

                tucu [anonim] i-a raspuns lui Santa

                da frate asa e, poate chiar si mediocru e prea mult,
            • +1 (1 vot)    
              De ce la Politehnica? (Luni, 8 decembrie 2008, 15:38)

              lsm [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              Dar mie mi-a placut economia! De ce trebuia neaparat sa merg la Politehnica sau Universitate?
              In plus, in 1986 cand am intrat eu la Finante-Contabilitate erau 8 candidati pe loc si cea mai mica medie a fost in jur de 7.50. Si de ce ma rog sa emigrez??? Conform logicii tale, nu este nimic de capul tuturor celor care stau in Romania??? Probabil pentru tine este mai valoros un capsunar care a plecat in Spania decat un profesor universitar sau medic. Hai ca esti tare destept!!!
            • 0 (0 voturi)    
              gie (Marţi, 9 decembrie 2008, 11:40)

              mihai [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              probabil tu acum castigi 1000 ron pe luna si esti fericit, nu?? zici ca l-ai luat pe dumnezeu de picior!!! stai inca cu mamica ta??
        • +2 (2 voturi)    
          ASE (Luni, 8 decembrie 2008, 14:57)

          ASE [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          conteaza ce au invatat sau nu in facultate?
          experienta se acumuleaza in timp.
          ce tu cand ai terminat facultatea erai mare specializt? aveai niste notiuni vagi care nici macar nu stiai la ce ti-s bune...
          si crede-m ca la ASE nu se fac 2 ore/zi si 2 zile pe sapt. Cine vrea sa invete invata, cine nu, se duce doar 2 ore, 2 zile
        • 0 (0 voturi)    
          gie (Marţi, 9 decembrie 2008, 11:35)

          gf [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          mai !! oriunde inveti dc vrei!!!! si binenteles dc ai cu ce!!!!
      • +4 (14 voturi)    
        ??? (Luni, 8 decembrie 2008, 11:25)

        X [anonim] i-a raspuns lui badalien

        Asta e plangerea celor din banca, ca nu pot sa isi ia locuinte fara un credit??? Esti hilar cu pretentiile astea... Majoritatea romanilor nu isi permit nici creditul, sa nu mai vb de casa cu banii jos.

        Si apropo de cat de mult se tocesc coatele pe bancile facultatii, daca ai facut ASE-ul e ca si cum ai fi frecat menta 4 ani.
        • -2 (10 voturi)    
          raspuns (Luni, 8 decembrie 2008, 11:56)

          badalien [anonim] i-a raspuns lui X

          Da, eu am facut ase-ul. Nu e chiar asa de simplu cum pare mai ales daca nu vrei sa termini cu 5 pe linie. Sunt curios ce facultati ati facut voi? Romana-americana cumva sau vreuna de provincie „super grea”?
          Doar politehnica si medicina sunt mai grele (si daca le-ati terminat ar trebui sa va permiteti un credit) in rest nu va mai ofticati ca nu ati reusit sa luati examenul de admitere la ase ca sa „frecati si voi menta” 4 ani
          Daca e asa usor de ce nu lucrati deja in banci toti?
          Si apropo eu nu am credit pt ca ase-ul mi-a dat cunostintele necesare sa imi dau seama ce tampenie inseamna sa te arunci ca boul inainte si sa te angajezi ca 30 de ani sa platesti lunar jumatate din venit...aa...si nu m-am angajat nici cu pile stati linistiti...
          • 0 (8 voturi)    
            Ce vrobesti ma? (Luni, 8 decembrie 2008, 12:28)

            xxx [anonim] i-a raspuns lui badalien

            In primul rand ASE-ul e junk. Vorbesc ca unul care a terminat 2 facultati si 2 mastere, iar una dintre facultati era la ASE. Trebuie sa ai un handicap intelectual sa nu termini cu peste 9 facultatea asta.
            In al doilea rand e bine cunoscut ca trebuie sa ai si c@#$ in relatiile cu angajatorul. Exista drepturi in tara asta si destui care abia asteapta sa puna la punct un fund de bancher chel si cu gura mare care nu stie sa se poarte.
            Dar pentru faptul ca ai atras atentia, multumesc.
            • -1 (3 voturi)    
              2 facultati (Luni, 8 decembrie 2008, 15:12)

              jamas [anonim] i-a raspuns lui xxx

              mai acesta cu 2 facultati, ce ai terminat?sport la anefs si contabilitate la spiru haret, master in agricultura ? o fi el ase-ul mai usor ca ale facultati dar sunt mult mai dezghetati decat multi politehnisti, pot discuta si despre altceva inafara de tehnica (adica discutii normale).
              eu am terminat automatica, am prieteni de la ase cu care ma inteleg mai bine decat fosti colegi.
        • -4 (6 voturi)    
          Dar tu (Luni, 8 decembrie 2008, 12:03)

          lsm [anonim] i-a raspuns lui X

          ce facultate ai facut si cand ai facut-o de esti asa convins ca ASE-ul este o bagatela?
        • -1 (1 vot)    
          salut (Luni, 8 decembrie 2008, 15:31)

          carcotsh [anonim] i-a raspuns lui X

          Pentru toti cuculetii care sustin ca la ASE nu se face carte iar la Poli da:

          Eu stiu ca aveam o serie de colegi in camera care erau la AR sau TCM si nici nu stiau ce e aia integrala (vb serios) si erau printre cei buni.
          Eu am facut ASE + Master la ASE si acum ocup un post de inginer "sefuletz" chiar.
          La Poli (majoritatea sectiilor) de obicei intrau cei din patura de jos iar la ASE (cei din esalonul superior)
          Una peste alta peste tor sunt lichele...
      • +1 (11 voturi)    
        ain't life grant (Luni, 8 decembrie 2008, 11:28)

        dt [anonim] i-a raspuns lui badalien

        Man viata nu e roz. Ca de la angajat la angajat i-mi pare rau pentru ei si nu mi se pare corect ce se intampla chiar nu as dori sa fiu in locul lor, presiunea e mare acum . Ca si posesor de credit nu-mi pasa nici negru sub unghie ce se intampla cu cei care i-mi fac viata amara luna de luna. nu ata din cauza ca trebuie sa platesc creditul inapoi ci mai ales functionarilor de la ghiseu care ma lasa cu gust amar. de fiecare data in gand i-mi doream ca persoana cu care avea de a face sa fie concediata. E greu sa vezi in alb si negru situatia.
        • 0 (8 voturi)    
          raspuns lui dt (Luni, 8 decembrie 2008, 12:26)

