Director Raiffeisen: Romania are nevoie de un plan de salvare de zece miliarde euro / Replica analistului Emil Stoica: Raiffeisen are nevoie de zece miliarde de euro

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 11 decembrie 2008, 11:52 Economie | Finanţe & Bănci

Romania are nevoie de un pachet de masuri pentru sustinerea economiei de cel mult zece miliarde de euro, din care cinci miliarde de euro pentru stabilizarea sistemului bancar, iar restul pentru sprijinirea economiei reale, a spus, miercuri, la Viena, Herbert Stepic, directorul general al Raiffeisen International, citat de NewsIn. Sprijinul acordat bancilor trebuie sa constea, in opinia lui Stepic, in garantii pentru tranzactiile interbancare, astfel incat creditarea sa nu se blocheze.

Raiffeisen vede probleme majore

El a mentionat ca, daca acesti bani nu vor putea fi scosi din rezervele valutare, Uniunea Europeana (UE) va face tot posibilul sa sprijine un nou stat membru, dar va avea nevoie de tot sprijinul din partea noului guvern.

Steven van Groningen, presedintele Raiffeisen Bank Romania, a mentionat ca banca nu cere bani de la stat, respectiv de la contribuabili, ci ar prefera sa isi poata utiliza proprii bani, care ar rezulta dintr-o noua diminuare a rezervelor minime obligatorii de catre banca centrala. Aceasta masura ar trebui sa ridice si lichiditatea din piata, sustine van Groningen.

"Ne asteptam la noi scaderi ale ratei rezervelor minime obligatorii, dar numai la lei, nu si la valuta", a mai spus van Groningen, adaugand ca daca va fi stimulata si piata titlurilor de stat, bancile vor putea folosi aceste titluri drept garantii pentru a accesa facilitatea de credit (lombard) de la banca centrala.

James Stewart, vicepresedintele Raiffeisen Bank Romania responsabil de trezorerie si piata de capital, a adaugat ca poate fi luata in calcul si o masura de tintire directa a bancilor cu probleme, spre deosebire de reducerea ratei rezervelor minime obligatorii, care ar avea efect asupra intregii piete bancare.

Alte masuri care ar trebui luate pentru sustinerea economiei sunt reducerea deficitului de cont curent cauzat de cresterea prea rapida a cererii de consum din ultimii ani, a mai precizat Herbert Stepic, insa acesta a mai adaugat ca reducerea cererii va fi "ajutata" de lipsa finantarilor actuale. Alte probleme stringente sunt si reducerea deficitului bugetar pentru ca "nu e loc de relaxare fiscala si cresteri salariale" si mai ales cresterea gradului de absorbtie a fondurilor europene, care ar ajuta Romania sa faca fata crizei economice.

"Romania va avea nevoie de aceste fonduri mai ales la anul", a atras atentia Stepic.

Printre aspectele pozitive legate de economia romaneasca, directorul general al Raiffeisen International a mentionat flexibilitatea acesteia, in special datorita economiei gri, care amortizeaza efectele negative ale crizei economice.

Replica analistului Emil Stoica: declaratii iresponsabile

In replica la declaratia oficialilor Raiffeisen, analistul Emil Stoica sustine ca "Domnii de la Raiffeisen se cred, probabil din inertie, inca in postura de a da lectii, de a desconsidera Romania; cand, de fapt, problemele sunt chiar la domniile lor in ograda".

"Raiffeisen, ca si alte banci din Austria, a pus din greu umarul in Europa de Est la cresterea consumului, la bula imobiliara, la deficitul de cont curent, la alte dezechilibre macro. Acum cand vad negru pe alb riscurile la care s-au expuns cu inconstienta, incep sa ceara bani, garantii. De la statul roman, caci injectiile de capital de la guvernul austriac nu sunt suficiente…", mai scrie Emil Stoica pe blogul sau.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5995 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Profitul nu le mai ajunge... (Joi, 11 decembrie 2008, 11:58)

    Bogdan [anonim]

    In conditiile in care pe fiecare bulevard sunt cel putin 10 banci e timpul ca o parte sa dea faliment.
    E chiar foarte simplu sa te duci la stat sa ceri bani...ca doar pe afara se poarta asta...sa le nationalizam tovarasi ....ca noua nu ne mai ajunge profitul...am deschis sute de filiale /an si acum ne-am dat seama ca putem lua si niste bani frumosi de la guvern...ca isarescu are bani la BNR...

    Domnu' care ne predati lectii de economie...si ne ziceti de cati bani aveti nevoie....exista si varianta falimentului...

