Bernard Madoff a primit, timp de 10 ani, cecuri in alb de la autoritatile financiare americane

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Miercuri, 17 decembrie 2008, 10:17 Economie | Finanţe & Bănci

Asa cum scriam intr-un post anterior, cel mai recent control al autoritatilor de reglementare americana la firmele lui Madoff a fost in 2007, cand acestea i-au semnat un cec in alb in privinta respectabilitatii si eticii de business. Dupa ce tzeapa acestuia a fost descoperita, lumea a inceput sa se intrebe cum de a fost posibil sa primeasca bilet de buna purtare, cand era intr-un mare rahat omul.

Seful SEC (Securities and Exchange Commission) a anuntat foarte sobru ca e extrem de preocupat de "lacunele multiple pe care autoritatile le-au manifestat timp de 10 ani in relatia cu Madoff".

Bomba a picat recent, cand s-a aflat ca unul dintre membrii cei mai influenti ai Comisiei Economice a Senatului american a primit mai multe zeci de mii de dolari din partea lui Madoff. Drept e ca pe lista celor sponsorizati de el se afla si Hillary Clinton (4500 usd) si chiar Barack Obama (2800 usd).

Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.











2622 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    sponsorizare (Miercuri, 17 decembrie 2008, 10:31)

    gigi [anonim]

    "Drept e ca pe lista celor sponsorizati de el se afla si Hillary Clinton (4500 usd) si chiar Barack Obama (2800 usd)" - asta e adaugata de voi? Adica, au primit 2 lei prin colectarea de fonduri de la acest escroc, inseamna asta ceva? Ai de capu' vostru...
    • +2 (2 voturi)    
      Cati parai am primit de la Madoff (Miercuri, 17 decembrie 2008, 10:56)

      Secta lui Obama [anonim] i-a raspuns lui gigi

      http://www.newsmeat.com/fec/bystate_detail.php?last=Madoff&first=Bernard

      Vezi cei "2 lei" primiti de Hillary, Obama si partidul democrat de la excrocul Madoff, catalogat drept "major contributor" :))
      Nu e suprinzator, Obama a primit bani si de la Tony Rezko, alt excroc aflat in puscarie! Iar pe Rod Blagojevich, Obama l-a sustinut personal pt. a fi reales in 2006. Si nu-l obliga nimeni, putea face ca McCain care a concurat contra lui Bush sau ca Palin care a concurat contra guvernatorului republican corupt din Alaska ! Da, dar astia sunt republicani, au alte valori:)).
      Astea sunt faptele si trebuiesc reamintite !
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 17 decembrie 2008, 13:01)

        Opposite [anonim] i-a raspuns lui Secta lui Obama

        Hahahah de cand republicanii au valori?
        • +1 (1 vot)    
          De pe vremea republicanului Abraham Lincoln (Miercuri, 17 decembrie 2008, 14:21)

          GWB [anonim] i-a raspuns lui Opposite

          Si de pe vremea lui Theodore Roosevelt. Sau a reverendului Martin Luther King. Sau a lui Ronald Reagan. Adica mult inainte ca democratii sa aiba habar ce vor :)
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Miercuri, 17 decembrie 2008, 14:52)

            Opposite [anonim] i-a raspuns lui GWB

            Il includem aici si pe Nixon sau il tinem in continuare sub pres?
  • +1 (1 vot)    
    Contra spaga ,normal !Enron era in groapa (Miercuri, 17 decembrie 2008, 10:33)

    Eneas [anonim]

    ..si Arthur Andersen il dadea exemplu de companie model !Seful de la SEC ar trebui sa il dea in gat pe senator
  • -1 (1 vot)    
    E o vorba veche... (Miercuri, 17 decembrie 2008, 11:18)

    Baieti buni [anonim]

    Pestele de la cap se-mpute. Nu e clar?
  • +1 (1 vot)    
    "Tzeapa" (Miercuri, 17 decembrie 2008, 13:16)

    raiiar [anonim]

    "Dupa ce tzeapa acestuia a fost descoperita,"
    Sigur, tzeapa mare, dom` shef.... sh, tz forever :)
  • 0 (0 voturi)    
    Delphin International (Vineri, 19 decembrie 2008, 15:42)

    Sharky [anonim]

    Delphin International este un joc piramidal care funcţionează în România şi Republica Moldova. Jocul a debutat la Arad, fiind deţinut de o firmă off shore din Gibraltar, deţinută la rândul ei de un cetăţean ceh şi de unul din Monaco