          Dana [anonim] i-a raspuns lui dt

          Se scrie "imi", nu "i-mi"
          E f grea romana asta....
          Inainte sa va apucati sa va dati cu parerea intai invatati sa scrieti corect romaneste.
      • +4 (4 voturi)    
        D-lui Badalien (Luni, 8 decembrie 2008, 12:17)

        Gogu Steriade [anonim] i-a raspuns lui badalien

        Domnule Badalien,
        banuiesc ca esti unul din cei care ti-ai tocit coatele pe bancile facultatilor cum zici matale, si te-ai simtit ofensat de treaba cu cei de la Dacia. Din pacate tin sa-ti spun ca dupa ce termini facultatea mare lucru nu esti in stare sa faci (experienta proprie de acum 20 de ani) iar ce este si mai trist este ca dupa 1990 produsele facultatilor din RO sunt din ce in ce mai proaste si vina nu apartine studentilor. In legatura cu ramasul celor de la Dacia peste program cei din fabricatie nu ramin pentru ca nu ar mai rezista. Cunosc in mod direct cum se lucreaza in Dacia si nu ti-as dori sa ajungi sa muncesti pe la numite sectii unde este greu de tot. Iar afirmatia ta ca poate ar iesi mai bune loganurile, banuiesc ca nu ai circulat cu ele, sunt f.bune si fiabile. Probabil ca multi confunda notiunea de calitate sau mai bune cu notiunea de mai luxos dar nu asta si-au dorit producatorii. Oricum vinzarile din UE care tot cresc arata de la sine ca masina este la un standrad calitativ corespunzator.
        Succes pe viitor!
        • +3 (3 voturi)    
          Corect (Luni, 8 decembrie 2008, 14:41)

          Buster [anonim] i-a raspuns lui Gogu Steriade

          Felicitarile mele Dl. Steriade. Primul comentariu echilibrat si rational de pana acum. Degeaba se dau unii si altii in stamba ca au facut nu stiu ce facultate daca asta ramane lucrarea de baza a carierei sale ... pentru ca in facutate inveti doar primii pasi ...esti foarte departe de un profesionist sau de un manager din orice domeniu ne referim....inginerie, economie etc.
          Imi pare rau sa vad mediocritate, frustrare si sindromul perpetuului student la cei care desi a terminat o facultate cred ca daca vor face inca un master, un doctorat etc va deveni un profesionist...nu..pur si simplu nu realizeaza ca devin profesori cu pregatire teoretica la distanta de ce presupune activitatea practica, dar asta este singurul domeniu pe care-l cunosc.
      • 0 (0 voturi)    
        aiurea (Luni, 8 decembrie 2008, 12:21)

        emi [anonim] i-a raspuns lui badalien

        tare as fi curios sa stiu ce facultate ai terminat,si cum ai terminat-o.eu spre exemplu, am intalnit un proaspat inginer mecanic care habar nu avea sa raspunda la o simpla formula de algebra din clasa a-X-a.si culmea era ca-i trebuia sa rezolve o anumita problema.
      • +2 (4 voturi)    
        Raspuns1 (Luni, 8 decembrie 2008, 13:07)

        cmister [anonim] i-a raspuns lui badalien

        Dar ce vrei sa spui tu ca daca ai facut o facultate, ti-ai mai tocit coatele, ai facut spondiloza si mai ai si acum migrene de la nervii din examene, toate astea te fac sa fii mai special/a fata de cei de la Dacia sau Mital si sa te compatimesti atat?
        Poate cei care lucreaza la productie in societatile mai sus amintite, nu au avut un mediu propice sau nu au avut sansa ca tine sa urmeze studii aprofundate. Si nu-mi spune ca a face o facultate e ceva senzational si ca meriti statuie pentru asta ...
        Ar mai fi cate ceva de spus, dar nu stiu daca ma pot ridica la "inaltimea" ta cu doar 2 MBA-uri ale mele ..... ;)
        Cat despre beneficiile pe masura raspunderii si muncii depuse ... gandeste-te ca daca unul de acolo nu-si face treaba bine, ramai fara frane sau cu volanul in mana si degeaba ai tu un intelect atat de bine format in facultate ...
        • -2 (4 voturi)    
          raspuns (Luni, 8 decembrie 2008, 13:46)

          badalien [anonim] i-a raspuns lui cmister

          am destul timp si de mba-uri, pe care oricum tu nu le ai
          ei au ales calea usoara...o freci pana termini liceul si dupa aia munca cu cocoasa
          eu am ales o viata in care in mod continuu invat, ma dezvolt, urmez cursuri cu recunoastere internationala, ma doare capul etc., dar am si bani sa nu ma risc sa merg cu loganul
          aaa...si din ce stiu eu cam 15 % din populatia romaniei au o facultate, prin urmare exceptandu-i pe cei care au luat diploma pe bani consider ca fac parte dintr-un procent select de 2-3% din populatie
          • 0 (0 voturi)    
            ai incercat... (Luni, 8 decembrie 2008, 15:00)

            mim [anonim] i-a raspuns lui badalien

            ...sa-ti imaginezi cum ar fi o societate compusa numai din oameni cititi? ia incearca si spune-mi cine te-ar mai servi la masa la restaurant si cine ti-ar mai construi casa. nu cred ca ti-ar conveni asa ca nu te mai plange atat.
            si la cati prosti cu diplome sunt in tara, chestia cu am facultate deci am dreptul la un salariu mare mi se pare o tampenie.
            iar daca fraierii aia de i-au dat afara au pus botu' la 2 salarii compensatorii denota faptul ca nu aveau dreptul sa lucreze intr-o banca la cat de prosti negociatori sunt. fiecare salariat poate fi pus in astfel de situatie dar daca nu sti sa tragi pe final cat mai mult nu meriti sa te plangi. eu unul nu as fi acceptat mai putin de 6 salarii. desi cred ca in conditiile actuale se pot scoate 9-12 destul de usor. de ce credeti ca a fost un avocat prezent? ca sa faca act de prezenta?
      • +1 (5 voturi)    
        hai scuteste-ma (Luni, 8 decembrie 2008, 13:14)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui badalien

        Pe bune, canta la alta masa, plimba ursu!

        Cunosc o angajata la BRD Iasi care nici macar n-a terminat facultatea si cu toate astea e consilier de credite! Caz concret.

        Hai lasa-ne si nu ne lua de prosti, ai senzatia ca daca ai lucrat in vreo banca esti vreo inteligenta nemarginita si noi niste prosti?

        Voi deocamdata ati invatat mecanic sa apasati pe niste taste la un calculator. Eu fac parte din gasca ailalta, aia care invata ce ganditi voi ca sa va construiasca voua software-ul ala.