    E foarte usor sa cereti bani ...ca doar prostul de roman si-a pus pielea la saramura si a luat credit si acum sa va dea tot el bani sa va salvati incompetenta si prostia...
    • +3 (3 voturi)    
      De ce 10 portocale si nu 100 de portocale (Joi, 11 decembrie 2008, 12:36)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Daca tot e "arhisuficient", de ce / mai vehiculeaza cifra asta?
      Si pentru mine zic ca ar fi arhisuficient 1milion de euro!
      Promit ca daca-mi dati 1 milion de euro ma "stabilizez" undeva in Hawaii si nu mai deranjez statul roman cu nimic!
      • +3 (3 voturi)    
        Raiffeisen si falimentul Austriei ! (Joi, 11 decembrie 2008, 19:39)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Bineinteles ca fraierii din coloniile Austriei(Romania , Ungaria , ceva Bulgarie)trebuie sa puna banul jos sa traiasca bancherii austrieci bine merci ca bancherii excroci americani !cel putin aia sunt evrei si te iau cu Holocaustul si antisemitismul daca zici ceva , dar austriecii in afara de masonerie nu au alte argumente istorice !
    • +4 (4 voturi)    
      jdemii de banci (Joi, 11 decembrie 2008, 13:05)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Ai dreptate la faza cu bancile de pe bulevarde. Daca aterizeaza un strain in Bucuresti o sa traga concluzia, numai uitaindu-se pe strazi, ca sintem un popor bogat (vezi masini straine), econom (vezi bancile) si foarte bolnav (jdemii de farmacii).
      • +3 (3 voturi)    
        De fapt (Joi, 11 decembrie 2008, 15:29)

        vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

        suntem un popor fudul (masini straine), datornic pana peste gat (banci) si...da, aici merge bolnav!
  • +5 (5 voturi)    
    Daca statul roman da 5 miliarde la banci... (Joi, 11 decembrie 2008, 12:05)

    Anonim [anonim]


    Cand dadeati credite in nestire era bine.
    Acum vreti bani de la stat??!?!???
    • +6 (6 voturi)    
      ok... am fost prea violent... (Joi, 11 decembrie 2008, 12:24)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      sa ma exprima mai elegant:

      bancile din romania au cele mai mari comisoane din europa, cele mai mari dobanzi, cei mai nesimtiti si nepregatiti angajati, si mai vor si 5 miliarde de euro din banii publici???!!!!!!!!!!!!?????

      acum, reformulez: daca se va intampla asta, voi fi suparat cum n-am fost niciodata si cred ca si ceilalti romani iubitori de banci vor fi la fel.
  • +5 (5 voturi)    
    santaj (Joi, 11 decembrie 2008, 12:08)

    lucian11 [utilizator]

    astia au vazut ca se dau miliarde gratis si au zis sa incerce si ei.
    ce au zis ei.. nu mai dam credite 2 luni si dupa aia cerem 10miliarde ca sa se deblocheze piata creditelor.

    asta nu e santaj????
  • +4 (4 voturi)    
    Ia mai pune-ti pofta in cui... (Joi, 11 decembrie 2008, 12:10)

    DanOprea [utilizator]

    ..auzi 5 mld ptr stabilizarea sistemului bancar. Dar de ce ar fi instabil ? Poate pentru ca nu coboriti dobinzile si oamenii nu mai pot sa va dea inapoi banii sau poate doar iti pare tie.... Eu zic sa dati faliment. Sa ramina 2-3 banci ce au cohones.
  • +3 (3 voturi)    
    Bani (Joi, 11 decembrie 2008, 12:10)

    Tequila [utilizator]

    Cred ca Becali ar trebui sa ia cel putin un miliard din suma asta sa isi acopere pierderile.

    Restul de 9 miliarde pot fi impartite intre cei din vechea conducere (Parlament, Guvern) inainte de a preda stafeta noii conduceri.
  • +3 (3 voturi)    
    atac asupra leului (Joi, 11 decembrie 2008, 12:12)

    calin [anonim]

    Iar s-au asociat aceste banci sa atace leul???? Parca faceau parte din grupul celor 4 care au atacat leul acum o luna jumate, sau va plateste si pe voi sa publicati asemenea mizerii??Dupa dobanzile pe care le percep nu prea cred ca ar trebui ajutati pentru ca si asa castigurile sunt duble decat ale altor banci, sau vor ca prostimea sa le plateasca primele conducerii iar banii castigati sa fie scosi din tara???
  • +4 (4 voturi)    
    ok ok (Joi, 11 decembrie 2008, 12:17)

    Reshape [utilizator]

    Nici nu stiu sa scriu 10 miliarde de euro!
    Daca ar fi fost lei vechi ma mai descurcam, dar la euro am probleme serioase.
    Ca sa stabilizam sistemul hotesc bancar din Romania eu va propun o alta solutie: triplati taxele si comisioanele si incercati sa oferiti produse scumpe si proaste.
    Eu am conturi la Raiffeisen si platesc comision si daca imi consult contul dar si daca scot bani de la ATM-ul bancii. Mai bagati o taxa: taxa de vint.
    • +1 (1 vot)    
      nu merge (Joi, 11 decembrie 2008, 13:14)

      mim [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      taxa pe vant a patentat-o vintu.
      in rest de acord cu cele afirmate, dar mentionez ca eu nu mai lucrez cu baietii respectivi. am invatat ca cel mai bine lucrezi cu cei mici. dar si acolo sunt prosti multi la ghiseu...
  • +3 (3 voturi)    
    uite cine vorbeste..... (Joi, 11 decembrie 2008, 12:19)

    Observator OSCE [anonim]

    Altfel spus, domnul asta ar dori sa aiba el controlul dobinzilor??? Pai cam asa s-a intimplat in SUA....
    Cum naiba aduna bancile 5 miliarde din scaderea ratei dobinzilor cind cifra de afaceri este tot cam atit????
    Si titluri de stat la ce ii trebuie? Trebuie sa acopere gaurile bancii ?

