Varujan Vosganian: Deficit bugetar de 4% daca incasarile decurg prost in decembrie

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Miercuri, 17 decembrie 2008, 17:00 Economie | Finanţe & Bănci

Deficitul bugetar poate ajunge la 3,5-4% la finele acestui an, daca incasarile decurg prost in luna decembrie, a declarat miercuri Varujan Vosganian, ministrul economiei si finantelor.

Oficialul a mai aratat ca existau doua scenarii in ceea ce priveste incasarile. Primul scenariu lua in calcul un avans al veniturilor care urma cresterea Produsului Intern Brut (PIB), in vreme ce al doilea scenariu lua in calcul o crestere a veniturilor sub cea a PIB. Cu toate acestea, incasarile au fost mai slabe chiar si fata de scenariul pesimist, diferenta dintre veniturile prognozate si cele realizate fiind de 5 miliarde de lei.

In momentul in care s-a constat ca incasarile sunt foarte reduse s-au redus cheltuielile, in primul rand cele din administratie, a aratat Vosganian.

"Ramane de vazut daca noul guvern poate sa functioneze pana in 25 decembrie, astfel incat sa poata controla cheltuielile din aceasta luna", a mai precizat ministrul de finante.

La inceputul acestei luni, Varujan Vosganian preciza ca, potrivit datelor preliminare, deficitul bugetar a urcat la 2,9% din PIB in ultimele 11 luni, dupa o scadere drastica a veniturilor in lunile octombrie si noiembrie.

Astfel, in octombrie si noiembrie, veniturile au scazut cu 1,3 miliarde de euro fata de nivelul programat, ca efect al crizei.

"In ultimele doua luni situatia s-a deteriorat atat in ceea ce priveste cifra de afaceri a companiilor, cat si rata falimentelor. Firmele utilizeaza tot mai mult creditul fiscal, pentru ca exista si probleme de lichiditate. Am discutat cu premierul un program foarte sever pe luna decembrie pentru a ne incadra in 3% din PIB, sau sa reusim sa evitam depasirea acestui prag cu mai mult de 0,1-0,2% din PIB", a spus Vosganian.

Oficialii din MEF sustineau la momentul respectiv ca reducerea drastica a incasarilor la buget obliga statul sa se imprumute din ce in ce mai mult pentru a face fata cheltuielilor.

In primele zece luni ale acestui an, bugetul general consolidat a inregistrat un deficit de 8,11 miliarde de lei, echivalentul a 1,61% din PIB.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

876 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Incepe caruselul (Miercuri, 17 decembrie 2008, 17:08)

    euros [utilizator]

    si se transforma in spirala!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Miercuri, 17 decembrie 2008, 17:11)

    gigi [anonim]

    s-a terminat campania, incep sa apara cifrele reale
  • 0 (0 voturi)    
    De ce n-a facut PNL campanie electorala cu (Miercuri, 17 decembrie 2008, 17:54)

    oro [anonim]

    acest deficitul bugetar ?

    macar in campania electorala ar trebui ca in loc de promisiuni - sa defileze cu faptele si cu sobolanii mortzi pe care-i lasa mostenire viitorului

    inteleg ca promisiunile de campanie sunt o traditie, dar ar trebui sa devina traditie si adevarul despre executia bugetara si cauzele deficitului

    cat timp guvernele din romania vor guverna fara sa dea socoteala pentru cum au cheltuit banul public ?
  • 0 (0 voturi)    
    Spin doctor - scenariile sunt de vina! (Miercuri, 17 decembrie 2008, 18:12)

    Razvan_M [utilizator]

    Domnul Vosganian n-a reusit deloc sa greseasca in favoarea bugetului la cheltuieli... Greseste doar in defavoare, la venituri. Mai sa fie!

    Ca sa privim in perspectiva, sa intelegem ce inseamna o asemenea ratare, trebuie sa spunem ca PIB-ul Romaniei pe 2008 este de vreo 500 miliarde lei. 4% (eu cred ca deficitul este inca subestimat) reprezinta 20 de miliarde.
    Dar acesta este deficit bugetar, iar bugetul este de vreo 35% din PIB, adica aprox. 180 miliarde. 20 de miliarde ratare la 180 miliarde nu-mi pare a fi un lucru care sa fie surprinzator pt. maestrul banilor, caci asemenea derapaje erau clare inca din luna noiembrie (adica de alegeri), cand Mr. Vosganian a mai tocat vreo 5 miliarde pe pomeni electorale.

    Ufff, bine ca scapam de imbecilii si inconstientii astia!
  • 0 (0 voturi)    
    Exact ce a fost prevazut cu 2 luni in urma ! (Miercuri, 17 decembrie 2008, 21:10)

    Stefan A. [anonim]

    Incasari mai mici la buget,cheltuieli mai mari la noul buget si noul guvern! Exact cind am fost si degradati la rating! Deci, vreti imprumuturi , platiti dobinzi si mai mari ! Curat experti astia din guvernul care iese ! Nu ca aia din noul guvern vor fi mai destepti.
    Pregatiti moralul pentru inflatie cu 2 cifre si devalorizarea leului. Exact ce a fost anuntat cu luni in urma !
  • 0 (0 voturi)    
    ha (Joi, 18 decembrie 2008, 7:59)

    olandezu [anonim]

    "Ramane de vazut daca noul guvern poate sa functioneze pana in 25 decembrie, astfel incat sa poata controla cheltuielile din aceasta luna",

    deci noul guvern trebuie sa controleze cheltuielile in ce-a mai ramas din luna: 6 zile :)))

    astia sunt nebuni!
  • 0 (0 voturi)    
    Vosganian hiperoptimistul (Joi, 18 decembrie 2008, 13:41)

    cristian [anonim]

    Ministrul nostru refuzat la export a supraestimat masiv volumul incasarilor, lucru asupra caruia majoritatea comentatorilor economici i-au atras atentia inca de la sfarsitul anului 2007.
    Tariceanu nu are nici macar scuza ca nu avut pe altul mai breaz pentru Ministerul Finantelor.
    Predecesorul sau,Sebastian Vladescu fara sa straluceasca stia macar pe ce lume se afla.
    Numirea unei asemenea nulitati intr-un post atat de important este un lucru absolut inadmisibil. Bine macar ca pleaca. Oalele sparte le platim noi.