        Hai, plimba ursu, usi acasa cu vrajeala asta ca nu tine.
        • -1 (3 voturi)    
          raspuns (Luni, 8 decembrie 2008, 13:59)

          badalien [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Doar una cunosti? Sunt mii...
          Lucrez in audit si ca si tine ma chinui in fiecare zi cu aceste specimene angajate pe anumite criterii si da, analizand un pic lumea din jur am constatat ca am o inteligenta nemarginita fata de marea majoritate a romanilor (asta nu inseamna ca sunt eu cel mai destept sau ca sunt mai destept ca tine). Te asigur ca nici tu nu te-ai descurca prea bine in meseria mea cum nici eu in programare desi am cunostinte de baza.
          Marea problema e ca m-am saturat ca la fiecare 4 ani viitorul meu sa fie influentat de milioanele de dobitoace din aceasta tara.
          Pe tine nu te deranjeaza deloc aceasta situatie? Ca dai senzatia de inteligenta totusi...
          • 0 (0 voturi)    
            despre dobitoace... (Luni, 8 decembrie 2008, 17:35)

            sabin [anonim] i-a raspuns lui badalien

            "Marea problema e ca m-am saturat ca la fiecare 4 ani viitorul meu sa fie influentat de milioanele de dobitoace din aceasta tara."

            Tare fraza de mai sus..."dar dumneata chiar nu vrei sa intelegi, domnule" (intonat la fel ca in "Moartea D-lui Lazarescu")...chiar asa, dumneata chiar nu vrei sa intelegi ca nu se poate sa respiri acelasi aer, sa folosesti aceleasi drumuri si scoli, aceleasi magazine si sali de fitness, aceleasi baruri si hoteluri ...si sa NU FII INFLUENTAT de 'dobitoace'. Cineva spunea ca degeaba ai o 'inteligenta nemarginita' daca nu o folosesti pe post de intelepciune...caci cele doua nu sunt echivalente.

            Da, viata ne aduce multe experiente frustrante, dar asta nu pentru ca unii sunt mai destepti decat ceilalti si meritam mai mult si mai bine, ci pentru ca nu ne putem adapta asteptarile la realitate. Suntem nefericiti pentru ca ne asteptam sa controlam tot ce ni se intampla in viata - mai ales viitorul. Si nu acceptam ca in proces sa intervina 'milioane de dobitoace'.

            Prietene sau prietena, poate ne-am intalnit sau ne vom intalni vreodata...oare vei sti sa ma recunosti sau ma vei pune intr-una din categoriile tale?
            • 0 (0 voturi)    
              hai ca filozofezi mult (Luni, 8 decembrie 2008, 18:10)

              Andrei [anonim] i-a raspuns lui sabin

              ... si n-am inteles nimic din ce-ai zis!
          • 0 (0 voturi)    
            ntz ntz ntz ntz (Luni, 8 decembrie 2008, 18:09)

            Andrei [anonim] i-a raspuns lui badalien

            Ma deranjeaza multe, enorm de multe. La fel cum te deranjeaza pe tine. Dar problema bancherilor cu facultate este identica cu cea a profesorilor, angajati la stat.
            Cand ati iesit voi, bancherii "valabili" in strada sa urlati si sa tipati ca nu vreti sa fiti pusi in aceeasi oala cu "gioarsele" parvenite?
            Eu daca am fost pus pe-aceeasi balanta am plecat si-am protestat in felul meu. Voi? Voi v-ati complacut pentru carca de bani pe care-o luati.
            Cunosc prea bine cativa analfabeti imbracati in parpalac si cu costum si cravata. Sunt bancheri! La o banca mare! Nu conteaza ca IQ-ul lor nu depaseste 90.
            Tu, ca ai IQ peste 130... ce-ai facut ca sa nu fii pus in aceeasi oala cu ei? Cat a fost tescheleaua groasa ai tacut si-ai inghitit, nu? Eh... acum inghite mai departe, asta e.

            Stii tu ca un nene destept a zis ceva candva: "Capul ce se pleaca, palosul nu-l taie/ Dar cu umilinta, lantu-l incovoaie".
            Eh? Suna cunoscut?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu am mai scris de mult,dar pentru tine infatuatul (Luni, 8 decembrie 2008, 23:24)

        Traficantu' de Influentza [anonim] i-a raspuns lui badalien

        ...o sa fac o exceptie. Auzi mai desteptule, tu ai idee de conditiile de munca de la combinatul din Galati? Ai trecut vreodata pe acolo, ai stat macar 5 minute acolo? Daca unul sau altul au avut ocazia sa "isi toceasca coatele" prin facultati si altii nu au avut o oportunitate de gen merita sa fie judecati de un incapabil ca tine? Poate totusi ai ocazia sa vezi macar imagini de pe acolo, sa imi zici si mie daca "beneficiile sunt pe masura raspunderii si a muncii depuse" . Iti zic eu ca iti scuipi plamanii in 5 minute. Nu se sta peste program? Crezi tu ? Intereseaza-te cum se face treaba in unele sectii pentru ca nu mai sunt oameni intr-o afacere "indian style" ... Si cum baga cei ramasi precum MIG-ul numai ca sa acopere munca pe care altadata o faceau dublul numarului de oameni de acum. Generalizezi aiurea, ca orice omusor cu creierul cat nuca. Poate crezi ca le stii tu pe toate, dar taicamiu crede-ma ca are "foarte mult creier" , mult mai mult decat pari tu sa ai...Si apropo,vezi care e rata de cancer la plamani intre oamenii aia, asa ca sa vezi un raport cheltuieli/beneficii in mintea aia a ta creata... Arogantul pamantului...
    • 0 (0 voturi)    
      Dar de sporuri nu spuneti nimic? (Luni, 8 decembrie 2008, 14:11)

      Dacia [anonim] i-a raspuns lui romano

      Salut,

      Intrebare. Tu ai habar cate sporuri si ce valoare au ele la angajatii dacia? vai.. au salarii mici.. dar cu sporuri se dubleaza?