    Poate nu ma pricep eu deloc, dar propunerea asta miroase a prosteala.....


    Pentru economia reala eu vad 6 solutii:
    1)gestionarea banului public cu responsabilitate
    2)o justitie corecta cu Voiculescu si Nastase la pirnaie
    3)atragerea fondurilor europene
    4)munca
    5)munca
    6)munca
    • 0 (4 voturi)    
      cum ar fi daca... (Joi, 11 decembrie 2008, 12:52)

      ? [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

      Nu vreau sa comentez competenta persoanelor care au scris comentariile de mai sus - oricum este vorba de o abordare sentimentala si mai putin (aproape deloc rationala).
      In situatia in care bancile nu ar mai avea bani pentru retragerile populatiei sau ar intra in faliment, atunci toate creditele ar fi declarate scadente (cititi-va contractele de credit), oamenii nu ar avea de unde sa-si plateasca a doua zi creditele si ar intra in executare silita (cam asa s-a intamplat in America in timpul primei crize economice). Avand in vedere ca 9 din 10 romani au credite la banci si ca din 43 de banci cel mult 4-5 au avut politici de risc adecvate (adica alea pe care le injurati ca nu va dau 500.000 Eur credit pt cumpararea de locuinte "decente" la un venit de maxim 1500 ron pe luna), imaginati-va ce ar urma daca dorintele voastre ar deveni realitate....
      • +1 (1 vot)    
        ? (Joi, 11 decembrie 2008, 16:20)

        m [anonim] i-a raspuns lui ?

        mi-am citit contractul de credit, conditiile in care creditul se declara scadent sunt trecute punctual si explicit si nici vorba sa includa ce-ai zis tu.
        • +1 (1 vot)    
          chiar asa e (Joi, 11 decembrie 2008, 21:42)

          ? [anonim] i-a raspuns lui m

          Clauza respectiva poate fi in conditiile general bancare sau in alte anexe ale unor documente pe care le-ai semnat fara sa citesti micul roman legislativ de pe formulare. Pe contractul meu de credit (din pacate nu am si conditiile general bancare ) am urmatorul paragraf:
          "La aparitia oricarui caz de culpa precum si pentru incalcarea oricaror alte obligatii contractuale, Banca este indreptatita sa declare scadenta anticipata a creditului , notificand aceasta Imprumutatului in scris"
          si asa mai departe... inca vreo 3 parargrafe.
          Ca sa fii pe deplin convins, fa o vizita la banca sau suna la dept. de relatii cu clientii al bancii respective.
          • 0 (2 voturi)    
            Interpretare (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:21)

            Ferengi [anonim] i-a raspuns lui ?

            Orice contract poate fi supus interpretarii. Problema in cazul de fata e insa una foarte simpla: Cine ii va executa pe datornici daca bancutele nu mai rezista?
            Mai clar: daca nu ai mijloace sa executi pe datornic, poti sa-ti iei adio de la banii datorati ;)
            Eu unul chiar as profita de ocazie sa trag o mica teapa bancii (ca oricum ea trage tepe in fiecare secunda).
  • +3 (3 voturi)    
    Iar presiuni pe BNR??? (Joi, 11 decembrie 2008, 12:23)

    mihai [anonim]

    "Probabil un pachet de zece milarde de euro ar fi arhisuficient pentru a stabiliza sistemul bancar din Romania si a-l determina sa isi reia activitatea in mod normal. "

    Dupa ce ati plans la usa BNR-ului sa relaxeze conditiile de creditare acum vreti si mai mult: bani cu dobanda mica sau chiar zero. Pai ca ce chestie, ca sunteti in situatia bancilor occidentale?
    Eu cand vin la voi sa iau imprumut imi cereti un DAE de 20%. Nesimtirea voastra chiar nu are limite!?
  • +3 (3 voturi)    
    Sa dea faliment bancile! In frunte cu Raiffeisen (Joi, 11 decembrie 2008, 12:35)

    gigel [anonim]

    Cata nesimtire?! Acum vor si ajutor! Nu e de ajuns ca au dobanzi enorm de mari si pt toate rahaturile cer comisioane, au clauze 'ascunse' prin contracte care le permit sa mareasca dobanda cand vor ei. Cate banci din Europa sunt ca ale noastre? Tot ce nu poa' sa faca la ei acolo, fac la noi! De ce permitem noi romanii sa fim calcati in picioare de toti indivizii? :( Suntem practic ca o adunatura de oi condusa de niste ciobani... In nici un caz statul nu trebuie sa se implice in sector privat bancar. Daca au fost suficient de idioti.. sa dea faliment si sa-i lase pe cei care muncesc corect si inteligent sa supravietuiasca.
  • +3 (3 voturi)    
    stabilizare (Joi, 11 decembrie 2008, 12:36)

    roman [anonim]

    Ce sa stabilizam? Sistemul bancar privat ? buna gluma !
    adica Raiffaisen sugereaza sa ne mai imprumutam oleaca ca sa lasam mostenire mai multe datorii ?
  • +2 (2 voturi)    
    Fiecare ajuta copii lui ! (Joi, 11 decembrie 2008, 12:36)

