Jim Rogers: Majoritatea marilor banci americane sunt falimentare

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 12 decembrie 2008, 13:26 Economie | Finanţe & Bănci

Jim Rogers, unul dintre cei mai importanti investitori de pe Wall Street, a declarat joi ca marea majoritate a celor mai importante banci americane sunt "total falimentare", iar ajutorul guvernamental acordat acestui sector a fost directionat gresit, potrivit Reuters. Rogers, care impreuna cu George Soros a pus bazele fondului de investitii Quantum, a precizat ca pachetul de salvare a sectorului financiar nu specifica bancilor cum trebuie sa isi administreze capitalurile, insa acorda lichiditati creditorilor slabiti.

Zeci de banci au primit infuzii prin planul american de salvare a sistemului bancar, creat in luna octombrie, la putin timp dupa ce Lehman Brothers si-a anuntat falimentul. O parte a acestor fonduri au fost folosite pentru achizitii.

"Fara a da vreun nume, cea mai mare parte a bancilor americane, bancile mari, sunt falimentare, total falimentare", a declarat Rogers.

Acesta a mai spus ca in mod normal, in astfel de vremuri, persoanele care sunt competente si au fost prevazatoare preiau activele celor incompetenti. "Acum insa, guvernul ia active de la cei competenti si le da celor incompetenti, spunansdu-le ca acum pot concura cu cei competenti. Este oribil din punct de vedere economic", a adaugat Jim Rogers.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3032 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    in sfarsit (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:04)

    tsunami [utilizator]

    in sfarsit v-ati dat seama?
    cum poate fi salvata o banca de la faliment danda-i banii contribuabilului?

    lasati-le sa moara, faceti analiza economica si proniti la munca.
    altfel de banii populatiei vor umple buzunarele brokers-ilor care castiga din fluctuatia MARE SI CONTROLATA DE VESTILE FINANCIARE de data asta, urmand ca populatia sa plateasca pentru asta in anii viitori.

    speram ca la americani sa fie mai mult cap. dar la ce sa m-astept cand cei care propun "planuri de salvare" care de fapt sunt numai o infuzie de capital de cheltuiala au buzunarele deschise pe wall street?

    oare au constatat ca oamenii care si-au pus bani deoparte pentru batraneste au stran s prea mult? e un os de ros din banii companiilor de asigurari?
    la naiba, insa se actioneaza haotic si numai pentru interesul precupetilor de la burse.
    • +5 (5 voturi)    
      aici sunt banii dumneavoastra (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:29)

      supertrid [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      ADEVARAT -> Acolo sunt banii dumneavoastra !

      Din pacate oamenii sunt "o adunatura" de naivi.
      Nimeni nu se simte direct furat atunci cand cursul valutar sau cel al perolului fluctueaza (ca doara piata fixeaza pretul), ca sa nu mai vorbim de inflatia crescanda....SI TOTUSI TOATE ACESTEA SUNT LEGATE.

      Regula pietei se bazeaza pe CONCURENTA dar din pacate acum concurenta va fi omorata de furt.

      Asa zisul planul de salvare al US Economy este cel mai mare furt istoric. Scopul lui nu este de a salva economia ci de a o prabusi cat mai repede cateva luni: se dau bani incometentilor si speculantiilor.

      Viitorul suna asa:
      Dupa falimentul final, cand Federal Reserve va da faliment si dupa ea toate celelalte, va venii "SALVATORUL" ............restul filmului va las sa vi-l inchipuiti.
      • +1 (1 vot)    
        scarry (Vineri, 12 decembrie 2008, 16:31)

        tsunami [utilizator] i-a raspuns lui supertrid

        i don't wanna think further

        jeez, si eu care credeam ca sunt paranoic.

        sper sa n-ai dreptate

        succes
    • -3 (3 voturi)    
      raspandesti zvonuri aiurea (Vineri, 12 decembrie 2008, 15:34)

      aladdin [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      daca ai si argumente, te cred, daca nu... vorba lu' Moromete "mananci  /"
  • -2 (2 voturi)    
    faliment? (Vineri, 12 decembrie 2008, 15:54)

    doru popescu [anonim]

    Federal Reserve?????? faliment????? nici un scenariu nu poate lua in calcul varianta asta, cand ei vor pica de toti ceilalti nu va mai fi nimic......
  • -2 (2 voturi)    
    fed (Vineri, 12 decembrie 2008, 15:57)

    papillon [anonim]

    fed nu poate da faliment uita-te cine e in spatele lui iar daca da faliment totusi cei care il controleaza vor fi singurii bogati (etalon aur ) din lume restul sa vor imprumuta sa supravietuiasca hrana apa etc
  • -1 (1 vot)    
    FED nu poate da faliment (Vineri, 12 decembrie 2008, 16:08)

    Vlad [anonim]

    FED nu poate da faliment in primul rand pentru ca este singura banca centrala din lume ce poate tipari bani.
    • +2 (2 voturi)    
      nope (Vineri, 12 decembrie 2008, 16:32)

      tsunami [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      fals, uite-te la zimbabwe. si ei tiparesc bani.

      problema sunt produsele, serviciile.
      aurul? e doar o referinta.
      pana de curand, petrolul, casele, acum au picat referintele..
    • +2 (2 voturi)    
      corectie (Vineri, 12 decembrie 2008, 16:47)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      1) Fed nu este o banca
      2) In spatele fed sunt actionari privati care isi urmaresc interesele proprii de multe ori
      2) Fiecare banca centrala poate tipari bani, in moneda tarii respective (unde duce asta daca e lasat necontrolat e alta poveste)
  • -2 (2 voturi)    
    This guy is maybe right maybe dull... (Vineri, 12 decembrie 2008, 16:55)

    Nicolas Vasilescu [anonim]

    hotnews trebuie sa scrie mai mult si despre cea zis ....despre Central Europe care va fi in colaps si
    va distruge intreaga uniune..in viitor...
    Citez" UE e un conglomerat care va sucumba pina la urma...datorita marilor swaps de fonduri facute"
    Este al doilea care prezice asta dupa Milton Friedman.
  • +1 (1 vot)    
    interesant (Vineri, 12 decembrie 2008, 21:08)

    ioan timisoara [anonim]

    Cele 9 banci majore din SUA au primit deja numai de la ministrul trezoreriei Paulson 125 de miliarde de dolari. cadou, fara conditii.
    Valoarea la bursa a acestor 9 banci insa insumeaza doar 62,5 miliarde de dolari conform economistului Ron Bloom, iar daca sunt falimentare si mai putin!!!
  • +1 (1 vot)    
    CLAR (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 0:52)

    X0100.... [utilizator]

    Sunt in totalitate de acord cu Dl. Mare Investitor de pe Wall Street.
    Totusi, ar putea avea si el ceva de castigat din vorbele aruncate nu?