      Asa are si ramba de la radet saracu... doar 2000 de euro.. mai mult decat decent.. dar daca te uiti la sporuri nu-i asa ca iti pica fata..?
  • +7 (9 voturi)    
    santaj (Luni, 8 decembrie 2008, 11:21)

    o romanca [utilizator]

    asta este o situatie de santaj ordinar, situatie intalnita la multe societati, de toate tipurile, incepand cu cele mai mari (banci, Petrom...) si terminand cu chioscul din coltul strazii. Solutia este doar sa negociati o suma cat mai mare de plecare, ptr ca oricum veti pleca, mai devreme sau mai tarziu. Porcaria este ca legea somajului este asa de complicata si societatile nu vor sa "se lege la cap" ca sa faca dosarele ptr somaj, astfel ca oamenii astia daca nu-si gasesc servici sunt muritori de foame. In legatura cu ratele, trebuie sa dovedim mai multa prudenta cand luam credite si sa ne gandim de doua ori din ce o sa le platim.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu exista dosar de somaj (Luni, 8 decembrie 2008, 11:39)

      somaj [anonim] i-a raspuns lui o romanca

      Societatile nu trebuie sa faca nici un dosar de somaj. Acesta este un drept al angajatului, daca este dat afara ( deci, nu pleaca din dorinta lui). Daca insa firma ofera avantaje pentru a semna ca pleci la dorinta ta, devine optiunea angajatului. Dar, cum spunea cineva pe aici, mai bine apelezi la un avocat si negociezi la sange conditiile. Pentru ca oricum vei fi dat afara !
      • +2 (2 voturi)    
        somaj (Luni, 8 decembrie 2008, 12:22)

        o romanca [utilizator] i-a raspuns lui somaj

        trebuie sa te corectez: ptr ca un fost salariat sa beneficieze de somaj, angajatorul trebuie sa faca dosar la agentia de somaj teritoriala in care sa explice de ce da oamenii afara, sa urmeze procedura concedierii colective sau individuale, si trebuie apoi sa respecte niste conditii, gen " nu se mai fac angajari pe acel post o anumita perioada de timp''...nu este deloc simplu si nici un angajator nu face treaba asta de buna voie. De aceea la agentia de somaj s-au inregistrat la nivel de tara doar 50.000 de noi someri dar de fapt ei sunt cu mult mai multi. Somajul este un drept cu conditia sa ti-l acorde angajatorul.
        • 0 (2 voturi)    
          somaj (Luni, 8 decembrie 2008, 12:50)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui o romanca

          nu te faci tu inteleasa. Vrei sa spui ceva, dar ai o exprimare defectuasa. Somajul nu este drept conditionat de angajator.
          • +2 (2 voturi)    
            somaj (Luni, 8 decembrie 2008, 13:32)

            o romanca [utilizator] i-a raspuns lui anonim

            incerc sa fiu mai clara: nu pot beneficia de ajutor de somaj decat persoanele asigurate prin efectul legii, gen studentii care termina facultatea si nu au loc de munca, sau persoanele salariate care sunt concediate, individual sau colectiv, conform procedurii din Codul muncii si din legea somajului. In nici un caz nu se aplica la cei care pleaca cu demisie sau cu acordul partilor. Cum se procedeaza: angajatorul face un dosar destul de stufos cu concedierile pe care le face, de ce, de pe ce posturi... si transmite acest dosar la agentia teritoriala de somaj; agentia verifica daca dosarul este in regula, daca firma are impozitele platite la zi; salariatul care este concediat, dupa ce i s-a inchis contractul de munca, se duce la agentia de somaj, spune ca ca a fost concediat de firma X, agentia verifica daca omul respectiv este in dosarul care a venit de la firma, il ia in evidenta si apoi omul primeste ajutor de somaj. In concluzie, ajutorul de somaj este un drept doar in anumite conditii, si mai ales daca angajatorul face toata aceasta procedura. Sper ca acum este clar. Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar de cele mai multe ori, firmele isi bat joc de oameni ptr ca oamenii habar nu au ce drepturi au sau ce prevede Codul muncii, contractul colectiv la nivel de societate sau la nivel de tara; ar fi bine sa fim cu totii mai documentati.
  • +3 (5 voturi)    
    Secretosi (Luni, 8 decembrie 2008, 11:22)

    Bancher [anonim]

    Nu fiti secretosi, spuneti ca banca in cauza este Credit Europe. Nu inteleg insa miza. Era evident ca va ajunge in presa. Daca concediau oamenii in mod civilizat oricine ar fi inteles, fiind perioada de criza.
  • 0 (2 voturi)    
    restructurari (Luni, 8 decembrie 2008, 11:24)

    LLC [anonim]

    eu am auzit de restructurari in banca inca din octombrie. e adevarat ca multe banci au deschis multe agentii printre cartiere cu scopul de a mai fluidiza traficul agentiilor mari si de a atrage clientii zonali spre ei dar acest lucru se pare cu nu a schimbat nimic. romanii tot cred ca agentia mare este cea care are dobanzi mai mici si persoane mai bine pregatite neglijand agentiile de cartier care au ramas fara activitate si fara profitabilitate. de aici vine si ideea restructurarii, angajatorii nu mai au nevoie de ei pt ca nu mai sunt profitabili si usor usor veti vedea cum dispar una cate una
  • +3 (5 voturi)    
    eu cred ca... (Luni, 8 decembrie 2008, 11:25)

    cristina [anonim]

    ...indiferent de beneficiile pe care le are sau nu le are un angajat, un astfel de abuz (sau orice alt tip de abuz de autoritate) din partea angajatorilor poate fi catalogat cel putin ca fiind unul meschin si nesimtit.
    Nu e usor sa te afli intr-o situatie similara: santajat si sa ti se dea un "sut in fund" (scuzati expresia) in asa mod... si asta indiferent ca ai fost angajat la banca ("cu multe beneficii") sau angajat la dacia ("cu 8 milioane pe luna")... pierderea unui loc de munca fara sa ai drept de apel e un lucru foarte greu, indiferent de cine esti sau de unde esti dat afara...
    E de condamnat ca oamenii sunt dati afara (din orice societate sau institutie ar fi aceasta) pe motivul crizei financiare... Sunt multe alte cheltuieli care pot fi reduse, doar ca la aceasta e cel mai usor de renuntat, din pacate... Ar trebui sa fie total diferit!
    • 0 (4 voturi)    
      draguta de ea (Luni, 8 decembrie 2008, 15:06)

      mim [anonim] i-a raspuns lui cristina

      ce revolta proletara a cuprinso! nu tu ai vrut draga sa traim in capitalism?
      hai sa iti dau o problema: ai o firma cu trei departamente. nu mai fonduri pentru a le sustine pe toate. cum rezolvi tu situatia ca sa salvezi compania?
  • -2 (6 voturi)    
    http://blog.lti.ro (Luni, 8 decembrie 2008, 11:25)

    Adrian din Arad [anonim]

    Intradevar ... nimeni nu a spus nimic de beneficiile de care v-ati bucurat ani la randul si de faptul ca inca nu sunt conditii pt. ca un tanar cu salar mediu sa isi poata lua un imprumut pt. o casa in conditi EUROPENE si sa nu fie jecmanit de banci.
  • -2 (6 voturi)    
    exista o solutie (Luni, 8 decembrie 2008, 11:27)

    bucatar [anonim]

    poporul, ceausescu, romania!!!
  • +4 (4 voturi)    
    despre cine vorbim (Luni, 8 decembrie 2008, 11:42)

    oana [anonim]

    Cu siguranta persoana pusa intr-o astfel de situatie nu este directorul bancii, despre care putem spune ca are dificultati sa isi plateasca ratele la concedii si masini scumpe. Aici vorbim despre oamenii de la ghisee, despre consilierii de credite etc., persoane care nu au salarii prea mari, chiar si in banci, iar despre beneficii...cred ca nu stiu ce sunt alea. Mi se pare chiar curios ca cineva proiecteaza discutia asta ca fiind intre un manager si persoana de la resurse umane.
  • +3 (5 voturi)    
    nu e un caz singular (Luni, 8 decembrie 2008, 11:45)

    lucratorul it [anonim]

    lucrez in IT si firma la care sunt are practici asemanatoare: acordul partilor si cateva salarii compensatorii.