    Stefan A. [anonim]

    Cita banci sint 100% romanesti ? Extrem de putine!
    85 % sint filiale de la bancile mama din Italia,Austria,Grecia,si daca nu gresesc, Franta. Cum au mamele lor mari probleme acasa,hop! gasim repede scuza sa luam ceva bani si de la romani ! ( nu mai ajunge ce cistiga prin dobinzi) . Daca e sa ajutam ceva banci mai bine alea romanesti ca sint mici si amarite in comparatie cu gigantii astia straini.
    Nu ca am ceva cu strainii , am fost destul doar o vaca de muls !
  • +2 (2 voturi)    
    Cam dubioasa cerere! (Joi, 11 decembrie 2008, 12:39)

    Coco [anonim]

    Ce puturos. Adica el a pierdut banii clientilor si acum vrea sa vina statul, adica contribuabilul roman, sa ii acopere afacerea? Ce golani bai baiete. Dar eu daca nu mai am bani sa platesc rata la banca, cine imi da sprijin financiar? De unde e ideea asta de sprijin pentru persoanele juridice dar pentru cele fizice nu? Acum 2 ani de zile cind acesti mafioti avea profituri mari din rularea banilor altor oameni, au impartit profitul cu cei de pe strada? Eu i-as lasa sa dea faliment toti. Sa vedem cine ii mai angajeaza. Ce stiu ei de fapt sa faca, sa dea bani cu camata?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu pomana (Joi, 11 decembrie 2008, 12:44)

    Lucian [anonim]

    "Ajutorarea" bancilor sau a companiilor de catre stat cu bani nu se poate face decat intr-un singur fel: preluarea de catre stat a unor pachete de actiuni, eventual majoritare, la pretul de pe bursa. Cu alte cuvinte, o (re)nationalizare a lor la costuri mici, de criza, si eventuala sprijinire a celor cu probleme, pentru a nu se pierde locurile de munca. Iar dupa ce criza va fi trecut, sa fie re-privatizate prin vanzarea pachetelor majoritare catre investitori privati, la preturile mai bune care vor fi atunci. Statul trebuie sa fie un jucator activ pe piata financiara, numai asa va putea sa-si protejeze eficient interesele economice si cetatenii.
    • 0 (2 voturi)    
      Solutie minunata in teorie... (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:23)

      Ferengi [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Numai ca uiti un lucru: statul e formai din baieti care sunt sub controlul celor care controleaza si sistemul bancar;) Deci...
  • +1 (1 vot)    
    si Reiffeisen? (Joi, 11 decembrie 2008, 12:47)

    Nicky [anonim]

    Si Raiffeisen de ce plan de salvare are nevoie, de cate miliarde are nevoi sa scape?
    • +1 (1 vot)    
      .... no comment (Joi, 11 decembrie 2008, 13:01)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      Pentru ce nu ai nu poti fi judecat prietene! Pune caciula la loc sa nu-ti ploua in gat!
  • +2 (2 voturi)    
    1000 -Eu zic ca e nevoie de un trilion (Joi, 11 decembrie 2008, 13:00)

    Bogdan [anonim]

    ....de ce nu 1000 ...allooo.....raiffeissen...
    va da fonduri insuficiente? ne retragem banii????

  • -2 (4 voturi)    
    pentru toti care-si dau cu parerea (Joi, 11 decembrie 2008, 13:00)

    Lucian [anonim]

    poate intra vreo banca in faliment si va pune sa va vindeti masina si casa si familia ca sa va rambursati mortgage-ul amaratilor!!!

    vedeti-va de zarzavaturi, agricultura sau, in general la noi romanii, taiat frunza la caini! nu stiti nimic! vorbiti de incompetenta angajatilor in banci ... voi incompetentilor?!

    scuze!... poate ca sunteti bugetari... si in cazul asta nu am decat cuvinte de... sanatate la adresa voastra!

    "fiecare popor are moneda pe care o merită"! parafrazat romanii isi merita comsioanele, dobanzile la fel de bine cu isi merita spagile, banii de meditatii dati profesorilor la pachet cu cresterile salariale din tot sistemul bugetar!

    cu noi, romanii, soarta e inca blanda! cine stie, cunoaste!
    • +1 (1 vot)    
      Sa mori tu ? (Joi, 11 decembrie 2008, 13:12)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      pai au mai dat banci falimente in romania dragule si oamenii si-au pierdut cel mult depozitele!
      te-ai uitat la prea multe filme americane....
      daca esti de buna credinta si ti-ai platit ratele, in romania, orice judecator o sa-ti dea castig de cauza.
      asa ca lasa ozn-urile astea ; mai e un ozn cu suplimentarea garantiiilor, venit tot de prin sua de la baieti cu em-bi-ai-uri, dar... ...
      iarna nu-i ca vara
      diminteata nu-i ca seara
      romania nu-i ca sua.....

