Bernard Madoff a primit, timp de 10 ani, cecuri in alb de la autoritatile financiare americane

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Miercuri, 17 decembrie 2008, 10:17 Economie | Finanţe & Bănci

Asa cum scriam intr-un post anterior, cel mai recent control al autoritatilor de reglementare americana la firmele lui Madoff a fost in 2007, cand acestea i-au semnat un cec in alb in privinta respectabilitatii si eticii de business. Dupa ce tzeapa acestuia a fost descoperita, lumea a inceput sa se intrebe cum de a fost posibil sa primeasca bilet de buna purtare, cand era intr-un mare rahat omul.

Seful SEC (Securities and Exchange Commission) a anuntat foarte sobru ca e extrem de preocupat de "lacunele multiple pe care autoritatile le-au manifestat timp de 10 ani in relatia cu Madoff".

Bomba a picat recent, cand s-a aflat ca unul dintre membrii cei mai influenti ai Comisiei Economice a Senatului american a primit mai multe zeci de mii de dolari din partea lui Madoff. Drept e ca pe lista celor sponsorizati de el se afla si Hillary Clinton (4500 usd) si chiar Barack Obama (2800 usd).

Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.













Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2622 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    sponsorizare (Miercuri, 17 decembrie 2008, 10:31)

    gigi [anonim]

    "Drept e ca pe lista celor sponsorizati de el se afla si Hillary Clinton (4500 usd) si chiar Barack Obama (2800 usd)" - asta e adaugata de voi? Adica, au primit 2 lei prin colectarea de fonduri de la acest escroc, inseamna asta ceva? Ai de capu' vostru...
    • +2 (2 voturi)    
      Cati parai am primit de la Madoff (Miercuri, 17 decembrie 2008, 10:56)

      Secta lui Obama [anonim] i-a raspuns lui gigi

      http://www.newsmeat.com/fec/bystate_detail.php?last=Madoff&first=Bernard

      Vezi cei "2 lei" primiti de Hillary, Obama si partidul democrat de la excrocul Madoff, catalogat drept "major contributor" :))
      Nu e suprinzator, Obama a primit bani si de la Tony Rezko, alt excroc aflat in puscarie! Iar pe Rod Blagojevich, Obama l-a sustinut personal pt. a fi reales in 2006. Si nu-l obliga nimeni, putea face ca McCain care a concurat contra lui Bush sau ca Palin care a concurat contra guvernatorului republican corupt din Alaska ! Da, dar astia sunt republicani, au alte valori:)).
      Astea sunt faptele si trebuiesc reamintite !
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 17 decembrie 2008, 13:01)

        Opposite [anonim] i-a raspuns lui Secta lui Obama

        Hahahah de cand republicanii au valori?
        • +1 (1 vot)    
          De pe vremea republicanului Abraham Lincoln (Miercuri, 17 decembrie 2008, 14:21)

          GWB [anonim] i-a raspuns lui Opposite

          Si de pe vremea lui Theodore Roosevelt. Sau a reverendului Martin Luther King. Sau a lui Ronald Reagan. Adica mult inainte ca democratii sa aiba habar ce vor :)
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Miercuri, 17 decembrie 2008, 14:52)

            Opposite [anonim] i-a raspuns lui GWB

            Il includem aici si pe Nixon sau il tinem in continuare sub pres?
  • +1 (1 vot)    
    Contra spaga ,normal !Enron era in groapa (Miercuri, 17 decembrie 2008, 10:33)

    Eneas [anonim]

    ..si Arthur Andersen il dadea exemplu de companie model !Seful de la SEC ar trebui sa il dea in gat pe senator
  • -1 (1 vot)    
    E o vorba veche... (Miercuri, 17 decembrie 2008, 11:18)

    Baieti buni [anonim]

    Pestele de la cap se-mpute. Nu e clar?
  • +1 (1 vot)    
    "Tzeapa" (Miercuri, 17 decembrie 2008, 13:16)

    raiiar [anonim]

    "Dupa ce tzeapa acestuia a fost descoperita,"
    Sigur, tzeapa mare, dom` shef.... sh, tz forever :)
  • 0 (0 voturi)    
    Delphin International (Vineri, 19 decembrie 2008, 15:42)

    Sharky [anonim]

    Delphin International este un joc piramidal care funcţionează în România şi Republica Moldova. Jocul a debutat la Arad, fiind deţinut de o firmă off shore din Gibraltar, deţinută la rândul ei de un cetăţean ceh şi de unul din Monaco