    Daca dau afara nu mai pot angala un an de zile pe postu' ala + imaginea creata pe piata ca firma "X" da oameni afara. D'aia prefera modelul asta - o practica destul de comunista, mai ales ca se face "pe sest".

    Paradoxal e ca pe o parte dau afara si pe alta fac anagajari :D.
    • +1 (1 vot)    
      concedieri a la ,,DistrigazSud'' (Luni, 8 decembrie 2008, 13:37)

      ,,comunista''?? capitalista ,,desteptule'' [anonim] i-a raspuns lui lucratorul it

      concedieri CAPITALISTE nu comuniste. Capitalistii concediaza in masa nu comunistii.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e paradoxal (Luni, 8 decembrie 2008, 14:04)

      m [anonim] i-a raspuns lui lucratorul it

      E la mintea cocosului: oamenii noi care vin vor avea salarii mai mici.
      • +1 (1 vot)    
        ha (Luni, 8 decembrie 2008, 15:11)

        mim [anonim] i-a raspuns lui m

        se cunoaste ca nu ai facut in viata ta angajari. si nici la prea multe interviuri nu ai fost. merge bine scoala?
        daca vrei oameni care sa iti aduca valoare in firma atunci trebuie sa le dai multi bani ca sa ii determini sa vina. sau angajezi mucosi care in afara de pretentii nu au nimic in cap si o sa mearga treaba brici.
        • 0 (0 voturi)    
          DA (Luni, 8 decembrie 2008, 16:27)

          Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui mim

          Si in SUA acum se dau afara multi cu experienta si salarii mari. Nu se angajeaza incepatori dar prefera sa dea trainning altuia cu experienta si mai sociabil si cooperativ pe care seful il place si are incredere. Acest om poate face doua servicii deodata pe acelasi salariu sau ii da o prima mica in plus. E rentabil, seful se bucura ca plateste mai putin cu un salariu, angajatul se bucura ca a avansat, ca are prima si poate si de trainningul primit si experienta adaugata la CV. Asta...daca muncesti din suflet si daca...esti sociabil si il pupi pe seful un pic in fund. Gura mare pierde mereu.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate se cauta oameni mai buni ? (Luni, 8 decembrie 2008, 15:44)

      Nesimtitu [anonim] i-a raspuns lui lucratorul it

      E firesc totusi sa dai afara oameni slabi si sa angajezi mai buni in loc. La Microsoft exista target de 5% pe an pentru "improspatarea personalului". Nu este corelat cu criza.
    • +1 (1 vot)    
      credeam ca-i un caz singular... (Luni, 8 decembrie 2008, 16:18)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui lucratorul it

      Eu ma gandeam ca doar cei de la Nobel au asemenea apucaturi. De fapt la ei e "acordul partilor" fara salarii compensatorii. Si daca ma gandesc mai bine, chiar fara plata zilelor lucrate in luna cand se produce despartirea... Inseamna ca-s mai multe firme de nenorociti in Romania.
  • +8 (8 voturi)    
    credit europe (Luni, 8 decembrie 2008, 11:58)

    andrei [anonim]

    banca in cauza e credit europe. si cei care sunt dati afata sunt copii cu salarii mizere de 800-1200 de ron maxim, care muncesc 10-12 ore pe zi. cei care cred ca in banci curge lapte si miere se inseala. cei mai multi din copii care lucreaza prin sucursale, agentii sunt doar niste sclavi care muncesc pe salarii de nimic.
  • +1 (1 vot)    
    despre ce beneficii vorbiti? (Luni, 8 decembrie 2008, 12:01)

    andrei [anonim]

    truditorii obisnuiti nu vad bonusri. de obicei exista doar o prima de salariu si o prima de obiectiv care de obicei se aplica la un salariu de 1200. e minunat ca de 2-3 ori pe an sa mai iei inca 200 de ron.
  • +2 (4 voturi)    
    Pai si (Luni, 8 decembrie 2008, 12:10)

    www.peluza.org [anonim]

    E o procedura folosita in intreaga lume in perioade de recesiune...se dau salarii compensatorii...daca 2 salarii nu sunt de ajuns, greu de spus...depinde de contract...
  • +3 (5 voturi)    
    face parte din capitalism! (Luni, 8 decembrie 2008, 12:15)

    andrei [anonim]

    Foarte urat din partea lor ca apeleaza la santaj dar asta face parte din economia de piata. Se dovesteste ca munca la multinationala nu e nici pe departe asa cum cred unii. Totusi e bine ca se face curatenie prin banci pentru ca au fost angajati multi oameni incompetenti.
    Am terminat ASE-ul (la zi) anul trecut si este o mare vrajeala. Cine a zis ca a invatat pe rupte inseamna ca a fost un tocilar care afla tocmai acum ca notele de zece din facultate nu aduc beneficii suplimentare in viata reala!
  • +6 (6 voturi)    
    Am patit-o si eu (Luni, 8 decembrie 2008, 12:19)

    Alex [anonim]

    Doar ca mie nici nu mi-au propus 2 salarii. Doar mi-au dat sa aleg intre a fi dat afara si a-mi da demisia. Cum nu eram vinovat de nimic, nu mi-am dat demisia si m-au dat afara.
    Dupa consultari cu avocatul meu, am contestat decizia la tribunal, proces pe care 100% il voi castiga. Si voi primi banii pentru toata perioada in care nu am fost la firma, chiar daca acum lucrez in alta parte.
    Deci nu cedati presiunii unor dobitoci.
    Precizez ca nu lucrez in domeniul bancar.
  • +2 (2 voturi)    
    la fel e si la romtelecom (Luni, 8 decembrie 2008, 12:19)

    dragos [anonim]

    romtelecomul a facut la fel
    disponibilzari mascate cu acordul partilor
    • +1 (1 vot)    
      Nu chiar (Luni, 8 decembrie 2008, 12:48)