      asa ca multa/pentru banci si... nu uitati, munca e bratara de aur.
      la munca cu voi, nu la cersit bani de la stat!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Nu!... eu sper sa traiesc! (Joi, 11 decembrie 2008, 14:15)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Inainte sa vii cu astfel de argumente (falimente anterioare) ar trebui sa compari situatia din vremurile cand falimentau bancile alea. Ring any bell? Cate de indatorata era populatia pe vremea aia? Sper ca nu esti unul dintre cei care cred ca daca falimenteaza banca scapi de rate!
        Nu ar fi amuzant sa dea toate bancile straine faliment eventual super ar fi sa dea si bancile-mama faliment pentur ca dupa aceea nu ar mai fi amuzant de vazut cum rezista imm-urile si companiile care isi finanteaza mare parte a investiilor si activitatii curente din linii de creditare (vorbind in general desigur).
        Observ inversunarea impotriva bancilor straine din piata. Si cand te gandesti ca cele mai mari tunuri, tepe si furturi au fost facute de banci romanesti 100%.
        Lasand gluma, in economia moderna finantarile pe care le ofera bancile sunt esentiale in dezvoltare. Este, sa-i zicem asa, un rau necesar. Si intr-o economie care deja functioneaza pe combustibilul asta, falimentul sectorului financiar are repercursiuni foarte grave!
        Stiu ca e foarte urat sa te uiti cum banii pe care ii dai la stat salveaza o banca care iti ia pentru un credit ipotecar de cateva ori valoarea casei, dar nu e cu nimic mai urat decat cresterile salariale pe care le cer bugetarii nostri mult iubiti! Si daca analizezi rational efectele pe care le au cele doua actiuni, atunci vezi ca prima varianta nici nu e chiar atat de urata.
        • +1 (1 vot)    
          Ia zi.. (Vineri, 12 decembrie 2008, 11:37)

          bobocel [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

          bancheru'de serviciu....cum e treaba cu FIAT currency....si daca tot te dai ca stii....zine si noua te rog frumos:Ex. daca eu depun la banca X 10.000 Euro....cati merg la BNR....si de cate ori diferenta are voie banca sa crediteze un alt client solvabil?Astept cu nerabdare?
    • 0 (2 voturi)    
      Si ce daca dau faliment (Joi, 11 decembrie 2008, 13:21)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Te duci si tu frumusel pe santier, bancherule!
      • +2 (2 voturi)    
        no comment (Joi, 11 decembrie 2008, 13:51)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui Claude

        cine stie ... insemna ca ne vedem acolo?! :P
    • 0 (2 voturi)    
      Poate nu da (Joi, 11 decembrie 2008, 13:54)

      DoDo [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Poate banca nu da faliment. Poate e preluata de statul roman care garanteaza tot. Pe 1 euro, eventual. Actionarii actuali si-au asumat riscuri, trebuie sa stie sa piarda. Asfel nu mai sunt nevoiti romanii sa plateasca creditele inainte de scadenta. NU?
  • +2 (2 voturi)    
    Tupeistul acesta ar trebui sa i vanda agentiile (Joi, 11 decembrie 2008, 13:01)

    MIHAI 2 [anonim]

    ...o reclama sugubata spune ca din 5 in 5 minute gasesti cate o agentie Raiffeisen...daca ar vinde jumate din ele ...le/am am gasi din 10 in 10 minute ...sa incerce la Piraeus Banc ca e tot galbena, dar nu cerseste ....sau mai bine la Banca Transilvania ...pe care au inceract sa o falimentaze impreuna cu Vantu acum doua luni .....

    Cum s/o spune siktir pe nemteste ?!
  • +1 (1 vot)    
    e plin tirgul de comentatori... (Joi, 11 decembrie 2008, 13:14)

    un cetatean rational [anonim]

    ...si o sa fie si mai plin dupa ce companiile nu mai pot lua credite, fac concedieri masive si o sa aveti mai mult timp de stat pe net...in 2009 datoria externa privata depaseste 45 de miliarde euro - vreau sa vad care companii si banci isi vor plati datoriile, iar in bugetul statului sufla vintul inca de pe acum - si vi se pare ca omul de la raiffeisen exagereaza? scuzati cinismul, dar inainte sa dati cu huo!, incercati sa intelegeti cit de cit subiectul.
    • +1 (1 vot)    
      Cat praz si mamaliga cumperi de 10 mld. de euro? (Joi, 11 decembrie 2008, 13:22)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui un cetatean rational

      Sa ne gandim bine ce facem, de ce sa bagam banii in fundul bancilor, cu ce-o sa ne ajute?
      Romania nu are bani de aruncat, mai ales ca banii trebuie sa vina de la Franta, Olanda si toate tarile din care provin bancile straine unde BNR-ul nu se poate baga.
    • +3 (3 voturi)    
      rationali sintem si noi (Joi, 11 decembrie 2008, 13:28)

      army of darkness [anonim] i-a raspuns lui un cetatean rational

      dar nenea de la raifaisen, nu prea are nici o credibilitate.

      pina acum a avut finantzare din afara moca. isi permitea sa aiba cele mai proaste dobinzi la depozite din romania. acum, in loc sa vina cu niste dobinzi rezonabile face galagie sa i se dea bani de la stat.

      asa ca:
      huo! mama lor de bisnitzari!