      Sofer [anonim] i-a raspuns lui dragos

      Acolo s-a dat compensare salariul pe 2 ani! Majoritatea au plecat de buna voie. Aici situatia e diferita total datorita santajului: demisia de "buna voie" sau dat afara pe MOTIV DISCIPLINAR. Mierea adaugata (2 luni salariu sau orice alta suma) nu schimba lucrurile.
  • +1 (1 vot)    
    din pacate a adevarat... (Luni, 8 decembrie 2008, 12:21)

    liviu_ [utilizator]

    si nu numai pentru banci...
    asta e forma de a da afara pe cineva cand nu ai motive reale...
  • +2 (4 voturi)    
    M-au napadit lacrimile.... (Luni, 8 decembrie 2008, 12:23)

    Ralf [anonim]

    Si mie mi-au dat lacrimile :-)
    Dar mi-am adus aminte de toti anii trecuti cand pe comisioanele uriase platite de firma mea si de toti clientii in general ne sfidati cu salarii uriase, cu sedii opulente si cu eternul sictir pe fata cand va cerea un client ceva ceva - si mi s-au uscat lacrimile evident...
  • +1 (1 vot)    
    contractul de munca (Luni, 8 decembrie 2008, 12:24)

    alex [anonim]

    Cititi contractul de munca (si contractul colectiv, daca exista). Incercarile astea de intimidare este clar ca nu sunt conforme cu contractele de munca semnate, altfel nu s-ar mai chinui atat sa "nu lase urme"...
  • +1 (1 vot)    
    desfiintare post (Luni, 8 decembrie 2008, 12:27)

    belial [anonim]

    Atunci cand se desfiinteaza un post sau departament firma este obligata sa acorde compensatii celor disponibilizati?

    Altfel spus, cand este obligata firma sa acorde compensatii disponibilizatilor?
    • 0 (0 voturi)    
      desfiintare post (Luni, 8 decembrie 2008, 12:57)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui belial

      Raspunsul ar trebui sa il gasiti in CCMul la nivel de unitate/ ramura sau national. Depinde de domeniul de activitate al firmei si de existenta acestor contracte.
  • +3 (3 voturi)    
    sa nu te bucuri de raul altuia (Luni, 8 decembrie 2008, 12:45)

    xxx [anonim]

    Vad destui frustrati in comentariile de mai sus ca de ce unii au sansa de a lucra la banca si acum se bucura ca le merge rau si alora de au lucrat prin banci dati afara cu un sut in fund + 2 salarii chipuriile compensatorii.
    E un proverb romanaesc "sa nu te bucuri de raul altuia ca ti se poate intampla si tie".

    Da scenariu propus mai sus se intampla frecvent si in alte companii nu neaparat banci.
    Daca sunteti informati veniti cu idei ce pot face angajatii in astfel de situatii sa se protejeze mai bine de angajator. Concret, ce pot face????

    Ca factor de amplificare a suferintei ca iti pierzi locu de munca este ca poti sa iti pierzi si casa.
    Daca esti data afara in contextu asta economic nu ai cum sa gasesti alt job in 2 luni, iar 2 salarii in avans sunt aproximativ ZERO!

    Daca acum 1 an de zile erai motivat de sa te bagi in credit sa cumperi un apartament etc , acum cu lipsa de perspectiva nici dracu nu mai ia credite.
    Problema mega nasoala este de ce s-a trecut de la o extrema la alta.
    Adica, de la atitudine de mega-ncredere in viitorul maret al romaniilor salariati care visau la marirea salariilor precum cele din vest, si in cateva luni la deceptia totala, criza pe toata linia, nici o perspectiva.
    Toate aste intamplandu-se in cateva luni, fara ca economistii babani sa prezica macar caderea.
    • 0 (2 voturi)    
      imi place nick-ul si iti raspund (Luni, 8 decembrie 2008, 15:20)

      mim [anonim] i-a raspuns lui xxx

      sunt doua variante:
      1. refuzi sa semnezi demisia si daca te dau afara ii dai in judecata. de obicei, daca nu isi motiveaza bine decizia, sunt obligati la plati compensatorii si reincadrare pe post. dezavantaj: poate dura destul de mult si nici succesul nu este garantat.
      2. pentru persoanele comode recomand negocierea numarului salariilor compensatorii. dupa cum ziceam nici intr-un fel sa nu acceptati sub 6. acum nici sa va intindeti prea mult... un maxim de 12 este acceptabil.
    • 0 (0 voturi)    
      xxx (Vineri, 20 februarie 2009, 2:03)

      mrs constanta [anonim] i-a raspuns lui xxx

      sa nu cedezi. la restructurari tb sa ti se ofere mai intai un alt post.iar de dat afara fara motive exista instanta, daca te sti curat si nevinovat, castigi 100%. e verificat personal
  • +1 (1 vot)    
    Abuzuri (Luni, 8 decembrie 2008, 13:13)

    cir [anonim]

    cand sunteti victimele unui abuz, faceti reclamatie. in scris ! la organele competente ! dupa ce se constata incalcarea legii, puteti cere daune. cu aceste daune va puteti achita ratele.
    nu va mai lasati intimidati !
    credeti-ma ca functioneaza, mai ales la banci.
    nu semnati nimic daca este impotriva vointei dumneavoastra ! daca totusi ati semnat, fiind informati gresit sau intimidati, depuneti reclamatie ! la i.t.m. !

    intr-adevar nu puteti ramane intr-o firma daca conducerea de acolo nu va vrea dar nici sa fii azvarlit ca un caine. si daca nu fac dreptate instantele romanesti, sunt cele europene .
  • 0 (0 voturi)    
    Bancile, mincale-ar ciuma (Luni, 8 decembrie 2008, 14:20)

    iancu jianu [anonim]

    La vremuri de restriste vezi cit de mult tine patronul la tine. Dar cum mafia gulerelor albe aplica dictonul "maurul si-a facut datoria, maurul poate sa moara" si angajatii bancilor trebuie sa se gindeasca la cel de dincolo de ghiseu, care urmeaza a fi jecmanit, in numele unui salariu mare si a unei (posibile) prime consistente de Craciun, Paste...ca miine poate fi el insusi urmatorul la rind. De cite ori au incercat sa fie mai umani, nu stiu, dar mi s-a trintit des in nas vorba "nu-i problema mea".
  • 0 (0 voturi)    
    concedieri (Luni, 8 decembrie 2008, 14:42)

    din interior [anonim]