      alt exemplu:
      ca sa iti faci un depozit in euro la ei, suma minima e 1000 de euro. una mie euro!!! aratami-i tu pe aia care au 1000 euro prin buzunare. asa ca astia sint de pe alta planeta.
    • +2 (2 voturi)    
      asa o fi? (Joi, 11 decembrie 2008, 13:51)

      DoDO [anonim] i-a raspuns lui un cetatean rational

      CUm bine zici e datoria privata. Datoria BRD catre SocGen, a Raiffeisen catre Raiffeisen Austria...
      E riscul lor, nu al nostru..
      Daca o banca are probleme, sa o preia statul roman. Si apoi le privatizam iar, incet incet,.
      • +1 (1 vot)    
        PRIVATIZARII!! (Joi, 11 decembrie 2008, 14:18)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui DoDO

        HAHAHAHA!!!! Ce corporatie vrem sa mai facem fericita cu inca vreo privatizare de-a noastra! Hai asta ar fi chiar buna!

        Hai cu inca o afacere Petrom!
      • +1 (1 vot)    
        ba este exact riscul nostru (Joi, 11 decembrie 2008, 19:14)

        un cetatean rational [anonim] i-a raspuns lui DoDO

        fa o lista cu clientii companii ai primelor - sa zicem 3 banci - BCR, BRD, Raiffeisen, si-ai sa vezi ca este riscul nostru, economia noastra, somerii nostri; si chiar deloc a lui Erste, SocGen, RZB; care oricum pina acum mai mult au bagat bani in Romanica decit au scos
  • +1 (1 vot)    
    Cautati banii in buzunarele directorilor de banci (Joi, 11 decembrie 2008, 13:48)

    goe [anonim]

    In Romania au venit toti sa ia. Au umflat piata, au creat o bula imobiliara ca romanul de rand nu se mai vede nici in zece generatii de acum inainte capabil sa-si cumpere o casa, iar acum cand bula s-a spart cer ajutoare de la cine? De la statul roman? Adica din buzunarul romanilor pe spinarea carora si-au construit speculatiile.
    Vor bani? Sa faca bine sa se caute in propriile buzunare! Caci un director de banca cu cateva milioane de euro pe an trebuie sa raspunda in situatia de fata, si nu populatia Romaniei.
    Au incasat salarii grase si au dat chix!
    SA DEA BANII INAPOI!
    • +1 (1 vot)    
      salarii (Vineri, 12 decembrie 2008, 12:47)

      mda [anonim] i-a raspuns lui goe

      am cunoscuti angajati in cadrul acestei banci. muncesc ca sclavii de dimineata pana pe la 22 pe salarii de nimic. banii stau la pestii cei mari ( a se citi salarii, prime, stimulente .... )
  • +2 (2 voturi)    
    Stabilizare (Joi, 11 decembrie 2008, 13:49)

    DoDo [anonim]

    Eu unul sunt de acord ca statul roman sa stabilizeze Raiffeisen Bank Romania daca are probleme. Preia pachetul de actiuni detinute de austrieci al pretul care l-au platit acestia pe Banca Agricola?
    NU?
  • +1 (1 vot)    
    banci (Joi, 11 decembrie 2008, 13:54)

    aaaa [anonim]

    nu am observat daca bancherii au fost cumva anchetati sau bagati la puscarie pentru fraudele si ingineriile financiare care pana la urma au dus intreaga economie mondiala la WC....s-a veificat salariile luate de directori, si vacantele platite tot din banii bancii ? nu am auzit nimic pana acum.
    Acum cer mila de la guverne ?
    • +1 (1 vot)    
      Justitie cu mai multe viteze (Joi, 11 decembrie 2008, 16:44)

      lori [anonim] i-a raspuns lui aaaa

      Bancherii astia nu au fost, intr-adevar, nici anchetati si nici bagati la zdup. Pentru ca sunt de rasa nobila.
      Nu la fel s-a intamplat cu altii de speta mai joasa: vezi Sever Muresan prin anii '90.
      Justitia are mai multe viteze.
  • 0 (0 voturi)    
    banci (Joi, 11 decembrie 2008, 13:56)

    o romanca [utilizator]

    eu am vazut ca in Franta, banca nationala a chemat toate bancile locale la ordine (chiar daca erau filiale de banci straine) si le-a dat un set de instructiuni pe care trebuie sa le aplice; cine n-a vrut de buna voie, a facut statul o infuzie de capital, a devenit astfel actionar cu drept de decizie si apoi bancile au inceput sa lucreze cum spune banca centrala si statul nu cum vor ele. Cand au avut profituri uriase nu l-au impartit cu statul roman, au scos bani din tara pe tot felul de consultante si cheltuieli, acum au dat de greu si vor sa-i ajute statul? da sa-i ajute cu conditia ca statul sa intre actionar in banca si sa aiba drept de decizie, nu cum este acum statul in Petrom doar cu numele ca de fapt nu poate sa zica nimic.
  • +1 (3 voturi)    
    Emil Stoica - vorbeste ca sa nu adoarma (Joi, 11 decembrie 2008, 14:49)