    In perioada imediat urmatoare Sarbatorilor bancile vor face concedieri intre 15-20%. adevarul crud este ca astea sunt lucruri care se intampla intr-o economie de piata, este vorba de gestionarea costurilor si reducerea lor, o decizie a celor care au investit banii in acasta activitate. in perioada in care sietemul bancar infrlorea, se facea angajari la banci intr-un ritm fantastic, iar dinamica fortei de munca intre banci era iarasi foarte mare. acum s-a intors roata. decizia de a condedia nu e condamnabila ci modul in care niste functionari zelosi si uneori perfizi, incearca sa se desparta surplus, intr-un mod cat mai simplu. e clar ca se recurge la amenintari cu desfacerea contractului pe motiv de indisclina, nerealizare de obiective, etc.

    veti vedea cate procese de dreptul muncii vor fi la anul, pentru ca acei functionari care se ocupa de disponibilizari au un mandat clar sa scape de cei in plus; iar nu toti angajatii vor acepta sa plece asa cu un sut in fund.
    ne asteapta o perioada foarte grea, de care din pacate nu toti suntem constienti
    • -1 (1 vot)    
      bancile,concedierile si subsidiarele lor (Luni, 8 decembrie 2008, 16:55)

      daniela [anonim] i-a raspuns lui din interior

      bancile concediaza iar subsidiarele lor fac chefuri de sfirsit de an (bal mascat la o subsidiara de a bcr) ca sa vede-ti ce control are banca asupra banilor plasati in aceste subsidiare.
      Managerul acesteia nu stie ca prima lege a managementului este,,cheltuielile ti le stii totdeauna veniturile(vinzarile) niciodata'' , mai ales ca, totusi se prefigureaza o criza in viitorul apropiat in romania.

      decit sa concedieze mai bine ar verifica cum sunt cheltuiti banii.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns pentru daniela (Marţi, 9 decembrie 2008, 10:00)

        din interior [anonim] i-a raspuns lui daniela

        este adevarat si ceea ce spui tu, numai ca bcr este un caz aparte. fiind cea mai tare banca inca si avand rezultate pozitive in primele 9 luni ale anului, isi permit sa faca ceva pt. angajati la sf. de an.
        poate e petrecerea de despartire pentru unii...
  • +1 (1 vot)    
    Join the club (Luni, 8 decembrie 2008, 15:50)

    andrei [anonim]

    Baiete, imi este mila prin ce treci tu acum, dar altii au patit-o cu mult timp in urma. Fix cu 8 ani in urma, lucram la o multinationala din domeniul presei financiare, si s-a intamplat fix la fel. In plus am avut una ora (60 minute) sa eliberez biroul. Eeee, ce zici? De fapt , a fost mai rau, ca dupa ce ne-au exploatat pe durata alegerilor legislative si prezidentiale, la 3 zile dupa, fara avertisment, ne-am trezit cu HR-ul de la Londra, cu hartiile gata completate pentru a fi semnate. Si ca un mic secret, nu iti gasesti alt job satisfacator in timpul acoperit de salariile compensatorii. Asa ca am avut niste sarbatori fericite......
  • +1 (1 vot)    
    experienta urata (Luni, 8 decembrie 2008, 16:19)

    mitza [anonim]

    cine nu trece prin asa ceva nici nu crede.

    si eu am trait o astfel de experienta , dar nu in domeniul bancar ci in alt domeniu ,deci nu trebuie sa o tratam ca si cum astia de la banci au bani si .............sa fie dati afara , ci sa invatam din asta.

    chiar daca se vor face comentari urate din partea unora si eu le spun la fel , "nu va lasati intimidati de angajatori si de avocatii companiilor.
  • +1 (1 vot)    
    DA (Luni, 8 decembrie 2008, 16:37)

    Bobo1 [utilizator]

    In SUA la ghiseu la banca te numesti casier si nu cred ca liceul sa fie obligatoriu, poate o fi. Nivelul si salariul tau sunt la fel ca si ale unui casier la supermarket. Ca doar ce altceva faci sau esti?
    In Ro, un casier la banca are pretentii de accountant si intra pe pile mari. Nu stiu cat sunt salariile dar ma gandesc ca sunt mai mari multicel ca si ale casierului de la Billa.
    Bancile ar trebui mai degraba sa umble la salariile angajatilor si mai ales ale sefilor in functie de munca depusa de fiecare. De multe ori in companii concedierea incepe de la manageri de la care nu se obtin prea multe profituri si au salariile mari si alt manager poate sa ii preia sarcinile managerului concediat. Cel putin asa ne-au invatat la scoala ...in Sua. Probabil in Ro merge altcumva treaba.
    • -1 (1 vot)    
      sua (Luni, 8 decembrie 2008, 17:27)

      daniela [anonim] i-a raspuns lui Bobo1

      america ii america .... romania ii romania ..... numai mintea unui bolnav poate sa faca paralelism intre cele doua entitati.
      in america datorita pregatirii te umfla de traininguri .
      in romania nu prea ii nevoie de ele ca oamenii nostrii is ceva mai bine pregatiti decit americanii si se stiu adapta din mers. trainingurile in romania momentan is o modalitate prin care sefii de departamente , training-dezvoltare mai umfla niste bani.
      apropo clt se lucreaza cash la un market si cit pe card ???
      si cit la banca ????
      si oare cum o fi in romania???/
  • +1 (1 vot)    
    avem un sistem, care functioneaza... (Luni, 8 decembrie 2008, 17:46)

    sabin [anonim]

    Imi pare sincer rau pentru cei care-si pierd slujbele in vremurile astea. Nu conteaza ce facultati am terminat sau n-am terminat si cate MBA/mastere/doctorate etc. avem sau nu. E pueril sa crezi ca economistii pot trai fara bucatari si ospatari sau inginerii fara gunoieri. Si invers.

    Cu totii suntem afectati direct sau indirect, mai usor sau mai serios, de ce se intampla. Asta fiind realitatea ar fi bine sa strangem randurile si in loc sa ne dam peste degete si cu tifla unii altora, sa ne ajutam cum si unde putem.

    Oricare dintre noi poate / ar putea fi in aceasi situatie neplacuta. Iar sistemul - pe care noi il construim zilnic - e astfel facut incat distributia profitului si a pierderilor sa nu fie echitabila. Asta e 'miezul' mentalitatii predilecte in societatile noastre moderne, nu? Iar daca stim asta si ne-am bucurat cand sistemul a functionat in avantajul nostru ar fi o ipocrizie si ignoranta sa nu vrem sa fim supusi regulilor lui inverse.

    Ca poate din povestea asta invatam cum sa ne schimbam sistemele economice, politice, sociale, asta e alta poveste :-)
    Mult bine tuturor!
  • 0 (0 voturi)    
    ralatia angajator - angajat (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:01)

    BACAUANU,IESIEEANU,BANATEANU,PLOIESTEANU SI NELU P [anonim]

    Sa vedeti ce se intampla in companiile de medicamente din ROMANIA - CARE AU SI FARMACII , SCLAVAGISM PE BANI PUTINI , ORE SUPLIMENTARE - PLATITE CU ' DACK NU I0TI CONVINE ADUCEM PE ALTII CARE LE CONVINE- SI TOT ASAAA - VRETI SI NUME - FARMEXEPRT , MONTERO , BIOS-FARM, FILDAS, si EXEMPLELE POT CONTINUA DAR NUA RE NIMENI CURAJ DIN ORGANIZATIE SA MARAIE CEVA CA DL EB SI CLIKA DE SMECHERI CARE NU AJUNG LA NIVELUL TEJGHELEI , FACK CE VOR SI APR SI IN TOP 300. STIE RU FOST LA EI MULTE, SI CRED CA AR PUNE PE TAPET MULTE. NU MAI SPUN CA AU OAMENI DINGARDAFINANCIARASIFISCINSISTEMCASANUAIBAPROBLEME, CE DE E IMPORTANTSA A I SPATELE ASIGURAT , SI AU SI AVOCATI TERORIZATI CARE SEMNEAZA SI PE SERIFICATUL DE DECESALPISICUTELORDINFARMACIINUMAISAIABANU.
    • 0 (0 voturi)    
      D-lui 5 in 1 (Marţi, 9 decembrie 2008, 11:30)

      A. [anonim] i-a raspuns lui BACAUANU,IESIEEANU,BANATEANU,PLOIESTEANU SI NELU P

      Sper ca ti-e clar ca nu se intelege nimic din mesajul tau. Probabil ai vrut sa atragi atentia asupra unei mari nereguli, dar asa cum ai scris mesajul nu cred ca se oboseste cineva sa-l descifreze. Data viitoare incearca sa scrii in limba romana. Si lasa limbajul de mess cocalarilor, pitzipoancelor si adolescentilor puberi.
  • 0 (0 voturi)    
    un site de interes (Marţi, 9 decembrie 2008, 5:47)

    liv [anonim]

    acuma vreo 4 anisori,cind nu era nici o criza,petrecui vreo 6 luni in tara care genera criza, cautind cu putin succes de lucru,asa ca inteleg cum e acus in ro. In timpul acela gasii un site interesant,care mai poate alina din durerea concediatilor. dati de el urmarind linkul http://www.fthisjob.com

    In fine,orice nenorocire, ori criza a capitalismului trece pina la urma,chiar daca poate dura si 10 ani,ca in cazul marii depresii din anii 30, trecerea asta. cei care apucaram anii 90 poate sintem mai obisnuiti cu nesiguranta si genul asta de intimplari,cei care intrara in ultimii ani pe piata muncii, cu siguranta ca nu. dar cresterea exuberanta din ultimii ani din romania pb ca ajuns pentru un timp la capat, si momentan vom avea parte mai mult de situatii similare celor din anii 90 decit de altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    nu intelegeti ? (Marţi, 9 decembrie 2008, 9:13)

    iul [anonim]

    Mai fratilor, chiar nu intelegeti ? Aici nu este vorba de angajati din banci, din minerit sau din uzine. E vorba de respectarea drepturilor angajatilor si de abuzurile companiilor angajatoare. Este regretabil ca unii se arunca sa ascuta 'lupta de clasa' contra salariatilor bancari in acest moment. Ce trebuie sa vedeti este ca UN ANGAJAT ca si voi este nedpretatit de un sistem mai puternic decat el.
    • 0 (0 voturi)    
      nu inteleg (Marţi, 9 decembrie 2008, 10:40)

      dan [anonim] i-a raspuns lui iul

      Se bucura ca e dat omul afara ilegal... probabil aceeasi oameni care se bucurau ca se prabuseste piata imobiliara, care se bucurau ca s-a micsorat taxa auto si in loc de logan isi pot cumpara golf 4 fara sa isi dea seama ca aceste 2 lucruri vor afecta economia, ori poate isi inchipuie ca daca se probuseste ecomonia pe ei nu ii afecteaza. A cazut piata imobiliara! ura! pai vor cadea si piata de mobila, de electrocasnice, de materiale de constructii.... ce conteaza? eu oricum nu am bani de casa... Imi iau golf 4 ! ura! ce conteaza ca poate tata care lucreaza intr-o firma care produce subansamble pt dacia este concediat? eu am glof 4
    • 0 (0 voturi)    
      diversiune (Marţi, 9 decembrie 2008, 16:34)

      Zmart [anonim] i-a raspuns lui iul

      iul a remarcat esentialul.
      Toti ceilalti ati picat in plasa diversionistului care s-a strecurat initial si a deplasat discutia dinspre Adevarul crud al practicilor Staliniste de Epurare (ce e aia Comunism? - nu a existat asa ceva - toate au fost regime de cult al personalitatii a unui sau altui dictator) a ANGAJATILOR de catre angajatori fara scrupule (care sunt pest 90% in toate tarile) si un sistem corupt care nu apara corect catre ura de clasa (alta scula bolsevica) - aici "clasa bancherilor", care in mare sunt si ei la fel de amarati ca si voi.
      Sa fie clar, numai directorii au slarii si beneficii bune, restul toti sunt sclavi.

      Iar discutia cu diferenta de clase (care este si ea necesara la 20 de ani de jungla neo-comunista bine coordonata) si cat castiga unul cu 4 ani de scoala fata de atul cu 17 ani de scoala este o alta discutie care ar trebuie sa aiba un topic separat si nicidecum sa fie comentarii la articolul initial de aici.
  • 0 (0 voturi)    
    mi-a dat o lacrima (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:14)

    Eu [anonim]

    Lasand la o parte frustratii care au platit comisioane la diverse banci intrebarea mea este ce legatura au angajatii cu decizia conducerii unei banci de a percepe anumite costuri?Si nu cred ca trebuie sa facem discrimanari..cei din banca versus ceilalti cu totii suntem oamenii si nimanui nu i-ar placea sa ramana pe drumuri de Sarbatori indiferent cine e acel om, asadar aceste "disponibilizari" exista si din pacate cine e tare reuseste cine nu se alege cu 2 salarii si un alt post unde i se poate aplica ultimul sosit primul plecat
    multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 20:13)

    oricine [anonim]

    fratilor nu va mai tot plangeti atat pe un site
    mai bine faceti ceva pe plan national,sa-i da-ti la ziar,duceti televiziunea sa vada si clientii cu ce banca lucreaza!!!
    oare sa urmeze falimentul?