    DNE [anonim]

    habar n-ai ce vorbesti! Iti dai si tu cu parerea ca sa te afli in treaba.
    Asa, pt cultura ta generala, Raiffeisen a fost si este una din bancile cu o ploitica de risc foarte riguroasa. De la Raiffeisen nu obtine credit orice persoana. Probabil ca esti rntre cei pe care banca i-a respins si de-aia vorbesti asa.Asa ca ar fi mai bine sa te informezi inainte sa vorbesti.
    Alte banci, care dadeau credite pe banda rulanta ce sa mai zicem...am macar bunul simt sa nu le mentionez numele.
  • +1 (1 vot)    
    Banci (Joi, 11 decembrie 2008, 15:08)

    Anonimu' [anonim]

    Pt toti cei care cred ca bancile sunt cel mai rau lucru din toata tara
    Vreau sa va intreb un lucru: aveti masina? Dar apartament? Si le-ati luat cu credit, nu? Nu v-ati intrebat niciodata ce s-ar fi intamplat daca nu ar fi fost creditele bancare? Si, in plus, bancile din Rom au dat credite pt ca cineva le-a cerut !! Voi, noi, cu totii !!
    De ce dobanzile sunt mai mari in Rom decat in alte tari? Pt BNR obliga fiecare banca ca pt fiecare 10.000 Eur dati ca si credit sa depuna in visteria BNR 40 % adica 4.000 Eur. In alte state acest procent este de sub 5 %. La Ron acum este 18 % in cond in care pana acum 2 luni a fost 20%.
    Nimeni nu spune ca sis bancar din Romania este perfect. Din contra, mai are multe pt a ajunge la un nivel decent, dar sa dam vina doar pe acest domeniu chiar nu este o decizie corecta.
    Sa ne amintim ca au fost si vremuri mai rele si, poate, in anumite cazuri, bancile din strainatate au salvat de la faliment cateva institutii romanesti de profil lovite greu de tunuri date tot de conationalii nostrii.
    • +1 (1 vot)    
      bani (Joi, 11 decembrie 2008, 15:44)

      Alt anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonimu'

      de acord!
      mi se pare tendentios prezentat si de emil stoica, in conditiile in care declaratiile Raiffeisen se refereau la reducerea rezerverlor minime obligatorii, si nu la acordarea de bani publici bancilor
      in plus, raiffeisen are o politica de risc foarte stricta, iar rata de default din cate stiu eu este cea mai mica din Romania si nu are expuneri pe derivative, ceea ce, in intelegerea mea limitata, inseamna ca nu prea are de unde sa faca pierderi
      • 0 (2 voturi)    
        fonduri (Vineri, 12 decembrie 2008, 12:51)

        mda [anonim] i-a raspuns lui Alt anonim

        Aceste fonduri sunt pt garantarea depozitelor, fond ce a fost fixat de UE la max 50k euro/credit. Deci cum poti modifica tu rezerva cand UE spune altceva?.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai sa fie... (Joi, 11 decembrie 2008, 18:25)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonimu'

      1. Asa e, a luat credit cine a vrut, a dat credite cine a vrut.
      Acum, daca sunt probleme sa plateasca cine a luat credite si cine a dat.
      De ce sa amestecam statul roman?

      2. "In alte state acest procent este de sub 5 %"
      Care alte state amice???
      Islanda cumva?
      In SUA e 10%.
      Tu ai macar habar ce inseamna rezerva de 5%?!?!?!?
      Inseamna ca un nespalat de austriac care vine in Romania cu 1 euro in buzunar poate sa creeze din pix 50 de euro (!!!!!!) si sa mi-i imprumute mie, prostului de roman si sa-mi ia comision si dobanda la aia 50 de euro creati DIN PIX.
      Daca am fi fata in fata pentru o asa PROSTIE spusa ti-as arde o palma dupa cap!
      • +1 (1 vot)    
        o mica scapare (Joi, 11 decembrie 2008, 18:37)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        e vorba de 20 de euro nu de 50 la o rezerva de 5%.

        La o rezerva de 20% o banca poate sa imprumute de 5 ori mai multi bani decati are, la 10% de 10 ori mai multi iar la 5% de 20 de ori mai multi.

        Ideea e ca mi se pare o nesimtire inimaginabila sa imprumuti mai multi bani decat ai, iar CULMEA-CULMILOR nesimtirii e sa ceri sa poti sa imprumuti de 20 de ori mai multi bani decat ai.
        Dar cine mama ta esti?
        Stapanul lumii?
        Sa nu uitam ca si la rezerva de 18% bancile de la noi au raportat profituri astronomice.
  • +3 (3 voturi)    
    off topic (Joi, 11 decembrie 2008, 15:42)

    je [anonim]

    vad ca-s multi care citesc articolul si-si dau cu parerea, desi mai nimerit pentru ei ar fi sa citeasca presa de scandal ca e mai "usoara".
    aveti idee dragilor ce se intampla cu creditele acordate de o banca ce intra in faliment? aveti idee in ce postura se vor afla clienti respectivi? ia interesati-va.
    e simplu sa spui "sa dea faliment". si eu as spune la fel, ca doar m-a uscat dobanda la buzunar. las` sa crape actionaru` de ciuda ca s-a dus banca de rapa. dar eu am ipoteca pe casa pe care am cumparat-o si stiu ce m-asteapta daca banca da faliment.
    una e sa fii satul de baliverne spuse de oameni mai mult sau mai putin importanti prin ziare sau tv, sa fii spectator la jocuri de culise care majoritatii aduc pierderi si sa comentezi asta si alta e sa te-apuci sa dai tu solutii "salvatoare"
    • 0 (0 voturi)    
      Daca banca da faliment... (Joi, 11 decembrie 2008, 18:41)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui je

      .... devii dator la creditorii bancii, nimic mai mult.
      Arata-mi tu un astfel de caz in Romania, cand banca a dat faliment si i-au scos omului casa la vanzare.
      Asa ceva nu merge in sistemul nostru de drept, in justitia noastra, tu chiar crezi ca un judecator o sa dea castig de cauza creditorilor bancii daca tu ai fost de buna credinta si ti-ai platit ratele la timp?
      Noup!
    • +1 (1 vot)    
      iar tu? (Vineri, 12 decembrie 2008, 12:53)

      lol [anonim] i-a raspuns lui je

      cine te pune sa iei credite daca nu ti le permiti? aici e problema.
  • 0 (0 voturi)    
    slaba calitate, nu criza (Joi, 11 decembrie 2008, 16:01)

    Dedalus [anonim]

    In topul serviciilor catastrofale in Ro, REifeissen era pe unul dintre primele locuri, dupa mine...

    Nu cred ca are vreo treaba criza cu situatia acestei banci. Cel mai probabil extinderea nerusinata si incompetanta crasa a multora dintre functionarii ei (incepand cu cei de la ghiseu si terminind cu conducerea) e cea care va trimite banca asta in faliment, pana la urma.

    Chiar daca statul o va ajuta acum, zile multe oricum nu mai are, pentru ca de fapt nici nu cred ca poate oferi servicii decente si nici potential de imbunatatire nu vad de unde va putea veni.

    In urma cu aproape un an, cand declinul lor era vizibil pentru oricine, i-am zis unui functionar ca nu cred ca banca va ajuge la Craciunul urmator si l-am sfatuit pe bietul om de la ghiseu (caer ma ajutase, saracu" cu o treaba, dupa ce tot sistemul lor aiurea ma trimisese in balarii...) sa se mute la o banca serioasa, pentru ca parerea mea este ca R nu face decat sa purjeze profit din RO in Austria si nimic altceva, finalul previzibil (si probail dorit chiar de ei) fiind falimentul.
  • 0 (2 voturi)    
    mai taceti din gura!!! (Joi, 11 decembrie 2008, 21:49)

    un roman [anonim]

    chiar nu mai suport sfaturile trambitate de toti acesti autodeclarati profesionisti. Vedeti-va de treaba si nu mai dati lectii economistilor romani, mai bine ati vedea ca austria va intra curand in recesiune !. Duceti-va acolo sa-i ajutati, luati imprumut de la FMI si mai taceti ca nu va mai suport.
  • 0 (2 voturi)    
    Iti ofer o banana si un chiob de sticla colorata (Vineri, 12 decembrie 2008, 6:10)

    spysoby [anonim]

    Raiffeisen faliment linistit si tu tataie ai grija poate iti pierzi si pensia.In rest vize tata vize.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca astia vad un leu de la stat... (Vineri, 12 decembrie 2008, 9:19)

    ac [utilizator]

    ... eu nu-mi mai platesc impozitele. Daca astia sint businessmani eu sint hering afumat.

    Deci dnii de la Oesterreich vin aicea la le pauvre peuple roumain sa faca lovele din comision. O dau in gard. Acuma trebuie bani din nou ca sa le acoperim LOR gaurile. Fuq ze cat.

    Trissten. Intr-adevar, cam 50% din banci ar trebui sa se transforme inapoi in bacanii, magazine cu placi de baza sau ceasornicarii. Macar alea nu produceau nimic. Astea produc pseudopierderi provocate, in principal - parerea mea - de lacomia nemasurata.
  • -1 (1 vot)    
    banci pe post de camatari (Vineri, 12 decembrie 2008, 16:06)

    esme [anonim]

    Bancile trebuie lasate sa falimenteze dupa aceleasi principii ca si societatile din industrie, constructie etc. Dupa ce au pus umarul la crearea balonului imobiliar si inflamarea consumului practicand dobanzi si comisioane camataresti, acum aceleasi filiale de banci straine cersesc bani de la statul roman ca sa reia procesul de creditare descris mai sus. Probabil ca ajutorul primit de la guvernul austriac nu este suficient pentru expatii care conduc filialele romanesti si care se vor confrunta cu zero bonus si eventual cu o demitere in 2009. Asa ca disperarea lor este cu atat mai mare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai sa ii ajute si sa nationalizeze ca in UK (Duminică, 14 decembrie 2008, 22:27)

    teodors [anonim]

    Sa ii ajute numai prin reduucerea rezervelor obligatorii. Daca nu au bani nici dupa aia si nici actionarii lor nu vor sa faca sa faca majorare de capital la care sa participe numai statul si sa ii nationalizeze... Si peste vreo cativa ani le privatizam din nou pe bani frumosi. Poate tot firmele mama din Austria o sa fie interesate.